Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa i meni server mora da radi, al ti si bar kod velikog provajdera pa možda nešto i izvučeš, a ja na Vip kućni net tu je tek mrka kapa kukala mi majka :(

Raspitao sam se kod drugara advokata... Suma sumarum, pravno gledano, možemo da im pljunemo po prozor. Po ugovoru, oni su u obavezi da nam pruže uslugu koja je navedena, pri čemu, drugar mi je rekao, nigde nemaju obavezu da ono što reklamiraju na sva zvona i ispune u potpunosti. To što nude je maksimum koji ćemo da dobijemo, pri čemu nigde ne piše koji je minimum, pa tako, teorijski, za GoldNet Duo, za koji sam potpisao ugovor pre mesec i kusur dana, nigde eksplicitno ne piše da moraju da mi isporuče ono što stoji u ponudi. A drugar kaže, ako ne piše, ne podrazumeva se ništa, pa tako mogu da dobijem uslugu "spisak kanal + radi internet" i pravno im ne mogu ama baš ništa. Čak ne mogu ni da raskinem ugovor bez penala, ako je npr. isporučeno ono što stoji - SD/HD kanali, svi sa spiska, ali npr. sa smetnjama, pa to bude negledljivo, dok je posebna priča internet, tu je tek siva zona - isporučeno/neisporučeno, realno ostvarivo, protok, stabilnost,... CGNAT je tek misaona imenica i nedokazivo, pri čemu, čak i da sve radi kako treba, oni nigde nisu u obavezi da mi omoguće to da mi server radi.
 
Poslednja izmena:
Mobilni operateri su oduvek natovali... Ja nikad nisam video javnu adresu na mobilnoj mrezi, mislim da si nesto pomešao...

Sent from my X5pro using Tapatalk

Nista nisam pomesao.

Telenor Internet, Surf+ 5 paket, APN net, 3G mreza, javna IP adresa:

telenor_internet.png

Postoji trik da se ima javna IP adresa i na 4G mrezi. Iskljucis 4G mrezu, povezes sa na Internet sa 3G mreze, dobijes javnu IP adresu, ukljucis 4G mrezu i uredjaj predje na 4G mrezu i javna IP adresa ostaje:

telenor_4g.png

IP adresa 109.245.121.195 je javna IP adresa: https://apps.db.ripe.net/search/loo...=109.245.120.0 - 109.245.127.255&type=inetnum .
 
Pa i meni server mora da radi, al ti si bar kod velikog provajdera pa možda nešto i izvučeš, a ja na Vip kućni net tu je tek mrka kapa kukala mi majka :(

Raspitao sam se kod drugara advokata... Suma sumarum, pravno gledano, možemo da im pljunemo po prozor. Po ugovoru, oni su u obavezi da nam pruže uslugu koja je navedena, pri čemu, drugar mi je rekao, nigde nemaju obavezu da ono što reklamiraju na sva zvona i ispune u potpunosti. To što nude je maksimum koji ćemo da dobijemo, pri čemu nigde ne piše koji je minimum, pa tako, teorijski, za GoldNet Duo, za koji sam potpisao ugovor pre mesec i kusur dana, nigde eksplicitno ne piše da moraju da mi isporuče ono što stoji u ponudi. A drugar kaže, ako ne piše, ne podrazumeva se ništa, pa tako mogu da dobijem uslugu "spisak kanal + radi internet" i pravno im ne mogu ama baš ništa. Čak ne mogu ni da raskinem ugovor bez penala, ako je npr. isporučeno ono što stoji - SD/HD kanali, svi sa spiska, ali npr. sa smetnjama, pa to bude negledljivo, dok je posebna priča internet, tu je tek siva zona - isporučeno/neisporučeno, realno ostvarivo, protok, stabilnost,... CGNAT je tek misaona imenica i nedokazivo, pri čemu, čak i da sve radi kako treba, oni nigde nisu u obavezi da mi omoguće to da mi server radi.

Znači ništa ni kod tebe?

Super :(
 
@RR, da je tako ne bi oni nikada nista dali :) Prilicno mi je sumnjiva kredibilnost tog advokata..?
 
On je samo tumačio ugovor, a on je jasan.
Drugo je tržište...
Da se ponašaju krajnje bahato, svi bi pobegli od njih, pre ili kasnije.
Pročitaj ugovor, nigde ne stoji da garantuju ono što nude.
 
Vrhunac bezobrazluka... [emoji4] Toliko sam ih smirio sa CGNAT da neće ni na mail da mi odgovore. Ozbiljna firma, nema šta... Verovatno ima da nas nat-uju do tamo 2021 godine. Sreća što je to "kratkotrajno" rešenje, pa neće trajati kod nas duže od 10 godina...
 
