Šta je novo?

provera ispravnosti napajanja

codejan

Slavan
Učlanjen(a)
06.07.2004
Poruke
251
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i5-3470 quad core
Matična ploča
Gigabyte GA-P75-D3
RAM
Kingston 12GB DDR3 HYPER blu
GPU
EVGA GeForce GTX 260 896MB DDR3
Storage
Hitachi 1TB, EXRAM 512GB SSD
Zvuk
Creative Live! 5.1
PSU
Thermaltake SMART RGB 700W
Kućište
MS MidiATX
Monitor
BENQ FP91G+, HP W19
Miš & tastatura
Logitech MX400
Ostale periferije
neo SW-H55
Laptop
Lenovo ThinkPad T450s, ASUS eeePC 1001HA
Tablet
Lenovo TB-8505X
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi 10 2022
Pametni uređaji
Denver BFH-17, Xiaomi TV Stick 4K
Pristup internetu
  1. ADSL
Kako da znam da li mi je napajanje ispravno?
 
sledeći postupak zahteva poznavanje rukovanja mernim instrumentom (unimerom) i osnova kompjuterskog servisiranja.
nestručni pojedinci rizikuju štetu, ozbiljne povrede ili smrt

A

izvučeš ga iz kompjutera, staviš ga (da prostiš) na sto.
uštekuješ kabl u strujnu mrežu.
prekidač na napajanju stavi u poziciju 0 ( ne u poziciju 1), dakle isključeno.
pripremiš spajalicu , ispraviš je, obmotaš sredinu izolir trakom, tako da krajevi budu goli, a sredina izolovana.
uzmeš 24pin (ili 20pin, zavisno od tipa napajanja) konektor za matičnu ploču
spajalicom povežeš PS_ON kontakt sa bilo kojim COM kontaktom, vodeći računa da nema kratkog spoja i da ne pogineš od struje




ATX-Power-Supply-Pinout.jpg

staviš prekidač na napajanju u poziciju 1 , uključeno, ventilator napajanja treba da se zavrti
pripremiš merni instrument. poznat i kao unimer.
izmeriš napone na 12v , 5v i 3.3v granama respektivno. zabeležiš rezultate.
B
odstraniš spajalicu, držeći prstima za izolovan deo, vodeći računa da napajanje nije u strujnoj mreži.
napajanje ubaciš u konfiguraciju
pokreneš operativni sistem
pustiš 3d mark, program za opterećenje kompjutera
unimerom, na neiskorišćenim Molex i S-ata konektorima, izmeriš napone 12v, 5v i 3.3v pod opterećenjima i zabeležiš rezultate.

Ukoliko izmereni naponi pod opterećenjem ne odstupaju od vrednosti 12v, 5v i 3.3v, napajanje je funkcionalno.
(ali ne nužno i ispravno)

C
napajanje izvadiš iz konfiguracije, i otvoriš ga šrafcigerom.
dalje sledi detaljno ispitivanje svake unutrašnje komponente mernim instrumentom, što je ujedno i glavni i najobimniji deo posla.
 
Poslednja izmena:
A postoji i user friendly način-

Instaliraš program pod imenom Aida64 , odeš na tab sensors i pogledaš napone na napajanju i da li i koliko odstupaju od 12v , 5v i 3,3v
isti postupak ponoviš pod opterećenjem.
 
Negde sam čitao da moderna napajanja neće da se uključe ako istovremeno nije priključen barem neki potrošač. Jel tačno ovo, jer ako jeste "spajalica" sistem otpada. Mada mi nijeni jasno šta to znači " moderna napajanja".
 
"Spajalica metoda" može samo da pokaže da li ventilator radi a napajanja sa temperturnom kontrolom ventilator čak ni to. Neka napajanje neće dati napon na nekim granama ako (obično siva) žica/kontakt ne dobiju feedback sa ploče ili drugog kontakta nije uključena.
Merenje napona na svim kontaktima nije adekvatno ako nema dovoljan otpor ili opterećenje. Postoje jeftini testeri za napajanja ali oni ne mogu da detektuju druge falinke kao recimo ne stabilnost.
Drugim rečima, samo pravi PSU test aparat sa oscilokopom može da dokaže ispravnost ili da tačno i detaljno ukaže na problem.
 
miko, i ventilator može da bude potpuno ispravan, a da ga napajanje ne zavrti,
tako da ti propade teranje maka na konac.

ovo uputstvo se tiče utvrđivanja kvara koje može da izvede pojedinac sa minimumom struke,
utvrdi stanje crklo-nije crklo
i preda posao u ruke stvarnog profesionalca.
Tako ga treba shvatati i doživljavati .

Au revoir, et merci.
 
Pa i polazimo od toga da je ventilator ispravan pa čak i da se vrti ali to dpkazuje samo da je ispravan i dobiju struju na jednom vodu, sve ostalo može da bude (polu)ispravno.
 
sledeći postupak zahteva poznavanje rukovanja mernim instrumentom (unimerom) i osnova kompjuterskog servisiranja.
nestručni pojedinci rizikuju štetu, ozbiljne povrede ili smrt

A

izvučeš ga iz kompjutera, staviš ga (da prostiš) na sto.
uštekuješ kabl u strujnu mrežu.
prekidač na napajanju stavi u poziciju 0 ( ne u poziciju 1), dakle isključeno.
pripremiš spajalicu , ispraviš je, obmotaš sredinu izolir trakom, tako da krajevi budu goli, a sredina izolovana.
uzmeš 24pin (ili 20pin, zavisno od tipa napajanja) konektor za matičnu ploču
spajalicom povežeš PS_ON kontakt sa bilo kojim COM kontaktom, vodeći računa da nema kratkog spoja i da ne pogineš od struje




Pogledajte prilog 346188

staviš prekidač na napajanju u poziciju 1 , uključeno, ventilator napajanja treba da se zavrti
pripremiš merni instrument. poznat i kao unimer.
izmeriš napone na 12v , 5v i 3.3v granama respektivno. zabeležiš rezultate.
B
odstraniš spajalicu, držeći prstima za izolovan deo, vodeći računa da napajanje nije u strujnoj mreži.
napajanje ubaciš u konfiguraciju
pokreneš operativni sistem
pustiš 3d mark, program za opterećenje kompjutera
unimerom, na neiskorišćenim Molex i S-ata konektorima, izmeriš napone 12v, 5v i 3.3v pod opterećenjima i zabeležiš rezultate.

Ukoliko izmereni naponi pod opterećenjem ne odstupaju od vrednosti 12v, 5v i 3.3v, napajanje je funkcionalno.
(ali ne nužno i ispravno)

C
napajanje izvadiš iz konfiguracije, i otvoriš ga šrafcigerom.
dalje sledi detaljno ispitivanje svake unutrašnje komponente mernim instrumentom, što je ujedno i glavni i najobimniji deo posla.

Lepo je čovek objasnio
 
Ne znam da li je moje napajanje moderno, ali znam da nekad sistem startuje a nekad samo butne i ostavi me sa crnim ekranom.

Danas sam hteo da obavim testiranje napajanja programima, ali nemam Windows ekran?
Pomozite! Da kupujem novo ili ima neko resenje?
 
Teško te kapiram šta pišeš.
Ako nekad imaš sliku,nekad nemaš (ventilatori se vrte itd..)moguće da je psu kriv.
Ako nemaš nikad sliku možda je grafika otišla ..
Da li se vrte ventilatori,da li uvek možeš da udješ u bios?
 
Uzmeš (pozajmiš) drugo napajanje za koje znaš sigurno da je ispravno i adekvatno tvojoj konfiguraciji i ako nestanu simptomi, do napajanja je. Sve drugo ti je bolje da nosiš u servis, ako je napajanje vredno servisiranja ili reklamiraš ako je u garanciji.
 
bios moze da pokaze napone.
 
Teško te kapiram šta pišeš.
Ako nekad imaš sliku,nekad nemaš (ventilatori se vrte itd..)moguće da je psu kriv.
Ako nemaš nikad sliku možda je grafika otišla ..
Da li se vrte ventilatori,da li uvek možeš da udješ u bios?
Ne mogu da udjem u bios, butuje na slepo. Nekad proradi. Kuler radi.
Imam aktivnu integrisanu graficku karticu.
 
Tesko je proveriti da li je napajanje potpuno ispravno.
Generalno je najbolji nacin pronaci drugo i videti kako se ponasa sa njim pa na osnovu toga donositi zakljucke.
Ukoliko se racaunar podize onda neki od programa za opterecenje i test napona i pratiti stanje kako preko programa tako i unimerom sigurnosti radi.
Naravno govorim o proveri u amaterskim uslovima, postoje uredjaji za testiranje napajanja ali to zaista retko ko ima.
 
Mozda se problem nalazi u stekeru u zidu, mozda mi je struja slaba?
 
Otvoris napajanje, vizualno pregledas da li je sve kako treba.

Izmeris 3.3V, 5V, 12V grane i vidis da li je voltaza na njima OK.

Duznost mi je da ti kazem da je otvaranje napajanja rizicna stvar i ne bih se sa time igrao sem ako ne moram.
 
da ne otvaram novi topic

sta mislite da li da zamenim napajanje.. kupljeno 2014te ciftek 500w

zna jednom u tipa 2 meseca da se komp samo ugasi pa cenim da je mozda to hvala

i koje za 50e preporucujete?
 
Nabavio sam unimer zelim sam da testiram napajanje. Zanima me,crna pipalica ide na crnu zicu,a crvena na zutu?
 
Da crno je obično masa ili negativna.a crvena na pozitiv koje god da je boje. Žuta je obično 12v. Pazi samo, napon "na prazno" je obično viši nego pod opterećenjem tako da ne mora da znači ništa. U zavisnosti od opterećenja može da padne mnogo ili čak ugasi.
Kod jeftinijih napajanje sve žiceiste boje dolaze it jednog mesta u napajanju, bolja imaju posebne kontrolere za razne grane. Tako da jedna žuta može da bude sa jednog kontrolera a druga žuta sa drugog. Obićno jedna za 24 pina, 4/8 atx i/ili PCIe a druge za Molex itd.
 
da ne otvaram novi topic

sta mislite da li da zamenim napajanje.. kupljeno 2014te ciftek 500w

zna jednom u tipa 2 meseca da se komp samo ugasi pa cenim da je mozda to hvala

i koje za 50e preporucujete?

Napajanje je potrošna roba. Tvoje je i te kako zrelo za penziju. Za 50-60 € imaš dobra napajanja na Ipon hu , mada i kod nas po nekad može da se pronađe. Za drugi deo pitanja najbolje da postaviš temu u Tržište / Šta da kupim? Dosta se pisalo o tome.

 
Nabavio sam unimer zelim sam da testiram napajanje. Zanima me,crna pipalica ide na crnu zicu,a crvena na zutu?
looney-tunes-coyote.gif
 
Da crno je obično masa ili negativna.a crvena na pozitiv koje god da je boje. Žuta je obično 12v. Pazi samo, napon "na prazno" je obično viši nego pod opterećenjem tako da ne mora da znači ništa. U zavisnosti od opterećenja može da padne mnogo ili čak ugasi.
Kod jeftinijih napajanje sve žiceiste boje dolaze it jednog mesta u napajanju, bolja imaju posebne kontrolere za razne grane. Tako da jedna žuta može da bude sa jednog kontrolera a druga žuta sa drugog. Obićno jedna za 24 pina, 4/8 atx i/ili PCIe a druge za Molex itd.

Da li ima negde slikovito objasnjeno kako se podesava unimer.
Ako me ubije nije strasno,samo da ga ne ostetim. :D
 

Prilozi

  • IMG_20230205_165907.jpg
    IMG_20230205_165907.jpg
    257.4 KB · Pregleda: 47
Levo na DCV 1000
 
postovanje svima, da ne otvaram temu, imam sledeci problem sa kompom, naime zadnjih godina dana cesto ne pali iz prve, treba vise puta da se ugasi pa upali da podigne sistem.. Danas nece nikako, 30x palio gasio, ne baca sliku na monitor nikako, radi SSD cuje se ventilator, menjao kabal za napajanje kompa, nema slike na monitoru...HVALA
 
Pogledaj kablove od napajanja do graficke karte.
 
drugim recima servis
Svakako. Definitivno strujni problem, ali može da bude i do matične, RAM, CPU, kondenzatora, kablova, mali miluion mogućnosti... Jedini način da se sigurno sazna je menjanje deo po deo, dok ne krene da radi kako treba.
 
rijesio majstor na licu mjesta, samo izvadio graficku i upalio komp i radi za 10, valjda ima integrisanu graficku i ovo je druga sa ventilatorom koja je kupljena za igrice, cijena 00 maraka... :LOL::rolleyes:
 
Nazad
Vrh Dno