Šta je novo?

Preventivno menjanje napajanja?

s16

Slavan
Učlanjen(a)
02.10.2008
Poruke
2,900
Poena
405
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 14700K & CM ML240
Matična ploča
Gigabyte B760M Aorus Elite AX
RAM
Kingstone 4x32gb 6000 FURY Beast White RGB
GPU
PowerColor Red Devil 6900xt Ultimate
Storage
2x 2tb Samsung 980 Pro
Zvuk
Logi G Pro X Wireless
PSU
Chieftec Polaris 3.0 1050w
Kućište
CM Q300L
Monitor
Alienware aw2723df
Miš & tastatura
Logi G915 & Logi G Pro Superlight
Laptop
Asus Zephyrus G14 2024
Mobilni telefon
Xiaomi 14
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav svima!

Kratka verzija pitanja, da li treba napajanje preventivno promeniti posle 10 godina rada?


Duza verzija pitanja... Imam 3900x i 1080ti, 3x IronWolf 6TB i 1tb nvme i 10 ventova. Komp zadnjih par meseci radi 24/7 pod otperecenjem, i cpu i gpu su blago undervoltovani i overclockovani. Po mojoj kalkulaciji, sve zajedno ne bi trebalo da prelazi nekih 450w. Napajanje je Chieftec cft-750-14cs (isto sto i Corsair TX750) vazilo za jako dobro napajanje neke 2011te godine kada sam ga i uzeo. Sve to lepo radi, bez grejanja, jedino sto ponekad cujem ventilator od napajanja, kako skoci cpu potrosnja u zavisnosti od algoritma. Donekle mi je problem sto je sve drugo jako tiho, pa se onda samo taj ventilator i cuje a napajanje je na dodir blago toplo, nista preterano i tako me je sve i nagnalo na razmisljanje o eventualnoj promeni. Problem je sto se to kosi sa nekom mojoj logikom da ne menjam stvari ako rade kako treba. S toga je moje pitanje, da li je zrelo za zameni ili da ne diram nista?
 
Isto napajanje, slicne godine. Preventivno zamenuo pre 2 god, prebacio ga na 3d stampac. Na stampacu posle god dana pocelo da brljavi tipa nece da se ukljuci, cudno kliktanje, blago grejanje iako je manje optereceno nego na kompu sto je bilo.
Radi i dalje, otvorio ga radi ciscenja i pregleda, sve deluje ok ali definitivno nesto ne stima. Ja bih promenuo, 10 god za napajanje je dosta.
 
Pomenuto napajanje je starog dizajna sa četiri grane po 18A na 12V i sa efikasnošću na granici 80%. Proizvođač je Channel Well Technologies, što nije loše, zato je napajanje i trajalo toliko dugo. Ali došlo je vreme da se menja za neko savremenije, boljeg dizajna i, pre svega, veće efikasnosti. Trebalo bi uzeti neko sa najmanje Gold efikasnošću, tako će se napajanje samo otplatiti (kroz račune za struju) za otprilike deset godina na 50% opterećenja. Kod boljih (PLATINUM i TITANIUM) i brže.
 
Hvala na odgovorima. Slicno sam i ja pretpostavio.

Jel imate neku preporuku za nesto kvalitetno? Jos bolje ako moze da se uzme kod nas preko racuna, to bi bilo idealno.

Malo sto sam citao od sinoc, sve upucuje na Corsair RM750X 2021, isto CWT, generalno bas nahvaljen ali ga nema kod nas regulare. Vidim i be quiet SP11 750 gold da je hvaljen i ima kod nas, jedino sto kazu da krene da se dernja od 350w na gore a meni je tu bas sweat spot oko 400w, gde sa druge strane corsair ima i najvisu efikasnost i trebalo bi da je necujan. U sustini ne bih nesto suludu para davao, al kontam da mi je do 150 evra ok.
 
I vise nego zadovoljan, kad krenes cable-management da radis xD, jedno od najboljih napajanja na svetu.
 
Naručeno danas, stigla profaktura, plaćam sutra, kontam da je za par dana kod mene pa javljam utiske!
 
Stiglo je juce pa sam se odmah bacio na posao.

