Šta je novo?

Preporuka za gasni kotao

Hteo bih da zamenim kotao, ali moj Junkers iz 1985 nikako da se pokvari.
 
Čitam temu, dogodine ću i ja na gas da pređem.

Vidim da najveću zabunu nam prave loši, needukovani ili bezobrazni majstori (oni koji rade kako koga "očepim" za cenu).
S tim sam se pomirio, da je kao nešto normalno jer je kao teško naći majstora ali ne dajte da vas prave budalom. One bezobrazne treba izbegavati pa nek propadnu
ako misle da rade malo i mlate mnogo para.

Od prijatelja sam naučio, iz njegovog iskustva od pre 10+ godina, da je sa majstorima za gasne kotolove posebno u sezoni kada treba da uradi godišnji servis
isto kao sa klima tehničarima - stalno su zauzeti i cene visoke.
Tako je sa svima koji imaju malo posla i van sezone ne umeju da ga nađu. Valjda.

@Milan81
Plati pivo, ja ću da ga pokvarim uslužno. ;)

 
kao i ranije, neću previše koristiti toplu vodu na gas.
Neces valjda korsiti bojler na struju za toplu vodu ili si rekao u smislu da ne trošiš previše tople vode?
Komšija je ove zime prešao na gas i račun za struju mu se smanjio za 5000.
6 je ukućana i 2 bojlera na struju su zavrnuta...
 
Meni kompletni računi za struju nisu toliki :)

Nas je dvoje i bez posebnog razloga držimo jedan od 80 litara uvek dobro zagrejan 24/7 i jedan onaj pljosnati zagrejan na 40C. Ne pitaj zašto.

Nije nam to neki trošak, pa ipak biram komfor. Kada smo odsutni duže od 2 dana, isključim bojlere, pa u povratku sa puta, dobro dodje topla voda na gas, da ne čekamo ove da ugreju.

@zamzung što se majstora za grejanje, sa kojima sam prethodnih meseci bio u kontaktu tiče, da svakome bih mogao da nađem zamerku. Svaki ima neki svoj način rada i u skladu sa tim neke svoje predrasude. Za Bosch kotlove se ispostavilo da čovek koga poznajem od pre 20 godina (pominjao sam gore) i nije Bosch serviser, već je to njegov sin. Koji je pre tih 20 godina bio klinac i kaže seća se objekta na kom su radili kod mene, to mu je bio jedan od prvih poslova, ali tada je samo išao i nosio alat :)
Momak je baš ostavio utisak profesionalca. Svaka reč na mestu, vidim da sve radi po proceduri i ono od instrukcija i obaveštenja što je meni dao. Stvarno sam zadovoljan uslugom.

Ono što je zajedničko za sve majstore, ugradnja kotla je 150-170eur + potrošen materijal. Ostavili su mi predračun šta su kupili, odbili sve što nisu utrošili i odneli sa sobom. Nije da sam ja brojao šta su zaista ugradili i potrošili.

Puštanje u rad, za svaki brend je 80eur.
Povezivanje termostata je 20-30eur.

Cene su zaista gotovo standardizovane.
 
@PJ
Za tebe od 40l a za gospođu 80, poznato mi je to 🤣 nas je 5 i malo je od 80l,idealno bi bilo od 150l i da se samo noću greje u jeftinoj tarifi pod uslovom da je tih 150l dovoljno. Moja ukupna jeftina struja je 700-800din a svako veče palim maltene ispražnjen bojler da puni u jeftinoj tarifi plus sudo mašina se programira svako veče da se pali u 2-3 ujutru. I onda kažu kako je struja skupa jeste ako se koristi skupa tarifa koja je 4 puta skuplja od jeftine.
30 dana puta 3 ipo sata rada bojlera za 800 din to nema nigde.
 
Ne stedite i odrzavajte, nije gas za salu!

 
Ovo je opste ludilo!!! Jedan kaze nemoj Vaillant,to placas samo ime. Drugi kaze,gde ces Bosh on se sad sklapa u Turskoj.Treci kaze Romstal je odlican, Uh pa on je italijan!!! Dodje coveku da poludi... Ah,da,zaboravio sam da pomenem i Ariston. Jedni kazu top je drugi bezi od njega. I kako covek posle da se odluci sta da kupi???
U svakoj prodavnici u koju udjete druga prica. Svi hvale ono sto imaju u svojoj radnji. Jos nisam usao u neku radnju a da su mi dali preporuku a jedan isti brend. LUDILOOOO!!!
 
Poslednja izmena:
Ovo je opste ludilo!!! Jedan kaze nemoj Vaillant,to placas samo ime. Drugi kaze,gde ces Bosh on se sad sklapa u Turskoj.Treci kaze Romstal je odlican, Uh pa on je italijan!!! Dodje coveku da poludi... Ah,da,zaboravio sam da pomenem i Ariston. Jedni kazu top je drugi bezi od njega. I kako covek posle da se odluci sta da kupi???
U svakoj prodavnici u koju udjete druga prica. Svi hvale ono sto imaju u svojoj radnji. Jos nisam usao u neku radnju a da su mi dali preporuku a jedan isti brend. LUDILOOOO!!!
Ne znam koliko ces ovde pronaci pravi odgovor, ipak je na ovom forumu klima najpopularniji vid grejanja. Razumem i zasto, moguce je ugraditi je svuda, dok za gas moras imati razne preduslove. Opet, komfor nema cenu, sa 1 gasnim kotlom bilo bi mi potrebno 4 klima uredjaja (za grejanje 2 etaze porodicne kuce), pa tu svaka usteda sto se tice grejanja na klimu pada u vodu.

Sto se tice kotla, ja sam se ipak odlucio za Vaillant, i to za najskuplji koji su imali u ponudi od 25 kW, ecotec exclusive VU25, pa u toku naredne sezone mogu javiti iskustva, jer dok se izborim sa birokratijom i prikljucim kotao na mrezu, zavrsice se grejna sezona...
 
Već nekoliko puta sam ovde pisao, 2010. sam kupio Vaillant u varijanti - daj šta je najbolje, nema veze koliko košta. Kada je došlo do kvara, popravka je u potpunosti ekonomski neopravdana.

Sada sam kupio Bosch, upola cene od novog, odgovarajućeg, Vaillanta.

To što ti svako nudi ono što ima u ponudi ili na čemu ima najveću maržu nije problem, kada bi taj prodavac znao da brani tu prodaju.
Pisao sam gore kako su mi u Domingu nudili neki Romstal i jedan od argumenata je bio da kod Boscha plaćam ime i da je zato skuplji, a kada smo uporedili 24 vs 24kw i oba kondenzaciona, Bosch ispao jeftiniji 😂
Dakle, sami su sebe potopili.
 
Mozda nekome pomogne !!! To sam dobio od servisera.
 

Prilozi

  • IMG-12fc5b73e475564067603b123b4d355e-V.jpg
    IMG-12fc5b73e475564067603b123b4d355e-V.jpg
    122.1 KB · Pregleda: 84
Mozda nekome pomogne !!! To sam dobio od servisera.
Ne znam kako ovo da komentarišem. Ovde su neke informacije malo tačne, malo nisu. Ali zapitajte sebe da li bi pre kupili Fiat ili Mercedes, a još Mercedes povoljniji. Plus toga je se ne bih kladio mnogo da servris i trajnost ovih novopečenih brendova. Ja lično nikada ne bih kupovao Bergen, Habitat i te stvari...
 
Mozda nekome pomogne !!! To sam dobio od servisera.

S obzirom da je ovo IT forum, ja bih ove specifikacije uporedio sa mobilnim telefonima. Džaba jedan brend stavi bolje komponente (mesing zvuči ozbiljnije od plastike) i nagruva neke beskorisne specifikacije (veći raspon modulacije) kada ceo sistem ne radi dovoljno dobro.
Jedino ovaj protok sanitarne vode bih brojao u prednost/manu jednog od kotlova. Zaista osetim da Bosch ima slabiji pritisak tople vode od prethodnog Vaillant kotla, ali kvalitet (nema temperaturne oscilacije) isporučene vode je neuporedivo bolji, tako da mu opraštam niži pritisak.

Ne kažem da je jedan od ova dva kotla bolji ili lošiji, samo što ja lično, spram te tabele, ne bih mogao da odlučim. U svom poslu sam naučio da skuplje nije uvek bolje (ko je rekao Vaillant?), da plastika može da bude bolja od metala i da brend često ne znači ama baš ništa sem imena.

Kod Bosch mi se ne svidja sistem povezivanja creva za kondenz. Bukvalno ga improvizuješ. Kod mene je odvod rešen buzirom kupljenim u prodavnici za elektro materijal. I samo je naraknut. Mogu sa dva prsta da ga skinem.
 
Kod mene Bosch Condens 2500W WBC 24-1 DE treću sezonu, kuća sa 3 stambene jedinice od 270m2 - greje bez problema. Nije u startu povezan za toplu vodu, koristimo bojler, ali kontam da uskoro i to prebacim... Imamo spoljni senzor, a unutrašnji je u samoj kotlarnici - mozda bi mogla da se smanji potrošnja da je u nekom od stanova ali nisu iste veličine pa ne znam da li je to izvodljivo. Uglavnom zadovoljni smo za sad :)
 
Poslednja izmena:
Kod mene Bosch Condens 2500W WBC 24-1 DE treću sezonu, kuća sa 3 stambene jedinice od 270m2 - greje bez problema. Nije u startu povezan za toplu vodu, koristimo bojler, ali kontam da uskoro i to prebacim... Imamo spoljni senzor, a unutrašnji je u samoj kotlarnici - mozda bi mogla da se smanji potrošnja da je u nekom od stanova ali nisu iste veličine pa ne znam da li je to izvodljivo. Uglavnom zadovoljni smo za sad :)
Neka radi samo po spiljnom senzoru, tj stavi 100% uticaj spoljnog termostata. A unutra termoglave na radijatore, i to je to. Unutrašnji (sobni) termometar može biti samo informativnog karaktera
 
Kad smo vec kod spoljnog termostata, jel je obaveza da se stavi na severnu stranu, ili moze i drugacije? Serviser mi govori da mora, ali kod mene je nemoguce u stanu da se stavi na severnu stranu
 
Sever, verovatno, da je ne bi nekim danima pregrejalo direktno sunce. Kod mene je temperaturna sonda mogla na zapad/severo zapad/sever, ali nekako nemam poverenja u taj sistem.
Još manje u onaj Bošov "vuče temperaturu sa interneta".

Već godinama se držim sistema, termostat u najhladnijoj prostoriji, većina ostalih na termoglavama, i radi odlično.
 
Sever, verovatno, da je ne bi nekim danima pregrejalo direktno sunce. Kod mene je temperaturna sonda mogla na zapad/severo zapad/sever, ali nekako nemam poverenja u taj sistem.
Još manje u onaj Bošov "vuče temperaturu sa interneta".

Već godinama se držim sistema, termostat u najhladnijoj prostoriji, većina ostalih na termoglavama, i radi odlično.
Poenta je da temperatura polaza bude minimalna, tj tek dovoljna da pokrije gubitke. Onda kotao konstantno radi, radijatori su konstantno topli, i nema osećaja "toplo - hladno"
 
Slažem se da je niža temperatura polaznog voda bolja/ekonomičnija od više, samo, na ovoj temi se baš preteruje sa pojmom "toplotni gubici prostora" i kalkulatorima.

Toplotni gubitak se uvek računa sa pretpostavljenom spoljnom temperaturom, a tu temperaturu u praksi imamo, recimo 150-200 sati, od 3.000 sati grejne sezone. U toku ovog meseca, u mom dvorištu je bilo i +20 i -4 stepena.

Spoljna temperaturna sonda to može da ispegla donekle, jer je takav sistem jednostavno osuđen na kašnjenje i u periodima velikih oscilacija temperature (nekad nazivano "prelazni period") može da bude prilično nefunkcionalno.

