Šta je novo?

sanyo eneloop baterije + brzi punjač

Vojkan

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
12.01.2002
Poruke
17,253
Poena
1,180
gde toga provereno ima?
punjači koji dolaze u obzir su MQR06 i MDR02, oće li me uopšte skontati prodavci kad im tako tražim? :d
 
Probaj po ovim foto radnjama, ili eventualno neki battery shop (Kalenić, Bajloni...)?!
 
Kod mene u radnji ima MQN04 sa 4 Eneloop baterije,cena 2000,00 din... ako ne nadjes nigde javi pa cu proveriti kod dobavljaca...
 

ma jok, ništa tamo nema, samo onaj spori

Kod mene u radnji ima MQN04 sa 4 Eneloop baterije,cena 2000,00 din... ako ne nadjes nigde javi pa cu proveriti kod dobavljaca...
ma proveri odmah, ne znam više ni gde da tražim, ako nema par najpoznatijih radnji ne znam ko bi uopšte mogao da ima tu "egzotiku" :S:
 
Jel moze neko ko ima Eneloop baterije da pogleda da li sa strane gde je minus imaju utisnuto sitnim slovima HR, to je pre pisalo na svim Sanyo baterijama, a na mojim Eneloop ne pise?!
 
Hvala na brzom odgovoru :) U jednoj foto-radnji su mi napricali da ima falsifikata, pa ja hteo da proverim :)
 
Na starima je pisalo HR i mogu tako da se prepoznaju jos neke baterije koje su u stvari sanyo, kodak sam pronalazio, maxell... Cak su i punjaci sanyo ali pise ime druge firme.
 
Sanyo već par godina ne utiskuje HR žig na minus polu.
 
Ja ih punim kad se isprazne... što je prilično retko :d Ali baš ću ih sad staviti da se pune iako nisu skroz prazne, jer sestra ide na more, pa da joj ne riknu. Mada, po mom mišljenju, kod pametnih punjača koji umeju da prepoznaju da se baterija napunila to ne bi trebalo da bude ikakav problem.
 
Poslednja izmena:
Brzi punjači uništavaju baterije! Oni možda jesu zgodni ponekad' kada vam hitno trebaju baterije, ali definitivno nisu dobri za životni vek baterije i to dramatično!

Pravi punjač bi trebalo da ima regulaciju jačine struje punjenja pa da možete da birate hoćete li brzo (par sati) ili sporo punjenje (preko noći - 12-15h) koje mnogo više pogoduje baterijama. Kada god niste u frci, a barem jednom mesečno, trebalo bi izvršiti celonoćno punjenje uz prethodno potpuno pražnjenje baterije. Time ćete joj/im znatno produžiti životni vek!

Takve punjače je kod nas nažalost gotovo ne moguće naći, a i ako ih nađete koštaju papreno. Po meni je najbolje rešenje imati dva punjača... brzi i jedan klasičan (spori), pa sa ovim drugim formirajte bateriju i punite je kada god stignete, a sa brzim samo po potrebi. Automatsko pražnjenje je takođe jako zgodna stvar i bilo bi bolje da ga imate na sporom punjaču, al' sad'... teško je u Srbiji izvoljevati. :S:
 
Poslednja izmena:
Ja imam 2 Sanyo punjaca, MQN04E i MQH01, spori i brz. Prvi je najobicniji spori bez ikakve regulacije i puni 2 ili 4 baterije istom strujom nekih 10-ak sati, ne daje nikakvu informaciju kad je zavrsio. Drugi je "pametan" punjac, puni 1-4 baterije (jos nisam probao 1 ili 3 da stavim), sam dozira struju, prepoznaje baterije (ne dozvoljava punjenje nepunjivih) i sa njim je potrebno 55min za 2 ili 140 min za 4 baterije, i obavestava o kraju punjenja.

Vise preferiram spori jer znam za trajanje baterija u zavisnosti od brzine punjenja, ovo sto je magick napisao.
 
A baš prednost treba da daš bržem (MQH01, imam ga i ja), zato što ti neće prepuniti baterije, a taj spori itekako hoće. A za NiMH baterije prepunjavanje je najveći uzrok skraćenja veka.
 
Iskoristio bih ovu priliku da (opet) "izreklamiram" ovaj punjač (citirano s' druge teme):

A jeftin a kod nas dostupan, dobar za nezahtevne korisnike... ima u Merkatoru (bar ovom novosadskom) smart punjač marke ATC, oznake RC-2001 za oko 900din. Sličan je onom davno spominjanom Cental Power (imao i njega, radi dobro i sada). Ima dischcharge opciju, puni 2 ili 4 baterije, puni sa 500mA (računajte koliko je brz) i sam prekida punjenje i prelazi u trickle kada se baterije napune. Napunjenost detektuje po delta V principu. Mislim da za 900din nema bolje kod nas. Nije ultra fast ali je 900din i smart je...

To je ovaj: http://levobatterien.ch/cms/index.p...n=com_virtuemart&Itemid=94&vmcchk=1&Itemid=94

*napomena: Ovaj konkretan ATC nisam probao, ali je ovako spolja i po k-kama identičan Central Power-u koji sam imao i koji kod novog vlasnika još uvek radi savršeno.

edit: Izvinjavam se urednicima što reklamiram konkretnu radnju i punjač, ali ponuda ovakve robe je kod nas jako slaba te mislim da nikoga ne ugrožavam. A i treba ljudi da uzimaju što bolje punjače. Što je bolji punjač, baterije duže traju, kasnije se bacaju, manje se bacaju, manje se zagađuje priroda.... :d :D

Evo još da dodam, skroz ispražnjene Eneloopke će puniti oko 6.5 sati.
 
