Ako cemo pravo oko rulanja, C++ je apsolutni zakon. Ako njime dobro vladas, mozes da zakucas na svaka vrata.
U oblasti internet-programiranja, java vlada. Jeste, internet je sve prisutniji, ali programiranje u oblasti interneta nije jedino programiranje. Slikovito receno: to sto svi jedemo hleb, ne znaci da jedemo samo hleb.
Objektni pascal (Delphi, Kylix, FreePascal, Oxford Pascal, etc) je, kao i C++, jezik opste namene, moze svasta da se radi, od low-level stvari i obracanja hardveru, do izrade ASP-ova.
VisualBasic ce najcesce koristi u programiranju oko MS Officea, zatim u izradi aplikacija koje se kace na MS SQL Servere i izradu vbs-ova.
Cobol ljudi se traze, jer je ogromna masa softvera odradjena u starom cobolu (sta mislite u cemu se radilo pre 20 godina ?) i to uglavnom radi prerade ili kompletne izrade novog sw-a. Ljudi nisu mogli (nakon 10 godina punjenja baza i ostalog, da jednostavno kazu 'puj pike ne vazi' i zaborave tolike podatke koji su im mnogo skuplji od celokupnog hardvera. Radi se ili u nekom novijem cobolu (da, ima i objektni kobol) ili se sw "prepisuje" ili radi reinzenjering.
Kad smo kod toga, ima jos ljudi koji rade u assembleru (da ne pomislimo sad kako je to zaostalo i zatucano). Sta mislite ko vam pise te sve bios apdejtove koje sa zarom ocekujete svake druge nedelje ? Sta sa mikrokontrolerima ? Sta sa embedded sistemima ?
I na kraju, poenta cele price : ne idete u skolu (nizu, visu, visoku, ...) da biste naucili neki od ovih jezika. Idete da naucite programiranje, a jedan od njih je uzet kao primer. Nemojte da ispadne opet da se ne vidi suma od drveca. To je isto kao kada bi neko rekao da ide u auto-skolu da nauci da vozi npr. golfa. Svi znamo da tamo idemo da naucimo da vozimo kola. Tako i ovde; kada se savlada opste znanje programiranja, opredelite se za jedan (ili vise njih, to bolje) prema svom afinitetu i oblasti koja vas interesuje. Za svaki od njih ima posla i smatrati da je neki od njih manje vredan znaci direktno nepoznavanje posla i nipodastavanje truda doticne osobe.