Šta je novo?

problem sa instalacijom drajvera iz 2022. (AMD)

Izvinjavam se sto pisem poruku za porukom, posto sam prethodnu editovao, pa mozda neko nece videti.

Dok sam probao nov kabal za napajanje, bukvalno pred sklapanje i leganje u krevet, rekoh, daj kad sam vec tu da izvadim jedan stap memorije, posto sam se setio posta od nesha_70 da moze biti do RAM memorije, i istog momenta po paljenju se grafa ukljucila. Sacuvaj me Boze sta se ovde desava, ali najverovatnije da RAM ne valja. Najnovije drajvere i dalje nece da instalira, tako da cu sutra zamoliti drugara da u narednim danima donese njegovu memoriju, pa da vidimo. Izvinjavam se na smaranju, ali se nadam da cu staviti tacku na ovu pricu za koji dan. Mozda ce nekom i posluziti ovaj primer.
 
Tako je to kada ima više uzroka jednom problemu.
Tako je to kada ima više problema za jedan simptom.
 
Desavale su se ovakva situacije 1000 puta na raznom hardweru... Ima i dijagnoza, ovo je tipican slucaj GREMLINA u kompu😜👻
 
Mozda ce nekom i posluziti ovaj primer.
Ih, čega se sve nisam nagledao što se kompjutera tiče. Dešavalo mi se da zbog memorije uopšte ne butuje ni do BIOS-a na AMD platformama.

Da ti opišem jednu stvar koja se meni desila jednom. Dve kompletno iste mašine, jedna radi normalno, druga ne daje znakove života. Prvo, zamena napajanja - ništa. Zamena memorije - ništa. Zamena kablova - ništa. Zamenim matičnu ploču - ništa. Zamenim i procesor - ništa. sedmi ili osmi put razmontiravanja, poprilično iznerviran, zaboravim da vratim napajanje grafičke kartice (GTX 650), mašina se podiže iz mrtvih, počinje da se podiže, ali pošto grafička nema napajanje, nema ni slike. Vratim napajanje u grafičku, kompjuter opet ne daje znake života. Ne razumem se u inženjeriju, pa ne znam kako i zašto, ali grafička je toliko vukla struju da napajanje nije moglo ni da "povuče". A video sam more jednako idiotskih situacija.

Baš kao i cobraman, ponekad izuzev Gremlina nema logičnog objašnjenja. :D :D
 
Kad smo već kod priče, još u doba DDR1 memorije sam imao zanimljivu situaciju. Athlon 64 3000+ sa 2x512MB RAMa u Dual Channel.

BSOD bi se dešavao samo kad bih instalirao određen program, bez izuzetka. Normalan čovek bi pomislio da je do programa. Probao Memtest86+, prolazi bez problema nekoliko ciklusa. Probao reinstalaciju sistema, ili sam čak probao da istaliram taj program u virtuelnu mašinu, ne sećam se, ali se BSOD i dalje dešavao.

Krenem da vadim memoriju i testiram jednu po jednu, i gle čuda kad je single channel onda je Memtest86+ izbacivao tuce grešaka na jednom od modula. Kad sam ga izbacio mogao sam ponovo da instaliram onaj program bez problema.
 
Ih, čega se sve nisam nagledao što se kompjutera tiče. Dešavalo mi se da zbog memorije uopšte ne butuje ni do BIOS-a na AMD platformama.

Da ti opišem jednu stvar koja se meni desila jednom. Dve kompletno iste mašine, jedna radi normalno, druga ne daje znakove života. Prvo, zamena napajanja - ništa. Zamena memorije - ništa. Zamena kablova - ništa. Zamenim matičnu ploču - ništa. Zamenim i procesor - ništa. sedmi ili osmi put razmontiravanja, poprilično iznerviran, zaboravim da vratim napajanje grafičke kartice (GTX 650), mašina se podiže iz mrtvih, počinje da se podiže, ali pošto grafička nema napajanje, nema ni slike. Vratim napajanje u grafičku, kompjuter opet ne daje znake života. Ne razumem se u inženjeriju, pa ne znam kako i zašto, ali grafička je toliko vukla struju da napajanje nije moglo ni da "povuče". A video sam more jednako idiotskih situacija.

Baš kao i cobraman, ponekad izuzev Gremlina nema logičnog objašnjenja. :D :D
Kadfa neema dodatne struje za grafičku on vuče iz PCIe a ti je limit do 75W pa može da zagori PCIe slot. U isto vreme tih 75W neda karti da reguliše ništa pa može i ona da rikne.
 
Kadfa neema dodatne struje za grafičku on vuče iz PCIe a ti je limit do 75W pa može da zagori PCIe slot. U isto vreme tih 75W neda karti da reguliše ništa pa može i ona da rikne.
Začudo, nije bilo nikakvih problema sa slotom, čim sam stavio drugu grafičku sve je radilo najnormalnije. Onu koja je pravils problem je kolega zamenio jedan kondenzator (uzetog sa druge GTX650 koja je bila spržena) te radi i dan danas posle 5-6 godina. :)
 
Evo da javim rezultate poslednjih ispitivanja. Upravo mi je drugarjavio da je moju grafiku ubacio u njegov racunar i da je instalacija drajvera PROSLA najnormalnije. Inace, pre toga smo probali njegovu Trident Z memoriju u mom racunaru i naravno krece restart. Idemo dalje. Napajanje ili maticna, ili u najsmesnijem slucaju jos neka podesavanja u biosu. Ako je ovo poslednje, nikada vise AMD.
 
Nikada ne koristim ddu. Samo kada menjam proizvođača ide svež windows (par puta sam pokušavao sa ddu da očistimo nvidia ili AMD drajvere pa da instaliram konkurenciju ali je uvek bilo manjih ili većih problema i pomagala je samo reinstalacija windowsa).

Uvek koristim DDU. Nisam instalirao novi win još od sedmice. Radim redovno bekapove.
 
Evo da javim rezultate poslednjih ispitivanja. Upravo mi je drugarjavio da je moju grafiku ubacio u njegov racunar i da je instalacija drajvera PROSLA najnormalnije. Inace, pre toga smo probali njegovu Trident Z memoriju u mom racunaru i naravno krece restart. Idemo dalje. Napajanje ili maticna, ili u najsmesnijem slucaju jos neka podesavanja u biosu. Ako je ovo poslednje, nikada vise AMD.
Koje su ostale komponente?
 
Gigabyte x570 Aorus Elite
3600x
Kingston A2000 i ovo sam proverio preko Kingstonove aplikacije. Nema gresaka na ssd-u.
Seasonic GX-650.
Vratio sam grafu u racunar. Probao u biosu da pciex slot configuration prebacim na gen3 kao sto su neki predlagali na netu. Nece i dalje.
 
Probaj grafu od drugara u tvom kompu.
Ako i dalje bude problema i sa njegovom, probaj drugi slot na matičnoj. Ono što je preostalo kao potencijalni uzrok su slot na matičnoj, procesor, ili napajanje.
Za matičnu i napajanje možeš koliko toliko lako testirati tj zameniti, ali ako je PCIe kontroler na procesoru otišao (mala šansa) onda slaba vajda ako drug nema AM4 procesor.
 
Drugi slot na maticnoj sam probao vec. Sad cu da se vratim na stari bios. Prvo to.
 
Nece i dalje...
 
Prokleti ADAPTER dvi na hdmi ili sam monitor definitivno. Odneo sam racunar kod necake i povezao njen monitor, instalacija prosla bez problema. Vratim se kuci, ocistim sve, dotegnem, nema sanse. U jednom momentu mi cak nije dao ni opciju restore, nego samo restart. I onda povezem racunar sa tv-om i sve radi bez problema. Neverovatno, neverovatno. Prvo cemo da zamenimo adapter, pa da vidimo. Monitor sam planirao da zamenim, mozda ce ovo ubrzati proces.😅
 
Zamenjen adapter sa novim, isti problem. Idemo u nabavku novog monitora. Ovde moze lock i izvinjavam se na smaranju. :)
 
Nije smaranje, ne znam za druge al ja sam jeo kokice dok se odvijala priča :D
 
Dobro je ovo, nauci se iz troubleshooting-a uvek nesto. Hvala sto delis sve korake sa publikom 👏
 
Nije smaranje, ne znam za druge al ja sam jeo kokice dok se odvijala priča :D

Vama zanimljivo, a ja osedeo. A momenat kad je grafika totalno otkazala, lelelelele. 😤 Uskoro cu najverovatnije uzeti AOC monitor, zato sam u drugoj sekciji postavio pitanje za postolje. Sad zamisli situaciju, povezem nov monitor, ono isti problem. 😂😂😂😂

Dobro je ovo, nauci se iz troubleshooting-a uvek nesto. Hvala sto delis sve korake sa publikom 👏

Zaista sam se potrudio, jer i sam mrzim kad trazim neko resenje, pa taman kad pomislis da si ga nasao, naletis na nedovrsene rasprave...
 
Imam sličan problem,cim stavim noviji drajver posle januara,kreće zeleni ekran i restart,ovo se događa random,igrao tri sata ili trideset minuta

Po internetu sam čitao zamena slota za monitor na grafičnoj pomaže u nekim slučajevima ili zamena osvežavanja u mom slučaju sa 59 na 60 mhz

Čini mi se da je ova serija grafičnih totalni promašaj,sa serijom rx 400 i rx 500 nisam ima nikaki problem
 
Poslednja izmena:
Koja verzija Win 10-ke je u pitanju? Bilo je problema sa određenim verzijama 10-ke i zelenim/roze ekranima.
 
Home 21H2...sad neznam dali ovaj 21H2 ima veze

Roza kažeš??Hvala bogu onda šta sam imo zelen ekran smrti :p
 
Gospodo, treba mi jedna pomoc. Imam problem sa instaliranjem drajvera iz 2022.godine, nisam sve probao, ali one koje jesam, daju uvek isti problem. Jedini koji radi je iz oktobra meseca 25.10. Uvek stare drajvere obrisem uz pomoc DDU iz safe moda, iskljucim net da windows ne ubaci svoje, pa onda instalacija novih i nikada nije bilo problema. Juce sam probao da instaliram najnovije zbog onog FSR-a, ali kao i sa prethodnim, u toku instalacije, komp se restartuje 3x i baca me na REPAIR opciju, odnosno na RESTORE. Sa drajverima koji rade, sve radi normalno, temperature su dobre, igram PES, FH5, RDR2, sve radi perfektno, windows apdejtovan, radio i stres testove, aposlutno nikakvih problema. Grafika je RX5700XT Sapphire Nitro+, maticna X570 Aorus Elite, napajanje Seasonic Focus GX650. I da napomenem da se problem javlja i nakon nove instalacije windowsa. Da li apdejt BIOS-a na verziju F36 koju sam uradio krajem januara moze da ima veze? Ima li neko predlog sta bi moglo biti? Da li Clear CMOS moze da pomogne? Hvala.
Mozes li ostaviti verziju drivera tj link za amd. Ide li za rx 480?
 
Nazad
Vrh Dno