Šta je novo?

Preporuka za gramofon i iglu?

Može. Lakše je kad se skine čitav headshell ali izvodljivo je i dok je montirana. Težina i ostali parametri su isti tako da nije potrebno nikakvo dodatno podešavanje.
 
ovde skidaju headshell, ali čisto da vidiš princip kako se skida i vraća...sve igle iz vm95 serije su kompatibilne, c, e, en, ml i sh mogu da se stavljaju na bilo koje telo...

 
Pronašao sam taj video, ali mi ne liči da to ima smisla da se menja po želji kako menjaš ploče.
 
ako si mislio da to tako menjaš, slušaš stariju ploču, pa neku novu, pa ponovo dve stare, i da svaki put menjaš iglu, to je pain in the ass...i velika je verovatnoća da pri tome nešto polomiš...

i skidanje headshella nije ništa komfornije...neko all round rešenje je teško naći...recimo, vm95c je glava koja je malo manje osetljiva na lošije ploče...ali, fine line igla, kakvu ja imam, iako to zvuči kontraintuitivno, često se navodi kao bolja za starije ploče...geometrija lošijih igala je takva da ne gaze duboko po brazdama, i kad na takvu ploču staviš fine line iglu ona gazi po brazdama dublje i tamo gde lošija igla nije uspela da dopre i manje se primećuje sve ono što je lošija igla izorala po ploči..tako da je tu puno raznih teorija i teško je ponekad snaći se u svemu tome...ali, kako god okreneš, ruinirana ploča neće zvučati dobro, i problemi će se uvek čuti, tu nema magičnih rešenja...opet, kupiti glavu od 200-300-400 evra i slušati kojekakve ploče nema mnogo smisla...

probaj sa vm 95c, slušaj te stare ploče, neće ti sigurno upropastiti ni nove ploče, pa vremenom ćeš sam videti šta dalje...to skidanje igle svaki čas zaboravi...
 
Hvala na savetu.
U početku bih preslušao starije ploče, da vidim koja valja a koja ne. One krš bi poslušao jednom i video sa čime se ne vredi zezati. Vrlo brzo bi se to probralo nove ploče i dobro čuvane stare.
Problem bi bile povremeno neke polovne ploče koje bi bile nabaljene na raznim berzama, a tu može biti poprilična lutrija šta si kupio.

Zašto misliš da skidanje headshella nije ništa komfornije? Ako imaš dva identična headshella sa dve već montirane glave (naprimer AT-VM95C i AT-VM95EN) identičnih dimezija, i težine, zamena je procedura od pola minuta maksimalno.
Koju iglu/kertidž ti imaš?
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetu.
U početku bih preslušao starije ploče, da vidim koja valja a koja ne. One krš bi poslušao jednom i video sa čime se ne vredi zezati. Vrlo brzo bi se to probralo nove ploče i dobro čuvane stare.
Problem bi bile povremeno neke polovne ploče koje bi bile nabaljene na raznim berzama, a tu može biti poprilična lutrija šta si kupio.

Zašto misliš da skidanje headshella nije ništa komfornije? Ako imaš dva identična headshella sa dve već montirane glave (naprimer AT-VM95C i AT-VM95EN) identičnih dimezija, i težine, zamena je procedura od pola minuta maksimalno.
Koju iglu/kertidž ti imaš?
jeste lakše, ali skidati headshell svaki čas nije baš zabavno...može da dosadi, ali u svakom slučaju ako ti to nije teško i to može biti rešenje...

na glavnom gramofonu imam ortofon vms 30mk2, verovatno jedna od najboljih mm glava ikada...imam i rezervnu iglu za nju, ali svejedno tu idu samo nove i proverene ploče jer se ni glava ni igla više ne prave, a cene NOS igle ako je uopšte nađeš su astronomske...

na drugom gramofonu je at vm95c, tu idu second hand ploče na proveru i slušanje...krš ploče idu u vikendicu, ok polovne ploče slušam na njemu, a ako je ploča baš ok onda može i na glavni gramofon...na trećem headshellu je at vm95e, koju takođe povremeno koristim...

u rezervi imam i ortofon concorde, neku shure, denon, dual, verovatno još ponešto,..

u svakom slučaju ti rega otpada ako hoćeš da budeš fleksibilan sa raznim iglama...
 