Verovatnija je da je danas nedelja, i da rade samo oni koji znaju da daju opšte informacije, a za konkretan odgovor ćemo sačekati ponedeljak ujutru.

Ja želim da budem optimista da će ipv6 proraditi možda čak i ove godine.


Sent from my X5pro using Tapatalk
 
Koliko su upotrebljive IPV6 adrese danas? Jel serveri za online igranje podrzavaju IPV6?
 
Vrhunac bezobrazluka... [emoji4] Toliko sam ih smirio sa CGNAT da neće ni na mail da mi odgovore. Ozbiljna firma, nema šta... Verovatno ima da nas nat-uju do tamo 2021 godine. Sreća što je to "kratkotrajno" rešenje, pa neće trajati kod nas duže od 10 godina...
Dobro i ti malo dramiš, jel stvarno misliš da njima tokom vikenda radi toliko ljudi da će da odgovaraju bukvalno na svaki mail ili će da se orijentišu samo na neke hitnije stvari.
 
I to što će da ti odgovore ti je jaka "garancija". Mogu da napišu šta hoće i ti ako se vodiš tim napisanim u donošenju neke konačne usluge si blesav totalno. Ništa ih ne košta da lažu i to namerno... a koliko ih prosto raspolaže pogrešnim informacijama...
 
On je samo tumačio ugovor, a on je jasan.
Drugo je tržište...
Da se ponašaju krajnje bahato, svi bi pobegli od njih, pre ili kasnije.
Pročitaj ugovor, nigde ne stoji da garantuju ono što nude.

Ako nesto nudis, sigurno postoje stavke u zakonima po kojima ima koliko moras od toga da ispostujes. Tipa ne mozes prodavati Milku od 50gr a napisati 100gr - ne znam po kom zakonu ili clanu zakonu, ali sigurno ne moze :)
Podjednako, cak i da stavis DO 50Mbps, sigurno ne mozes dati 0.1Mbps jer je i toliko "Do 50Mbps". E sad po kom clanu kog zakona to je pitanje. I koliko konkretno vazi za telekomunikacije, ako nije specificno agregacija navedena u ugovoru.
 
Nažalost kod nas sve može. Meni je prilikom kupovine stana u ugovoru stajalo da se razlika do +/- 0,2menergije naplacuje i ti računaš da ljudi znaju šta rade i da je to neka max greška koja može da se desi. Onda prilikom primopredaje stana bude da je stan veći od projektovanog 0,95m2 (i bila je toliko proverio sam) i da ne mogu da dobijem ključeve dok ne platim razliku u kvadraturi! Šta ću, uzmem komercijalni kredit i platim razliku da bih dobio ključeve a poenta je da su mogli da naprave stan i 21m2 većim i da ja tu ne big mogao ništa jer je sve to preko 0,2m2 a ugovor je upravo tako i rekao da se sve preko 0,2m2 plaća ne odredivši krajnje granice sa obe strane... Tako i ovde, kaže do npr. 50 Mbps ali ne i koliki je minimum i oni to znaju i koriste a mi ne možemo ništa, pa tako ja sa 100 Mbps imam preko WiFi do max 40 i mogu da samo predjem na povezivanje računara kablom ili da koristim WiFi i plačem...
 
Ako nesto nudis, sigurno postoje stavke u zakonima po kojima ima koliko moras od toga da ispostujes. Tipa ne mozes prodavati Milku od 50gr a napisati 100gr - ne znam po kom zakonu ili clanu zakonu, ali sigurno ne moze :)
Podjednako, cak i da stavis DO 50Mbps, sigurno ne mozes dati 0.1Mbps jer je i toliko "Do 50Mbps". E sad po kom clanu kog zakona to je pitanje. I koliko konkretno vazi za telekomunikacije, ako nije specificno agregacija navedena u ugovoru.

Naravno da ne možeš da napišeš da prodaješ milku od 100g, a da pakuješ 50g, to je obmana i krivično je delo.
Imaj u vidu da je ovde u pitanju omogućen protok, tj. nije garantovano da ćeš ti u svakom trenutku dobiti određenu količinu informacija u jedinici vremena, već samo koliko ti je maksimalno omogućeno. Dobra analogija je vodovodna cev. Ti si dobio cev prečnika 2m, tj. prečnik je takav da kroz nju opušteno može da prođe npr. 100L vode u sekundi. E sad, da li će tebi kroz cev doticati uvek tih 100L u sekundi ili manje i kojim tempom, ne zna se. Možda bude 24h pun kapacitet, možda sporadično, a možda bude curkalo. Dobra stvar je, kad je voda u pitanju, što ćeš ti na kraju platiti stvarnu potrošnju, pošto se tako obračunava potrošnja vode, ali kad je internet u pitanju, stvari nisu baš tako egzaktne - ja npr. imam pun protok 24h, zakačim torent i skinem maksimalno podataka, dok ti zbog slabog protoka možda skineš samo 5%. I ti i ja imamo iste mogućnosti, tj. cev istog promera, ali kod mene je pritisak dobar, a kod tebe "curka".
E, tako je sa internetom...nekome bitovi furaju 100 na sat, dok se onom drugom vuku kao prebijeni, a obojca plaćaju identično.
A provajder ni jednom ni drugom ne garantuje koliko.
 
