Šta je novo?

Računar za igre <1200e

arcibalde

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2010
Poruke
5,940
Poena
405
Pozdrav, trebao bih da uzmem komp koji bi služio za zabavu. Budžet je limitiran na 1200e ali šta god da može da se uštedi dobrodošlo je. Imam osmišljenu konfiguraciju pa bih je podelio sa vama da vidim da li sam se negde zeznuo i naravno ako neko ima bolji predlog neka slobodno napiše.

CPU - R5 2600 - 15.762(KP)
MB - MSI B450-A Pro - 10.415(radnja)
RAM - G. Skill Aegis 2x8Gb 3000Mhz - 7.906 (KP)
HDD - Toshiba P300 1Gb - 4339(radnja)
SSD - Crucial MX500 500Gb - 8720(radnja)
PSU - Seasonic Focus Plus Gold 550W - 10.620(KP)
MONITOR - AOC 24V2Q - 15650(radnja)
GPU - RX 5700 - čeka se nereferentni
CASE - MS Industrial Cyclops V - 2864(radnja)
COOLER - LC  CC  120 - 2533(radnja)

To bi bilo to.
 
Samo da prokomentarišem - bio mu budžet ograničen, a skrk'o čovek 139k na mašinu... [emoji848][emoji38]
Šta bi bilo da nije bio ograničen? [emoji23]

LM, slupaće hard disk o zid nakon par nedelja i otrčaće u prvi shop da kupi neki najjeftiniji SSD.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Ne vidim šta je smešno..Lepo sam napisao da je digao kredit za deo konfiguracije, tako da mislim da je jasno da više nije imao para...Sad da l' je ili nije trebao da daje tolike pare za računar, nije ni moja, a ni vaša briga.

Da, verujem da si u pravu, nema pametnija posla nego da razbije HDD, zato što mu sistem se ne diže za 10 sekundi, već za 40 sekundi.

7500 na kuciste, konfa bez SSD-a, strava :D

Bolje bi prosao da je uzeo smece kuciste za 4k, a 7500 dao za SSD :D
 
Poslednja izmena:
Ne nego da je uzeo kuciste za 3000 za pocetak i ssd za 4500.
I ima sve. Kada bude imao pare (8.000-10.000) u buducnosti kupi lepse i bolje kuciste ako bude imao potrebu. Svakako kuciste nije ni 2% vazno u konfiguraciji koliko SSD.. gleda sam da bude dobro provetreno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovakva mašina bez SSD-a je suluda, ali vidim kakva je situacija sa novcem. Vrši pritisak na drugara da kupi SSD što pre da ta mašina prodiše punim plućima.
Elem, ja mislim da bi Ryzen 3600 bio bolja opcija od 9600k. Znam da 9600K ima malo bolje single core performanse ali dodatna jezgra na 3600 bi bila više futureproof nego 9600K.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Moram priznati da me stvarno nasmejete sa svakim odgovorom koji napisete. Da je uzeo kuciste od 3k, rekli biste, "Daje 135k za komponente, stedi na kucistu, smestice ga u kuciste od 3k..". Al kao sto narodna poslovica kaze "Jos se nije rodio, ko je narodu ugodio".

Ako mozemo da zavrsimo tu temu (ne mislim na celu temu, vec temu o SSDu), ja sam izneo konfiguraciju koja se moze uzeti za pare sa kojima autor teme raspolaze. Nisam trazio savete, preporuke i ostalo. Al' hvala svakako na sugestijama, kad budemo sklapali sledecu konfiguraciju mu (za jedno 5 godina), prvo uzimamo SSD ili sta tad bude popularno, verovatno jos nesto brze, pa cemo onda ostalo, a za kuciste ako ostane para ostane. Moze i na podu :D

edit:
Ovakva mašina bez SSD-a je suluda, ali vidim kakva je situacija sa novcem. Vrši pritisak na drugara da kupi SSD što pre da ta mašina prodiše punim plućima.
Elem, ja mislim da bi Ryzen 3600 bio bolja opcija od 9600k. Znam da 9600K ima malo bolje single core performanse ali dodatna jezgra na 3600 bi bila više futureproof nego 9600K.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Naravno, to je prvo sto ce uzeti, i sto ce doprineti jos boljem ugodjaju na takvoj masini.
 
Poslednja izmena:
Kada shvatiš ti, ili drugar, da uopšte nije ni najmanje bitna razlika u vremenu dizanja sistema, već u mnogo drugih stvari - tada ćete shvatiti zašto je trebao SSD a ne hard disk.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Spomene li jos neko ssd Predatoru, ne prastam... sad treba ceo forum po post da mu ostavi da je trebao to i to... dosta je bilo
 
Ako mozemo da zavrsimo tu temu (ne mislim na celu temu, vec temu o SSDu), ja sam izneo konfiguraciju koja se moze uzeti za pare sa kojima autor teme raspolaze. Nisam trazio savete, preporuke i ostalo.

Akhm, čisto da ne bude zabune u onih mojih 141.000din je ušao i monitor (max koji sam intel ja mogao da zbudžim je 9400f)
Nego, čovek uze vrh kućište i vi raspalili po njemu pa stvarno nema smisla :D

edit: zbog ovog Msi fijaska sam u dilemi da li da ipak uzmem B450-A Pro ili AsRock Fatal1ty B450 Gaming K4, koja ima lošiji VRM. I onako ne mislim da stavljam 3600 i kada dođe vreme za upgrade verovatno ću morati uzeti i novu ploču nego, šta znam, sad na MSI ne možeš ni najnoviji Bios staviti jer im ne radi il ovo il ono...
 
Poslednja izmena:
@arci: vidim ja, radice frankfurt - bg veza opet... :D

...über rimini 7
 
^
Uzmi Steel legend.

I Fatality je dovoljno dobar za 6/12 pa i 8/12, nije za preko toga.

ps: Ona tabela koju su kačili u 3000 temi je obmanjujuća, nisu stavili može-ne može, nego su dodali i 'narandžasto' 'može ali da kućište bude provetreno i da se koristi nefabrički hladnjak...' A ko da će neko da stavlja 3900x u neprovetreno kućište sa fabričkim hladnjakom.

Prosto reklama za 16Mb bios ploče.
 
CPU: r5 3600-215
MB: neka MSI b450 max, tomahawk, mortar-100e
RAM: crucial ili ripjaws v 3200-100e
SSD: biraj za 50e, ima sta hoces 250gb, 500gb ti ne treba. To uvek mozes da dokupis, bolje da ne stedis sada na komponentama koje neces skorije da menjas.
HDD: 50e
GPU: polovna 1070 ili pak vega 56, svejedno-200
PSU: Seasonic Focus plus gold 850w-120e, mislim da je 750w 110e ili slicno.
CASE: tvoj izbor
COOLER: moze taj LC sto si naveo-20e

ukupno: ~850e(ako sam dobro sabrao xD) + kuciste po izboru, ostaje ti 350e za monitor i kuciste

MONITOR: imas za 250e 24" 144hz da biras izmedju nekoliko modela. Za igranje, posebno ako igras fps, 60hz ne moze da se poredi sa 144hz, nebitno ips ili tn panel.

Recimo da uzmes nesto za 250e, iako je npr benq 2411p oko 220-230, ostaje ti 120e, 30e kuciste, tako da ti ostaje 90e.

Ako si se bas nameracio na 5700, onda ces biti kratak jedno 70-80e, jer bi mojom racunicom imao 200+90=290e

MSI max ploce ce imati r3000 out of the box, cene moza 10e gore od cena sada.

Mozes da ustedis na memoriji 20e, na ploci 20e takodje, ako bas neces 3600, onda je to jos usteda 80e.

Ono sto si ti napisao je sasvim ok, samo mi se ne svidja monitor. Kupujes 350e grafu, da bi igrao 1080p 60hz. Za to ti ne treba 5700, rx580 puna kapa. Za 144hz, jaca grafa je potrebna, ali opet zavisi sta igras i kakav nivo detalja hoces.
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam već 2600 i Seasonic 550w :D. Sada čekam nereferentne 5700 da vidim koliko će biti i da li su sredili drajvere da karte rade normalno a ne da moraš da zoveš Milanatarot da ti kaze šta ne smeš da instaliraš/pokreneš da bi grafička radila. Taman možda izađu i te Max ploče video sam da će da izbace a-pro max.

Steel legend ima VRM sa 4 faze umesto sa 3 kao Fatal1ty, doduše iste komponente a za 2600/3600/3700/3800 mislim da mu to dođe skoro isto. Sem toga nema ih ni kod nas ni preko.

edit: kupujem takvu grafu da imam min fps od 60.
 
Poslednja izmena:
Ma 60fps-a 1080p nije problem ni za neku jeftiniju grafu, a kamoli za 5700. Greota je da kupis 5700, a da se igras kao slepac na 60hz monitoru. Ako mi ne verujes, prosunjaj po Beogradu malo, vidi gde ima izlozen bilo koji 144hz, pa uporedi razliku. Posto si vec kupio napajanje i cpu, imaces kesa za 144hz monitor.
Da mi je recimo budzet 500e za monitor i grafu, radije bih kupio 144hz i neku polovnjacu, nego grafu od 350 i neki 60hz panel. Onaj ko ti kaze da nema razlike izmedju 60,144 i 240hz, i da 144hz i 240hz nisu vredni davanja para, taj nikada nije ni probao, ili je totalni laik, i ne zna sta prica.
Koje igre nameravas da igras?
 
To da puni akumulator ako zatreba :)
Arci, 27" IPS na 75 hz je oko 150e, da uzimam?

...über rimini 7
 
@Uriel
isti djavo, 60 ili 75, a fs mu ne treba, znam jer sam svojevremo svoj stari monitor overklokovao na 80hz.

@scylla
Iz razloga sto prilikom upgrade-a, mozda nece tih 550w biti dovoljno, a verovatno znas da napajanje gubi snagu sa godinama, pogotovu sto je vise optereceno. Razlika je 20-30e, po meni nebitna a jace napajanje znaci da buduci upgrade, bolje da ljulja nego da zulja. On je kupio vec 550w, tako da je ta stavka gotova.

@duke
Zuta majica, stvorena za tebe.
 
Poslednja izmena:
Mani se opaski, znas kako se to zavrsava...

850w je totalni overkil za bilo sta kod normalnih konfi, pogotovo kod Arcija koji ni pola nece iskoristiti, posto ga dobro poznajem.
Filozofira ovde umesto da mu uzmemo sta mu treba, posaljem i vec bi se igrao... klasika kod njega :)
 
sad ste nasli da me ********* sa monitorom kad treba da ga kupim, znaci ne gine mi 250-300e za monitor??? a sto se tice Ultra Wide? konkretno https://www.tehnomanija.rs/it-shop/monitori/lg-monitori-26-29um69g-b.html vredi li to? ili tako nesto u toj klasi? ili za te pare nesto ''normalnlo'' i jace, bolje,modernije 24'? ako moze po neki link iz domace radnje sa vasim predlogom jer ovih dana kupujem pa gledam
 
Poslednja izmena:
To da puni akumulator ako zatreba :)
Arci, 27" IPS na 75 hz je oko 150e, da uzimam?

...über rimini 7
Nein. Dovoljno je meni 75hz 1080p do sada sam furao 18" 720p TN panel koji treperi ko narkoman u krizi, neću ja to 144Hz, gigantski, titanski. Polako biće vremena :D

Polovnu 1070 u Beogradu sa garancijom dužom od 1g za 200e ja ne mogu da izbunarim. Ima za 300e al onda mogu novu 1660/ti da uzmem...
 
Ja samo kazem da kupovina 5700 na monitor od 75hz, koji cak nije ni 2k je cista glupost.

EDIT: Mora da se ceka na oglasima. Sto se tice monitora, pricam ti iz iskustva, ali ako tebi nije potrebno, to je vec druga stvar. Ja sam samo napravio konfu za 1200e, na tebi je da li ces preci ili pak ustedeti.

@Dusan
UltraWide za igranje kosta mnogo vise od tog LG-a, a da vredi.

Po meni, imas nekoliko modela 144hz koji su oko 30k.
BENQ ZOWIE XL2411P- to je refresh monitora koji ja imam, unapredjen naravno.
AOC C32G1 31.5" Curved Frameless Gaming , VA panel je mana---- morao bi da dobro precesljas testove i vidis kakvo je stanje. Cena bi trebalo da bude oko 300e.
Asus ima podosta modela 24'', cak i 27'' koji su svi 144hz, i cena je oko 300e ili pak manje za 24''.

Ja imam XL2411z, dok je xl2411p unapredjena verzija, i po meni monitor je vise nego dobar.
ASUS VG248QE- isto 24 kao moj, kum moj ima, malo su boje vernije na njemu ne na mom, mada to opet mnogo zavisi od podesavanja.
Ja koristim blur reduction, black equalizer, sto nema na ASUS-u. Nijanse su u pitanje, individualno je sve.

Asus VG278Q 27", preko 300e, ima g-sync, isto 1080p 144hz 1ms

Nije lako uopste izabrati monitor sada, imas modela vazdan, nijanse odlucuju.

Kada sam ja uzimao, bilo je ili BENQ ili ASUS, ja sam uzeo Benq zbog black equalizer-a.
 
Poslednja izmena:
Računar za igre &lt;1200e

Hvala puno ako uzmimam normalan monitor uzecu benq, nije samo igranje dosta stvarcica radim ali nista prezahtevno.
Ali mislim da ce biti benq, posto oni imaju i onu zastitu za oci a iovako nosim naocare i hoce da me peku oci na ovom mom radioaktivnom starom monitoru. Ja sam isti slucaj, bilo koja kupovina ce biti ozbiljan upgrade od ove rerne na kojoj suncam facu koliko greje i treperi [emoji23][emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[QUOTE/]Polovnu 1070 u Beogradu sa garancijom dužom od 1g za 200e ja ne mogu da izbunarim. Ima za 300e al onda mogu novu 1660/ti da uzmem...[/QUOTE]

Ne bih se ja igrao sa kupovinom polovnih grafickih kartica, pogotovo sad u "eri" majnera.


Послато са SM-G973F уз помоћ Тапатока
 
Anarki ja ni ne znam kako izgleda igranje na 144hz u 144fps i ne želim da znam dokle god ne budem imao za takav računar. Ne znam ni kako izgleda korišćenje ssd jer do sada nisam imao prilike da koristim isti ali kako imam mesta u budžetu za isti stavio sam ga.
Šta će mi 144Hz monitor kada grafika to neće moći da isprati?
 
Bas zato sto nisi, da ga poljubis kada probas. SSD i 144hz su vrhunske stvari, i idu jedno uz drugo. Grafa sa druge strane, malo prilagodjavanje na manji nivo detalja u pojedinim naslovima je nista.
Individualna stvar Arci. Ja sam radije za low, 500 fps-a i 24'' 240hz monitor, nego za 40'' 60hz. Igrao sam na tv-u 32'' bf3. Nije to onaj vau efekat, kao na 144hz. Ja to vidim kao razliku izmedju hdd-a i ssd-a. Nisam u BG-u do pocetka septembra, inace si mogao da svratis do mene pa da vidis razliku.


Naravno da ce moci da isprati, samo zavisi od igre, neke nece moci ultra sa svim dodacima sigurno. Cak ni 2080ti to nije u stanju da izbaci za sve igre.
Smanjis malo ovo malo ono, ima 5700 preko 144 samo da zvizdi.

Ukoliko se odlucis da me poslusas, uzmes 144hz, uzmi prvo jedno 2 sata igraj na 60hz igru, pa prebaci na 144hz posle. Tada ces shvatiti o cemu sam pricao, pa prenesi utiske.

Toliko od mene.
 
Poslednja izmena:
Eto, danas uzmes novi komp i vec sutra se igras na low ali... 144hz bajo moj da vis ti to cudo nevidjeno...
 
@uriel
U svakom trenutku, ukoliko bas hoces sve ultra da igras, postoji mogucnost da smanjis refresh na koliko hoces, upalis FS, ako grafa ne moze da izbaci 144fps. Nije to neka nauka.
Sve zavisi koje igre igra, zato sam i pitao, ali nisam dobio odgovor.

Ako je vec tako kao sto ti kazes, ti nemas potrebu za 75hz monitorom, jer ta karta iz potpisa na ultra ne moze da izbaci konstant 75fps-au svim naslovima, ili bolje reci na 50% zahtevnih naslova. Tvoje pare tvoja stvar, kao su njegove pare njegova stvar. Ja sam mu pokusao da mu objasnim, njegovo je koga ce da poslusa.
Nemam nameru da ulazim u dalju diskusiju, rekao sam sve sto sam imao.
 
Poslednja izmena:
Za non-eSports igranje bih uvek pre uzeo 1440p 75Hz nego 1080p 144Hz, otprilike je ista GPU zahtevnost, CPU zahtevnost drasticno manja, a subjektivno je ugodnije.

Cena slicna takodje.
 
Nazad
Vrh Dno