Šta je novo?

Problem sa grejanjem na pelet

Ženetina

Zapažen
Učlanjen(a)
19.08.2022
Poruke
3
Poena
12
Pozdrav ljudi,
imamo Alfin Commo 21 kotao na pelet, grejemo nekih 90 kvadrata, uveli grejanje prošle godine. Pošto ja o ovome pojma nemam, pokušaću plastično da objasnim šta me muči i bila bih zahvalna ako neko ima ideju o čemu se radi (može i preporuka za majstora, Beograd)

Prizemlje
  • 1 prostorija sa 2 radijatora koji ne greju maltene ništa
  • 1 malo predsoblje sa 1 radijatorom, takođe slabo greje
  • 1 prostorija u kojoj je kotao i 1 radijator i tu greje kako treba
  • 1 kupatilo sa sušačem koji takođe radi kako treba

Potkrovlje:

1 veća prostorija sa 2 radijatora koji greju ludački i 1 kupatilo sa sušačem koji takođe prži

Da li neko možda ima ideju zašto se ovo dešava? Zašto greju samo radijatori u potkrovlju, a u prostoriji ispod oba su mlaka, maltene hladna na dodir?

Hvala unapred
 
Kakav je pristisak u sistemu? Za početak.
Koliko pumpi ima?
Da li su svi ventili otvoreni?
Da li je sistem postavljen(projektovan) kako valja i da li je po postavci sve radilo kako treba?
 
Pritisak 1.5, a kad greje dođe do 2
Ima 1 pumpu.
Svi ventili su otvoreni.
Za ovo poslednje ne znam jer smo mi kupili polovan kotao (radio nešto jako malo), nije u garanciji više. Majstor koji nam je radio grejanje je odradio taj fizički deo (cevi, radijatori, povezao), zvala sam ga kaže da nije do njega i da zovem servis. Po postavci su radijatori kao nešto bili mlaki, majstor i moj muž (koji se razume koliko i ja) zaključiše da je to to. Potrošili smo više od 2 tone peleta, a nismo se ogrejali ko ljudi.
 
Sistem verovatno nije ni podešen.
Radijatori treba da se usteluju, kotao vam je za sada sporedna stvar
 
Odzračiti sistem ? Meni se tako ponašaju radijatori kad nije odzračeno
 
Bakara, na šta mislite kad kažete da radijatori treba da se ušteluju?

Vlajo, odzračeni su radijatori.
 
Obicno majstori samo okace i povezu radijatore, i napune sistem.

nakon toga bi trebalo odraditi toplotnu probu,
odzrace se svi radijatori pusti se da greje i ide redom meri se temperatura na svakom i steluje protok kako bi svaki grejao kako treba.

Uvek neki treba da se prigusi a neki pojaca, stekao sam utisak da to kod vas nije odradjeno.

Obicno jedni majstori povezu radijatore a sasvim drugi covek pusta kotao u rad, tako da je potrebno da se ona prva ekipa ponovo vrati da bi sve podesila jer to ne moze bez kotla.

Takodje u sistemu kotla treba trokraki ili cetvorokraki ventil, i to mnogi majstori "preskoce" da ugrade.
 
Po postavci su radijatori kao nešto bili mlaki, majstor i moj muž (koji se razume koliko i ja) zaključiše da je to to.
Onda sistem nije u startu dobar. Treba vam neko da proveri i nadje problem.
Ako se ustanovi da je kotao problem, zvati ovlasceni servis iako nije pod garancijom.
 
Da li ste rešili problem?
Sličan problem imam i ja. Kada je mesni ventil otvoren skroz (0), nemam problema, medjutim cim ga stavim na 6 ili vise, radijatori na donjoj etazi ne greju, dok na gornjoj sve normalno.
Ako stavim na 5 zadnji radijator na gornjoj etazi ne greje. Na 4 i manje sve normalno.
Iz tog razloga regulisem T gorionika u kotlu na 50-60 kada je bas hladno.
 
Nije, rucno se podesava.
Cetvorokraki je u pitanju.
Imam jednu pumpu u kotlovskom krugu i shvatam da bi morala da ide jos jedna pumpa u radijatorskom, ali me cudi da kada je skroz otvoren, sve normalno funkcionise i tako do 4, preko toga problem.
 
Nije, rucno se podesava.
Cetvorokraki je u pitanju.
Imam jednu pumpu u kotlovskom krugu i shvatam da bi morala da ide jos jedna pumpa u radijatorskom, ali me cudi da kada je skroz otvoren, sve normalno funkcionise i tako do 4, preko toga problem.
Normalno mora dve pumpe , jedna pre i jedna posle mesniog ventila ,
 
Mislis da pored postojece u kotlovskom krugu dodam jos jednu posle mesnog?
Tako sam bar ja mislio?
 
Da, videcu to resiti od proleca.
Mozda stavim i onaj elektro motor sa spoljasnjom sondom
 
Pumpa ide posle mesanog ventila. Dovoljna je jedna za ceo sistem, ako nije preobiman za jednu pumpu.

esbe

Imas semu na linku samo idi na dowload area i Installation instruction skini fajl imas tu seme jednostavno je.
 
Po ovom je dovoljna jedna pumpa, ali u radijatorskom krugu. Zasto je onda ovaj moj ugradio u kotlovskom i stavio cetvorokraki .??
 
Kako su ti već sve rekli, četvorokraki ventil ali mora ići motorni pogon ili skuplja opcija Ledomat takozvani ili jeftinije antikondezacijski ventil. Potom izbalansirati protok na radijatorima. Spasićeš kotao a imaćeš grijanje kako treba.
 
Sta je ledomat?
Nije posao skinuti mesni ventil... Sad kada ga drzim na 50C, dosta šljake ima u kotlu, ne moze da sagori lepo. Cim se digne temperatura na 70C gori lepo, ali su radijatori onda vreli
 
Ledomat Vam sve u jednom, pumpa, ventil, tačnije neko ga zove regulacija i distribucija zaštite kotla. Po meni ja bih tu stavio antikondezacijski ventil. Na povrat do kotla prvo pumpa a poslije njega taj ventil. On neće puštati vodu ispod 60 stepeni u krug grijanja dok ne zadovolji traženu temperaturu. Samim tim ćete imati zaštićen kotao, neće biti kondenzacije u kotlu. Ukucajte od caleffi antikondezacijski ventil i sve će vam biti jasnije.
 
Pogledacu, pa da resim to kad prodje grejna sezona.
Mesni ventil mi je ranije bio skroz otvoren, tj stajao na 0, sada je trenutno na 4, a T kotla regulisem T u radijatorima. Ima li potrebe da ga drzim na 4 ili da ga skroz otvorim. Hoce li stetiti kotlu ako ga skroz otvorim?
 
Sta je ledomat?
Nije posao skinuti mesni ventil... Sad kada ga drzim na 50C, dosta šljake ima u kotlu, ne moze da sagori lepo. Cim se digne temperatura na 70C gori lepo, ali su radijatori onda vreli
Zato i ide mesni i dve pumpe, kotao stavis na naprimer 70c a potis prema radijatoru 50c
 
Meni se antikondezacijski ventil nesvidja zato sto je visoka temperatura ide prema radijatorima, na cetvorokrakom se moze podesiti.

@ kalin62

Nigde nisam video semu da moraju 2 pumpe kod mesanog ventila, ondosno ispred njega ka kotlu.

@ Nemanja-992

Mesani ventil ako je na 0 voda cirkulise samo do njega i nazad u kotao.Veoma opasno. Kada je skroz otvoren temperatura koja ti je u kotlu bice i u radijatorima.
Na 4 je ok podesavanje, sustina je da kotao radi na radnoj temperaturi da nema kondeza i da mozes poslati nizu temperaturu ka radijatorima.
 
Kod mene je na 0 skroz otvoren, znaci iz kotla ide u radijatore, ne vraca u kotao nista. Naopako je postavljen iz nekog razloga.
4 je neki maksimum na koji mogu dabga postavim, a da svi radijstori u kuci greju, a opet mesa vodu iz povratnog voda pa se kotao ne hladi ne pravi kondedz. Cak i kada je bio skroz otvoren nisam imao problema sa kondedzom. Jedini problem je katran zbog niske T u kotlu
 
Stavi ga na 6-7, istrazuj malo. Samo ga podesavaj kada je voda u sistemu, sobe, zidovi sve vec ugrejano.
 
Kuca je na 2 etaze od po 100m2. Od toga je 15ak m2 garaza koja se ne greje.
Na 5+ mi ne greje donju etazu i zadnji radijator u sistemu na gornjoj etazi....
 
Taj zadnji radijator odvrni skorz na donjem ventilu.Skini plasticni cep i inbus kljucm ga odvrni na max.

Prouci malo sistem rada ventil cetvorokraki
 
Citao sam ranije ovo, sve je to meni jasno. Ali ako postavim T kotla na 75, mesni na 5 ili vise opet mi donju etazu ne greje, hladni su radijatori.
Odvicu ovaj na gornjoj etazi, ali sta da radim sa donjom?
 
Nazad
Vrh Dno