Pozdrav!
Ako nije kasno, da se ukljucim. Imao sam i sam slicnu dilemu prosle godine, razmisljao, slusao, citao, na kraju je moj izbor pao na NAD C558. Nov je bio u trenutku kupovine oko 50,000 dinara sa Ortofon OM10 (jes da je ruznjikava ali ima lak upgrade put sa ostalim iglama iz serije i identicna je prakticno kao 2M red zvucno). Stakleni tanjir, sasvi korektna izrada, ima VTA podesavanje, solidna rucica i motor, Pro-Ject prakticno radio za NAD. Tako je sve radilo jedno mesec dana i onda mi je izletela nova Ortofon 530 mk II za 80e i eto ga, svira za medalju sto se mene tice, ne vidim trenutno potrebu za boljim.
Od zvucnica koje su mi je jos dopale mogu da preporucim i AT VM95ML, mislim da microlinearna igla vredi razliku u ceni, mada mi se cela serija VM95 dopala zvucno. Pre ovoga sam imao Pioneer PL-12D sa Shure M75ED, koji sam uzeo polovan, podmazivao, sredjivao, menjao ozicenje... i na kraju opet zvuk nije bio ni pribilzan ovom sa NAD-a. Ne kazem da nema dobrih vintage gramofona, samo je meni prosto bilo privlacno da imam ovakav minimalisticki. Takodje sam imao prilike da se sretnem i sa AT LP-140, imam takodje odlicno misljenje o njemu a mislim da upada u budzet, uporedo izgleda dovoljno bolje od LP-120 da po meni opravda razliku u ceni.
 
ja imam Sony PS-Q7 i radi odlicno ali problem je naci ovaj je nasledjen inace.
 
Pozdrav!
Ako nije kasno, da se ukljucim. Imao sam i sam slicnu dilemu prosle godine, razmisljao, slusao, citao, na kraju je moj izbor pao na NAD C558. Nov je bio u trenutku kupovine oko 50,000 dinara sa Ortofon OM10 (jes da je ruznjikava ali ima lak upgrade put sa ostalim iglama iz serije i identicna je prakticno kao 2M red zvucno). Stakleni tanjir, sasvi korektna izrada, ima VTA podesavanje, solidna rucica i motor, Pro-Ject prakticno radio za NAD. Tako je sve radilo jedno mesec dana i onda mi je izletela nova Ortofon 530 mk II za 80e i eto ga, svira za medalju sto se mene tice, ne vidim trenutno potrebu za boljim.
Od zvucnica koje su mi je jos dopale mogu da preporucim i AT VM95ML, mislim da microlinearna igla vredi razliku u ceni, mada mi se cela serija VM95 dopala zvucno. Pre ovoga sam imao Pioneer PL-12D sa Shure M75ED, koji sam uzeo polovan, podmazivao, sredjivao, menjao ozicenje... i na kraju opet zvuk nije bio ni pribilzan ovom sa NAD-a. Ne kazem da nema dobrih vintage gramofona, samo je meni prosto bilo privlacno da imam ovakav minimalisticki. Takodje sam imao prilike da se sretnem i sa AT LP-140, imam takodje odlicno misljenje o njemu a mislim da upada u budzet, uporedo izgleda dovoljno bolje od LP-120 da po meni opravda razliku u ceni.
Interesantan gramofon po toj ceni. Ručica je OK, ima VTA što je retkost u cenovnoj klasi pa bih bio fleksibilniji za eksperimentisanje sa kertridžima. Verovatno su i morali da ga dodaju zbog visine Ortafone OM10 kertridža.
Doduše oni zaobljeni uglovi i kockasti poklopac se baš ne uklapaju plus onaj čudni Ortafon kertidž kvare ukupan vizuelni utisak.
 
Interesantan gramofon po toj ceni. Ručica je OK, ima VTA što je retkost u cenovnoj klasi pa bih bio fleksibilniji za eksperimentisanje sa kertridžima. Verovatno su i morali da ga dodaju zbog visine Ortafone OM10 kertridža.
Doduše oni zaobljeni uglovi i kockasti poklopac se baš ne uklapaju plus onaj čudni Ortafon kertidž kvare ukupan vizuelni utisak.
Ne bih rekao da je OM kertridž čudan, više da je jednostavno - ružan :) U trenutku kupovine i po ceni kojoj sam ga platio nametnuo se iskreno, OM-10 sam prodao vrlo brzo nakon nakon nabavke 530. Sledeći će verovatno biti VM95ML, jer se po ceni za microlinear iglu stvarno nameće kao best buy, pride su dosta trajnije igle od elipticnih. Primetio sam i ja to sa oblikom poklopca NAD-a na fotografijama, ali uživo mi nije delovalo tako strašno, pa sam mu presudio.
Inače sam bio zakleti ljubitelj nekog vintage lenca L75, thorensa ili micro seikija, međutim kada sam kod čoveka koji se inače bavi izradom stvarno odličnih zvučnika i cevnih komponenti čuo Pro-Ject RPM 1.3 sa VM95ML, pomsilio sam samo - kakva grozna lepota, zvuk me je kupio. Inače isti čovek poseduje i SL1210 mk2 koji ima 30ak godina, prvi vlasnik, i kako sam kaže - različiti svetovi, ali je ovo vrlo fino sviralo. Traži više pažnje pri podešavanju, nije toliko fleksibilna mašina sa fiksnim headshellom, nema amortizere na sasiji, ali sonično ne nalazim da su minimalistički gramofoni loši, samo su zahtevniji za manipulaciju jer su manuelni u potpunosti i nisu robustni u toj meri kao direktasi/idler, ali sa druge strane su jednostavni za održavanje.
Što se održavanja tiče, majstor Toma iz Kruševca je proveren i stručan čovek, mada ništa lošije mišljenje po pitanju audio tehnike nemam ni o gospodinu Milanu iz Niša, iako nije toliko "popularan" po webu kao Toma, ali vrlo stručan i pristupačan čovek, što se kompletne HiFi tehnike tiče. Imao sam odlična iskustva sa obojicom.
 
Pa ružan sam i mislio nego rekoh čudan da se neko, ko ga ima, ne bi uvredio :ROFLMAO:. To je valjda cena koju plaćaš kod Ortafona da bi imao izmenljivu iglu.
Što se RPM-a tiče, prvo stvarno je mnogo čudan (;)) a sa onim poklopcem je smejurija, pogotovo sa cenom od dodatnih 150US$/e.
 
Pa ružan sam i mislio nego rekoh čudan da se neko, ko ga ima, ne bi uvredio :ROFLMAO:. To je valjda cena koju plaćaš kod Ortafona da bi imao izmenljivu iglu.
Što se RPM-a tiče, prvo stvarno je mnogo čudan (;)) a sa onim poklopcem je smejurija, pogotovo sa cenom od dodatnih 150US$/e.
Svojevremeno sam vozio Multiplu. Ona nekome jeste možda medju najružnijim automobilima, ali je meni fenomenalno služila, izuzetno zgodan i praktičan auto za moje potrebe i nisam imao problem što se vozim u njoj. Isto mislim i o OM Ortofonima, jer ne smatram da su nešto zvučno lošiji od novije 2m serije, ali im izgled solidno kvari rejting
 
Odoh poslovno na par dana u Zagreb i u oglasima nađoh odlično očuvanu Regu P3 staru 6 godina sa Elys kertridžom. Vizuelno je kao nova, zvuči vrlo lepo, možda malo tanka na basu ali to je valjda čest slučaj sa gramofonima. Nisam imao svoje ploče, pojačalo i zvučnici su potpuno drugačiji pa ne mogu reći sa sigurnošću.
Sad mi je ostalo da pazarim phono stage pošto ga pojačalo nema.
Njih nažalost nema polovnih na oglasima.
 
Da li neko mozda zna gde ima da se kupi igla za stare gramofone iz 70-ih godina (Iskraphon 2005) ?
 
Ja bih krenuo po internetu (i uživo) da utvrdim o kakvoj se igli radi i dali je zamenljiva. Verovatno je u pitanju neka standardna igla iz tog vremena.
Drugi pravac delovanja bi bio da potražiš po oglasima kod nas i okruženju i pokušaš da kupiš isti ili gotovo isti gramofon pa da probaš da nešto isprebacuješ.
 
Ma nema koga nisam zvao i pitao.
Imam taj gramofon koji mi je ostao od babe i dede kao uspomena,bukvalno je kao nov imam i originalne zvucnike koji su islu uz njega.
 
Ja videh na KupujemProdajem gramofone Iskraphon, doduše ne model 2005. U Hrvatskoj imaš oglase Njuškalo.hr a siguran sam i po drugim državama bivše Juge. Možda nešto može da se budži.🤪
 
Konačno kompletirano i svira veoma lepo, Rega P3 sa Elys kertidžom + Pro-Ject Phono Box DS2. Veoma zadovoljan zvukom u celini. Tražiti nešto više od ovoga nema smisla, što se mene tiče.
Malo me je iznenadilo da je prosečna broj obrtaja veći za cirka 0,8% (33,63 rpm prosek nekoliko merenja pomoću aplikacije na telefonu), ali je WOW solidnih ±0,1%.
Sad još neki osnovni sistem za pranje starih ploča, kod nas je oko 65e. One neke četkice sa sprejom daju polovičene rezultate.
 
Rega oduvek ima nešto veći broj obrtaja, i to joj kako kažu rivjueri daje nešto dinamičniji zvuk...
 
Konačno kompletirano i svira veoma lepo, Rega P3 sa Elys kertidžom + Pro-Ject Phono Box DS2. Veoma zadovoljan zvukom u celini. Tražiti nešto više od ovoga nema smisla, što se mene tiče.
Malo me je iznenadilo da je prosečna broj obrtaja veći za cirka 0,8% (33,63 rpm prosek nekoliko merenja pomoću aplikacije na telefonu), ali je WOW solidnih ±0,1%.
Sad još neki osnovni sistem za pranje starih ploča, kod nas je oko 65e. One neke četkice sa sprejom daju polovičene rezultate.
Napiši i cene, da budemo u toku.
 
Rega P3, stara 6 godina - 500e. Gramofon je kao nov. Momak koji je prodao je neverovatno pedantan. Osim ostalog sačuvao je odlepljene papiriće sa malih mekanih stikera u obliku slova L koji se lepe na uglove poklopca gramofona radi ublaživanja udarca kod spuštanja poklopca.
Pro-Ject Phonobox DS2 - 300e. Rega Fono MM Mk5 je bila 50e jeftinija ali sam uzeo ProJect zbog mogućnosti finog štelovanja plus daje mogućnost da u nekom trenutku probam i MC kertridž ako poželim. Opcija je bila i Cambridge Alva Duo za 50e više ali mi je priključak za slušalice bila nepotrebna opcija.
 
Odlična cena. Uživaj.
 
Gde mogu da nađem iglu za Pioneer PL-112D?
 

Prilozi

  • 20231219_121126.jpg
    20231219_121126.jpg
    278.7 KB · Pregleda: 34
  • 20231219_121120.jpg
    20231219_121120.jpg
    256.1 KB · Pregleda: 34
Da to sam shvatio vrlo brzo, videcu da nadjem bas za njega ili ako nema.neku zamensku koja odgovara.
 
Realno svaka nova odgovara, samo vodi racuna dal je MM ili MC i naravno kao i obicno koji je budzet.
 
Neka od varijacija Audio Technica AT VM95 u zavisnosti od budzeta ce ti biti dobra zamena za sadasnju glavu na gramofonu.
 
Nazad
Vrh Dno