Šta je novo?

Sa HDD na SSD

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poruke
5,291
Poena
955
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
Opet ja sa jednostavnim pitanjem. Čitam i čitam po netu, i teško mi je da profiltriram konkretan odgovor na sledeće pitanje.

Znam da se prilikom instalacije Win7 odmah na SSD, većina podešavanja prilagodi SSD-u, te nema potrebe posebno podešavati određene opcije kao što je bilo ranije na XP. Sem što u BIOS-u treba da se prebaci na AHCI.

Sada imam računar sa Win7 instalisanom na običnom HDD. Radi ok uz sve instalacije i driver-e. Uskoro stiže SSD. Da li je dovoljno uraditi kloniranje HDD-a na SSD (uz prebacivanje u BIOS na AHCI) ili treba još nešto da se petlja da bi SSD idealno radio? Hoće li sedmica vremenom skontati da je na SSD-u i prilagoditi se tome?
 
ssd

Koji SSD planiras da izmes? Ja bih ti preporucio da odradis novu instalaciju windows.
 
Samsung 840EVO, 120GB.

Uf joj, nova instalacija. To me baš smara. Jedan dan posla. :(

Jel' mora?
 
ne bi trebalo da bude ikakvih problema,sto se samog windows-a tice samsung u svom softveru za manipulaciju ssd-om pod nazivom "samsung magician" ima sve neophodne opcije za stelovanje windows-a.iskloniraj,butuj,ne brisi win sa hdd-a,pa ako bude problema (a nece) onda dodji ovde da se zalis pa da resavamo.sto bi rekao drug popara,samo hrabro.
 
Ponovna aktivacija windowsa će ti verovatno biti potrebna u slučaju kloniranja.

Uradi svežu instalaciju, za ono standardno su više nego dovoljna 2-3 sata da dovedeš sistem i dodatne programe u radno stanje.
Sutradan završiš natenane ostatak, sve namestiš i podesiš kako si navikao pa napraviš bekap sistema.

Svež sistem je svež sistem.
A u slučaju potrebe/bilo kakvih problema u budućnosti, za 20 minuta si ponovo sa svežim sistemom koji si vratio iz bekapa.
Za to vredi žrtvovati par radnih sati.
 
Covek je postavio veoma dobro pitanje... ako klonira i ako je sada na hdd postavljen IDE a on prebaci u biosu na AHCI i klonira sta ce biti?

Inace ja sam prebacivao (klonirao) vise puta sa hdd na ssd i ne secam se da li je bilo AHCI ili IDE pre kloniranja, takodje klonirani sistemi sa ssd na ssd i masala evo i danas sve radi bez problema (kuc kuc kuc u drvo) i nisam imao problema sa aktivacijom... nije bilo potrebno ponovo aktivirati.

Pokusaj klonirati pa ako uspe dobro, ako ne uspe (poplavi ekran zbog ide-ahci) ti onda svezu instalaciju (koja jeste ipak najbolja)...
"Ajde da se igramo", pa nam javi ...;)
 
Setovanje sa vec postojceg IDE na AHCI se jednostavno unapred na postojecem windowsu u registry-u preinaci tako da to ne predstavlja problem. Zatim, postoji tu negde I tema korisnih tvikova za SSD I gotovo. Kad predjem za komp dopisacu sta teba u rergistry-u da uradis pre prebacivanja na AHCI.

Znači ovako:

1) Run the Registry Editor (regedit.exe)
2) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
3) Set the "Start" value to 0 (zero)
4) Navigate to Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Pciide
5) Set the "Start" value to 0 (zero)
6) Shut down
7) Start up again, but before Windows boots go into the BIOS configuration screens and change the disk mode to "AHCI". Save the new BIOS configuration and restart so that Windows boots.

2014-08-26-170803-sa-hdd.png
 
Poslednja izmena:
kao sto neko pomenu

Uz pomenuti samsung SSD dolazi program za kloniranje, tako da preko njega moze sve da zavrsi.
 
