Šta je novo?

Preventivno menjanje napajanja?

Ne brini o rejtingu (gold vs. platinum) i uštedi struje, razlike u efikasnosti su akademske i nećeš ni osetiti.
Ako baš hoćeš novo, to jest...

Resto sistema neće sigurno da vuče 200W, sa tim procesorom.

Ako ti se baš troše pare zamena procesora je već nešto opipljivo. Mada, ako ti i ovaj radi posao, nema potrebe, štekaj pare za neki budući apgrejd...
 
Svakako je bolje da imate efikasnije napajanje, i u pogledu sigurnosti (zbog kvaliteta izrade) i u pogledu troškova za električnu energiju. Ovo što ste naveli implicira da je pri kupovini novog napajanja sa Platinum ili Titanium efikasnošću moguće uštedeti (zbog manje potrošnje električne energije i prodaje starog napajanja) i do 100% cene napajanja u roku od 5 godina upotrebe.
 
Ne implicira i ne znam odakle ti to. Razlike su toliko male, plus potrošnja stalno fluktuira...koliko struje će se potrošiti zavisiće skoro isključivo od komponenti i šta se radi. I Platinum sam po sebi sigurno neće uštedeti 150-200€ za 5 godina...
Niti je Platinum/Titanium automatski garant kvaliteta, to je samo (arbitrarni) rejting za efikasnost iskorišćenja struje. Ima hrpice Gold napajanja koja po kvalitetu ne zaostaju za dosta skupljim Platinum...
Ovaj video lepo objašnjava koliko i zašto je 80+ rejting varljiva i neadekvatna stvar:


Deluje mi da po svaku cenu pokušavaš da opravdaš sebi kupovinu novog napajanja i želiš da te ubedimo u to...
 
+ uz to da je bolje uzeti kvalitetno gold napajanje naspram platinum/titanium skoro svako Gold napajanje koje je visoko kotirano, je u stvari platinum u najbitnijim opsezima (iako nema nalepnicu)
 
Poslednja izmena:
Da, top tier Gold napajanja na testovima ispunjavaju uslove za Platinum rejting...nalepnica nije merilo kvaliteta.
 
to je samo efficiency rating, nije merilo kvaliteta. vece merilo je koliko proizvodjac daje godina garancije nego ta nalepnica

nego samo mali off topic, zasto undervoltujes graficku? imas 850W napajanje, ne razumem
 
Da je ne bi sprzio majnovanjem
 
+ uz to da je bolje uzeti kvalitetno gold napajanje naspram platinum/titanium skoro svako Gold napajanje koje je visoko kotirano, je u stvari platinum u najbitnijim opsezima (iako nema nalepnicu)
Do sada sertifikovano 82 titanium napajanja. racunati da je pola od toga industrijska napajanja, pa od ostatka da je pola rebrandirani OEMovi, pa plus modeli koji se vise ni ne proizvode, dodjes do cifre otprilike da je trenutno u ponudi maks 5 platformi za titanijum napajanje. Da je tako lako napraviti titanium nije, da je isplativo ih praviti nije, da su ubedljivo najbolja jeste ...
 
@laca12 da najbolja su, i full digitalna napajanja su bolja od ne-digitalnih, i Be Quiet! Dark Power Pro 12 je najbolje od svih jer je 100% digitalno (i Thermaltake Toughpower iRGB plus jako blizu jer je isto 100% digitalno), a oba ova su manje efikasna od konkurencije. I recimo Toughpower iRGB plus ima platinum nalepnicu a u osnovi je ista titanium platforma kao Be Quiet! na primer. Platinum sertifikovana napajanja mogu da budu bazirana na titanijum platformi, Gold sertifikovana napajanja mogu da budu bazirana na platinum i titanium platformama, itd. U tome je problem.

Glavno pitanje je koliko je neko napajanje realno bolje od slicnih gold, i po kojim stavkama, sto se vidi iz Hardware Busters test-ova. Ima puno stavki po kojima je neko napajanje bolje/kvalitetnije, ili se pak neko napajanje isplati vise od drugog, nalepnica 80+ standarda nije jedno njih.
vece merilo je koliko proizvodjac daje godina garancije nego ta nalepnica
Vece i kompanije koje uspesnije posluju nude duze garancije cak iako napajanje nije vredno njih, jer mogu da pojedu troskove povecanih RMA-ova. Manje kompanije ne mogu, iako ce njihova napajanja trajati isto ili duze. U oba slucaja, i za duzinu garancije i za 80+ standard, korisni su da se odbaci najlosije, ali ne i da se izabere najbolje izbalansirano za necije potrebe.
 
Poslednja izmena:
*Corsair AX1600i je tehnicki najbolje napajanje. Takodje izgleda da ATX 3.0 standard i 16pin PCIE-5.0 standard donese velike promene, + ce nove multi-chip graficke praviti 1600W, a posle i 3200W Transientne skokove. Tehnicki trenutna 1600W napajanja ce najverovatnije biti dovoljna za AMD RDNA 3.0 i Nvidia Lovelace/Hopper, i Intel pandan prve generacije sa adapterima za 16pin kabl. Al ATX 3.0, ko zna (nema jos konkretnih informacija zbog NDA-ova).
 
Poslednja izmena:
Najjeftinije dobro napajanje je nabolje napajanje 😃 .
 
nego samo mali off topic, zasto undervoltujes graficku? imas 850W napajanje, ne razumem
I ja imam pristojno 760W Platinum napajanje ali svejedno sam undervoltovao 1080Ti.
Prvo, Strix verzija, fabrički overklokovana, i vuče 280-285W u full loadu. Posle undervolta ne prelazi 230W...
Drugo, uopšte mi ne treba ta snaga za igre koje igram, plus igram na 1080p @60 montoru, pa nemam potrebe da je forsiram.
Treće, pošto vuče manje struje, hladnija je, stoga i tiša. Većinu vremena mi se i ne pale ventilatori, jedino ako igram nešto zahtevnije (a i tad ne idu preko 65-70%)...

Sem mininga, to je glavni razlog da se undervoltuje, pogotovo kod jakih kartica koje vuku dosta...manji power draw = manje temperature = tiša karta, a ne gubi se primetno na performansama, ako je pritom blago klokneš ne gubi se ništa.
 
Zavisi od trenutnih cena 🙂
Zavisi od budzeta.
Kreneš sa cenom "rastućom" i prvi na koji naletiš dobar u toj klasi-budzetu je najbolja kupovina.
Kao što je objasnio gore razliku @Dogzilla
Nema potrebe kupovati neki od 200e ako ima u klasi za 100e.
Nema potrebe davati 150e za +w ,ako ti je dovoljono ono od 70e sa -w.
 
Sve je to relativna stavka kod nas. Ja, lično, ništa osim Corsair ili Seasonic ne bih stavio u svoj lični kompjuter iz iskustva koje imam sa tim napajanjima. Možda i FSR jer znam da su oni proizvođači toga za druge firme. O, da, Be Quiet!, EVGA, Fractal, Asus i drugi imaju dobra napajanja, ali nisam imao dodira sa njima. Jedino znam da ThermalTake ne bih stavio ni pod pretnjom oružjem. U firmi smo dobili preko 20 njihovih napajanja srednje klase nijedno nije izdržalo ni dve-tri godine. Polovina je bukvalno "eksplodirala" po uiključenju.

Takođe, pošto živim u stanu u zgradi u kojoj je bio gromobran ne plašim se previše grmljavine, ali mom ortaku je usled udara groma u obližnji trafo pola tehnike pocrkalo, pa i poprilično skupo napajanje. Ali je to skupo napajanje imalo prednaponsku zaštitu pa su mu sve ostale komponente bile nedirnute.

Zbog takvih stvari sam takav da me ne zanima "trenutna cena" a u "budžetu" stavka za napajanje je jedna od osnovnih, jer ako napajanje nije dobro lako može da vrisne još koja komponenta i da šteta debelo pređe ono što sam "uštedeo" za neko kršteno napajanje. Pogotovo sa ovakvim cenama. Zato i volim što uvek imam jedno Corsair napajanje u rezervi, dok je drugo u mašini. Nisam upoznao nikoga ko je imao problema sa njima.
 
Ima ljudi koji se drže za neki brend iz njima poznatog razloga,iako kod konkurencije imaju isti kvalitet za 30,50% jeftinije...Ali oni veruju da je to bolje iz nekog razloga,iako po pregledima,testu to nije slučaj.Može Seasonic ali ne može drugo ime sa istom platformom?
Probleme imaju sva napajanja,skoro je jedan bio sa problemom pc-a,koristio hx850i ili 1000..mlad psu,svi su ukazivali na nešto drugo i izbegavali psu vrv podsvesno samo zbog imena,iako simptomi kvara su ukazivali da je moguce da je do napajanja..
Samo sam hteo reci kako ljudi gledaju na ima.
Za mene je merodovan test i cena za svaku klasu...ništa više.
 
A meni je krš-tier Thermaltake napajanje radilo preko 7 godina bez zezancija, lepo guralo 1080Ti i preživelo grdne nestanke struje i padove/skokove napona...tetigasad.
 
sample of 1 against sample of 20 :)

50% jeftinije za isti kvalitet to bih morao jos da vidim :)

ne znam kako neko moze da kupi recimo cooler master (osnovan 1992 i pravi sve i svasta od kompjuterskih komponenti) umesto seasonic (osnovan 1975 i pravi samo napajanja od tada), pa i da je zasnovan na istoj platformi, koju je kupio od seasonica, ako je jeftinije nesto tu smrdi, na necemu se stedelo
 
Može da se štedi na imenu. :)
 
U mojim "danima slave" Power&Cooling Silencer 750W. Jedine mane napajanja vent od 8cm i nemodularnost. Ali oduvek se znalo ko pravi pouzdana napajanja. Da idem na neku office masinu pa i da razmislim o necemu prosecnom. Ali ne kazu bezveze da se na napajanju u maticnoj ne stedi.
 
50% jeftinije za isti kvalitet to bih morao jos da vidim
Odeš lepo na ipon i videćeš da npr bitfenix ima duplo manju cenu od nekih gx platformi.
Nemoj mi samo reći da je seasonic bolji 😉

pa i da je zasnovan na istoj platformi, koju je kupio od seasonica, ako je jeftinije nesto tu smrdi, na necemu se stedelo
Nama može da smrdi koliko hoceš,ne smrdi ljudima koji su ih testirali..
Možda ti smrdi marža...
 
Najbolja ATX napajanja od raznih kompanija danas izlaze iz CWT fabrike (iz pogona, i od ljudi i znanja nekadasnjeg Enermax-a, sto je Enermax prodao CWT-u odavno). A ironicno je da Enermax-ove izvedbe iz CWT nisu najbolje sto izlazi iz CWT-a xD)

A najbolje SFX napajanje iz GWT fabrike.

Dok najbolje FlexATX napajanje iz Enchance fabrike.

Nisu previse daleko ni Seasonic, Super Flower, FSP i Sirfa (evo ko bi recimo mogao da zamisli da ce Sirfa da izbaci jedno od najboljih napajanja na svetu u saradnji sa Fractal Design-om).

A Cooler Master recimo saradjuje sa odlicnom pridoslicom Gospower fabrika i undercutuju sve druge u cilju probijanja na trzistu. (isto kao sto Thermalright undercutuje i na US trzistu pokopava sve druge firme sa $40 kulerom koji je NH-D15 klasa (kojeg skoro sigurno prodaje sa gubitkom).
 
Poslednja izmena:
Ne mogu odradim edit, ali sam nasao nesto sto mi se svidja i ima kod nas da se uzme preko racuna :D


Vidim da je i Aris vrlo zadovoljan, tako da kontam da cu biti i ja.

I kako se pokazalo napajanje?
Ja sam proslog januara propustio da kupim RTX3080 za oko 1000e zato sto me je bilo strah da mi trenutno napajanje (Thermatake Smart SE 730W) ne bi izdrzalo. Posle toga su cene otisle u... zato cu sada polako vec da investiram u napajanje (ionako je ovo staro vec 6-7 godina sigurno), pa mi je ovo privuklo paznju.
 
Necujno, neprimetno, itd. Bas onako kako treba da bude :D Sa 7 godina domace garancije. Sve sto sam procitao o njemu je i vise nego dobro, e bas tako i radi.

Upravo sam u procesu da uzmem jos jedno za server, samo slabije.
 
Ima ljudi koji se drže za neki brend iz njima poznatog razloga,iako kod konkurencije imaju isti kvalitet za 30,50% jeftinije...Ali oni veruju da je to bolje iz nekog razloga,iako po pregledima,testu to nije slučaj.Može Seasonic ali ne može drugo ime sa istom platformom?
Probleme imaju sva napajanja,skoro je jedan bio sa problemom pc-a,koristio hx850i ili 1000..mlad psu,svi su ukazivali na nešto drugo i izbegavali psu vrv podsvesno samo zbog imena,iako simptomi kvara su ukazivali da je moguce da je do napajanja..
Samo sam hteo reci kako ljudi gledaju na ima.
Za mene je merodovan test i cena za svaku klasu...ništa više.
Pa, ima istine da se ljudi vezuju za brend. Ja se vežem za Corsair jer smo moj ortak i ja skoro istovremeno kupili Corsair napajanja, moje je letos crklo posle 11 godina, njegovo još radi.. I to pored ovog i ovakvog EPS-a. Corsair RAM i dalje radi posle 18 godina na računaru kojem sam prodao drugom ortaku i koji mu služi kao NAS. Vodeno AIO H50 i dalje fercera kao novo posle 10+ godina na istoj toj mašini. Šta god da sam imao od Corsair-a to je bilo suva klasa.

Naravno, znam da ima još vrhunskih i (malo) boljih napajanja, ali navika je čudo.

Nažalost, mnoge firme koje su bile pojam kvaliteta danas su propale (ABIT i CHAINTEC su imali vrhunske matične ploče, TEAC cd/dvd romove, QUANTUUM ubedljivo najbolje HDD-ove, TOSHIBA laptopovi....), ali Corsair ima isti kvalitet i danas, samo što je proširio asortiman, pa zato nisu propali. Izuzetno retke su kompanije koje prave samo jednu stvar, kao Seasonic, na primer, i da su i dalje uspešne. Možda mi je najžalije što Altec Lansing više ne pravi PC zvučnike, jer jedino što mi je dugovečnije od bilo čega su Altec Lansing ATP3 zvučnici koje imam od 1998 (ako se ne varam) i koji i dan danas funkcionišu savršeno.

A što se testova tiče, danas ništa lakše nego ih naći mali milion, počev od Amazona na kojem komentare ostavljaju sami kupci, pa sve do YouTube-a, gde se može naći svašta, od plaćenih do realnih. Pa, kad ukucam "Corsair Rm750X" i kad posle pogledanih 20ak ne nađem ama baš nijedan video koji ga kritikuje, to mi bude dovoljno. I zato uvek imam jedno u rezervi "za ne daj Bože".
 
Ja pričam o pravim testovima tipa Aris i slični koji imaju reputaciju,znanje i priznati su .
Nećeš valjda da kupuješ na osnovu komentara sa amazona,winwina i slično.Ili pregleda gde se pročitaju spec sa kutije itd..
 
Naravno da ne, samo sam pomenuo da je i to jedna od opcija, ne jedina po kojoj se treba voditi.
 
@Arthur Morgan Ko god se vodi po toj opciji, ce kad tad zazaliti, ko god se vodi po opciji koju je Djolekg naveo, nece nikad zazaliti xD (U granicama normale, govorim hiperbolicno malo naravno, Nijedna kompanija ne moze da dostigne nivo nepogresivosti, koji mogu 2-3+ unakrsna nezavisna izvora koji sami sebe proveravaju).

Osim "teorijski" kompanije koja sve sama radi od igle do lokomotive (i ima politiku/organizaciju firme slicnu koju Elon Musk gura, ili kako je Valve organizovan)*, ali nezavisno novinarstvo vodjeno naucnom metodom opet ima prednost.

Tehnicki Corsair divizija za napajanja ja jako blizu nepogresivosti (ili odnosno, posto brzo reaguju kad se naprave problemi neki, to ispadne efektivna nepogresivost*). i Fractal Design divizija za kucista i napajanja na 2-om mestu.
 
Poslednja izmena:
Nadam se da misli na Arisa sa Tom`s Hardware, jer ja drugog ne znam. :)
Istina je to što kažeš. Ja sam samo generalizovao stvari, jer kad god nešto skuplje kupujem zanima me svaki review od tih ozbiljnih sajtova, preko YT kanala, a onda i da, reda radi, pogledam šta kažu isti ovakvi noobovi na Amazonu kao što sam ja.

A pošto je tema o napajanjima samo sam napisao da MOJE LIČNO ISKUSTVO govori da sa Corsair-om nema greške. Drugi ljudi imaju druga iskustva i saznanja i zato ovi forumi i služe za razmenu mišljenja. Dođavola, da nije ovog foruma ne bih imao pojma da nova Corsair napajaja pravi CWT (piše u drugoj temi). Uvek ima nešto novo da se sazna, a ja samo dodajem svoje skromno saznanje i to je sve.
 
@Arthur Morgan Yup, Aris, koji radi tom's hardware, techpowerup i cybenetics. Za napajanja jedan njegov review je vredan vise nego svi review-ovi od svih drugih ljudi zajedno (Tehnicki malo previse rigorozan, ali zato su tu psucultists). Kao nekad OklahomaWolf i JohnyGuru review-ovi (JohnyGuru je u Corsair-u sad i odrzava kulturu nepogresivosti xD)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno