Šta je novo?

Periferni uređaji Skladištenje podataka - NAS

Miševi, tastature, štampači, skeneri i sl.

vladaweb

Poznat
Učlanjen(a)
09.01.2022
Poruke
22
Poena
25
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x
Matična ploča
MS B450 Tomahawk
RAM
48GB
GPU
RTX 3060ti
Storage
Synology DS920+
Zvuk
Edifier
Laptop
HP Laptop ProBook 430 G8
Tablet
iPad Air
Mobilni telefon
iPhone 11 Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Treba mi preporuka za neki osrednji NAS uređaj na kome bi mogao da stavljam neke svoje projekte (web aplikacije), grafički dizajn, slike,... a pored toga bih hteo da ima mogućnost da ima u sebi servis za web (php,mysql,...), plex.
Trenutno imam WD my cloud od 4TB koji je već maltene pun (nema raid jer je single drive), ali nisam zadovoljan što nema mogućnost bilo kakvih aplikacija sem plexa.
Neki okvirni budžet je do 80.000 za uređaj.
 
Da li je obavezno da to bude gotov uređaj ili si voljan da razmisliš i o DIY varijanti?

Gotov uređaj ima kompaktnije dimenzije. Dok DIY ti sklapaš i modifikuješ na osnovu sopstvenih potreba.
 
Pre bi išao na gotov uređaj. Igrao sam se svojevremeno sa FreeNAS i još nekim rešenjem ali mi je zauzimalo previše prostora, a nemam toliko prostora u ovom trenutku.
 
Gotov uređaj vs DIY nije samo hardver, čak je OS ono što je po meni tu mnogo važnije.
Dakle, za ono što ti treba NAS možeš da biraš, pošto to može skoro bukvalno svaki komercijlani model ili neki prosečan DIY sa adekvatnim OS-om.
Ono gde je razlika je u komforu upotrebe.
Komercijlano rešenje (da ne bude zabune, ovde mislim isključivo na 2 firme: Synology ili QNAP):
  • pros: out-of-the-box, ako se kupi novi model podrška za update je prilično duga, jako veliki broj aplikacija koje su uglavnom besplatne, kompaktan dizajn
  • cons: košta više od DIY, nekad i nekoliko puta više
DIY:
  • pros: fleksibilnost u pogledu izbora hardvera i cena, solidan izbor OS-eva (par njih je na profi nivou)
  • cons: nije out-of-the-box rešenje (ti ili neko ko barata Linuxom treba u startu da podesi OS), broj aplikacija nije tako bogat, obično su free, ali i kontrola nije tako stroga, pa update može da pokarabasi ceo sistem očas posla, nije tako kompaktan dizajn

Koji hardver ćeš uzeti zavisi uglavnom od toga kako će se NAS koristiti i koliko korisnika će u isto vreme da pristupa. Ako si taj korisnik samo i isključivo ti, ako je pristup u okviru mreže (nema remote pristupa), ako bi se NAS koristio prevashodno kao file server, posao će da radi skoro svaki iole solidan NAS. Ali ako to nije slučaj, onda bi bilo dobro zbog komfora uzeti nešto malo jače.
Drugo, koliko slotova za diskove imaš u vidu? Pretpostavljam da planiraš RAID, pa je i tu pitanje koji...RAID1, RAID5, RAID6 ili možda neki od komplikovanijih RAID nizova. Da li je brzina rada važna? Ako je za video, onda jeste, pa neki od sporijih RAID-ova otpada. Da li će da idu klasični HDD ili možda SSD? Danas su se već pojavila sjajna rešenja sa M.2 diskovima, kompaktno i brzo.

Mogu da ti dam preporuku za neko komercijalno rešenje, dok će se već neko drugi naći da ti malo detaljnije napiše od mogućim DIY rešenjima.
Synology ili QNAP? Po meni, bilo koji...Synology "bije glas" da im je bolji softver od hardvera, a QNAP obrnuto.
4bay gledaj, bar sa toliko slotova.
Neki koji ima mogućnost dodavanja RAM memorije.

Za 80K može da uzme izuzetno dobar NAS.

Da li mora da se kupi kod nas, u radnji ili može i preko KP-a, pošto je od "mađara" dosta bolji izbor i cene su prihvatljivije?
Ja sam npr. uzeo QNAP TS-873 pre oko godinu i po za oko 1K EUR preko Fante (dok je još radio), turio 32GB RAM-a (tad je bio džabe, pa sam računao da ga odmah u startu nasviram) i nema šta ne može, do sada nisam našao nešto što nije bio u stanju da sažvaće. A pristupala su u isto vreme 3 korisnika, pokojna supruga koristila deo kao poslovni server, ja kao poslovno-privatni server, klinac deo prostora na kome su bile instalirane igrice...uz dobar širokopojasni net nije štucalo nimalo.
 
Poslednja izmena:
Gotov uređaj vs DIY nije samo hardver, čak je OS ono što je po meni tu mnogo važnije.
Dakle, za ono što ti treba NAS možeš da biraš, pošto to može skoro bukvalno svaki komercijlani model ili neki prosečan DIY sa adekvatnim OS-om.
Ono gde je razlika je u komforu upotrebe.
Komercijlano rešenje (da ne bude zabune, ovde mislim isključivo na 2 firme: Synology ili QNAP):
  • pros: out-of-the-box, ako se kupi novi model podrška za update je prilično duga, jako veliki broj aplikacija koje su uglavnom besplatne, kompaktan dizajn
  • cons: košta više od DIY, nekad i nekoliko puta više
DIY:
  • pros: fleksibilnost u pogledu izbora hardvera i cena, solidan izbor OS-eva (par njih je na profi nivou)
  • cons: nije out-of-the-box rešenje (ti ili neko ko barata Linuxom treba u startu da podesi OS), broj aplikacija nije tako bogat, obično su free, ali i kontrola nije tako stroga, pa update može da pokarabasi ceo sistem očas posla, nije tako kompaktan dizajn

Koji hardver ćeš uzeti zavisi uglavnom od toga kako će se NAS koristiti i koliko korisnika će u isto vreme da pristupa. Ako si taj korisnik samo i isključivo ti, ako je pristup u okviru mreže (nema remote pristupa), ako bi se NAS koristio prevashodno kao file server, posao će da radi skoro svaki iole solidan NAS. Ali ako to nije slučaj, onda bi bilo dobro zbog komfora uzeti nešto malo jače.
Drugo, koliko slotova za diskove imaš u vidu? Pretpostavljam da planiraš RAID, pa je i tu pitanje koji...RAID1, RAID5, RAID6 ili možda neki od komplikovanijih RAID nizova. Da li je brzina rada važna? Ako je za video, onda jeste, pa neki od sporijih RAID-ova otpada. Da li će da idu klasični HDD ili možda SSD? Danas su se već pojavila sjajna rešenja sa M.2 diskovima, kompaktno i brzo.
Planirao sam 2 slota, međutim kako vreme protiče smatram da je bolje investirati u 4 slota. Ne planiram komplikovaniji raid niz i sama brzine rada mi nije toliko bitna, što ne znači da hoću da čekam 1 sat da mi prebaci 50GB ali mi ne trebaju ultrabrz storage već za arhiviranje i "prevlačenje" projekata po potrebi.
Išao bih sa opcijom da uređaj može da podrži klasičan HDD sa mogućnošću dodavanja SSD uređaja kao opcije ukoliko mi finansije to dozvole.
Mogu da ti dam preporuku za neko komercijalno rešenje, dok će se već neko drugi naći da ti malo detaljnije napiše od mogućim DIY rešenjima.
Synology ili QNAP? Po meni, bilo koji...Synology "bije glas" da im je bolji softver od hardvera, a QNAP obrnuto.
Na poslu koristim i Synology i QNAP i nekako mi se više dopada QNAP, mada i više radim na njemu. Da li bi mogao da mi daš preporuku za neki uređaj koji bi tebi bio što kažu "taman" za ovu cifru?
4bay gledaj, bar sa toliko slotova.
Neki koji ima mogućnost dodavanja RAM memorije.

Za 80K može da uzme izuzetno dobar NAS.

Da li mora da se kupi kod nas, u radnji ili može i preko KP-a, pošto je od "mađara" dosta bolji izbor i cene su prihvatljivije?
Ne mora da se kupi kod nas. I kad si već spomenuo ram ovaj jedan veći QNAP na poslu od 6bay ima 2GB RAMa i stalno "kuka" za optimizacijom. Koliko igra bitnu ulogu u samom NASu? Pretpostavljam da je velika s obzirom da je FreeNAS DYI rešenje tražio minimum 16GB DDR3 kada sam ga pravio.
Ja sam npr. uzeo QNAP TS-873 pre oko godinu i po za oko 1K EUR preko Fante (dok je još radio), turio 32GB RAM-a (tad je bio džabe, pa sam računao da ga odmah u startu nasviram) i nema šta ne može, do sada nisam našao nešto što nije bio u stanju da sažvaće. A pristupala su u isto vreme 3 korisnika, pokojna supruga koristila deo kao poslovni server, ja kao poslovno-privatni server, klinac deo prostora na kome su bile instalirane igrice...uz dobar širokopojasni net nije štucalo nimalo.
tema "DIY vs gotov uređaj" https://forum.benchmark.rs/threads/nas-sam-da-ga-napravim-ili-kupim.279725/

u ovoj temi dajte konkretne preporuke :)
@vladaweb 80K dinara uključujući i hard diskove?
Ne uključujući i HDD. Bilo bi idealno da mogu i HDD ali sam svestan da je neizvodljivo. Ono što mi je zapalo za oko jeste Synology DS920+ ili QNAP TS-451D2-2G.
 
Poslednja izmena:
Evo konkretne i po meni najbolje opcije: TS-451+
Nije najnoviji model, ali je fenomenalan NAS koji će da ti radi kao zmaj.
Turi mu 2x8GB i to je to.
Ima sve, radi sve.
Može i taj TS-451D2, malo je slabiji CPU, ali isto završava posao.
Jedino ako planiraš u nekoj budućnosti da menjaš 1gbe mrežu za bržu, onda neki model sa PCIe slotom da staviš adekvatnu karticu kad dođe vreme, a to samo ako je to za 1-2 godine.
 
Definitivno sam uzeo DS920+
stavio sam 2x4TB i jedan od 8TB za sada radi odlično. Hardovi ne idu preko 35 stepeni što mi je onako baš dobro. Brzina prenosa podataka je prihvatljiva, ali samo sortiranje podataka mi je noćna mora....al svakako sam to jednom morao da uradim.
Ono što mi se posebno dopada i vidim da radi bez ikakvih problema je Synology Drive i Synology Photos tako da manje više imam svoj Dropbox i kući i na poslu što me je izluđivalo oko prostora. A vidim da ima i svoj Git samo nisam još stigao da ga testiram.
 
Nazad
Vrh Dno