Šta je novo?

Qt?

yooyo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
28.06.2005
Poruke
10,877
Poena
730
Da li neko koristi Qt? Ja sam nedavno probao i mogu reci da je vrhunski odradjena Ui framework. Dizajnirati i programirati ui za aplikacije je nikad lakse.
Ko hoce da proba neka poseti http://qt-project.org
Postoji free i komercijalna verzija. Sa free verzijom je moguce praviti i komercijalne aplikacije, ali qt biblioteke se linkuju dinamicki, tj. morate da isporucite nekoliko qt dll fajlova uz aplikaciju.
 
Nisam probao, al' brljao sam nesto po nekom Qt source-u i smorio se do bola... Ne znam dal' je u pitanju autorov stil, Qt pristup il' sam C++, al' kad' vidim razdvojene deklaracije i definicije, pointer sintaksu i tonu jednorednih f-ja pozivanih preko pointera samo bi da pobegnem odatle...
 
Nešto sam čačkao preko letnjeg raspusta, doduše pyqt, ali dođe mu na isto. Odličan framework, ako ja kao amater mogu tako da kažem.
 
Ne mogu da izmenim poruku, pa evo ovde nastavak. Jako mi se sviđa podrška za HTML/CSS, kao i model/view pristup bazi podataka. Mnogo uprošćava stvar pri komunikaciji i ispisu podataka iz baze u aplikaciju.

Još jedna odlična stvar jeste podrška za štampu, uz PDF printer. Dokumentacija je odlična, sa primerima, pisana razumljivim jezikom. Ne znam zašto se Qt ne koristi malo više?
 
Ja već par godina sve aplikacije koje razvijam razvijam u Qt-u.
Ne znam kako je sad, od kako ih je preuzela Digia, ali su im uslovi licenciranja za zatvorene aplikacije bili odlični.
Framework je odlično organizovan i poprilično bogat.
Više mi se dopada što postoji dinamičko linkovanje par biblioteka, nego da je obavezna instalacija celog frameworka.
Naravno, postoji i mogućnost instalacije frameworka, kao i registrovanja biblioteka na nivou sistema.
Nema virtuelnih mašina (fuck yeah!)!
Ne smeta mi da kompajliram sa svaku platformu posebno, a sjajno je što radi na mnogo platformi.
Uskoro i Android podrška zvanično dolazi uz Qt.

Odličan framework sa ogromnim mogućnostima.

Edit:
Zašto se ne koristi?
Nabroj mi fakultete kod nas na kojima su studenti i čuli za Qt.
Na MATF-u su C++ izbacili iz plana i programa.
Sada se rade samo Java i C#.
MS poklanja studentima softver inte munje...
 
Poslednja izmena:
Koristio sam Qt bas na fakultetu. A radimo i C++, daleko bilo da ga izbace, to bi bila tragedija.

Nismo radili Qt u Bog zna kojoj meri, radilo se o nekim predmetima u kojima smo mogli da koristimo sta hocemo da implementirano trazeno, ali asistent je uvek za svoje primere birao Qt i pokazivao nam neke cake i fore. U principu dopao mi se, uvek ga uzimam od tada u izbor kada radim nesto. Za postovanje je, pogotovo kada sam video sta je sve zapravo radjeno u njemu. Lepo dokumentovan, vrlo logicno organizovani koncepti, skoro pa cist C++, brzo izvrsavanje, sam UI koji se napravi je dosta lep, IDE je napredan. Vidim da ga dosta kombinuju sa drugim jezicima i tehnologijama i tu je izgleda najjaci.

A istina je da se najvise forsiraju C# i Java. Ima razloga i za to, C# odnosno frameworkovi koji ga koriste su zaista postali razvijeni. O javi da ne pricamo, ima je na svakom koraku. U poredjenju sa tim Qt je majusan.
 
Blago vama sa takvim asistentima.
 
Znas kako, Elfak nije savrsen fakultet, ali ume da iznenadi. Govorim o svom smeru doduse. Ponekad imam utisak da ne dobija prostora koliko zasluzuje, ali sta je tu je. Ima kojekakvih problema razne prirode, ali there is hope! :D
 
Koliko čujem od klinaca na faksu, postoji par ostrvaca profesora i asistenata koji rade C++ i to baš sa Qt-om.

Nešto nisam primetio da je framework Qt-a toliko siromašniji da ne bi bio u upotrebi.
Koliko mi deluje iz sledeće rečenice, možda si se pogrešno izrazio, tj. mislio na manji komjuniti.
To je tačno.
Qt ima smešno mali komjuniti, pogotovo u poređenju sa Javom koje zaista ima na svakom koraku.
Pogotovo sa porastom popularnosti Androida.
Java se pojavila u pravom trenutku sa rešenjem problema.
Ne baš idealnim, ali definitivno sa rešenjem.
Qt sada ima kvalitetnije rešenje problema portabilnosti, ali malo su zakasnili.
Java se izborila za primat, i sada teško da je ko može tek tako skinuti sa trona.
MS tehnologije se forsiraju na razne načine, i to je to.
Forsiranjem C# i Jave na većini fakulteta dobijamo developere koji samo to rade, i još češće samo za to znaju.
Kako većina ljudi u IT-u jeste sujetna, i ono što oni koriste je najbolje, tako imamo i ljude koji jednostavno i neće da se upoznaju sa nčim drugim.
Naravno, ima i onih koji jednostavo nemaju vremena da uče nešto novo.
Tako da, koliko god Qt bio kvalitetan, nema neke velike šanse da se šire probije.
Malo sam razvodnjio originalnu priču, ali pokušavam da obrazložim problem.
Ja za 99% desktop aplikacija biram Qt, jer u njemu imam sve što mi je potrebno, portabilan je na više platformi, a da pri tome nemam tromu aplikaciju koja se vrti kroz virtuelne mašine, pa mi treba mnogo jači hardver nego što je realna zahtevnost aplikacije.
 
Da, manji comunity, ali nekako za mnogo veci broj problema se javila Java kao weapon of choice. Android je prvi medju njima. Logicno, imalo vise smisla Googlu koristiti Javu nego Microsoftov C# :D . Sa druge strane, C# zivi svoj zivot u MS proizvodima, a to nije zanemarljivo. Tu je i Mono framework, koji licno nisam koristio i ne znam kako radi, ali postoji. Ja licno vise volim C# od Jave, a igrom slucaja najvise radim za Windows. Kopija koja je nadmasila original.

Nije siromasniji, ali sam manji comunity znaci da ces naci za njega manje bibiloteka, provajdera, threadova na forumima, cega god. Sve to ima veze sa frameworkom.
 
Hm, nije Google odabrao Javu, već oni koji su pokrenuli Android u startu.
Qt je tada bio daleko od ovoga što je sad.
Realno, širi all in one framework od jave nije postojao u datom trenutku, kako mi se čini.
Pogotovo ne da je iza njega stajalo garant, kao što je Sun stajao iza Jave.
Sada je već postala standard, a standardi se ne menjaju tako lako.
Uz sve to za nju ima mnogo programera, pa su samim tim i isplativiji.
Generalno, to sad više ima veze sa biznisom nego sa tehničkom stranom pitanja zašto je nešto popularno, a nešto ne.
 
Ne znam zašto se Qt ne koristi malo više?

Generalno koliko je prisutan Qt svuda ne znam, ali na Linux-u je sasvim solidan. Najvise je GTK, iza njega je Qt, recimo dosta popularnog softvera je bas Qt, VirtualBox, VLC, KDE, Maemo/MeeGo, Spotify, Skype.
Qt je dobar ako se pise custom drawn GUI, ali za ostalo uvek bolje prolazi widget toolkit koji je podrazumevani zbog konzistentnosti.
 
Poslednja izmena:
Mala ispravka/dodatak.
VirtualBox samo GUI.
Maemo je Hildon, a VLC ima GUIje pisane u različitim frameworcima, pa i jezicima.
Ono ispod haube je čist C++, čini mi se.
 
Poslednja izmena:
Kao totalnom početniku (ok, ne baš totalnom, prošao sam pascal, C, i donekle C++ kurseve na etf-u, ali od tada se svo programiranje svelo na par linija koda za makroe u VB-u), da li bi ste mi preporučili Qt za android aplikacije?

Pravio bih aplikacije više za svoj gušt, ništa previše komplikovano, tako da bi što više visual elemenata u UI-ju bilo više nego poželjno...

Ukoliko preporuka ipak ide prema nekom Java paketu, navedite koji...
Hvala...
 
U sledećoj veriziji biblioteke (Qt 5), koja će uskoro izaći, zvanično će biti podržan Andriod, odnosno u Qt će biti uključen projekat Necessitas, koji već koriste dosta Andoriod aplikacija.
 
@djurkash
Ako već nisi C++ i Qt ekspert, šta te onda košta da malo naučiš Javu i adk?
Ako bu radio negde kao Android dev, čisto sumnjam da bi još neko u toj firmi programirao za Android u Qt-u, tako da ne bi baš mogao da sarađuješ sa nekim.
 
@djurkash
Ako već nisi C++ i Qt ekspert, šta te onda košta da malo naučiš Javu i adk?
Ako bu radio negde kao Android dev, čisto sumnjam da bi još neko u toj firmi programirao za Android u Qt-u, tako da ne bi baš mogao da sarađuješ sa nekim.

Iskreno, sumnjam da ću i kada zarađivati od programiranja, više bih se time bavio kao hobijem, zato sam i mislio da idem na neku varijantu koja ne bi bila previše zahtevna, niti zahtevna po pitanju vremena, ali ako je java rešenje, onda ok...
Znači, Eclipse+sdk, ili nešto drugo?
 
Generalno se preporučuje Eclipse kao IDE za Android, ali meni se dopada IntelliJ, a ni NetBeans mi nije za zanemariti.
Ipak, to je već druga tema. :)
 
Ok, hvala svima na odgovorima, definitivno ću pokušati sa Eclipse, vidim da je i podrška zajednice najjača, što nije zanemarljivo...
 
Nazad
Vrh Dno