Šta je novo?

Redmi Note 10 / 10 Pro

Imaš i za manje para 34,35k
 
Imaš sajt eponuda pa vidi, dosta povoljnije nego mi-srbija.
 
Kvalitet kamere mi nije nimalo bitan.
Da li se isplati ici na PRO model zbog ostalih kvaliteta (ekran, noviji procesor i sl.)?

Ne moze se reci da je sustinska razlika izmedju dva modela samo u kameri?
 
Da li je bila neka akcija nedavno za Note 10 Pro?
Nisam pratio u poslednje vreme a resio sam da bas njega pazarim pa ne znam da li su ucestale te akcije ili da uzmem po ovoj ceni od 38.000 (model od 6GB)
Ma kakvi..Ni u ludilu
Imal šta na kp ?
Imaš i odavde sa oglasa vakum 2 god domace garancije
 
koliko je brzo punjenje štetno za bateriju i može li da se isključi ako jeste
ako ne može i ako je štetno koji drugi punjač uzeti :)

Staviš ga na običan USB i tako puniš. Povuče do 1.5A. i to je brže nego što je uobičajeno.

Ja ne vidim neku potrebu za stalnom upotrebom brzog punjenja osim ako ti baš to i treba - da brzo napuniš telefon.
Sporije punjenje je svakako blagotvornije za baterije.
 
Poslednja izmena:
Kao da ćeš uspeti da degradiraš bateriju brzim punjenjem tih 1-2 god. korišćenja...
 
Kvalitet kamere je odlican. Ako znas kad se koristi 108, kako slikas nocu, kako danju izvucices to sto hoces. Neko gore rece procesor ne moze da obradi fotku kako treba. Procesor radi sta mu software kaze, nema tu moze ili ne moze. Ne dodje on do pola pa odustane ... Slikajte u pro mode-u uvek, 108 mpx za kadrove sa dobrim osvetljenjem , ako je pa sunce jako onda automatika hdr da odradi svoje i to je to. Pravio sam dobre slike i sa telefonima 10god starim, i sa skupljim od ovoga i sa jeftinijim, ali mora da se nauci...
 
Kao da ćeš uspeti da degradiraš bateriju brzim punjenjem tih 1-2 god. korišćenja...
Naravno da hoce, jer se telefon daleko vise zagreva kada se puni brzim punjacima pogotovo sada ovima od 33 wata. Eto slobodno odradi test pa vidi kako punjac od 33 wata radi i neki matori koji ima tipa 7 wati koji vise zagreva telefon.

Ja kuci imam 33, 18 i neki od 7 wati punjace i vidi se razlika, sa ovim od 7 wati mi treba nekih 3,5-4 sata da se telefon napuni ali zato temperatura baterije je tu oko 29-30 stepeni dok kada uzmem od 18 wati on bateriju napuni za nekih 2 sata ali se baterija daleko vise zagreje i kada ga punim sa 33 wata napuni se baterija za nekih 1 i 15 min ali zato je telefon osetno vruc u ruci.

Upitanju je poco x3 pro sa 5160mah baterijom zato mu treba toliko da se napuni. Ali isto tako bilo koji drugi telefon ce se isto zagreva ako se puni punjacem od 33 wata, ima pojedini skidaju masku sa telefona dok ga pune da se ne zagreva previse.
Kvalitet kamere je odlican. Ako znas kad se koristi 108, kako slikas nocu, kako danju izvucices to sto hoces. Neko gore rece procesor ne moze da obradi fotku kako treba. Procesor radi sta mu software kaze, nema tu moze ili ne moze. Ne dodje on do pola pa odustane ... Slikajte u pro mode-u uvek, 108 mpx za kadrove sa dobrim osvetljenjem , ako je pa sunce jako onda automatika hdr da odradi svoje i to je to. Pravio sam dobre slike i sa telefonima 10god starim, i sa skupljim od ovoga i sa jeftinijim, ali mora da se nauci...
Ja sam reko da taj procesor ne moze da izvuce iz kamere svu ostrinu i stojim iza toga a to su potvrdili i neki malo veci strucnjaci za fotografije. Pogledaj nivo detalja napravljen sa tom 108 mp kamerom i procesorom sd 732g i neki telefon koji ima istu kameru ali ima jaci procesor koliko ima razlike u detaljima, ostrina, senke na slici.

Ali nemoj slike da gledas na telefonu jer svaka slika je dobra na telefonu kada se gleda nego je prebaci na komp pa je zumiraj da vidis nivo detalja koje napravi redmi note 10 pro i primera mi 10 koji ima sd 865 i mi 11 koji ima sd 888.

Na sva tri telefona ces da vidis da postoji nivo detalja koji nije prikazan na fotografiji.
 
Poslednja izmena:
@BobRock9x druze razumem ja to zagrevanje i punjenje... Imam i ja fast charge i slow charge i kontam sve. ALI, da li u praksi stvarno oslabi baterija ili se samo kukumače po forumima od strane sitničara tipa onih što plaču ako ne mogu da isteraju 2 dana bateriju. Gubljenje vremena je se opterećivati sa tim razmišljanjem dal ću degradirati bateriju ili ne. Ja ne znam još nikoga da mu je degradirala baterija... Oslabi svaka normalno posle nekog vremena, al i sa 10W punjačima je slabila vremenom pa šta sad?
 
Ima ponekih članaka o uporednim testovima u tom smislu, i uvek je zaključak da je pri normalnim potrebama punjenja, degradacija baterije nezamerljiva u odnosu na prosek radnog veka telefona, naročito kod telefona sa baterijama velikog kapaciteta.

Bila bi ta razlika verovatno primetna kada neko ne bi silazio sa telefona, igrao stalno igrice, i 2x dnevno ga dopunjavao na brzi punjač... Mislim, mogao bi da "siluješ" telefon brzim punjačem na taj način, da...
Ovako u nekom normalnom maniru punjenja svaki drugi dan, pa i svaki, procenjuju da je ta razlika u degradaciji u jednocifrenom postotku.

A opet, biti opterećen baterijom od 5.000 mAh i njenom degradacijom, osim ako ne planiraš da koristiš telefon 4-5 godina ili što bolje da ga prodaš, besmisleno je. Nije to iPhone sa osiromašenim baterijama, pa da non stop gledaš battery health i tizuješ OKP.
 
jel se može aplikacija zatvoriti totalno automatski čim izađem iz nje a ne da moram ručno da je zatvaram tako šti kliknem na kvadratić pa onda zatvorim na x
ja sam probao ove opcije ali očigledno nijedna nije za to

 
^Ne može....a i da može, zbog čega ti to treba?
 
pa valjda je rasterećeniji sistem ako manje stvari radi u pozadini i baterija se štedi
 
Ne funkcioniše to baš tako, nije apk TV koji uključuješ i isključuješ na dugme....
Ukoliko sve radi kako treba i nema nekih problema u radu, nemoj da se opterećuješ sa tim stvarima
 
Naravno da moze ali ti to ne štedi bateriju. Naprotiv, stalno ponovno pokretanje aplikacija povećava potrošnju. Sistem sam drži određen broj aplikacija u pozadini dok sve preko default limita gasi.
IMG_20210904_200345.jpg
 
Sistem sam uči i optimizuje se kroz tvoje korisničke navike, pa tako i baterija.

Jednostavno rečeno, ako je to aplikacija koju ne koristiš previše, sistem će je vremenom sam isključiti iz pozadinskih resursa dodeljujući resurse prioritetnijim aplikacijama. Nema potrebe niti poente da manuelno to činiš i opterećuješ se time.
 
ali kad zatvorim ručno sve te aplikacije piše da je obrisan keš, nekad ide i do 200-300 mb. Zato sam mislio da treba zatvarati
 
ali kad zatvorim ručno sve te aplikacije piše da je obrisan keš, nekad ide i do 200-300 mb. Zato sam mislio da treba zatvarati
Koja je onda svrha telefona sa 6 gb rama? Da zvrji prazna ili kada kliknes tipa na viber da se podize iste sekunde ili da cekas par sekundi dok se proces ne obavi. Nista ne dobijas time sto gasis sve app iz pozadinskog procesa a niti stedis bateriju u smislu da ce duze da traje.
 
Da je telefonu potrebno tiih 300 MB keš memorije, on bi sam tu aplikaciju izbacio i dodelio prioritet nekoj drugoj koju više koristiš, da uopšte dođe do toga da mora da pravi prioritizaciju među mnoštvom aplikacija.

To je kao kad ljudi kupe telefon pa im nije jasno kako to telefon noću na stand by istroši po 10% baterije i misle da nešto nije u redu, pa sami traže procese koje troše, a telefon prosto kao svež sistem bez podataka o korišćenju drži sve pokrenuto sa maksimalnim dodeljenim resursima i onda kroz par dana kada algoritam shvati šta korisnik koristi manje, šta više i baterija počne da se stabilizuje... Tako je i sa memorijom.
A ovako da ti sam "ručno" spuštaš rampu nekoj aplikaciji ili procesu, ne činiš ništa jer telefonu ne oslobađaš niti memoriju niti bateriju jer već funkcioniše u stanju optimizacije.

To se radilo nekada, u ranijim verzijama Androida kada je optimizacija bila strana reč za Android pa si stvarno nekada morao i da gasiš aplikacije, i da čistiš keš, ograničavaš rad u pozadini... Ali to je baš neko prošlo vreme telefona sa jedva postojećom optimizacijom i skromnim radnim kapacitetima.
 
Nije baš tako. Problem je veliki ako troši više od 4% za 8 sati spavanja. 0.5%/h je normalna potrošnja.

Npr na iOS-u (primer moje 12-ke) 1% potroši tokom 8 sati, nekad 2%, ali to je zato što je možda već bio na izmaku procenta, pa skine dva.

Sve je u optimizaciji.

Procentualno gledano 10% od 5000mah je veće nego 10% od 3000mah. Što znači da je to još veće neko zdranje baterije u pozadini.
 
čemu služi opcija uvek uključen ekran? nešto sam čitao da je to da se spreči burning na amoled ekranima tj da mu se produži radni vek
samo što se na telefonu on ugasi posle 10 sek ja mislim
to bi valjda trebalo da funkcioniše kao skrinsejver na windowsu da postoji neka animacija koja će šetati po ekranu, na starom telefonu sam imao sat koji se šetao po ekranu
 
čemu služi opcija uvek uključen ekran? nešto sam čitao da je to da se spreči burning na amoled ekranima tj da mu se produži radni vek
samo što se na telefonu on ugasi posle 10 sek ja mislim
to bi valjda trebalo da funkcioniše kao skrinsejver na windowsu da postoji neka animacija koja će šetati po ekranu, na starom telefonu sam imao sat koji se šetao po ekranu
Imas da namestis da se negasi posle 10 sec.
 
Verovao ili ne, na zeninom Redmi Note 10 nema da je stalno ukljuceno, jednostavno kao da je izbacena opcija, takodje i kod drugarice na PRO verziji, prvi kupljen u Mi srbija, drugi u A1 uz paket... glupost...
 
@BobRock9x druze razumem ja to zagrevanje i punjenje... Imam i ja fast charge i slow charge i kontam sve. ALI, da li u praksi stvarno oslabi baterija ili se samo kukumače po forumima od strane sitničara tipa onih što plaču ako ne mogu da isteraju 2 dana bateriju. Gubljenje vremena je se opterećivati sa tim razmišljanjem dal ću degradirati bateriju ili ne. Ja ne znam još nikoga da mu je degradirala baterija... Oslabi svaka normalno posle nekog vremena, al i sa 10W punjačima je slabila vremenom pa šta sad?
Naravno da je degradacija brza ako se stalno koristi fast u odnosu na stalno slow punjenje, tu nema price. Da li je "bitno" je tvoj subjektivni osecaj da ne kazem problem. Neko koristi telefon i po 5 godina i ne zeli da menja bateriju, ko menja telefon na 2 godine i nece primetiti razliku. Ko hoce svakako moze da zameni bateriju u servisu, nije uopste ne znam koliki problem i zavrsi se sve u istom danu ako se lepo dogovorite sa servisom, nazovete, vidite kad su rastereceni, donesete ujutru, popodne vec gotovo.

Nesto sto je svakako pametno raditi jeste po potrebi puniti fast, sedim na poslu i znam da cu biti prikovan za komp narednih 3 sata stavim na usb port slow punjenje. Treba mi telefon ceo dan jer idem na put a imam samo pola sata lufta, idemo na fast bez razmisljanja. Ne smatram da je ovo "opterecivanje" vec samo prikladno koriscenje. Treba malo razmisljati i ekoloski, gde sve te baterije zavrse i zasto ih ne koristiti optimalno ako nije "vratolomija".
 
Verovao ili ne, na zeninom Redmi Note 10 nema da je stalno ukljuceno, jednostavno kao da je izbacena opcija, takodje i kod drugarice na PRO verziji, prvi kupljen u Mi srbija, drugi u A1 uz paket... glupost...
očigledno da nemamo svi iste opcije, ja nemam ni opciju da prebacim kontakte na sim. Pisao mejl xiaomiju global da nemam tu opciju oni mi objasne postupak kao da je imam, ja im rekao da nemam to i pošaljem im klip sa telefona da se uvere, oni onda kažu pošaljite primedbu :ROFLMAO:

što se tiče baterije ja sam naručio sa alija brzi punjač, da ne bih koristio ovaj turbo što sam dobio sa telefonom. A kad imam vremena punim preko kompa
 
To ti je kao da kupiš Ferarija i kažeš vozim ga do 80km/h jer će se potrošiti brže motor. Čime se vi opterećujete... Gori ste nego ribe što imaju torbicu za svaku priliku, a vi punjač za svaku priliku. Haos 😅🤣
 
Kakva je razlika u kamerama izmedju pro i običnog modela? Vidim displej nema 120hz. Ima li jos nesto na čemu je zakonu u odnosu na pro?
 
Šta će da rade za par godina..Dadoše im ljudi brzo punjenje...oni neće😂
 
Nazad
Vrh Dno