Odlicna tema, i ja imam problem sa prelaskom sa HDD na SSD na poslu bas zbog nedoumica koje je OP napisao.
A kod mene je jos gora situacija, za reinstalaciju 2 domaca softvera bi mi trebalo oko 24-48h da ih reinstaliram, a svakodnevno ih koristim i potrebne su mi.
Tako da jedino klon dolazi u obzir.
U planu mi je isti SSD 840EVO, ali ako kazete da uz njega dolazi program za kloniranje (na CDu?) onda u ovoj temi imam sve sto mi treba :)
Hvala marxisti na tipu.

P.S.
Jel treba praviti neku novu particiju od 128GB na postojecem HDDu pre kolniranja, ili je dovoljno samo da imam na njemu manje podataka od tog limita?
 
Poslednja izmena:
Ne ne treba, smanjice sam program, odnosno napravice particiju na ssd i recimo tvojih 250GB sa C ce pracaciti na novih 120GB (nesto manje) na ssd...
 
Kloniranje sa SSD na SSD i sa HDD na HDD nije nikakav problem. Radio sam više puta, čak redovno pravim backUP image C particije računara, dokle god sam zadovoljan kako radi (to mi je jednom spasilo posao). A radilo je bez problema i sa SSD na HDD.

Pitanje je dal' će se specifični tweak-ovi za SSD koji se prilikom instalacije sedmice odmah na SSD sami podese, prepodesiti vremenom i kada se image HDD-a raspakuje na SSD-u.
 
Sve ce sam da uradi samsungov magicni program i sve ce da radi bez ijednog problema tako da nemojte da plasite coveka nova instalacija wina i ostalo
 
evo i ja da potvrdim po drugi put da samsung magician ima sve neophodne opcije za stelovanje windows-a.cak te sam obavesti ako nije u biosu podeseno sta treba.pa valjda sad nece niko dalje traumatizovati coveka. :)
 
Ja bih takođe da "migriram" sa HDD na SDD. Međutim,moja ploča ima samo SATA2. Da li će se osetiti neko ubrzanje ako u biosu podesim sa IDE na AHCI i šta će biti sa mojim drugim HDD-ovima? (Imam još dva od 500 GB i 2 TB koji slože kao "storage").
 
@Packy
Na drugoj masini sam uraio isto prosle godine i namerno ostavio na ide u BIOSu jer imam obican SATA ali sa cistim winom, i razlika u odzivu programa je kao da si preskocio sa Pentiuma II na Q6600.
 
Jel moze pomoc kako bekapovati windows da nemoram svaki put da instaliram ?

I jos jedno pitanje koja je razlika izmedju AHCI i IDE ? Koristim obican hdd 500gb pa vidim da mi je u biosu AHCI.
 
Jel moze pomoc kako bekapovati windows da nemoram svaki put da instaliram ?

Kada završiš sa instalacijom Win-a, drivera i osnovnih programa, napravi tzv. image C particije HDD-a (ili SSD-a). Time dobijaš u jednom fajlu celu dotičnu particiju.

Kada ti treba (zlu ne trebalo) taj image raspakuješ na HDD i dobijaš identičan sistem kakav je bio u trenutku kada si pravio image. Procedura traje desetak minuta.

Ovakve imidže pravim s' vremena na vreme sve dok sam zadovoljan kako mi računar radi. Već sam imao situaciju da mi je u nezgodnom momentu crk'o SSD. Ali imao sam image star desetak dana. Preparticionisao HDD (sa podacima, koji je takođe bio u računaru), raspakovao image i nastavio da radim. Naravno, nema mnogo svrhe ovako bekapovati particije sa filmovima, muzikom slikama, već samo Win i softvere (koji su svakako jedino što držim na C particiji).

Ovaj posao ti lepo radi Acronis, ali ima još programčića koji se time bave.
 
Poslednja izmena:
Ja bih takođe da "migriram" sa HDD na SDD. Međutim,moja ploča ima samo SATA2. Da li će se osetiti neko ubrzanje ako u biosu podesim sa IDE na AHCI i šta će biti sa mojim drugim HDD-ovima? (Imam još dva od 500 GB i 2 TB koji slože kao "storage").

@Packy
Na drugoj masini sam uraio isto prosle godine i namerno ostavio na ide u BIOSu jer imam obican SATA ali sa cistim winom, i razlika u odzivu programa je kao da si preskocio sa Pentiuma II na Q6600.

Ako ne prebacite u AHCI ssd ce dodatno usporit u odnosu na ono sto moze na SATA II a pogotovo na SATAIII konektoru (ploci koja podrzava sata 6GB tzv. sata III).
SSD ce biti brzi od hdd kad je u IDE ali ne toliko mnogo kao kad je AHCI ukljuceno.
 
Kada završiš sa instalacijom Win-a, drivera i osnovnih programa, napravi tzv. image C particije HDD-a (ili SSD-a). Time dobijaš u jednom fajlu celu dotičnu particiju.

Kada ti treba (zlu ne trebalo) taj image raspakuješ na HDD i dobijaš identičan sistem kakav je bio u trenutku kada si pravio image. Procedura traje desetak minuta.

Ovakve imidže pravim s' vremena na vreme sve dok sam zadovoljan kako mi računar radi. Već sam imao situaciju da mi je u nezgodnom momentu crk'o SSD. Ali imao sam image star desetak dana. Preparticionisao HDD (sa podacima, koji je takođe bio u računaru), raspakovao image i nastavio da radim. Naravno, nema mnogo svrhe ovako bekapovati particije sa filmovima, muzikom slikama, već samo Win i softvere (koji su svakako jedino što držim na C particiji).

Ovaj posao ti lepo radi Acronis, ali ima još programčića koji se time bave.

Hvala na odgovoru,probacu pa ako ne bude islo kontaktiracu za uputstva...


Ako ne prebacite u AHCI ssd ce dodatno usporit u odnosu na ono sto moze na SATA II a pogotovo na SATAIII konektoru (ploci koja podrzava sata 6GB tzv. sata III).
SSD ce biti brzi od hdd kad je u IDE ali ne toliko mnogo kao kad je AHCI ukljuceno.

Koja je razlika ahci i ide kod hdd obicnog diska ???
 
U brzini ne znam za hdd, niti me interesuje ali je izmedju ssd sa IDE i AHCI od 3-5x od prilike onako odokativno...
 
Čemu uopšte služi taj AHCI mod. Kući sam podesio čim sam uzeo ssd ali na poslu nisam našao tu opciju u bios-u. SSD radi na poslu kao kuci samo sto ne upali ono u dos-u i jos brze podize OS!
 
Ukoliko bih presao na SSD da li bi to mogao da uradim tako što bih:

1. Formatirao C: particiju HDD ugasio komp
2. Izvadio oba HDD (imam dva HDD)
3. Prikopčao SSD
4. Uključio komp i otišao u BIOS i tamo podesi AHCI umesto IDE
5. Instalirao win 8.1
6. Isključio komp pa povezao HDD (oba)

....
 
Poslednja izmena:
Čemu uopšte služi taj AHCI mod. Kući sam podesio čim sam uzeo ssd ali na poslu nisam našao tu opciju u bios-u. SSD radi na poslu kao kuci samo sto ne upali ono u dos-u i jos brze podize OS!
..i mene to zanima,ja sam ranije (kada sam se lozio na hackintosh)samo zbog Mac OS X_a ukjlucivao ahci,jerbo drukcije nije hteo da dize sistem...
 
Ukoliko bih presao na SSD da li bi to mogao da uradim tako što bih:

1. Formatirao C: particiju HDD ugasio komp
2. Izvadio oba HDD (imam dva HDD)
3. Prikopčao SSD
4. Uključio komp i otišao u BIOS i tamo podesi AHCI umesto IDE
5. Instalirao win 8.1
6. Isključio komp pa povezao HDD (oba)

....

Da.
 
Ne znam za Sata3, ali za sata2 ide vs achi - nema razlike u brzini, bar je nisam u testovima primetio
 
Ukoliko bih presao na SSD da li bi to mogao da uradim tako što bih:

1. Formatirao C: particiju HDD ugasio komp
2. Izvadio oba HDD (imam dva HDD)
3. Prikopčao SSD
4. Uključio komp i otišao u BIOS i tamo podesi AHCI umesto IDE
5. Instalirao win 8.1
6. Isključio komp pa povezao HDD (oba)

....

Pazi da ti sada komp nije pod sifrom jer mozda neces imati lak pristup drajvovima.
 
Vrh Dno