Na prvu onako bas odusevljen kvalitetom svega. Pakovanje je jako fenomenalno, tezina kablova je ozbiljna a tako i deluju a takodje su jako savitljivi i lako ih je progurati i staviti gde treba. Samo napajanje, pa... napajanje :D Minimalisticko, deluje sve ok, deluje kvalitetno.

Ono najbitnije, apsolutna tisina i to bez da sam ukljucio zero mode. Ventilator radi, ali se ne cuje. Jedino sto se sada cuje su hard diskovi, ali kad se oni iskljuce, konacno apsolutna tisina :D Ostalo ne mogu da primetim razlike, ali mozda je tako i najbolje, sve radi i to je to. Par fotki u prilogu.

Hvala na pomoci!
 

Prilozi

  • viber_image_2021-11-26_19-27-57-655.jpg
    viber_image_2021-11-26_19-27-57-655.jpg
    243 KB · Pregleda: 95
  • viber_image_2021-11-26_19-27-57-506.jpg
    viber_image_2021-11-26_19-27-57-506.jpg
    167.1 KB · Pregleda: 92
  • viber_image_2021-11-26_19-27-57-552.jpg
    viber_image_2021-11-26_19-27-57-552.jpg
    99.5 KB · Pregleda: 97
  • viber_image_2021-11-26_19-27-57-584.jpg
    viber_image_2021-11-26_19-27-57-584.jpg
    143.2 KB · Pregleda: 97
  • viber_image_2021-11-26_19-27-57-617.jpg
    viber_image_2021-11-26_19-27-57-617.jpg
    222.4 KB · Pregleda: 99
  • viber_image_2021-11-26_19-27-57-727.jpg
    viber_image_2021-11-26_19-27-57-727.jpg
    163.6 KB · Pregleda: 99
  • viber_image_2021-11-26_19-27-57-690.jpg
    viber_image_2021-11-26_19-27-57-690.jpg
    220.8 KB · Pregleda: 98
Ako je u pitanju neko kvalitetno napajanje koje je radilo u korektnim uslovima (nije pregrevano ili zapusteno zbog slabog odrzavanja) moze se razmisliti i o reparaciji. Jedini potrosni delovi u napajanju su elektrolitski kondenzatori i ventilator. Ko ume sa lemilicom moze udahnuti novi zivot svakom napajanju. Nije tezak posao ali je potrebno naci kvalitetnije kondenzatore (Panasonic, Nichicon) i ne kupovati bas prve noname na koje naletite u vasoj lokalnoj prodavnici elektronskih komponenti. Od ventilatora Sunon maglev odlicno rade posao i nisu previse skupi. Sve u svemu za nekih 25eur se moze reparirati napajanje koje bi u drugom slucaju bilo za zamenu i otpad.
 
@Vuk Osim najkvalitetnijih napajanja, ko zna koliko su vec naponi out-of spec, i koliko se povecao ripple, koji ce da nastavi da kvari nove kondenzatore. Treba biti realan. To je dodatnih par godina za napajanje, i da, najverovatnije <15-17 godina ukupno je sasvim ok za napajanja koja su vec imali jako mali ripple iz fabrike. Uz to smanjice se koliko snage moze da isporuci.

Zato je to opcija samo za konfiguracije bez zahtevnih grafickih, i moze se zaboraviti na svaki overclock, sta vec, kako godine prolaze bice potreban underclock/undervolt graficke, da se ne bi gasio/restart-ovao komp, a u nekom trenutku i downgrade graficke/procesora.

Ali da, dokle god se po potrebi postepeno zrtvuje sve ostalo u kompu, opravka ima smisla. Sa druge strane ako su bili overclock-ovani delovi, zbog postepene degradacije ce traziti veci napon za isto, ili manji napon za slabije, tako da svi delovi ce u tandemu davati do znanja korisniku kad da snizava sebi performanse xD

Takodje iako je chieftec slican Corsair TX750, po testovi Corsair ima ripple ~35mV, Chieftec ~72mV, tako da nisu bas identicna.
 
Poslednja izmena:
Donekle si u pravu, ako je napajanje kvalitetno i nece biti korisceno u scenariju gde ce se od njega traziti konstantno >80% nominalne snage ima ga smisla reparirati. Za OC entuzijaste sa jakim CPU i GPU cena novih ionako nije problem :) Ja sam jedan Corsair HX520 (~2008.god.) reparirao i prebacio u HTPC (plex server i player, torrent, povremen gaming) konfiguraciju, radi kao sat vec dugo vremena 24/7.

Sa druge strane, ako znas, koje jos komponente mogu da uticu na ripple i odlazak napona van specifikacija, sta jos od komponenti u napajanju pogorsava svoj rad starenjem?
 
reparirao i prebacio u HTPC (plex server i player, torrent, povremen gaming) konfiguraciju, radi kao sat vec dugo vremena 24/7.
Absolutno, to je najbolja primena, za progresivno laksu upotrebu, drugi komp. Samo htedoh napomenuti sta ce se desavati i na cemu se desavati - graficka :)
Sa druge strane, ako znas, koje jos komponente mogu da uticu na ripple i odlazak napona van specifikacija, sta jos od komponenti u napajanju pogorsava svoj rad starenjem?
Ne znam dovoljno da li mogu da se zamene tranzistori i kalemi, low-pass filter, i sta god jos cini "switching regulator", niti koliko je izvodljivo, koje su razlike i kako bi to uticalo sa starijim napajanjima koja nemaju DC-DC konverziju, nego su drukcije dizajnirana. Niti znam dovoljno, da li treba menjati bridge rectifer. Ima mi smisla da je realisticno zameniti FET tranzistore, diode (kalem verovatno nema smisla). Stvarno ne znam koliko brzo "stare" koji delovi osim najslabijih karika (Kondenzatori + Lem). NIsam nikad toliko detaljno ulazio u materiju o napajanjima, znam osnove, i to je to. Samo za ripple znam koji su delovi povezani sa njim, za ostalo, nemam pojma. Vise sam zagrizen za ventilatore/hladjenje, kucista.

Ali nekako mi to sve lici da se vec udaljavamo od "lakog" menjanja samo kondenzatora za prosecnu osobu i ~25 evra. Jedna opravka oko ~10-15-te godine sa zamenom kondenzatora, je jedno, al sledeca opravka posle 15-te godine ponovo kondenzatori uz zatezanje ostalog je drugo. Svejedno neko ko se razume i/ili ima puno iskustva i/ili u servisu, sto da ne, al prosecna osoba koja ume da lemi, da li ?
 
Poslednja izmena:
Elektroliti, stanje stampe, kontakti i ventilator. To kada se zameni napajanje nije kao iz fabrike ali je bas blizu tom stanju. Ko se boji posledica jer nema konkretna znanja uvek moze da istrazuje i nauci nesto novo ili da kupi nov uredjaj, stvar izbora.
 
Razumem kako mnogi razmišljaju, ali, bre, daš neke pare za napajanje i ono radi 10 godina!!! 10 godina priključeno na EPS!!!!

Pa, to je otplatilo sebe toliko da mu iskopaš rupu u zemlji i sahraniš uz počasti, a ne da mu menjaš delove.

Ja sam imao slučaj da je moje verno Corsair HX650 vrisnulo letos posle 11 godina, ali sam, igrom slučaja, imao kod sebe rezervno (opet) Corsair RM850, koje mi je doneo ortak iz Nemačke. Čim mi se prvi put ukazala prilika uzeo sam (gle čuda) Corsair RM750X u beloj boji (zbog kućišta) i opet mi je RM850 u rezervi, I nije jedina stvar koju imam kod sebe "za zlu ne trebalo".

Ako sam išta naučio vezano za kompjutere jeste da se na napajanju i na matičnoj ploči nikada ne treba štedeti,

@s16 Uzeo si odlično napajanje sa kojim najmanje 7-8 godina nećeš morati da razbijaš glavu šta god da radiš.
 
Imao sam jedan Thermaltake koji je krš tier ali je radio besprekorno skoro 8 godina i preživeo brojne nestanke struje i skokove napona...doduše, pomognut APC prenaponskom zaštitom. Sada je u penziji, nisam hteo više da rizikujem..
 
Da se nadovežem na temu....Imam Chieftec GPS-500AB-A iz 2008. Tri grane od 12v(18+18+16A). Preguralo je 10-tak grafičkih i 5-6 konfiguracija...Za sve ove godine nikad nijedna anomalija u radu..Bilo je bučno sa grafičkim kartama sa većim TDP-om, sa sadašnjom 1060 se ne čuje, ni posle 2-3 sata igranja... Znam da je zrelo za zamenu...E sad, sasvim slučajno sam pogledao +12 granu i pri normalnom radu (net, film), napon je 11,8v. Kada se optereti igrom, nekim testom, napon pada do 11,1v, ali bez ikakve greške u radu, čak i mlak vazduh izbacuje, nikad topao... Da li je ovih 11,1 v alarmantno , da ga prištedim dok se ne kupi drugo ili može to još da vozi(ne računajući krštenicu)? Prvenstveno mislim zbog, verovatno "velike" oscilacije napona...
 
Vreme je. da se menja za novije i bolje.
Znam i ja da je vreme za zamenu nakon 14 god korišćenja...Ali moje pitanje se odnosilo na tehničku stranu, odnosno zamenu usled oscilacije napona koju sam naveo...
 
Na +12v grani dozvoljeno odstupanje je ±5% odnosno ±0,6V. Izmerena vrednost od 11,1V znači da je napajanje izašlo van granica regulisanja.
 
Tako je slicno i kod mene bilo, ali sam sad to staro napajanje prebacio na server/tv gaming masinu. Tamo je i3 10105 i rx550 i 6 hardova + ssd, znaci potrosnja u poredjenju sa glavnim kompom je smesna. Sad je 12v na 12.1v konstantno i radi sve ok.

Jedino sto mi je palo napamet, je da ga zamenim za neko 500tinak vati napajanje, novije generacije zbog efikasnosti i svega ostalog ali problem se javlja sto ne mogu da nadjem review za napajanja slabije snage, tako da nemam pojma sta da gledam. Gledao sam isto fractal, ali mi je nesto tesko da dam 100+ evra za napajanje od 500w. Jel ima neko preporuku za napajanje za ovu situaciju? Znaci bitno mi je zbog hardova da bude nesto ipak kvalitetnije, ili mislite da je ok da ostavim ovog starog chiefteca?
 
Pa procenite koliko vam vredi taj hardver i podaci na diskovima, pa se odlučite. Što reče jedan stari član ovde na forumu (Arthur Morgan) - na napajanju se ne štedi.
 
za preporuke koje napajanje kupiti postoji deo foruma "šta da kupim"
 
da iskoristim ovu temu da pitam jednu pitanje kratko.
imam ryzen 1600 i 3080 nvidia i ostalo standardno, nista dodatno da je veci potrosac... koristim 4-5 godine staro EVGA 850w gold napajanja. sve radi odlicno ovako laicki meni (grafika je undervoltovana).
DA li vredi tj treba da menjam ovo napajanja za neko drugo? I u smislu potrosnje struje (komp radi 24/7, a racun za struju je oko 3000 din, od toga pola odlazi na ovaj komp..znam jer vrlo malo struje trosim :) ) a i u smislu sigurnosti?
 
sve lepo radi. napajanje je hladno na dodir. istina racunar nije u kucistu nego su komponente na komodi :) pa je provetravanja maksimalno moguce za stan

ali je gold napajanje i staro. pa kad procitah ovu temu, zapitah se... da nisam procitao ovu temu ne bih ni pomislio
 
5 godina realno nije staro. 10+ jeste
 
Sad sam pgoeldao tacan datum kad je kupljeno u UK. 4 godine je staro. STo se tice starosti je ok. I stabilno radi undervoltovana 3080 (koja trosi oko 240w valjda tako undervoltovana). A ostatak sistema sumnjam da moze i teoretski da dogura preko 200w. (ryzen 1600, 2x8gb ddr4, 2xssd, jedan HDD i to je to i neka obicnija ploca sto je isla uz ryzen)...

SAmo je pitanje onda da li energetska usteta opravdana da se kupi platinum neko ok napajaje do max 150-200e? Ovo zato sto preko firme mogu da kupim napajanje pa me onda povoljnije izadje, kao i pokretac teme sto je uradio :)
PA nekako razmisljam sigurniji sam sa novim platinum napajanjem, posebno ako ima neke ustede u struji da se investicija i malo cimanja isplati (prodam staro gold, a novo platinum uzmem preko firme gde ce me napajanje kostati jedno 15tak posto jeftinije od cene). Ovo je glavna dilema :)
 
Nazad
Vrh Dno