Hoće li se najzad raskrstiti šta zapravo uništava baterije, jača struja sama po sebi ili nusproizvod (pregrevanje) ili prepunjavanje uzrokovano manjkom "inteligencije" punjača?!
Imam već dva različita punjača i zaista mi se ne daju pare za još jedan, pogotovo ne cifra od 30ak eura, već moram dosta da iskeširam za 6 eneloopki (4xAA i 2xAAA) a ne bih ni da ih upropastim za kratko vreme. Pogotovo je kod nas situacija s punjačima da su oni jeftini obično sporiji i "gluplji" pa se brinem oko prepunjavanja, a brzi su obično skuplji i "pametniji" sa tim fensi opcijama pa je frka zbog jake struje/pregrevanja te ne znam šta da radim. Takođe ovi punjači što dolaze uz eneloop kad se uzme u paketu ne izađu mnogo ali baš zato i mislim da nisu nešto (bolji od mojih) a i dosta su spori za moj ukus. Ali ako brzo punjenje dramatično šteti baterijama kao što je magick napisao onda je druga stvar. Samo tu onda imam još jedan problem, u selu mi vrlo često nestaje struja pogotovo ujutro te mi između ostalog zato ne odgovara jako sporo noćno punjenje od 8-12 sati. Kakav efekat bi češći nestanak/dolazak sruje imao po baterije? A za brzo punjenje svi znamo tu priču da to ubija baterije, takođe i veoma cenim magickovo mišljenje ali ima li negde to zvanično i konkretno objašnjeno na koji tačno način punjenje jačom strujom šteti baterijama, pa da najzad prekrstim s tim?
Pošto mi je izbor veliki pa ne znam šta da radim:
- puniti eneloopke mojim punjačima i rizikovati pregrevanje/prepunjavanje
- uzeti u paketu s punjačem i rizikovati s nestancima struje
- uzeti onaj atc ili atabu...
 
Poslednja izmena:
Gde ima povoljno da se kupe samo eneloop baterije, bez punjača? Trebaju mi bar 4 AAA, ali ni još koja AA ne bi smetala...
 
A koliko kostaju te Eneloopke kad se vodi tolika rasprava? (hipoteticki pitam)

Da ne znam sta se prodaje po tim brendom pomislio bi da je neki novi model hibridnog ili elektro vozila...
Wtf, drama kao da je 150 eur komad. Koliko ce im skratiti vek ti punjaci? Umesto 2 godine trajace 1.5 godinu?
Ja bih odlepio kad bih se pored svega ostalog toliko bavio i brinuo o necemu sto me kosta 7 EUR godisnje. A to sto ce nam, na primer, zbog necijeg hira i gluposti oteti 50 EUR za 2 parceta lima (nove tablice), iako nemamo nikakve koristi i prednosti, to nikog ne dotice?
 
Nije nista cudno sto ljudi zele da koriste kvalitetne baterije i sto zele da znaju kako ih ispravno upotrebljavati i skladistiti kako bi dugo ostale pouzdan izvor energije.
Sto se tice tablica, mislim da toj temi nije mesto na ovom forumu, pa zato "nikog ne dotice".
 
procitao sam celu temu i nasao MNOGO korisnih informacija, ali jos uvek nisam cuo rezime koji je punjac best bye (na nasem trzistu)?
za baterije skoro da nema dileme (ENELOP) ali punjac je taj koji mi pravi konfuziju.
ako sam dobro shvatio spori punjaci pune baterije istom strujom sve dok ih tajmer ne iskljuci a to je 10-15 sati i mogu da prepune baterije, ali sa druge strane, punjenje malim strujama vise "prija" baterijama i produzuje im vek. a brzi punjaci su "pametniji" pa iskljuce punjenje kad je baterija puna, ali mogu pregrejati baterije i tako im skratiti radni vek :trust:

E sada me zanima da li postoji spori punjac koji ima deltaV zastitu od prepunjavanja?
I na sanyo sajtu sam video da njihovi spori punjaci imaju "PeakCutControl" zastitu,da li ta zastita onemogucava prepunjavanje???
 
ma brzi punjac je nepotreban vecini korisnika. jedino ako ti od baterija zavisi posao (tipa fotografija). ostalima treba najcesce za neke bezicne uredjaje i digitalni fotoaparat. za to ti je dovoljno da imas 2 para baterija. dok ti potrosis jedan par drugi ce se vec napuniti. 2000mAh baterije se pune oko 12 sati. sto stvarno nije puno. mozes da ih napunis tokom veceri.
sto se mene tice, dovoljno mi je MQN04 E2 3UTG + HR 3UTGA 4BP. sve zajedno 2900 din.
zasto punjac sa 2 baterije pa jos 4 posebno? 3UTGA je nova generacija eneloop baterija.
 
Poslednja izmena:
Deluje zanimljivo. Na papiru. Ali u praksi ?
 
Da, i mene zanima da li ga je neko koristio,koliko je kvalitetan.
Uz njegove karakteristike i cenu u kombinaciji sa Enelop baterijama bi mogao da bude best by!
 
Bezimeni punjach od 1200 dinara...koliko moze da bude kvalitetan ? :)
 
Meni ovaj punjac MNOGO lici na Triaxa, i dizajnom i funkcijama ali dobra stvar je sto se prodaje odvojeno od baterija.
A cena od 1200din i nije tako mala jer Sanyo komplet (punjac i eneloop baterije) kosta 1900 dinara (Tehno...), pa ti izracunaj onda koliko vredi samo punjac ako se baterije prodaju po ceni od 1800din. (4UTGA U ComT...). ;)
 
Nazad
Vrh Dno