Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ljudi, ako cemo realno, cemu optika? Zar vam coax toliko problema pravi? Ja sam sada dobio 250Mbit/s i ovo je prebrz internet, kome ovakav link treba sem ako skida sa neta stalno? Jedna epizoda serije mj se skine za minut-dva. Mts je usao da optikom jer nije imao preko cega da dodje do korisnika, telefonska zica ima previse ogranicenja. Veruuem da bi SBB u istoj situaciji takodke uvodio optiku. Jedino sto je ping malo brzi i to mogu da ukapiram da samo gejmerima treba, za svakodnevan rad i zaje8anciju coax je vise nego dovoljan.
Post automatically merged:

Ljudi, ako cemo realno, cemu optika? Zar vam coax toliko problema pravi? Ja sam sada dobio 250Mbit/s i ovo je prebrz internet, kome ovakav link treba sem ako skida sa neta stalno? Jedna epizoda serije mj se skine za minut-dva. Mts je usao da optikom jer nije imao preko cega da dodje do korisnika, telefonska zica ima previse ogranicenja. Veruuem da bi SBB u istoj situaciji takodke uvodio optiku. Jedino sto je ping malo manji i to mogu da ukapiram da samo gejmerima treba, za svakodnevan rad i zaje8anciju coax je vise nego dovoljan.
 
Ljudi, ako cemo realno, cemu optika? Zar vam coax toliko problema pravi?

Duzi prekidi (od sat dva) bar jednom nedeljno. O mikro prekidima i problemima koje su oni pravili da ne pricam. Sve zbog propalih kablova, ostalih jos iz doba Ikoma, u koje je cak i voda ulazila. Zatim drasticno variranje download brzine... U decembru sam presao na MTS optiku i progledao. Bukvalno. Ni jedan jedini prekid signala.
 
Ljudi, ako cemo realno, cemu optika? Zar vam coax toliko problema pravi? Ja sam sada dobio 250Mbit/s i ovo je prebrz internet, kome ovakav link treba sem ako skida sa neta stalno? Jedna epizoda serije mj se skine za minut-dva. Mts je usao da optikom jer nije imao preko cega da dodje do korisnika, telefonska zica ima previse ogranicenja. Veruuem da bi SBB u istoj situaciji takodke uvodio optiku. Jedino sto je ping malo brzi i to mogu da ukapiram da samo gejmerima treba, za svakodnevan rad i zaje8anciju coax je vise nego dovoljan.
Post automatically merged:

Ljudi, ako cemo realno, cemu optika? Zar vam coax toliko problema pravi? Ja sam sada dobio 250Mbit/s i ovo je prebrz internet, kome ovakav link treba sem ako skida sa neta stalno? Jedna epizoda serije mj se skine za minut-dva. Mts je usao da optikom jer nije imao preko cega da dodje do korisnika, telefonska zica ima previse ogranicenja. Veruuem da bi SBB u istoj situaciji takodke uvodio optiku. Jedino sto je ping malo manji i to mogu da ukapiram da samo gejmerima treba, za svakodnevan rad i zaje8anciju coax je vise nego dovoljan.
Meni licno, je i 20/20 vise nego dovoljno. I to kazem jer se i dalje secam onih 256/128 kbps i 512/128 brzina. Kad je to doguralo do preko 1Mbps postalo je ok za obicne korisnike. Mada ljudi sad izgleda zele da hostuju stvari sa svoje mreze :D Mada, ponovo, to je mali br. ljudi.
 
