Šta je novo?

Raiffeisen bank

Koje relikvije tako rade? Pitam da obratim pažnju.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Inače, dobio sam info da će otključati polje za uplatioca. Sad je samo pitanje koliko treba programerima Sage da izvedu tu komplikovanu implementaciju. Pretpostavljam da će istovremeno ispravljati i druge bisere.
 
Konkretna relikvija RGZ. Ali mislim da to važi za dosta državnih organa, gde se uplaćuje Republička administrativna taksa. Uplata ide u budžet, a poziv na broj je ustvari neki njihov podračun.

Druga relikvija je moj profesionalni upravnik. Nije pomoglo ni što sam u svrhu uplate upisao da je uplata za taj i taj stan, to i to ime, a poziv na broj je jedinstven za svaki stan i ispravno popunjen. Ručno rade evidenciju. Takođe, državna firma, da ne idem sad u offtopic.
 
Inače, dobio sam info da će otključati polje za uplatioca. Sad je samo pitanje koliko treba programerima Sage da izvedu tu komplikovanu implementaciju. Pretpostavljam da će istovremeno ispravljati i druge bisere.
Programeriranje bankarskih aplikacija moze vrlo brzo da se odradi, ali softver ne moze realno bez 3 meseca ozbiljnog testiranja da se pusti. Postoje i zakonske a i interne procedure.
Ova aplikacija je ocigledan raspad, RF bi je ranije pustio da je neka druga "banka", nego su garantovano trazili mnogo vise provera.

+1 za potrebu da se vidi uplatilac, nazalost :( Cisto sumnjam da bi vam i u MUPu prihvatili da nije uplatilac isto ime kao i podnosilac zahteva.
 
U MUP-u traže 1 i 3. primerak ako je "žuta" uplatnica korišćena, a ako je bela onda je ok samo prvi primerak. Pre nekoliko godina, dok nisu počeli nalepnice da izdaju na tehničkom, platim ja sve, dođem kući i sredim papire za šalter, između ostalog sklonim te 3. primerke. Odradim čekanje 2-3 sata i oni me vrate zbog toga.
Takođe, MUP ne priznaje odštampanu el. potvrdu o uplati, već mora da se ode u banku po potvrdu sa pečatom. Bio sam prisutan prošle godine kada su vratili jednu porodicu za pasoše i lk.
Isto važi i za RGZ. To sam otkrio sam na teži način. A kad im spomeneš da od 2017. postoji zakon o el. identifikaciji, poslovanju... gde moraju da prime potvrdu bez pečata i potpisa, tu već postaje opasno :) Zamisli kako je tek veselo kad doneseš potvrdu sa drugim imenom uplatioca, iako je adresa ista, prezime isto, samo se ime razlikuje.

Tako da el. bankarstvo treba izbegavati za državne organe, a posebno dok ne srede ovo sa imenom uplatioca.
 
Hvala što si me podsetio gde živim! :(

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
@brzibg, šta je "žuta" uplatnica?!

Inače, potpisujem sve što si naveo, naučio sam na teži način kako da se nosim sa državnim organima...
 
Bukvalno uplatnica neke krem boje koja standardno ima 3 primerka, isto se popunjava kao i ona bela.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Konkretna relikvija RGZ. Ali mislim da to važi za dosta državnih organa, gde se uplaćuje Republička administrativna taksa. Uplata ide u budžet, a poziv na broj je ustvari neki njihov podračun.

Druga relikvija je moj profesionalni upravnik. Nije pomoglo ni što sam u svrhu uplate upisao da je uplata za taj i taj stan, to i to ime, a poziv na broj je jedinstven za svaki stan i ispravno popunjen. Ručno rade evidenciju. Takođe, državna firma, da ne idem sad u offtopic.
ne znam gde vi idete u RGZ ja kad odem u katastar plaćam karticom [emoji14]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
@Брзи,нажалост то показује неуређеност система у којем живимо.Порез плаћам без проблема кад је различит уплатилац,а катастар идем лично с папирном уплатницом(мада је то јавни документ,ја могу извадити власнички лист од Алфе ако хоћу:).Не знам да ли је то код тебе у питању у РГЗ.)Да се малољетно дијете стави с именом уплатиоца(екскурзије,тренинзи итд.)исто није баш нормално.Разне адресе на папирној уплатници често нису истините,или да ставиш преко ел. банкарства произвољно име уплатиоца а налог се води на неког другог.Није баш ни то нормално,ал ето,реалност је другачија.С оним што ел. плаћам досад нисам имао проблема.
 
Da li još nekome smeta što više ne može da se kreira plaćanje bez rezervacije sredstava? Kad plaćam neke mesečne obaveze, obično pravim tri naloga, jedan za odmah, jedan mesec dana unapred, jedan dva meseca unapred (više od dva ne može). Ranije sam mogao da kažem da mi za te buduće naloge ne rezerviše sredstava ,a sada toga nema (na tom mestu je instant prekidač). Ili ima, ali su dobro sakrili?
 
Pitanje za one koji imaju priliv novca u stranoj valuti, kako se izborite da vam daju bolji kurs prilikom konverzije?

Da li zovete nekoga posebno ili odete licno u banku?
 
Nazovi call centar i traxi broj telefona. Nazoves taj broj i kazes da hoces da menjas valutu, traze ti neke podatke i kolicinu. Onda moras tacno tu kolicinu da menjas jer ti za toliko koriguju kurs.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Za fizicka lica mi rekose (doduse pre godinu i nesto) da vise nema toga.
Za pravna lica se dogovara i dalje tako.
 
Nisam napomenuo, za pravna i pitam.

Tako sam i prosli put uradio, dali mi jedan kurs pa reko ajte to malo bolje i povecali ga malo, nego reko da vidim ima li neka druga varijanta.
 
Ne, to je to.


Kako stoji RF sa doznakama sada? Nisam ih koristio 2 godine (iz raznih razloga), da li i odugovlace sa datumom valute i sl.? Nisu to radili ranije, nego pre ~2 godine se desilo, skroz slucajno sam i tada prestao da ih koristim (nije bilo presudno)
 
Hej, nisam video poruke od juce.

@el_patron, tako je, pricam za pravna lica. Ovog meseca sam dobio bio 117.5. Zavisi uglavnom od sume koliko mi daju.

@alfa, na sta mislis kada kazes da odugovlace sa datumom valute? Kod mene funkcionise ovako: Izvrsi se uplata (istocno azijska vremenska zona), isti dan mi stize LORO obavestenje oko 9-10 ujutru, popunim ga i u roku od 10 minuta raspolazem sredstvima.
 
E, to, tako je bilo uvek, nego su na kratko zadrzavali duze sredstva (koji dan). Odmah se dobije poruka i moze da se popuni izjava o prilivu, ali datumi valute su bili koji dan kasnije.
Tnx. Mada im je to los kurs kakve su davali ranije, a sada je stabilan extra kurs.
 
Pa pazi, s obzirom da im je default nikakav, a da ti realno niko ziv ne kaze: "e, mozes ti traziti bolji kurs na 011/xxx-xxxx" i tih 117.65 je dobro :) - naravno ne moze da se meri sa intesa HIT kursom.

Razmisljao sam cak i da otvorim u intesi racun za firmu i da prebacim tamo devizno poslovanje, da vidim da li cu biti u povoljnijoj situaciji :)
 
Ne znam koji je kurs sada u Intesi, ali nije bio bolji od RF ranije (odavno nisam koristio Intesu za devize).
 
Jedno pitanje. RF je ranije imao bolji kurs za svoje klijente (mislim na fizicka lica) od zvanicnog kursa koji im stoji na sajtu. Kada hocu da promenim evre preko mobilne aplikacije ili e-bankinga nudi mi zvanicni kurs sa sajta (danas je on 115.02, sto je suludo). Da li neko ima ideju kada su prestali da nude bolji kurs klijentima?
 
Mislim da je od izmene aplikacije, ali ni ranije nije bio uopste dobar.
Cak i kada sam probao 100.000e da prodam (nije proveravao stanje pre isticanja kursa), kurs je bio preko dinar od srednjeg, cini mi se.
 
Ma sa dinar - dinar i po' bih se pomirio za iznose koji nisu preveliki (kad mi je hitno), ali 3 dinara je bas previse :)
 
Sad sam opet pogledao. Na e-banking portalu, kada odem na kursnu listu, pise da bi trebalo da imam kurs koji je za oko 1.2 dinara bolji od onog sto pise na sajtu banke, medjutim kada krenem da menjam ne nudi mi taj kurs. Ocigledno imaju neki bug. Cimacu ih kada prodju praznici da poprave to.
 
Probaj veci iznos?
 
U pravu si. Ispod 500 evra nudi onaj zvanicni kurs banke (oko 115 dinara), tek na 500 evra mi daje kurs koji je na grafiku kursne liste oznacen kao "vas kurs" i iznosi oko 116.2 dinara. Za 1000 evra je kurs oko 116.5. I tako dalje, sto su veci iznosi kurs je sve povoljniji.

Po mom misljenju veoma je glupo to sto moram da zamenim 500 evra da bih dobio kurs koji reklamiraju kao "kurs za klijente banke". Iz prostog razloga sto ne zelim kod njih da menjam 500 evra jer su derikoze i na 500 evra mi uzmu skoro 900 dinara vise nego sto mogu da dobijem u menjacnici. Njihovu menjacnicu koristim iskljucivo kada mi hitno trebaju neki manji iznosi, tipa 100 evra, pa taj gubitak (tj. otimacinu) od 100-200 dinara mogu nekako i da prezalim :d
 
RF je odaaaavno rekla da i ne zeli da bude menjacnica. Mozda to i ima smisla, ne znam.

Bio je dosta bolji taj kurs ranije, kada menjas preko 500e, ovo je fuj :(
 
Ako niste dobili obaveštenje, RF je povećala limite za beskontaktno plaćanje.

Kod Visa kartica limit se povećava sa dosadašnjih 2.000 na 4.000 RSD, a kod Mastercard kartica sa 1.500 na 3.000 RSD.
 
To je odluka MC/Vise, banke samo izvrsavaju, i trljaju ruke, jer ljudi manje primete kako ode novac :)
 
Nazad
Vrh Dno