@Martin Mystere: Ovo sa WiFi ti je loš primer. Tek ti se tako nešto neće garantovati. Telekom ili SBB ili ko god nisu wireless provajderi... do tebe njihovom infrastrukturom stiže brzina koju plaćaš i oni su svoju ugovornu obavezu ispunili. Uopšte ne mora da ti da WiFi ruter bilo kakav, tj ni ruter uopšte... modem je obavezan ostalo je bonus koji daju čisto da imaš i WiFi. A ti ako hoćeš noge na sto, laptop u krilo i da imaš 100 Mbps net preko WiFi lepo odeš kupiš kvalitetniju 5 GHz opremu i/ili sprovedeš LAN kablove do svake sobe gde imaš potrebu za tim 100 Mbps netom.
 
Vrlo rado bih tako kako kažeš ali vidiš, problem je što neće da daju ništa drugo osim 3928 iako sam ih prvo dva pa pitao za 3925 kako bih stavio svoj sasvim dovoljno kvalitetan ruter koji već imam, a posle sam im tražio i Ubee i kažu da treba da platim iako imam trio gold extra.

Da im platim ili da potpisujem sa njima novi ugovor na 24 meseca - neka, hvala...

I ne, nemam potrebu da u svakoj sobi imam 100 Mbps ali da imam 40 Mbps na pola metra od rutera a da te zajebavaju za uređaj - baš je trulo...
 
Poslednja izmena:
Nije to baš tako da provajder može da radi šta hoće, pitanje je koliko je pojedinac spreman da plati pravnu pomoć i dobije ono što je platio. Ako provajder prodaje pakete "do 20mbps", "do 50mbps" i "do 100mbps" ne bi smelo da se desi da npr. paket "do 100mbps" ne može da omogući bar 50% navedene brzine, jer je to onda obmana, mogao si da platiš neki jeftiniji paket i da dobiješ sličnu brzinu.
 
Tako je.
Ali kako dokazati da ti od obećanih 100 stiže 40? Pošto to uglavnom nije konstantno, nego varira s vremena na vreme, ujutro brže, popodne sporije (ali ne mora da znači), pa uveče brže,...
Jedino da instaliraš aparaturu koja će da meri protok u realnom vremenu, ali i onda nisam siguran da to može da se iskoristi kao neoboriv dokaz.
 
Pa dokazuješ višestrukim merenjem protoka po svim osnovama, download sa adresa gde je sa drugih konekcija/provajdera ostvariva veća brzina (uporedno ista adresa/isto vreme), speedtest itd. Teško dokazivo ali uz trud moguće. Što više takvih prijava se dostavi provajderu a posle i nekom od nadležnih organa za kontrolu provajdera to bi ishod bio povoljniji. Korisnik koliko toliko dokazuje da nije dobio ono što plaća, a mora i druga strana da dokaže da pruža ono što prodaje. Sve se na kraju svodi na sredstva i trud uložen da se nešto dokaže. Ne može se samo tako odbaciti prijava za nešto jer sud ne priznaje dokaze, na kraju, postoji i veštačenje, morao bi to da plati korisnik ali ako dokaže da ga provajder u dužem periodu zakida za plaćenu uslugu dobija spor i refundiraju mu se troškovi.
 
Baš tako...Teško dokazivo, uz veliki trud....Treba biti spreman na ovo maltretiranje, uz neizvestan ishod, s obzirom na to kakav nam je pravni sistem.
 
Jel može samo net da se uzme od SBB, il mora sve u paketu?

Pre je moralo sve u paketu, pa ne znam dal su šta menjali.
 
I ne, nemam potrebu da u svakoj sobi imam 100 Mbps ali da imam 40 Mbps na pola metra od rutera a da te zajebavaju za uređaj - baš je trulo...

da, mislim stvarno... :) ljudi bre, do pre par godina sanjasmo 4 megabita kao najjaci paket, a sad citam negde u nekoj temu raspravljaju koji SSD da kupe, jer im je hard disk spor, sustigao ga net :) ove zalbe za nat itd su stvarno na mestu, i ti treba cimati provajdere :D ali mislim ono :) imam samo 40 mega na wifi???

ja zivim u naselju prepunom wifi signala, jedva postizem nesto preko 10 mega download, cak se ni prelazak na 5 ghz nije pokazao uspesnim (20 mega)...

mozda nije problem do rutera, nego do komsija? :)
 
Naravno da je do komšija, kad svi imaju ćef da imaju signal i u podrumu, garaži, WC-u... pa svi kupuju sve jače i jače rutere... tako da imaju svi solidno "crtica" a uz sve te crtice net im ne prelazi 10 Mbps. Tako da je objektivno i prelazak na 5GHz samo privremeno rešnje. Nema ništa dok se ne odradi kabliranje po celoj kući...
 
