Šta je novo?

Q6600 i EX38 DQ6 cudan problem...

srkee

Slavan
Učlanjen(a)
29.09.2005
Poruke
22
Poena
304
Pozdrav,

Imam problem sa o/c, po meni cudan, na masini koju sam nedavno uzeo.
Evo prvo cu navesti sta je u pitanju od hardvera:
Q6600 (G0)
GA EX38 DQ6
4x2Gb Geil EVO ONE DDR2 800 (5-5-5-15)
Gainward 8800GT GS 1024Mb
CM RealPower 700W......

Naime sta se desava...
Oslanjajuci se na prethodno iskustvo sa o/c (ali pripadam vise laicima nego iskusnima :)), tj na drugoj masini gde je isto DQ6 (P965) i E6300, probao sam i ovde da primenim neke principe (jer je tamo bio uspesan clock). Medjutim...
Sta god da uradim, nakon izlaska iz BIOS-a resetuju se parametri i ponovo vrati na default parametre, tj vrati sve parametre na "Auto" (2.4GHz).
Evo ukratko cu reci sta sam radio, pa da mi lakse pomognete.
Multiplier je 9x, FSB sam dodavao po malo (ali nije vredelo ni malo ni mnogo, uvek resetuje), PCI-E sam stavio na 100, Mem. Multiplier sam smanjio, CAS, RAS i ostalo ostavio na default, voltaze nisam dirao (bar ne u ovoj prvoj kombinaciji).
Posle ovoga sam probao da kombinujem stosta, cak sam i malo voltaze podigao, ali opet sa istim ishodom - reset i vracanje na default!

U svakom slucaju ovaj procesor mora da ide bar na 3.0, ali i vise, e sad jedino ako nesto ne radim dobro, tj ako postoje neke zackoljice kod q6600. To je jedno. A drugo moze biti neki hardverski problem. Nasao sam negde na nekim stranim forumima da moze problem biti 8Gb rama, cak sam i izvadio 2 modula i ostavio samo 4Gb, ali opet isto :wall:

Ali, zasto sam u pocetku rekao "cudan" problem.
Zato sto sam po samom sklapanju masine, znaci bukvalno pri prvom paljenju, prilikom podesavanja nekih redovnih stvari u bios-u, otisao na deo za o/c i onako iz zezanja udarim 333x9 (i jos one stvari koje sam naveo ranije, znaci bez voltaza), tj 3Ghz. Nista se on nije bunio... Ponovo udjem u bios reko ajd da vidim temperature i ostavim ga tako malo... Ne bih ja to ni vracao na default, medjutim prilikom instalacije Viste SP1, ista mi je pravila probleme, pa sam vratio na default i instalacija prosla ok. Kad sam sve oko Viste i instalacija zavrsio (znam da ovo nema veze sa o/c, ali samo navodim redosled dogadjaja :)), reko ajd ponovo da ga kloknem, kad ono problem sa pocetka price... I tako je ostalo do sada :smash:

Evo ja sam vam izneo uglavnom sve sto treba, pa ako znate za problem... bicu zahvalan...

Ko ne zeli da cita ovoliko pitanje, razumecu :)

tnx
 
Poslednja izmena:
Na koliko ti je memara prilikom clock-a ?
Stavi 375*8 za 3GHz, memorija ce biti 750MHz, usput koliki je napon na memoriji ? ako ga nisi menjao onda je sigurno 1.8v, stavi joj napon na 1.9v ili cak i 2.0v (+0.100v ili ti +0.200v za 2.0v )
PCIe stavi na 100
EIST iskljuci ( nadji u Biosu pod advanced ili tako nesto zavisi od ploce )
C1E iskljuci ( ista lokacija ko i EIST )

Uglavnom, mislim da kad si clock-ovo da je memara bila 900MHz + a imala je samo 1.8v i zato nece ( ako nisi dirao voltaze )

Javi da li ima pomaka.
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam nasao u cemu je stvar. Pustio sam probe radi, na tim default vrednostima Orthos. I gle cuda, stopirao se za manje od 20 sec. To me navelo da mu pustim MemTest86+ i on prijavi da neki memorija ne valja, reko ajd i GoldMemory da potvrdi, kad i on isto.
Sad mi preostaje da vadim jedan po jedan modul pa da vidim koji ne valja, pa cu da reklamiram.
Ali to cu sutra, za danas je dosta :)
Eto, u principu bio je hardverski problem (valjda je samo to :)).

Tnx i pozz...
 
Imao sam isti problem sa GA P35-DS3 i Q6600 (proca je radila mesec dva savrseno stabilno sa OC proc. na 3.4 GHz, da bi posle posle nekog resetovanja "zaboravila" podesavanja za magistralu iz BIOS-a, 266MHz i ni jedan vise, sta god da se setuje)
koji je clearmos resio.

