Šta je novo?

[Sezonsko] Održavanje bazena - šta treba znati?

Corvus Corax

Console Collector
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
11,847
Poena
915
Ove godine smo se odlučili da prvi put podignemo montažni bazen u dvorištu, prečnika 3.05m i dubine 75cm. Namučili smo se da koliko-toliko iznivelišemo zemlju, postavili smo tvrdopresovani stiropor ispod cele površine bazena, a ispod nosećih stubova behaton ploče (bazen je sa konstrukcijom, nije na naduvavanje). Napunili smo bazen vodom iz bunara, testirao sam univerzalnim testerom i parametri nisu najsjajniji.

Da bi sva ova muka bila isplativa, a održavanje što lakše, pokrenuo sam ovu temu za razmenu saveta u vezi a što lakšeg/boljeg održavanja bazena.

Ovo su neka od pitanja koje imam:
1. Kada i koliko često uključivati pumpu sa filterom? Koliko dugo treba da radi u jednom intervalu?
2. Koja jačina pumpe je optimalna za bazen od 3.05m x 0.75m (5500 litara zapremine)? Uz bazen je došla pumpa sa protokom od oko 1200L/h, ali uzeo bih jaču, ako je to bolje i olakšava celokupno održavanje bazena.
3. Koliko često prati filter? Koliko često ga je potrebno zameniti?
4. Šta preporučujete od sredstava za održavanje optimalnog hemijskog sastava vode? I kako ih primenjivati?
5. Koliko često kontrolisati parametre vode? Koji parametri su najvažniji?

Hvala unapred za izdvojeno vreme i podeljeno znanje.
 
Ja imam veoma sličan bazen, samo je 3.60 x 72 cm i u njega stane oko 6900l vode.

1. Pumpa treba da radi najmanje 8 sati, međutim za tu pumpu što je došla sa njim piše da dnevno sme toliko da radi maksimalno.
2. Ja sam tu pumpu od 1200l zamenio sa peščanom, kapaciteta oko 5000l, ove godine sam u nju stavio aktivno staklo kao filter.
3. U pumpu od 1200 ide najmanji filter, i u zavisnosti od zaprljanosti, treba filter menjatri 3-4 puta dnevno, i to tako da imaš najmanje jedan rezervni i da ih menjaš naizmenično. Onaj koji izvadiš, operi i stavi da se osuši dok ne dođe vreme da se zameni sa onim koji je u pumpi.
4. Što se hemije tiče, ja koristim 5 u 1 tablete od 200g koje držim u skimeru.
5. U početku sam to radio nekoliko puta dnevno, sada sve dok je voda bistra i ne gledam parametre.

Voda iz bunara nije najbolje rešenje, i ja sam bazen punio tako ali je ph vrednost bila luda i ništa od ph6 i ph- sredstava nije pomoglo da je dovedem u red, em je počela da menja boju zbog sadržaja gvožđa, a imao sam baš tu prvu pumpu sa bazenom, tako da sam se na kraju vratio na česmovaču.
 
Hvala!

2. Kako se održavaju te pumpe sa peščanim filterom?

4. Možeš li da postaviš sliku skimera, neku sa neta, čisto da vidim kako izgleda? Ja sam mislio da kupim onaj držač što pluta po površini. Da nisu tablete od 20g?

Kakva ti je potrošnja tableta?

Kako čistiš dno bazena, kada se zaprlja?

Da, voda iz bunara ima visoku pH vrednost. Bistra je i sve, ali tester je ne voli. 😄 Pokušaću da je izbalansiram hemijski, jer je to velika količina vode da bih točio sa česme.
 
Hvala!

2. Kako se održavaju te pumpe sa peščanim filterom?

4. Možeš li da postaviš sliku skimera, neku sa neta, čisto da vidim kako izgleda? Ja sam mislio da kupim onaj držač što pluta po površini. Da nisu tablete od 20g?

Kakva ti je potrošnja tableta?

Kako čistiš dno bazena, kada se zaprlja?

Da, voda iz bunara ima visoku pH vrednost. Bistra je i sve, ali tester je ne voli. 😄 Pokušaću da je izbalansiram hemijski, jer je to velika količina vode da bih točio sa česme.
7 kubika po 90din je 600din, sto vam je toliko problem da je napunite cesmovacom bar jednom godisnje?
 
Hvala!

2. Kako se održavaju te pumpe sa peščanim filterom?

4. Možeš li da postaviš sliku skimera, neku sa neta, čisto da vidim kako izgleda? Ja sam mislio da kupim onaj držač što pluta po površini. Da nisu tablete od 20g?

Kakva ti je potrošnja tableta?

Kako čistiš dno bazena, kada se zaprlja?

Da, voda iz bunara ima visoku pH vrednost. Bistra je i sve, ali tester je ne voli. 😄 Pokušaću da je izbalansiram hemijski, jer je to velika količina vode da bih točio sa česme.
2. Imaju merač pritiska, kada ode na žuto, a primeti se i da slabija gura vodu, samo prebaciš na ispiranje(backwash),povezuje se dodatno crevo na za to predviđeno mesto, i kada počne da izlazi čista voda samo vratiš na filtraciju. U suštini to ti je jedina operacija koju radiš jednom nedeljno, nekada čeđće a nekada i ređe, sve zavisi od vode i nečistoća u njoj. Filter kada pripremiš (da li pesak ili aktivno staklo) ne diraš ga do kraja sezone.
4. Napisao sam skimmer (mada imam i to) ali sam mislio na onaj plutajući deo:

1721585206875.png

Što se čišćenja dna tiče, imam kao onu mrežicu što se na nju kači crevo pa radi kao usisivač, ali uglavnom koristim četku za bazen kojom guram sve ka filteru i mrežicu za vrh.

Ove tablete koje koristim su od 200 grama, pakovanje je 5 tableta (1kg). Otprilike traju nekih desetak dana, ali i to zavisi od temperature vode, kiše i tako dalje.

U suštini, imam ceo ovaj set:

 
Pogledajte i ovaj čičin video, ima dosta korisnih saveta.
 
1. Pumpa treba da izmeni 3-4x kolicinu vode u bazenu. Moj savet je da se promeni ta pumpa. Ja sam stavio staru pumpu od grejanja Grundfos sa 3m3/h za isti takav bazen i drzim je na tajmeru nocu dok je jeftina struja. Za filter i kuciste filtera koristim pumpu koja je dosla sa bazenim, samo ne ukljucim njen motor vec spomenutu pumpu od grejanja.
2. Iz mog iskustva od 4 sezone, voda je zadovoljavajuce bistra tek sad kad sam stavio ovu jacu pumpu.
3. Filter perem svako jutro jer filtrira nocu. Cim izvadis filter odmah ga operes i kstavis na suncu da se osusi. Ako se osusi posle se tesko opere.
4. Prvo i osnovno je pH. Kod mene pH ide samo u plus vrednosti pa koristim iskljucivo pH minus. Tester je obavezan. Zbog "male" kolicine vode u bazenu testiram svako vece i stelujem pH. Sledece je hlor u granulama. Jos se nije desilo da uvece ima hlora, sve se potrosi svaki dan. Zatim je bitan Antialgin, koji sprecava formiranje algi. Ako ti bazen postaje klizav, voda ce ubrzo postati zelena.Preventivno sipati po uputsvu. Na kraju Floukulator koji skuplja sve cestice iz vode i spusta ih na dno bazena. Kad ovo sipas onda to vece bez ukkjucene pumpe. Primena hemijskih sredstava po redosledu kako sam ih navodio.
5. U"malim" bazenima fluktuacija parametara je iz iskustva velika u toku 24h te testiram svako vece.

Na 3d stampacu sam nalravjo adapter za 32mm crevo koje prikljucim na mesto gde pumpa usisava vodu pa posle floakulacije usisam dno bazena. Sa ovom sada pumpom je milina usisavati a sa
originalnom na granici nemoguceg.

Iz mog iskustva, pomenuti skimer i tablete mogu se koristiti za eventualno odrzavanje dobrih parametara vode, nikako za korigovanje.

Nemam iskustva sa bunarskom vodom ali verujem da se gore pomenutim postupcima svaka moze dovesti u dobro stanje.

Kakvu bih poruku poslao sebi kao pocetniku? Prodaj tu malu pumpu i kupi ozbiljnu pumpu sa pescanim filterom i komplet za usisavanje bazena. Primena hemija kako sam napisao u tacki 4. i nece biti problema.
 
Hvala!

2. Kako se održavaju te pumpe sa peščanim filterom?

4. Možeš li da postaviš sliku skimera, neku sa neta, čisto da vidim kako izgleda? Ja sam mislio da kupim onaj držač što pluta po površini. Da nisu tablete od 20g?

Kakva ti je potrošnja tableta?

Kako čistiš dno bazena, kada se zaprlja?

Da, voda iz bunara ima visoku pH vrednost. Bistra je i sve, ali tester je ne voli. 😄 Pokušaću da je izbalansiram hemijski, jer je to velika količina vode da bih točio sa česme.
Jel imaš intex bazen sa peščanom pumpom? Ako imaš intex mogu ti objasniti. Ja imam montažni bazen 5.49x 5.49 i 1.32 dubina, ovo mi je 15-ta sezona. Prvi sam imao 14 godina i prošle sam ga bacio, ove godine uzeo nov istih dimenzija jer imam beton posebno urađen za njega, probao sam svašta ali bez betona nisam uspeo jer ima 33m3 vode i iskida stiropor....
 

Prilozi

  • IMG_0705.jpeg
    IMG_0705.jpeg
    417.7 KB · Pregleda: 113
  • IMG_0706.jpeg
    IMG_0706.jpeg
    361.2 KB · Pregleda: 113
Hvala za sve savete, ljudi! Puno je pomogao i video koji je postavio @seizmos jer praktično pokazuje šta i kako održavati bazen.

Juče sam kupio sredstva za održavanje bazena, ali nisam uzeo usisivač. Imate li preporuku za neki pristupačniji, a efikasan model?

Sinoć sam istretirao vodu i parametri su okvirno u granicama poželjnih. Možda bih još malo oborio pH. Koliko treba da se čeka sa korišćenjem bazena nakon što se sipa pH minus?

Da, razmišljam se da se "isprsim" za jaču pumpu od ~5.500l/h sa peščanim filterom jer sam shvatio da umnogome olakšava održavanje jer brže prečišćava vodu.

Jel imaš intex bazen sa peščanom pumpom? Ja imam montažni bazen 5.49x 5.49 i 1.32 dubina, ovo mi je 15-ta sezona. Prvi sam imao 14 godina i prošle sam ga bacio, ove godine uzeo nov istih dimenzija jer imam beton posebno urađen za njega, probao sam svašta ali bez betona nisam uspeo jer ima 33m3 vode i iskida stiropor....
Ne, ovo je Bestway Steel Pro Max od 3.05m sa fabričkom pumpom od 1200l/h. Tvoj bazen je veći i puno teži. Trebalo je da nivelišem peskom, ali znaću za narednu godinu (ako ne odlučim da izbetoniram i/ili popločam taj deo dvorišta).
 
^ mislim da je održavanje tih pumpi sa peskom kod svih isti. Kad naspeš pesak prvi put mora biti opcija na pumpi mislim da piše backwash da se opere pesak. Posle toga da se pesak izravna u pumpi rinse. I posle toga opcija filter. Kod mene ide ispiranje jedno 1-2 min sa otvorenim poklopcem gde ispira pesak, onda poravnavanje još 1-2min i poklopac se zatvara i ide filtriranje. Pesak se može čistiti na 14 dana i traje 3 godine. Evo link od moje pumpe pa pogledaj jel ima sličnosti sa tvojom.
 
Totalni početnik u vezi bazena ovde, a razmotrio bih investiciju za plac. Glavno pitanje koje me muči je šta radite sa svom tom vodom sa toliko hemije u njoj na kraju sezone? Kanalizacija? Šta ako nema kanalizacije i ispušta se u zemlju ili u septičku jamu - ima li opasnosti po biljni svet okolo obzirom da imamo voćnjak, mali vinograd i povrće koje jedemo u blizini mesta gde bi bio bazen?
 
^ od hemije koje stavljam je algicid i hlor. Ja uvek ispustim u dvorište, i kad sam imao 35 kivija nikad nisam primetio da je naškodilo. Tako mala količina neće škoditi.
 
Hlor se brzo trosi, kolicina hlora u vodovodu je ista kao kolicina hlora u bazenu, ako se sipa kako treba i mere vrednosti. Takodje je voda iz vodovoda istog pH kao u ispravnom bazenu.

Ostatak hemije verujem da nije stetan za biljke jer se mi i nasa deca kupamo u istoj toj vodi i ta sad nemamo posledice :)
 
Kako vam se pokazao ovaj usisivač sa mrežicom i kablom za vodu?
Ja sam ga probao i zamuti vodu samo tako, možda ja nesto ne radim kako treba al ne vidim sta sam mogao da pogrešim.
Jel ima negde adapter da se kupi da umesto mrežice stavim crevo od pumpe pa da to što usisa ide napolje?
 
Mogu biti dve stvari, ili trljaš kao da usisavaš tepih (brzo) ili si prikačio usisivač na potis pumpe. To na dnu je uglavnom nataložena prašina mikronske veličine i dovoljno je samo malo da uzburkaš vodu i eto je već udara kraul po bazenu.
 
Upravo to, mikronska prasina i tacno vidim kad dodje do mrezice da sva ta sitna prasina se razleti po vodi i zamuti je, dok mrezica zadrzi tek one malo vece komade koji su celi.
Ovaj usisivac je u pitanju:
 

Prilozi

  • Screenshot from 2024-07-23 08-38-08.png
    Screenshot from 2024-07-23 08-38-08.png
    468.7 KB · Pregleda: 68
Najlakše da pokupite sa dna prašinu, bube... Uđite u bazene i podignite sav amelj da kažem hodajući po bazenu. Zatim trčite u krug kroz bazen jedno 10 krugova da se napravi vir. Izađete i kad se voda smiri vir je sav amelj ostavio tačno na srediti bazena, to se odradi sa usisivačem za 2min i gotov posao.
 
^ otprilike 🤣. Obično zakačim nekoliko dece za sebe i trčim dok ne padnem u nesvest. Ali iskreno ja tako rešim problem. Malo glupavo zvuči ali probajte, ne košta vas ništa.
 
@Masinac
Kod tebe uvek problemi sa dve mogućnosti, ili je prljav filter (začepljen delimično) ili je pumpa slaba (mali protok).
 
@Mali Perica oprosti, ali mislim da se ne razumemo. Ne vidim kakve veze imaju pumpa i filter sa usisivacem kad je ovo usisivac na koji ide bastensko crevo (nikakve veze nema sa pumpom i filterom), a problem je sto su cestice prljavstine na dnu bazena dosta sitnije od mrezice (na usisivacu), i kad krenem da cistim mrezica zadrzi sve vece komade (veca prljavstina, lisce itd) ali one sitne cestice samo prodju kroz nju nazad u vodu i mute je tacno tu na mrezici.
 
^ što na baštensko crevo? Ja moj spojim direktno na pumpu i usisavam.
 
To na baštensko crevo ti je kao da si povezao na potis pumpe, i nije uopšte usisivač već duvaljka (terač u zamku) i mrežica hvata nečistoće minimalne granulacije veličine okca mrežice a ono sitnije se samo rasprši po bazenu. Poenta cele priče oko usisivača je da usisa sve nečistoće. Ne bih rekao da ti je nick odgovarajući jer je tehnika u pitanju.
 
^ nema tu nikakve tehnike. Ne čistiš karburator od auta. Na peščanu pumpu gde joj je usisavanje poveže se crevo i na njega se spoji usisivač. Usisa se dno bazena i kraj priče. Već 15 godina svaku sezonu postavljam bazen i ne pričam napamet, svake godine je voda i bazen čisti kao staklo.
 
To je mrežica za krupnije čestice. Preko creva se upumpava voda u ovom slučaju i pravi se vakuum dole a izlazi usisana voda kroz mrežicu.
EDIT: takav je princip rada pa ne bi bio problem da se stavi izlazno crevo ali bi verovatno izgubio usisnu snagu. Možeš da probaš, deluje prilično veliki prečnik pa nisam pametan.
Pogledaj ovog tipa kako koristi dodatno pamučnu čarapu npr. Ja bi na primer u tu čarapu stavio i malo perlon vate, ona baš kupi sitne čestice.
 
Da li se nekome desilo da dno na montaznom bazenu izbledi. Bazen je nov Intex, ali su se na dnu pojavile bele fleke, boja izbledela. Koristim tabletu 200gr u dozatoru, i milsim da je to hemija napravila.
 
Jel imaš intex bazen sa peščanom pumpom? Ako imaš intex mogu ti objasniti. Ja imam montažni bazen 5.49x 5.49 i 1.32 dubina, ovo mi je 15-ta sezona. Prvi sam imao 14 godina i prošle sam ga bacio, ove godine uzeo nov istih dimenzija jer imam beton posebno urađen za njega, probao sam svašta ali bez betona nisam uspeo jer ima 33m3 vode i iskida stiropor....
Ma da.. Bez betona nista
 
Da li se nekome desilo da dno na montaznom bazenu izbledi. Bazen je nov Intex, ali su se na dnu pojavile bele fleke, boja izbledela. Koristim tabletu 200gr u dozatoru, i milsim da je to hemija napravila.
Da, hlor.
 
Nisam pronašao više odgovarajuću temu, pa da pitam ovde. Planiram da uzmem bazen za sledeće leto, pa me zanima ako neko ima onaj od 1m visine, može li se plivati kraul bez dodirivanja dna?

Takođe, bestway bazene koje gledam svi dolaze bez dodataka, pa me zanima šta bih trebao da dokupim od ovih neophodnih? Znam za merdevine, skimer i pumpu, s tim što bih pumpu uzeo sa peskom, kao što se predlaže ovde, pa mi ona što obično dolazi uz bazen i ne treba.
 
Nazad
Vrh Dno