Mislim da nije teško dokazati da provajder nije ispoštovao uslove iz ugovora kada npr. figurira stavka DO 50 Mb/s. Merna jedinica je 1Mb/s a provajder je obećao DO 50 Mb/s ...neka mu se desi i greška između 49 i 50 Mb/s ali veća greška od te ne sme da mu se desi jer onda to više ne bi bilo DO 50 Mb/s već DO 49/Mb/s - dakle za CELU jednu mernu jedinicu ispod ugovorene obaveze a to već i zakonodavstvo mora da prepozna kao nepoštovanje ugovora.

Pratim temu i koliko god da je bilo ranta zbog CG NAT-a još uvek nisam pročitao ni jedno stvarno iskustvo čoveka koji se nalazi iza CG-NAT-a onakvog kakvog ga je implementirao SBB. Još uvek niko od SBB-ovaca nije napisao REALNO lično iskustvo a svi se povodite za pretpostavkama. Niko još nije opisao scenarije sa korišćenjem uPnP ili DMZ+firewall ili više ulaznih na jedan izlazni port - baš ništa praktično niste opisali a dramite. Pitam se samo zašto, je li vam dosadno? Zar nema nikoga ko bi mogao da dokaže da mu i pored dobrih podešavanja rutera ne funkcioniše BILO KOJI od pobrojanih servisa. Zar ćete, iako znate da je CG-NAT mehanizam za translaciju koji treba da posluži da se omogući komunikacija između IPv4 i IPv6, svejedno kukati i bez razloga za kuknjavu?

- kada ne bi bilo CG-NATa kako biste već sada videli servere koji već jesu na IPv6?
- ako je cela Azija (po mojim saznanjima) već potpuno spremna na IPv6 zar ne mislite da je i većina čovečanstva već našla rešenje za nedostajuće IPv4 adrese te da CG-NAT u osnovi nema tu prostu svrhu da nadomesti nedostajuće adrese već da mu je osnovna svrha da omogući komunikaciju starog standarda sa novim KOJI NIJE backward kompatibilan?

... Komunjara sam u duši i verovatno poslednja osoba kojoj bi se moglo spočitavati da je na strani korporacije ali ne mogu da shvatim da neko kritikuje korporaciju i onda kada ona ne greši (pretpostavljam da ne greši jer niko i nije dao dokaz da greši i da je stvarno [uz dobro podešavanje] NEMOGUĆE koristiti bilo torrent protokol, bilo IP kamere, bilo VPN ...ili štogod već pobrojano).

Kao što sam već pisao, CG-NAT ne mora apriori biti konfigurisan na štetu krajnjeg korisnika a dokaz smo mi iz Beogrida. Ako na ovoj temi pročitam i vidim da korisnik SBB-a i pored pravilnog konfigurisanja mreže ne može nesmetano da koristi internet uslugu na način na koji ju je i do sada koristio onda ću i ja vrlo glasno pričati protiv korporacije ...a do tada biram da budem uzdržan i da se ne primam na tu vašu kuknjavu na CG-NAT.
 
Procitaj malo u temi šta smo pisali o cg natu. Ako ti net treba samo za surf(http i https portovi) imas vip kucni net.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Najgore što neće da kažu uopšte da li postoji bilo koji paket koji nije nat-ovan, jer bi time jednu grupu korisnika stavljali u povoljniji položaj...
 
EDIT: @stopke

A ti pročitaj šta sam ja pisao pa ćeš videti da CG-NAT ne mora nužno da znači i sve probleme koje navodite. Ni ti nemaš iskustvo SBB-NAT a ni ja ali ja brem imam iskustvo Beogrid CG-NAT pa mogu da pokušam da vas razuverim i ukažem na to da problem o kome pričate VRLO VEROVATNO I NE POSTOJI.
Bez iskustva nekog SBB-ovca koji JESTE iza CG-NAT a ume da se snađe sa portforwardingom, besmisleno je paničiti i dezinformisati ljude.
Tek kada dobijemo dokaz o nemogućnosti korišćenja interneta na način na koji smo ga i do sada koristili, tek tada možemo da kažemo da problem postoji i da protiv njega treba dići glas. A do tada, rekao bih, sve su to nagađanja BEZ ISKUSTVA.
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno