Šta je novo?

Sistemski HDD od 1TB 7200 vs 5400?

pavleg

Slavan
Učlanjen(a)
10.11.2005
Poruke
39
Poena
304
Pozdrav.

Pazario bih HDD od 1TB, SATA II, u jeftnijoj klasi (60-70e).

Pa sada razmisljam da li uzeti neki Samsung, WD Caviar Blue, SEAGATE Barracuda ili Hitachi, svi na 7200 obrataja i sa 32MB baferom, ili WD Caviar Green 5400 1TB sa 64MB baferom? Cene su jako slicne, tu negde oko 65e.

Disk bi bio sistemski, masina je brendirani Dell i prilicno je tih, pozeljno bi bilo da i HDD nije bucan. A opet posto bi HDD bio sistemski potrebna je, valjda, i brzina.

Ne znam koliko se realano primeti razlika u brzini izmedju 5400 i 7200 obrataja
? Pa jos kada se uzmem u obzir i velicina bafera?

Ima te li neki savet?

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Samsung SpinPoint F3 1TB, ali ne ecoGreen to je storage varijanta.

Hard je necujan!veoma brz i sasvim je dobar za sistem.

Mozda da uzmes 2x500GB F3 i "bacis" ih u raid0?
 
Kucicte je malo i moze stati samo jedan HDD, tako da nista od RAIDa.

Znaci tvoj predlog je Samsung SpinPoint F3 1TB.
Znas li sta o ovoj razlici u brzinama 7200 sa 32MB vs 5400 sa 64MB?

Stari HDD je ATA od 320GB i njega cu u exetrno kuciste i sluzice kao bekap.
A ovaj novi ce naravno biti podeljen na particije, sistem ce ici na manje od 100GB, a ostalo za...
 
Poslednja izmena:
Na sajtu naseg prodavca ima ovo:
WD 1TB SATA II, 64MB, 3.5 inch, 7200rpm, Caviar Green, WD10EARS
6.181,00 din

Mislio sam danem Green edition na 7200rpm, ali izgleda da ima!

Izgleda da je nestasica tih Samsung F3, ne vidim ih u ponudi.
 
Green i ecoGreen WD-a i Samsunga su namenjeni prvenstveno za storage.

Za sistem potrazi WD Black (moze i Blue...) ili Samsung bez ecoGreen u nazivu.

Imas recimo WD Caviar Black WD1002FAEX...
 
Pa odluci sam da li ti je bitna brzina ili tisina ;)

Po meni je najbolje da uzmes HD103SJ koji je sigurno mnogo bolje resenje za sistemski HDD od bilo kog 5400rpm diska :trust:
 
Poslednja izmena:
Citao sam korisnici kazu za taj Samsung F3 HD103SJ , ima raznih komentara, jedni kazu da se mnogo kvare, drugi hvale, ali vecina je saglasna da su bucni!
 
Veći keš ne može da nadoknadi razliku u brzini između 5400 rpm i 7200 rpm.
Za sistem samo 7200rpm. Vidim da ima WD 10EALS modela za ispod 6k dinara.
 
Samsung F3 HD103SJ ne mogu naci, ima F1.
Ima WD WD10EALX Caviar Blue 1000GB 32MB 7200RPM SATA III za 6.470din
Sta mislite o ovom WD Caviar Blue?

Moja ploca podrazava SATA2, a isti HDD sa SATA 2 (WD10EALS) je jeftniji samo 250din.
Mislim da nema razlike u perfomansama zato sto je HDD SATA3 a MB SATA2, a kada nekeda budem menjao komp sigurno ce MB biti min. SATA3, zato mislim mozda uzeti SATA3 HDD iako je ploca SATA2.
Stoji li ova logika?


P.S. Zna li neko zasto se ispod avatara ne menja broj poruka, kod mene se broj 13 ne menja :)
 
Poslednja izmena:
Gledajući cene HD, nailazio sam samo na Green i Black, a sad vidim cenu jednog od predstavnika plave serije, oko 6500, po tome ispada da su Black najskuplji, a Green najeftiniji. Ipak mislim, da kod takve stvari ne treba gledati na uštedu od par hiljada dinara , jer će posle ispasti veća dara nego mera ...
 
Poslednja izmena:
nisam ekspert, ali u proteklih par dana sam se malo raspitivao i citao o komponentama posto hocu da kupim budzet racunar, para za bacanje nemam pa reko da se malo informisem o stanju na trzistu...

green jeste najjeftiniji ali su oni, kako kazu, najpouzdaniji. jeftiniji su posto su psoriji (zbog toga se ne preporucuju za sistem) od blue i black i verovatno ima jos razlika ali ja ih ne znam. ali ako nekom treba HDD za skladistenje onda je valjda WD green varijanta najbolja..


pogledao sam malo neke testove za onaj Seagate i kazu da je ok HDD. najverovatnije uzimam njega.
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno