Šta je novo?

Rx 570 aorus 4gb problem pregrejavanje

David001

Zapažen
Učlanjen(a)
08.04.2021
Poruke
1
Poena
21
Zdravo kupio sam rx 570 aorus kupljena je polovna od drugog vlasnika kada je stigla upalio sam igricu i počinje da se pregrejava 80c i radi na 2900rpm ventilatori otvorio sam graficku video sam da su trake istrosene,pocepane kupio sam thermal grizzly minus pad 8 kada sam stavio radi jos gore stize i do 87 ne znam sta je vise problem sa ovom grafickom ako znate kazite mi.HVALA.
 
Da li je originalni bios, ako je majnerski on može praviti probleme?

Koju termalnu pastu si stavio? Možda si stavio previše/premalo paste pa je skočilo sa 80 na 87?
 
Poslednja izmena:
Zamena termalnih padova ne ide tek tako. Moraš da znaš TAČNU debljinu koja je propisana za tu karticu. Ako je traka suviše debela, doći će do krivljenja kartice kad zategneš hladnjak jer debela traka vrši preveliki pritisak na PCB. Istovremeno sprečavaš da deo hladnjaka pravilno nalegne na GPU ili još gore, sprečavaš kontakt u potpunosti. Sa druge strane, ako je traka tanka, onda se ne ostvaruje dobar kontakt sa VRM-ovima i video memorijom. A njihova temperatura bez problema ide preko 120C i ta temperatura bez problema stiže do GPU-a. Sama činjenica da se situacija pogoršala posle tvoje intervencije mi govori da si stavio loše termalne padove.
 
Poslednja izmena:
Mozda je samo kartica izmrcvarena rudarenjem i polako joj dolazi kraj,naravno ako si sve odradio kako treba
 
Kupiš polovnu grafiku, to da li je rudarila može da vidi 1% ljudi koji se debelo razume u to uz pomoć nekih ogromnoj većini nepoznatih dijagnostičkih programa, vidiš da su trake istrošene (koje trake možeš da vidiš i da znaš da su istrošene i kako se to troše??) i frapiraš se temperaturom od 80 stepeni???!!!
Ja sam laik koji se ne razume ni malo u to ali sam neko ko je imao GTX 1060 6GB koji kad izgura 83 stepeni u toku igranja mislim da je hladna. Radila mi tri godine, radi i dan danas kod ortaka kojem sam je prodao. Sa još većim temperaturama jer ima lošije kućište.
Sad imam 5700XT kojem HOTSPOT temperatura gura do 110 stepeni u pikovima. Ali memorija ne prelazi 85, a VRMovi su nešto hladniji. I sve radi kako treba. Nema nijednog simptoma pregrevanja čipa, nema treperenja tekstura, nema ekstremnih padova fremrejta, nema crnih ni plavih ekrana, a o restartovanju i nečemu sličnom nema ni pomisli.
Vozi ti to, brate, i ne razmišljaj, kad grafika počne da trokira to ćeš prepoznati mnogo pre nego po nekakvoj temperaturi koja je sasvim normalna za grafičke čipove.
 
na 83c grafika 1060 obara taktove, tako da vece temperature tesko da su mu, a i tebi na 83 najverovatnije nisi ni imao prave perfomanse. za duze koriscenje 83c jeste mnogo cim je neko stavio trotlovanje od te temperature. plus sto uz tih 83c nemas pojma ni koliko je vrm ni memorija...
 
na 83c grafika 1060 obara taktove, tako da vece temperature tesko da su mu, a i tebi na 83 najverovatnije nisi ni imao prave perfomanse. za duze koriscenje 83c jeste mnogo cim je neko stavio trotlovanje od te temperature. plus sto uz tih 83c nemas pojma ni koliko je vrm ni memorija...
Da li je obarala taktove ili šta, to nisam primećivao. Nije bilo seckanja, niti bilo čega u tome kako je radila. Naravno, HWINFO prikazuje najveću temperaturu koja je možda trajala jedan sekund, što ne znači da je grafika SVE VREME radila na 83 stepena, ali je prikazivala i VRMove i temperaturu memorije, što se može videti u dotičnom programu. A i sve dok mi je bila u garanciji bolela me je ona stvar za to kolika je temperatura, jer čim grafika počne da trokira to se vidi u samoj igri bez potrebe da se bulji u cifre oko temperature bilo čega.
 
Kupiš polovnu grafiku, to da li je rudarila može da vidi 1% ljudi koji se debelo razume u to uz pomoć nekih ogromnoj većini nepoznatih dijagnostičkih programa, vidiš da su trake istrošene (koje trake možeš da
Kartica može da se vidi da je rudarila samo ako ti je prodao neko ko je zaboravio da vrati originalan BIOS ili se fizički vidi da je kartica urnisana. Ne postoji 1% ljudi koji imaju super tajne dijagnostičke alate koji mogu da ti kažu da li je i koliko kartica rudarila. Tako nešto ne postoji. Lupetaš gluposti za medalju.

vidiš i da znaš da su istrošene i kako se to troše??) i frapiraš se temperaturom od 80 stepeni???!!!
Termalna traka se posle dužeg vremena stvrdne i raspadne. Pogotovo na jeftinijim karticama. A ponekad se toliko slepi za hladnjak i čipove da bukvalno moraš da je iskidaš da bi je skinuo.

Ja sam laik koji se ne razume ni malo u to ali sam neko ko je imao GTX 1060 6GB koji kad izgura 83 stepeni u toku igranja mislim da je hladna. Radila mi tri godine, radi i dan danas kod ortaka kojem sam je prodao. Sa još većim temperaturama jer ima lošije kućište.
Ti možeš da vidiš temperaturu GPU-a. Ali temperaturu VRM-ova ne. GPU može da kulira na 70C a da ti kartica izgori. To je ono što vi laici ne možete da skontate. Kartica treba da bude što hladnija i u što bolje provetrenom kućištu. GPU će izdržati tu temperaturu, ali elektroliti, i ostale komponente neće. Imaj na umu da sva ta temperatura negde mora da ode. A u lošijem kućištu ta temperatura ostaje unutra, tako da ti bukvalno zbog GPU-a koji radi na 83C pate sve ostale komponente u kućištu i drastično im skraćuješ vek.

Sad imam 5700XT kojem HOTSPOT temperatura gura do 110 stepeni u pikovima. Ali memorija ne prelazi 85, a VRMovi su nešto hladniji. I sve radi kako treba. Nema nijednog simptoma pregrevanja čipa, nema treperenja tekstura, nema ekstremnih padova fremrejta, nema crnih ni plavih ekrana, a o restartovanju i nečemu sličnom nema ni pomisli.
Ti imaš očitavanje temperature na VRM-ovima. Da li ih on ima ? To što tebi radi kako treba, ne znači da će i njemu. A hotspot temperature su totalno nebitan podatak.

Vozi ti to, brate, i ne razmišljaj, kad grafika počne da trokira to ćeš prepoznati mnogo pre nego po nekakvoj temperaturi koja je sasvim normalna za grafičke čipove.
Kao što rekoh gore. Ti ne znaš da li on ima očitavanje temperature memorije i VRM-ova. On će da gleda GPU temperaturu misleći da je sve ok, dok jednog dana više ne bude ok.

Da li je obarala taktove ili šta, to nisam primećivao. Nije bilo seckanja, niti bilo čega u tome kako je radila.
To obaranje taktova nećeš osetiti u igrama. To ne znači da obaranja nije bilo. Ta temperatura je previsoka, ali nema veze. Nije moja kartica, pa nije ni moj problem.

Naravno, HWINFO prikazuje najveću temperaturu koja je možda trajala jedan sekund, što ne znači da je grafika SVE VREME radila na 83 stepena, ali je prikazivala i VRMove i temperaturu memorije, što se može videti u dotičnom programu.
Ti izgleda ne razumeš šta Marko pikušava da ti kaže. Naravno da kartica neće raditi svo vreme na 83C. Ona je radila, u jednom momentu je dostigla 83C, i onda je oborila takt da bi temperatura opala. Svaku put kad se to desi, gubiš na performansama. Kod tebe je to neprekidan ciklus obaranja taktova zbog prevelikih temperatura.

A i sve dok mi je bila u garanciji bolela me je ona stvar za to kolika je temperatura, jer čim grafika počne da trokira to se vidi u samoj igri bez potrebe da se bulji u cifre oko temperature bilo čega.
To trokiranje u igri je važilo nekada davno kada su kartice obarale takt na 0Mhz/Ghz. Kod novih kartica se takt i voltaža obaraju tek toliko da temperatura spadne. Dovoljno je spustiti takt za 100mhz i temperatura će u sekundi pasti sa 83 na 79C. To što ti ne primećuješ trokiranje u igrama ne znači apsolutno ništa. A sobzirom da si, kako si sam rekao, laik, ko zna sa kakvim podešavanjima igraš, koliki ti je FPS, i da li imaš CPU/GPU bottleneck.

I malo je bezveze da kao laik savetuješ čoveka da tera grafičku tako kako jeste, a očigledno je da ima problem koji mora da reši.
 
Kartica može da se vidi da je rudarila samo ako ti je prodao neko ko je zaboravio da vrati originalan BIOS ili se fizički vidi da je kartica urnisana. Ne postoji 1% ljudi koji imaju super tajne dijagnostičke alate koji mogu da ti kažu da li je i koliko kartica rudarila. Tako nešto ne postoji. Lupetaš gluposti za medalju.
Heh, "vidi se fizički da je urnisana" napisa čovek koji mi reče da lupam. Dobro. Obično rudari lupaju čekićem po karticama da rade bolje, pa se vide oštećenja. A to za "dijagnostičko/grafičke programe " je bilo više CSI zezanje nego ozbiljna stvar. Ponekad zaboravim da ljudi previše ozbilčjno shvataju neke stvari.
Termalna traka se posle dužeg vremena stvrdne i raspadne. Pogotovo na jeftinijim karticama. A ponekad se toliko slepi za hladnjak i čipove da bukvalno moraš da je iskidaš da bi je skinuo.
Da, i to se da videti odokativnom metodom kako pogledaš u karticu. Nažalost, ogromna većina nas nema X-ray supermenski vid da to vide kroz plastiku i kulere.
Ti možeš da vidiš temperaturu GPU-a. Ali temperaturu VRM-ova ne. GPU može da kulira na 70C a da ti kartica izgori. To je ono što vi laici ne možete da skontate. Kartica treba da bude što hladnija i u što bolje provetrenom kućištu. GPU će izdržati tu temperaturu, ali elektroliti, i ostale komponente neće. Imaj na umu da sva ta temperatura negde mora da ode. A u lošijem kućištu ta temperatura ostaje unutra, tako da ti bukvalno zbog GPU-a koji radi na 83C pate sve ostale komponente u kućištu i drastično im skraćuješ vek.
Na HWINFO se vide temperature mnogih grafičkih komponenti. Naravno da znam da GPU može izdržati veće temperature nego VRM-ovi i memorija, ali u programu se vide sva ta očitavanja, Kako, to ne pitam, ali ih ima.
Ti imaš očitavanje temperature na VRM-ovima. Da li ih on ima ? To što tebi radi kako treba, ne znači da će i njemu. A hotspot temperature su totalno nebitan podatak.
Naprotv, HOTSPOT temperature su jako bitan podatak jer mere temperaturu samog čipa i toga nije bilo do 5000 serije Radeona. Da nije toga mislio bih da moj Radeon 5700XT ne prelazi 87-88 stepeni. A ako je 1060 imala 83 stepenana očitavanju sam čip je imao mnogo veću temperaturu. Ali je AMD objavio zašto je to tako.
Kao što rekoh gore. Ti ne znaš da li on ima očitavanje temperature memorije i VRM-ova. On će da gleda GPU temperaturu misleći da je sve ok, dok jednog dana više ne bude ok.
To obaranje taktova nećeš osetiti u igrama. To ne znači da obaranja nije bilo. Ta temperatura je previsoka, ali nema veze. Nije moja kartica, pa nije ni moj problem.
Ti izgleda ne razumeš šta Marko pikušava da ti kaže. Naravno da kartica neće raditi svo vreme na 83C. Ona je radila, u jednom momentu je dostigla 83C, i onda je oborila takt da bi temperatura opala. Svaku put kad se to desi, gubiš na performansama. Kod tebe je to neprekidan ciklus obaranja taktova zbog prevelikih temperatura.
Neprekidan ciklus?? OK, igram RDR2 i čujem kako ventilator radi. Pauziram, uradim ALT TAB da nešto vidim na internetu, temperatura grafike mi spadne na, recimo, 57. Ponovo je pokrenem, igram normalno, uključi se ventilator sve ide isto, normalno, nigde seckanja, padanja frejmrejta, nigde gubljenja tesktura... kako mi to obara klok kad sve radi isto kao kad je temperatura bila 40 stepeni niža? Pa, vidim koje klokove i temperaturu ima u Afterburneru, pratio sam to iz čiste radoznalosti i to što pominješ, jednostavno, nije tačno.
To trokiranje u igri je važilo nekada davno kada su kartice obarale takt na 0Mhz/Ghz. Kod novih kartica se takt i voltaža obaraju tek toliko da temperatura spadne. Dovoljno je spustiti takt za 100mhz i temperatura će u sekundi pasti sa 83 na 79C. To što ti ne primećuješ trokiranje u igrama ne znači apsolutno ništa. A sobzirom da si, kako si sam rekao, laik, ko zna sa kakvim podešavanjima igraš, koliki ti je FPS, i da li imaš CPU/GPU bottleneck.
Kartica kad bi pala na 0 MHz kao što pišeš momentalno bi se pokvarila, ukoliko znaš kako to funkcioniše. Takt spušten za 100 Mhz može da ohladi nešto tek posle par sekundi, a ako nešto dostigne kritičnu vrednost, kao što postoji zaštita u procesorima i čipovima, oni se, jednostavno, isključe. Možeš to slobodno da proveriš tako što ćeš skloniti kuler sa procesora, uključiti računar koji će ti raditi neko kratko vreme i ugasiti se čim se procesor pregreje. Ništa ti se neće pokvariti.
I malo je bezveze da kao laik savetuješ čoveka da tera grafičku tako kako jeste, a očigledno je da ima problem koji mora da reši.
Jeste da sam laik, ali znam da on nema nikakav problem što se tiče temperature. 80-ak stepeni za Radeon čipove je sasvim normalna temperatura u lošem/osrednjem kućištu. To što gledaš YT testere koji testiraju grafike na open-bench mašinama je sasvim druga stvar.
 
Nazad
Vrh Dno