Duzi prekidi (od sat dva) bar jednom nedeljno. O mikro prekidima i problemima koje su oni pravili da ne pricam. Sve zbog propalih kablova, ostalih jos iz doba Ikoma, u koje je cak i voda ulazila. Zatim drasticno variranje download brzine... U decembru sam presao na MTS optiku i progledao. Bukvalno. Ni jedan jedini prekid signala.
Dobro, to je nesto drugo, nije odrzavana oprema. Ja imam SBB, radim od kuce i nisam primetio nikakve probleme kao sto ih ti navodis. Verovatno jer su u Nisu oni krenuli od pocetka (bar u mom kraju) i nisu nasledjivali niciji opremu.
Post automatically merged:

Meni licno, je i 20/20 vise nego dovoljno. I to kazem jer se i dalje secam onih 256/128 kbps i 512/128 brzina. Kad je to doguralo do preko 1Mbps postalo je ok za obicne korisnike. Mada ljudi sad izgleda zele da hostuju stvari sa svoje mreze :D Mada, ponovo, to je mali br. ljudi.
Da, to i ja kazem. Lepo je kad imas brz net pa ne moras da cekas da skines film pola sata vec je tu u par minuta ali... Ne skidam ni stalno filmove :) 20/20 zavrsava sve.
 
Poslednja izmena:
Можда кад живиш сам, не користиш мултимедију и сурф ти се своди на строго коришћење текста без илустрација. Богат човек је човек богатих потреба.
 
A jeste, zivis sa 100 ljudi na istom linku :D
 
Boga mi, u eri rada od kuće i non stop video poziva, sastanaka i slično - kolege koje imaju upload od 10mbita ne mogu da funcionišu ako neko radi još nešto na mreži.
Da li je to youtube, eon cutv ili ne daj bože da neko drugi ima video poziv - seckanje odmah i ne možeš da ih razlučiš.
 
Što se tiče brzine preuzimanja coax može još uvek da odgovori, ali ima znatno slabiji odziv tj. viši ping od optičkog vlakna. Posebno se primećuje razlika kada se pristupa nekom udaljenom serveru. Probao sam kod druga koji ima optiku i razlika je odmah uočljiva, čak i kod pretraživanja neta, mada opet za prosečnog korisnika čekanje koju sekundu više nije neki veliki problem. Takođe kapacitet coax-a i optičkog vlakna ne vredi posebno upoređivati. Verovatno će svi operatori/provajderi u narednih 5 godina preći u potpunosti na FTTH, jer je to investicija za narednih minimum 25 godina.
 
Što se tiče brzine preuzimanja coax može još uvek da odgovori, ali ima znatno slabiji odziv tj. viši ping od optičkog vlakna. Posebno se primećuje razlika kada se pristupa nekom udaljenom serveru. Probao sam kod druga koji ima optiku i razlika je odmah uočljiva, čak i kod pretraživanja neta, mada opet za prosečnog korisnika čekanje koju sekundu više nije neki veliki problem. Takođe kapacitet coax-a i optičkog vlakna ne vredi posebno upoređivati. Verovatno će svi operatori/provajderi u narednih 5 godina preći u potpunosti na FTTH, jer je to investicija za narednih minimum 25 godina.
Posebno se primecuje razlika kada se pristupa nekom udaljenom serveru? Ajd pojasni mi ovo molim te :)
 
Serveri koji se nalaze van Srbije, recimo hoćeš da otvoriš neki sajt tipa u Norveškoj, tu je razlika primetna u brzini učitavanja stranice. Primetno je to brže preko optičkog vlakna nego preko coax-a, probao sam kod druga i vidi se razlika. Za otvaranje naših domaćih sajtova nema neke razlike.
 
Posebno se primećuje razlika kada se pristupa nekom udaljenom serveru.
Valjda je obrnutno, što je server bliži to se više primećuje razlika.
Ako tvoj coax doda 10ms na ping severa sa Novog Zelanda koji je već 200ms to nećeš da primetiš.
 
Serveri koji se nalaze van Srbije, recimo hoćeš da otvoriš neki sajt tipa u Norveškoj, tu je razlika primetna u brzini učitavanja stranice. Primetno je to brže preko optičkog vlakna nego preko coax-a, probao sam kod druga i vidi se razlika. Za otvaranje naših domaćih sajtova nema neke razlike.
Ovo sto si napisao i nema mnogo smisla. Tvoj coax nije razvucen od kuce pa do tog servera u Norveskoj vec do tvog provajdera preko koga ide sve. Posle njega je sve isto i za coax i za optiku.
To sto si ti probao kod druga mozda je placebo a mozda i ima veze jer je drugi provajder i drugi se linkovi koriste. Moglo je da se desi da otvoris neki drugi sajt i da ti radi sporije. Ali opet, ne znam kako ljudi primecuju tu razliku za surfovanje, ja ne mogu da osetim razliku izmedju 2ms i 12 ms :)
 