Geil blackdragon (bar kod mene) DDR2800 cas4 ima default napon 2.0-2.4 V (nije radila na 1.8V kako je vidi BIOS), pa probaj da podignes napon na memoriji pre nego li reklamiras
 
Poslednja izmena:
Takodje probaj sa flash-ovanjem BIOS-a na najnoviju verziju(F8) jer jedan od predhodnih ima problem sa stavkom save&exit. Kad udjes u BIOS pritisni ctrl+F1 da bi dobio pristup stavkama C1E, CPU EIST i Virtualization Technology u Advanced BIOS Features(postavi navedene stavke na DISABLED).333x9 mora da radi sa default voltazom i box cooler-om bez problema. Jedina stvar sa tolikom kolicinom memorije je ta da ces mozda morati da podignes (G)MCH voltage(northbridge) na +0.25 ili +0.50. Takodje stavku Memory Enhance postavi na Standard i proveri sta pise na nalepnici memorije, na kolikom naponu radi(predpostavljam da je 2.0v), u tom slucaju podigni i DDR2 voltage na +0.15 ili 0.20v(jer je po default-u 1.8v).
 
Poslednja izmena:
Takodje probaj sa flash-ovanjem BIOS-a na najnoviju verziju(F8) jer jedan od predhodnih ima problem sa stavkom save&exit. Kad udjes u BIOS pritisni ctrl+F1 da bi dobio pristup stavkama C1E, CPU EIST i Virtualization Technology u Advanced BIOS Features(postavi navedene stavke na DISABLED).333x9 mora da radi sa default voltazom i box cooler-om bez problema. Jedina stvar sa tolikom kolicinom memorije je ta da ces mozda morati da podignes (G)MCH voltage(northbridge) na +0.25 ili +0.50. Takodje stavku Memory Enhance postavi na Standard i proveri sta pise na nalepnici memorije, na kolikom naponu radi(predpostavljam da je 2.0v), u tom slucaju podigni i DDR2 voltage na +0.15 ili 0.20v(jer je po default-u 1.8v).

Flash-ovanje sam odradio pre svih radnji, samo sto je verzija F2, jer je ovo E-X38, a ne X38, prakticno novija revizija X38 ploce, mala je razlika (nedavno se pojavila). Sve te opcije sam iskljucio osim "virtualization technology". Memorija je 1.8v na defaultu, pa sam podigao za +0.20. Izvadio sam 2 modula od kojih je jedan neispravan, i sad radi ok sa 4Gb, to jest sa ispravnim modulima. Za sada sam probao samo 333x9 i sa memorijom na 2.0v, prime95 je odradio oko 12 sati bez problema. Sad cu ici dalje...
Ajde i ovo da pitam vec kad smo kod tih stvari...
1. Koliko mogu da ocekujem GHz sa Hyper 212?
2. Da li ce se nesto promeniti kad vratim onih drugih 4Gb (kad mi zamene), hocu da kazem da li mogu ja da namestim overclock koliko moze i posle samo da ubacim preostalu memoriju, koliko utice kolicina memorije na o/c?

tnx
 
Sve sto je lepo kratko traje... :wall:
Opet se resetovalo na default samo od sebe, a nisam nista dirao od sinoc. Velim, nek' stoji na 3GHz, dok ne zamenim ona 2 modula. Cak nisam ni primetio, nego danas pokrenem nesto Everest da vidim, kad ono opet 2.4GHz. Odem u bios kad opet isto...

Znaci ipak nisu samo neispravni moduli u pitanju... To je onako usput bilo :)

Jel imate neki predlog i jel moguce da memorija (Geil) ne dozvoljava neki pristojniji o/c, mada ne bi trebalo, jer na drugoj masini imam isto Geil, ali onaj Ultra + E6300 koji lepo radi na 2.96GHz...
 
Sve sto je lepo kratko traje... :wall:
Opet se resetovalo na default samo od sebe, a nisam nista dirao od sinoc. Velim, nek' stoji na 3GHz, dok ne zamenim ona 2 modula. Cak nisam ni primetio, nego danas pokrenem nesto Everest da vidim, kad ono opet 2.4GHz. Odem u bios kad opet isto...

Znaci ipak nisu samo neispravni moduli u pitanju... To je onako usput bilo :)

Jel imate neki predlog i jel moguce da memorija (Geil) ne dozvoljava neki pristojniji o/c, mada ne bi trebalo, jer na drugoj masini imam isto Geil, ali onaj Ultra + E6300 koji lepo radi na 2.96GHz...
pogledaj ovde, malopre smo o tome: http://www.bench-market.com/forum/showthread.php?t=143279&page=15
 
Evo sad sam opet probao, tj. uradio prvo load defaults, podesio sve, a od overclock-a digao samo fsb na 333, stavio memory mult. na 2.4, pci-e na 100 i sve ostalo na default, znaci bez dizanja voltaza i sad opet proradilo. Sad mi tek nista nije jasno. Videcemo dokle ce raditi na 333x9 :).

Imam jos jedno pitanje. Kod memory mult. imam opcije tipa: npr. 2.00B, 2.00C, 2.40B, 2.66D itd. Zapravo ima 4 varijante A, B, C, D sa nekim mnoziocima... Svako slovo je neki odredjeni fsb, ali sta to zapravo znaci i kad se sta koristi?
 
Stavku Memory Enhance sa Turbo(ili Extreme) promeni na Standard, dobices mnogo na stabilnosti -to su automatska podesavanja latencija memorije. A oznake A,B,C,D su oznake FSB strap-ova 800MHz, 1066MHz, 1333MHz i 1600MHz(mozda ne bas tim redosledom)
 
Evo konacno sam vratio onaj drugi par od 4Gb.
U principu sad se vise ne resetuju parametri, ali Prime95 se buni posle nekih 2 sata, cak mi se par puta pojavio i BSOD (Vista64 je u pitanju).

Imam opet par pitanja, tj nejasnoca :) :

Evo prethodno trenutni parametri u BIOS-u (ne znam tacne nazive parametara, ali shvaticete):
400x8 (3.20GHz)
C.I.A.2: Disabled
Performance enhancer: Standard
Memory multiplier: 2.00D
PCI-E: 100
RAM: 5-5-5-18 (Manual)
Advanced memorijske opcije su na default
Voltaze:
DDR2 +0.30 (2.10V, def. 1.80V)
(G)MCH Overvoltage: +0.200
CPU Voltage: 1.325V

u Advanced BIOS Features je iskljuceno sve sto treba...

1. Obzirom da sam Prime95 pustio par puta, sa sitnim izmenama u bios-u, uvek je prekidao test na "Working thread 3", sa onom greskom FATAL ERORR: bla, bla... Da li to ima neke veze sto uvek pukne "na istom mestu"? (po vrsti greske trebalo bi da je memorija)
2. Da li treba podici voltazu memorije na 2.2V?
3. Da li mozda podici (promeniti) memory multiplier?
4. Da li treba podici (G)MCH voltazu jos malo?
5. Temperature su tokom stress testa bile 55-57C u SpeedFan-u (CoreTemp mi ne radi u Visti), da li su to OK temperature sa ovim overclockom i da li je SpeedFan merodavan za to)?

tnx
 
Poslednja izmena:
Zbog ceka ti puca prime95 na istom mesu to ti ne znam odgovoriti.
Naravno da mozes probati sa dizanjem napona memorije, promenom memory multiplier i menjanjem napona (G)MCH.
Moras pronaci koja ti kombinacija odgovara.
Niko ti sa sigurnoscu nece reci uradi to i sve ce biti OK.
Ja sam u pocetku dizao napon na (G)MCH i FSB Voltage Control, ali se ispostavilo da nema potrebe.
Kod mene je napon memorija i procesora isto kao kod tebe, samo sto je kod mene mnozioc x 9 (356 x 9).
Jedino ti sa sigurnocu mogu reci da SpeedFan nije toliko pouzdan, kod mene prikazuje oko 15C nizu temperaturu na jezgrima.
Isprobaj jos neki program, Everesti itd...
pozzz
 
E, da slobodno isprobaj: Performance enhancer: Turbo
Izmedju Turbo i Standard je velika razlika, dok je izmedju Turbo i Extreme vrlo mala.
 
E, da slobodno isprobaj: Performance enhancer: Turbo
Izmedju Turbo i Standard je velika razlika, dok je izmedju Turbo i Extreme vrlo mala.

to mu samo moze donijeti jos vecu nestabilnost. nek' prvo nadje sta je u pitanju, tj orthos i prime stable podesavanja, pa onda moze pokusati i sa dodatnim zatezanjima u vidu Turbo i Extreme podesavanja, mada bih i u tom slucaju preporucio da se sva podesavanja vrse manuelno...
PS. prvo stavi fsb:mem=1:1 da bi odredio max stabilni klok proca, ma onda vidi do koliko moze memara...
 
Neverovatno, imamo (prijatelj i ja, dve totalno odvojene konfe) totalno isti problem.
Znaci e2160 + GA EP35 DS3
Par meseci su obe masine mogle da se klokuju normalno, ali sada (od pre par dana), koliki god fsb da mu stavim (cak i minimalno da ga povecam), resetuje ga na default.

?!?!?!?

Konfe nemaju veze jedna sa drugom, nisu ni u istom gradu :)
 
Vrh Dno