Šta je novo?

Proverite kako vam radi hard disk!

Pa nije baš da je normalno i nebi trebalo da se dogadja, u veliko većini slučajeva se dogodi samo korupcija fajlova ili file systema ako se baš tada događalo pisanje po disku.
 
Opet ja.Sad na hard disku st4000dm004-2cv104 slab write speed.Tačnije na njega držim one video snimke što snimam igricu sa OBS ili Outplayed.
Slika:



A na drugi hard disk lagano 150/150


P.S. Evo podataka iz Sentinela:

 
Poslednja izmena:
Kod HDD-a brzina upisa zavisi od toga koliko ima slobodnog prostora i koliko je taj prostor fragmentisan. Što je manje slobodnog prostora, to je veća šansa da je dosta fragmentisan i onda upis drastično opada. Drugi hard verovatno je verovatno manje popunjen i samim tim je brzina veća.

Hard se testira prazan, jer jedino tad može da se dobije maksimalna brzina (i donekle nerealna slika :)), jer je najveća na početku ploča, a kako se sve više popunjava, brzina sve više opada.
SSD za brzinu, HDD za arhivu.
 
Može da bude i zato što je st4000dm004 SMR disk (glava za upis je veća od glave za čitanje, pa kada se vrši upis, brišu se i podaci na stazi pored, koji se prethodno trebaju negde privremeno sačuvati pa ponovo negde trajno upisati, što dovodi do slabijih performansi prilikom pisanja u odnosu na klasične diskove)
 
Može da bude i to, mada je ovde upis lošiji i sa malom količinom podataka.
Imam par SMR- diskova (jedan ST4000DM004 i nekoliko Hitachi P300) i write je preko 100MB/s u CrystalDiskMark-u i to sa 1GB test fajlom. U realnoj upotrebi uspore poprilično, ali tek nakon par GB upisa.
 
Evo kako radi moj raritet. Ovo mu je treća konfiguracija u kojoj radi, sada kao skladište za nebitne stvari.

WDC.jpg
 

Prilozi

  • CrystalDiskInfo_20231012195149.jpg
    CrystalDiskInfo_20231012195149.jpg
    105.5 KB · Pregleda: 46
  • CrystalDiskMark_20231012195805.jpg
    CrystalDiskMark_20231012195805.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 23
  • HD Tune 12-oktobar-2023_19-48.jpg
    HD Tune 12-oktobar-2023_19-48.jpg
    78.8 KB · Pregleda: 46
Kvalitetan primerak, čim je živ i zdrav pored tolikih start/stop ciklusa.😬
 
Pa nakupilo se za 13 godina...
 
Imam i starijih hardova od toga, ali nijedan nema toliko start/stop ciklusa. Uvek isključim sve opcije gašenja, parkiranja glava i ostalih čuda, da ne drndaju mehaniku.
 
Za sve koji pitaju za pending pa i za bad sectore sve ispod 5-6kom je sasvim normalno ako nestane struja ili gasite racunar na restart, sasvim normalno je da se pojave jer su "seftverski".... sve vise i ako se broj uvecava u radu je NO NO
Може да се појави пар weak или bad сектора и да стоји годинама. Ако се повећавају онда је проблем.
 
Gde je jedan tu ih mozda ima jos, jedan Surface test -> Read only u HD Sentinelu nije na odmet
 
Može da bude i zato što je st4000dm004 SMR disk (glava za upis je veća od glave za čitanje, pa kada se vrši upis, brišu se i podaci na stazi pored, koji se prethodno trebaju negde privremeno sačuvati pa ponovo negde trajno upisati, što dovodi do slabijih performansi prilikom pisanja u odnosu na klasične diskove)
Zasto je glava za upis veca?
 
U cilju povećanja gustine podataka, smanjili su širinu staze na veličinu glave za čitanje, a glavu za upis zbog kompleksnosti i verovatno i zbog toga što je potrebno više energije za upis nego za čitanje, nisu mogli više da smanje. Onda su rekli, OK, uspeli smo, povećali smo gustinu po cenu performansi upisa.
 
Koji program preporucujete za detaljno testiranje hard diska?
Uzeo sam 8TB purple wd i plasim se da se nisam zeznuo.
Ima garanciju sve stoji ali mi treba za filmove a taj hard disk je pravljen za video nadzor plasim se podataka i ispravnost testiranje programa.
 
Nema razloga za strah i testiranje. Glavna namena purple hard diskova jeste video nadzor, ali zbog toga nisu manje pouzdani za standardne računarske fajlove.
Zbog specifične namene, sporiji su u radu sa sitnijim fajlovima, jer kod video nadzora toga nema, pa je prioritet sekvencijalna brzina.
U prethodnoj firmi smo imali dosta purple hardova za backup manje bitnih stvari, a na kraju se ispostavilo da su nam otkazivali drugi modeli (koje smo koristili za bitnije podatke), a nijedan purple. 😆
 
Hvala puno. Godinama unazad se prica kako je purple serija najgora pa sam izbegavao,ali mi jako povoljno ispao pa nisam mogao da odolim. Samo sam hteo da se osiguram sa nekim programima da ga pregazim da mi ne remeti fajlove.
Inace svakako ce biti veliki bluray filmovi tj fajlovi u njemu.
 
Nebitno je to što je za video nadzor. Glavna razlika je što ne može da se izgasi u idle-u (što je i generalno dobro) i to je to. Ko god da priča da je purple najgori je totalno neobavešten o stanju diskova. Nikada purple nije bio krš, on je ti je čak reda veličine red-a u jednom trenutku bio.

Što se tiče diska, možeš sa nekim surface read testom (iz HDSentinela npr) da preskeniraš ceo disk čisto da proveriš sektore i to je to. Možeš i write da rokaš ako želiš, to će još bolje da ga testira, ali svakom svome. Obe stvari traju, posebno za 8TB diskove, pa planiraj odgovarajuće.
 
Da li steti hard diskovima rudarenje? Zelim da kupim hdd koji imaju oko 100-300 radnih dana ali imaju garanciju i to mi je jako bitno! Ali ako postoji neki program koji dodatno moze da testira hard diskove koji su rudarili molio bih da mi kazete koji je. Zatrazio bih od prodavca da ga testira,HD sentinel mi ne znaci puno kad pise da je na 100/100%
 
Steti, ali mogu da posluze za backup.

Victoria - bar quick surface scan i short self-diagnostic, idealno full surface scan i long-self diagnostic
HD Sentinel - bar short self-test i bar surface>read test, idealno read-write-read i extended self-test

Vecina prodavaca nece da te zabavlja dugim testovima jer traju satima, ali za ove kratke im treba po par minuta maks.
 
Ne bi trebalo da mnogo šteti, pogotovo ako su rudarili Chia coin, jer on vrlo malo opterećuje hard. Za ostale novčiće ne znam, mada sumnjam da je neko rudario nešto drugo.
Ok je Hard Disk Sentinel, samo neka pošalje tab sa S.M.A.R.T. (decimalnim) vrednostima i tu proveri da li je nešto sumnjivo, mada ako program kaže da je 100/100, onda ništa od bitnih parametara nije u problemu.
Najbolje bi bilo da pusti surface test, ali to sumnjam da iko hoće da se zeza, jer traje dugo, a kupaca koji ne pitaju mnogo, nego samo kupuju, uvek ima, ako je cena dobra.
 
Ne bi trebalo da mnogo šteti, pogotovo ako su rudarili Chia coin, jer on vrlo malo opterećuje hard. Za ostale novčiće ne znam, mada sumnjam da je neko rudario nešto drugo.
Ok je Hard Disk Sentinel, samo neka pošalje tab sa S.M.A.R.T. (decimalnim) vrednostima i tu proveri da li je nešto sumnjivo, mada ako program kaže da je 100/100, onda ništa od bitnih parametara nije u problemu.
Najbolje bi bilo da pusti surface test, ali to sumnjam da iko hoće da se zeza, jer traje dugo, a kupaca koji ne pitaju mnogo, nego samo kupuju, uvek ima, ako je cena dobra.
Da sa Chia coin je rudareno.
Nije mi bas za backup ali mi nisu podaci ni od zivotnog znacenja,ali nebih voleo da hdd ode posle godinu dana.

A koliko su bitni S.M.A.R.T kod mene na starom 160gb su ocajni ali radi i dalje.
 
Nov moze da crkne sutra a moze i da radi 20 godina. Polovan isto tako. Refurbished isto tako.

Oslanjanje na jedan HDD je uvek rizik, od jednog je uvek bolje 2, a jos bolje 3.

Onda je jos bolje kad nisu na istom mestu, pa je jos bolje kad postoji i cloud resenje i tako dalje.

SMART ti je trenutno vreme i vremenska prognoza za HDD/SSD/NVMe, svaka promena se belezi i na osnovu njega pratis da li su skladisnoj memoriji odbrojani dani ili je sve ok.

Svaka negativna promena ti je uglavnom znak da polako menjas namenu tom disku ili da ga eventualno penzionises.
 
Sa hardom svakako nikad nisi siguran, bio nov ili polovan, a tako je sa većinom uređaja za skladištenje podataka. Samo backup na odvojenim medijima obezbeđuje višu sigurnost, tako da bitni podaci nikad ne idu na jedno mesto.
 
Ne znam dosta dugo pratim teme o hard diskovima i generalno mislim da je najpametnije da se kupe bolje 2 polovna ili cak 3 nego jedan nov. Garancija ne igra ulogu kad su podaci u pitanju a cena je veca.
Znaci ako su parametri u redu i prolaze sve testove mogu i rudarske da kupim?
 
Mozes, ali to sto prolaze testove ne mora nista da znaci osim da su trenutno ispravni, sve je rizik i na tebi je odluka.
 
Best buy za ljude koji se ne gade na polovno / refabrikovano je Hitachi 3TB, kostaju oko 4000 (moglo je da se uzme i za 3500 ali su skocile cene), refabrikovani su i sad umesto 6 meseci cesto daju 24 meseci garancije.


Ono sto je moranje sa ovim diskovima je testiranje cim se uzmu, ali lako se menjaju ako im nesto fali.
 
Razmisljao sam i o tome ali mi ne odgovara sto je 3TB,ispod 6TB ne odgovara mi jer imam samo 2 mesta za 3.5" hdd
Na prvom mestu mi je 8TB.
 
Ok, kako odlucis, imas sve neophodne informacije za informisanu odluku.
 
Imam neki HDD PATA, upario bih ga sa SSD-om kao sistemski a njega za storage.
Da li treba podesiti nešto u biosu ili pomerati džamper?
Evo par fotki
 

Prilozi

  • Photo0367.jpg
    Photo0367.jpg
    164.9 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20240312_230828.jpg
    IMG_20240312_230828.jpg
    203.6 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20240312_230945.jpg
    IMG_20240312_230945.jpg
    324.3 KB · Pregleda: 22
Nazad
Vrh Dno