^^ Moguće da si u pravu. Koliko sam naučio dosad (kroz teoriju, još nemam nekog posebnog praktičnog iskustva), optičko vlakno ima bolji odziv nego coax. Ne znam koliko pinga coax dodaje na onaj koji već postoji, ali mislim da je dosta manje nego što doda optičko vlakno. Baš sam skoro to testirao kod druga (probao sam da pristupim nekim sajtovima van Srbije) i brže su učitavani mego kod mene preko coax-a, pa sam to povezao sa odzivom oba medijuma za prenos.

^ Jasno je da je coax samo u last mile segmentu, ali stekao sam utisak kroz nekih pola sata testiranja da optika radi nekako 'tečnije' i da se brže učitavaju stranice. Ima puno faktora koji utiču na brzinu učitavanja, nisam baš previše stručan. Da ne idemo u off, svakako bih voleo da i SBB pređe na optiku, što će verovatno i uraditi u jednom momentu.
 
Problem sa SBB-om i optikom (i sa svim što je vezano za UG) je što se blokiraju gde god mogu, prešli bi oni do sada i skroz na optiku da im se da.
 
Pitam se samo, ko ih blokira da snize ove ludačke cene.Za giga dodatak sa 50 mega uplouda, traze vise nego Supernovinih1000/100 , u totalnom full optik paketu.Da stvar bude jos gora, njima je ista cena, i isti uploud i na optici, pa ko to njih blokira??????
 
Mislim da je bezveze ulaziti u pricu kome je kolika brzina potrebna..Svako ima drugacije potrebe..i u ovoj novoj digitalnoj eri gde imamo po 20-25 uredjaja nakacenih na wifi mrezu
potrebna je izuzetna brzina , i naravno da je sto vise to bolje.. Cini mi se da SBB ove godine nece povecavati net brzine, steta..Izgleda da prekidaju sa tradicijom koja je trajala godinama unazad... Nadam se da ce sto vise njih ponuditi FTTH optiku u sto skorijem vremenskom periodu, jer jedini koji mogu da profitiraju od toga smo mi krajnji korisnici jer cemo imati kvalitetniju i stabilniju uslugu .
 
20-25 uredjaja imas nakacenih na wifi? 😳 . Naravno da svako ima svoje potrebe ali nemoj mi reci da je to prosek jer nije ni blizu istog
 
Novaku da dignu zlatni spomenik, veći od Nemanjinog.On kada se bude penzionisao, mogu kljuć u bravu da stavel,vise im SK neće biti ključan za pridobijanje korisnika, niti će im kanali značiti ista, kao do sada u pridobijanju korisnika.Ljudi će ići na povoljnijeg provajdera, sa pouzdanijim netom, a oni to sigurno neće biti.Decenija berićeta bila, i polako joj dolazi kraj.
 
Mislim da je bezveze ulaziti u pricu kome je kolika brzina potrebna..Svako ima drugacije potrebe..i u ovoj novoj digitalnoj eri gde imamo po 20-25 uredjaja nakacenih na wifi mrezu
potrebna je izuzetna brzina , i naravno da je sto vise to bolje.. Cini mi se da SBB ove godine nece povecavati net brzine, steta..Izgleda da prekidaju sa tradicijom koja je trajala godinama unazad... Nadam se da ce sto vise njih ponuditi FTTH optiku u sto skorijem vremenskom periodu, jer jedini koji mogu da profitiraju od toga smo mi krajnji korisnici jer cemo imati kvalitetniju i stabilniju uslugu .
Izvini, ali ne mogu da ne pitam... Imas 25 uredjaja na WiFi i svaki od njih u isto vreme nesto skida sa neta? Ako je ovo tacno ovo uopste nije standardno koriscenje neta, za ovo treba neki paket za firme :D
U suprotnom, ti uredjaju su eto reda radi zakaceni na mrezu, mozes da ih imas i 100 ali verovatno nisu vise od 3-5 aktivna u ISTO vreme a da im treba neki veliki bandwidth.

Novaku da dignu zlatni spomenik, veći od Nemanjinog.On kada se bude penzionisao, mogu kljuć u bravu da stavel,vise im SK neće biti ključan za pridobijanje korisnika, niti će im kanali značiti ista, kao do sada u pridobijanju korisnika.Ljudi će ići na povoljnijeg provajdera, sa pouzdanijim netom, a oni to sigurno neće biti.Decenija berićeta bila, i polako joj dolazi kraj.
Nije samo internet presudan, EON je miljama ispred one MTS-ove gluposti, nijedna platforma ne moze da mu pridje.
 
Kada bi samo znao, koliko je penzionera, i starijih ljudi navučeno na SK, a njima stalo do EON-a, kao do Soderlinga.
 
Kućni SBB za nas troje, 15 nakačenih uređaja, aktivno 13 trenutno...
Screenshot_20210318-130546_Fing.jpg
 
Sta znaci aktivno? Nisam mislio koliko je povezano vec koliko njih aktivno skida nesto sa neta ili salje? Ne racuna se ako ima otvoren socket za notifikacije :D
 
Samo dajem primer: 4 laptopa (2 na VPNovima firmi, 1 Zoom online nastava fakulteta, 1 Teamviewer), 4x smartphone (notifikacije za gomile apps), 2 smartwatcha, tablet (Minecraft, SimCity), smartTV (vrti se 4K fudbal u pozadini), EON box (ne gasi se), wi-fi printer (štampa povremeno)... itd.
Nema torrenta, nema Internet-of-things. holograma... ;) Link nije zagušen ali ne škodi rezerva, smisliće IT industrija već nešto da se dalje vrti.

A počeo sam s modemom 2400bps (noćni bus za Minhen da ga kupim), pa u firmi YUPAK na 9600bps, onda Sezam BBS beše 64kbps link ka inostranstvu... itd.
Da mi je neko tada rekao "megabit", krstio bih se kome to treba.
 
Koliko vas je u domacinstvu? Tri generacije?😜
 
Nas dvoje radimo od kuće, ćerka studira i usput se igra. Ništa posebno, nova normalnost... :rolleyes:
 
Huh, ja imam na wifi-u 15 uređaja, plus eon koji je na kablu. U svakom trenuku radi najmanje 5-6 uređaja i to je tipa normalan usage.
 
Samo dajem primer: 4 laptopa (2 na VPNovima firmi, 1 Zoom online nastava fakulteta, 1 Teamviewer), 4x smartphone (notifikacije za gomile apps), 2 smartwatcha, tablet (Minecraft, SimCity), smartTV (vrti se 4K fudbal u pozadini), EON box (ne gasi se), wi-fi printer (štampa povremeno)... itd.
Nema torrenta, nema Internet-of-things. holograma... ;) Link nije zagušen ali ne škodi rezerva, smisliće IT industrija već nešto da se dalje vrti.

A počeo sam s modemom 2400bps (noćni bus za Minhen da ga kupim), pa u firmi YUPAK na 9600bps, onda Sezam BBS beše 64kbps link ka inostranstvu... itd.
Da mi je neko tada rekao "megabit", krstio bih se kome to treba.
Sve ovo sto si naveo nista specijalno ne trosi link :) sa 20Mbit/s download-a bi isto sve lepo radilo ;)
Taj 4K ide preko Coax-a valjda, EON ne podrzava preko Smart aplikacije 4k programe koliko ja znam.

Napreduju brzine mnogo, stoji ali ova polemika je i pokrenuta jer za 98% ljudi su ove brzine totalno nepotrebne, kome treba npr 500Mbit/s sto se nudi u Premium paketu? Po meni je i 250 apsolutno previse.
 
E sad povodom ovog rada od kuce i koriscenja interneta. Jel vam ista od toga placa firma?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno