Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Ma slobodno idi na SSD. "rizik" je uglavnom isti a sve je brže. Baš za skidanje sa neta koristim stari (5 godina +) Silicon power SATA SSD koji je par godina bio sistemski disk. Na njega skidam sve a onda prenesem na neki drugi disk ono što treba da sačuvam a ostalo izbrišem dabi ostalo mesta za nešto novo.
1637396221624.png
 
Treba mi za obicno koriscenje,skidanje filmova i serija.
Znaci nesta sto hocu samo da odgledam i obrisem.
Imam hdd od 3tb,tamo su mi filmovi i serije koje cuvam.
Hdd koji koristim za sistem i skidanje filmova je samo 160gb,zato hocu jos jedan da kupim.
Mozda je glupo kupovati hdd,mozda je pametnije da kupim nov ssd. Ali ipak cu rizikovati sa obicnim hard diskom.

Da li si razmišljao o tome da si kupiš SSD na koji ćeš prebaciti sistem, a taj od 160GB koristiti za download i privremeno skladište?
 
Da li si razmišljao o tome da si kupiš SSD na koji ćeš prebaciti sistem, a taj od 160GB koristiti za download i privremeno skladište?

Jesam razmisljao,to mi je bila prva zamisao. Ali SSD je oko 2800din,bar te sto gledma na kp.
U principu neverujem da cu osetiti neku razliku,sa ssd,i onako necu iskoristiti pun kapacitet,koristim sata 2.
A polovni hdd od 500 do 800din ima od 320gb pa cak i 500gb sto i nije puno.
 
Jesam razmisljao,to mi je bila prva zamisao. Ali SSD je oko 2800din,bar te sto gledma na kp.
U principu neverujem da cu osetiti neku razliku,sa ssd,i onako necu iskoristiti pun kapacitet,koristim sata 2.
A polovni hdd od 500 do 800din ima od 320gb pa cak i 500gb sto i nije puno.
Čak i sa SATA2 brzina pristupa je dosta veća sa SSD-om nego sa HDDom i osjetio bi razliku.
 
Čak i sa SATA2 brzina pristupa je dosta veća sa SSD-om nego sa HDDom i osjetio bi razliku.
Upravo. Oseti se itekako. Sve dok procesor nije komplet krš (reda najsocijalniji Celeron ili neki iz 2005-e), kompovi posle ssd-a prodišu. Najbolja komponenta koja se pojavila u prethodnih 20 godina.
 
Realno pametnije je svakako da kupim ssd,jer dodam oko 2000din i kupim nov ssd.
Videcu,trenutno mi je izasao povoljno 500gb a performanse su 100/100%
Procesor mislim da je odlican bar za surfovanje internetom bar jos 2-3 godina. intel xeon 5450
Tako da ce mu ssd biti slag na torti (nadam se)
 
Ako nisi uzeo jos imas sad nov Gigabyte SSD 120GB za 2000din.
Nisam uzeo jos,trazim povoljnije. Ipak cu uzeti hdd,sa ssd necu imati nikakvog efekta za gledanje filmova,a prioritet mi je memorija.
Za 800din nemogu da pronadjem nikakav ssd polovan,a hdd moze se naci.
 
Povezao sam hdd koji sam kupio ali nesta guta memoriju.
Hard disk sam odmah formatirao. od toga320gb= 297gb,a pise da zapravo ima 289gb,kad udjem u folder nema nista.
f.png
 
Više stvari hoće da "guta" memoriju na diskovima. U ovom slučaju verovatno system restore smešta svoje datoteke.

Proveri prvo ovo što je savetovao @Sass Drake .
 
Pagefile može da se ukloni, ali mislim da ne može da se obriše. Ako ti ne smeta - ostavi ga tu gde jeste.

Imaš li i ssd?

Ako imaš, kojeg je kapaciteta, da li je taj ssd sistemski disk, koliko slobodnog mesta imaš?
 
Pa smeta mi,voleo bih memoriju da oslobodim,sve cu da prebacim sa starog hdd na ovaj novi,C particija ce biti svakako prazna. Imam vrlo malo slobodnog kapaciteta,sramota me da kazem. :confused:
Nemam ssd.
 
Da li neko zna kako da proverim-povezem hdd koji sam dobio.
Probao sam sve i nece (Verovatno je pokvaren ali dobio sam ga kao ispravan)
U pitanju je barracuda hdd, povezivanje sata konektorom.
Povezem ga na maticnoj i kad upalim racunar par minuta stoji na ekranu "Detecting ide drives" Windows se posle toga digne normalno ali sistem ne vidi taj hdd (cak ne vidi ni onaj drugi sto imam.
Menjao sam kablice,menjao sam slotove,i sam se ne secam sta sam sve probao.
Vlasnik tvrdi da je 100% ispravan.
Ako neko zna neku foru neka napise,svaki predlog je dobro dosao.
 
Nema fore.

Ako imaš drugi disk koji si povezao na te iste kablove i on radi, a ta Barracuda ne... rip Barracuda.

E sad, ako ti je ploča neka iz praistorije (ne znam što spominje IDE drajvove?) tu možda ima nekih neispravnosti oko bios-a, ploče, podrške... Valjalo bi na drugoj/novijoj ploči probati taj isti disk.
 
@Miki_
Na nekim sata diskovima imaš džampere kojima možeš da forsiraš sata1 mod u slučaju da je noviji disk, a starija matična ploča.
 
Oko 2010 godine se proizvodila ta maticna. Slikacu hdd.
Da na istim kablovima sam povezao sve ostale hdd i rade. Primetio sam da hdd vibrira kad se ukljuci,gledao sam po raznim forumima pise da je to normalno za Barracuda.
 
Šta misliš da može da se zaključi sa slika hard diska?
 
Može svašta da se zaključi izuzev koj mu je.
SATA II a to što ga detektuje kao IDE je zato što SATA potpada pod IDE (integrated Drive Electronics) što praktično znači da mu je kontroler integrisan na samom disku a ne kao pređašnji (MFM, BFI itd) na matičnoj ili specijalnom kontroleru.
 
Kakvi su SMR diskovi za kućnu upotrebu? Mislim na gledanje filmova, slušanje muzike i slično.
 
Stajao bi u računaru, ne bi bio u NAS-u, i sa njega bi se puštala muzika u foobaru, filmovi u MPC plejeru, jednom-dvaput dnevno bi se skidali fajlovi od 100-200mb i koristio bih ga fajlove koji mi trebaju za posao, a to su sve dokumenta i fotografije male veličine. Već sam ga kupio i onda slučajno naleteih na neke negativne komentare, pa sad da vidim da li da se cimam oko zamene ili ne.
 
ovo je tema za hard diskove, ne za SSD-ove. sledeći put biće izbrisane poruke u vezi SSD-ova pošto postoji odgovarajuća tema
 
Nazad
Vrh Dno