Zagrevanje prostora se na kraju svodi na subjektivni osećaj korisnika prostora. Koliko je stepeni napolju ili to što sobni termostat prijavi 22 ili 22,7 ili 25 stepeni je potpuno nevažno, ako se isti nalazi na pogrešnom mestu ili je neispravan ili je korisniku prostora hladno/toplo.
 
Ja iz mog iskustva sa majstorima i kotlom na čvrsto gorivo (Radijator Kraljevo 25kW) mogu samo da kažem da se tu ne zna ko je lud i da svi namjerno predimenzioniraju kompletan sistem (i cijevi i kotao), samo da bi bili 100% sigurni da ih nećete zvati da vam je hladno.

Evo moj primjer: spratna kuća, osnova 10 sa 7 metara, u prizemlju garaža 4 sa 7 metara koja se ne grije (ali je zatvorena garažnim rolo vratima), sprat se grije kompletan. Radijatori sa termo glavama kod svakog prozora, sušači bez glava u oba kupatila. Slovom i brojem 10 majstora je bilo da pogledaju, daju ponude i da se dogovorimo za sistem - samo jedan je bio normalan i korektan. Igrom slučaja se najmanje i zadržao - cca 15ak minuta, ali je i jedini ispoštovao svoju riječi poslao svoju ponudu u roku od tri dana. Četvorica su kasnila 3-5 dana, ostali ili nisu poslali ponude ili su kasnili toliko da je sve već bilo urađeno dva mjeseca kasnije kad su se sjetili da pošalju ponudu.

Ne znam u čemu je problem, sve je rečeno, pokazano, objašnjeno, ali niko nije ponudio kotao manji od 25 kW, a bilo je i do 35 kW - i sa ovih 25 kW regulator moram da držim na 65 stepeni, da u kući ne bi bio pakao, a pritom je to praktično najniža temperatura da kotao ne kondenzuje onu smolu od dima (i opet se dešava da kondenzuje). Glave su uglavnom na 3.5-4.0 (od 5 stepeni podešavanja pretpostavljam otvorenosti) i u kući je temp oko 25. Očigledno je sistem predimenzionisan, jer da ga ložim po uputstvu na 80 stepeni - bili bi sušeni bakalari i trošio bih preko 50 metara drva.

Zašto napisah ovo? Zato što je zemni vod plina prošao kroz ulicu i treba da se pusti, a planiram da uvedem i plin kao primarno grijanje, drva da ostanu za backup.

S obzirom da mi je očigledno 25ica prevelika, da je moja računica da bi neka 15-18ica bili idealni sa svakog aspekta (temperature u kući, temperature u kotlu, loženja i na kraju potrošnje drva), koliko mi je onda ispravno razmišljanje da bi i plinski kotao trebao da bude tu neke snage? Jasno mi je da je trenutnih 25-6 stepeni i prošlogodišnjih 27-8 stepeni previše, trenutno su bebe tu, ali i one rastu, pa i potreba za eventualno nešto većom temp se smanjuje i plan je nekih 22-23 stepena, a da li bi i čvrsti i plinski manji kotao to mogli da iznesu?
Radijatori su novi, od prošle godina, kao i ostatak instalacije.

Sad trebam da tražim majstora za plinsku instalaciju, a već od same pomisli mi se vrti u glavi. Pa rekoh da vidim šta pametne glave ovdje imaju da kaźu.
 
Gasni kotao je super pametna stvar u odnosu na kotao na čvrsto gorivo (ima i njih pametnih, ali nešto se nisu zapatili, koliko sam shvatio). Gasni kotao će sam da smanjuje potrošnju goriva, kada mu nije potrebno.

Moj novi kotao je dosta tiši, pa ne mogu više po zvuku da procenim kada radi, kada ne, ali prethodnih sedmica, na maks kapacitetu je radio možda do 1 sat dnevno. Stalno radi u nekom smanjenom režimu. Grejem oko 150m2, solidno izolovanog prostora, sa dobrom stolarijom.

Ovaj moj model postoji samo u 24kw, pa nije dobro rešenje kome je potrebno više.

Slažem se da su majstori katastrofa. Stari kotao mi je bio 28kw i ljudi me ubeđivali da opet stavim 28, jer je to "provereno". A i 24 je solidan overkill.
 
@ castor

Lose uradjena instalacija, hidrulicki nije ispravna.
 
Nedostaje kotlovski krug, a mozda i bafer. Elem nije lako nabaviti (ako ima uopste u ponudi) kotao na cvrsto slabiji od 25kW.

Kod gasnog kotla to nije toliko bitno, a ima i modela sa “modulacijom snage”, prema potrebi.
 
Poslednja izmena:
Jbmliga, bio još jedan majstor da pregleda sve pred ovu sezonu i kaže da je ok.
Ne znam ništa od toga, ali djeluje mi da je kotao prejak za moju kuću.
Gdje naći nekoga ko zna?
 
Jbmliga, bio još jedan majstor da pregleda sve pred ovu sezonu i kaže da je ok.
Ne znam ništa od toga, ali djeluje mi da je kotao prejak za moju kuću.
Gdje naći nekoga ko zna?
Ti si u istoj problematici kao i ja , dovoljno ti je 40-50c temp vode za grejanje a to je za kotao mucenje i gusenje, kad se kotao lozi po propisu na 70..80 i vise celzijusa onda u kuci ne mogu da zivim od toplote i imam osecaj da uzaludno bacam drva/ugalj... Kotao ti jeste prejak ali manje od 20-22kw mislim da ni nema nigde u ponudi? To se lako resava dodatnim komponentama u kotlarnici.. Bafer , mesajuci ventili itd itd ali na zalost to toliko kosta da se postavlja pitanje koliko to finansijski ima smila.. Gas je po meni tu ipak superiorniji ... grejanje "na dugme" , podesavas temp. grejanja koja ti odgovara (pa mozes bez brige i na podno i na radijatore sta god ti volja) , kotao sam modulira snagom koja je tebi potrebna a komfor u vidu ne moranja da se cepaju i slazu drva/ugalj je samo bonus..
 
Gle, tematika nije nova, i, ustvari, dosta je poznata...

Da ne otkrivam toplu vodu, pokušaću da budem što kraći...

Što se tiče kotlova na čvrsto, naravno da je velika većina instaliranih kotlova predimenzionisana, a čak i kada nije, uzevši u obzir činjenicu da je kontrola sagorevanja skoro nikakva - vrlo je teško, ako ne i nemoguće, ostvariti komforno grejanje.

Jedan od načina, verovatno i najbolji, je dodavanje relativno velike količine vode u sistem, u vidu bafera.
Princip je da se kotlom zagreje voda u posudi, a iz posude se voda šalje u radijatore ili druga grejna tela.
Benefiti - manji broj loženja, optimalno iskorišćenje goriva, manje habanje kotla, povećan komfor grejanja.
Mane - zahteva pare i prostor.

Nasuprot ovima, kod kotlova na gas ( i na pelet ) kontrola sagorevanja je višestruko unapređena - regulacijom količine goriva, vazduha i trajanjem sagorevanja.

Još par napomena...

Kod grejanja radijatorima, teško da može da se "promaši" kapacitet, dok je u slučaju podnog grejanja, ipak, potrebno konsultovati stručno lice.

Prilikom izbora kotla na gas, razmotriti, trezveno, da li je potreban kondenzacioni ili je dovoljan običan old skul.

Fala na pažnji
Zaboravih dq dodam...
Kod kotlova na drva, jedna te ista drva te zagreju nekoliko puta...
Kad cepaš, pa kad unosiš, pa kad založiš...
 
Prilikom izbora kotla na gas, razmotriti, trezveno, da li je potreban kondenzacioni ili je dovoljan običan old skul.

Ne vidim nijedan razlog za kupovinu konvencionlanog kotla na gas, osim ako je problem odvod kondenza.
Cene su im sada vrlo slične, toliko, da je dovoljno da ga samo u periodima smanjene potrebe za toplotnom energijom koristimo u niskotemperaturnom režimu i razlika će se isplatiti za nekoliko sezona.
 
Kao na primer?
Podeli info, možda nekome bude korisno.
 
Npr,

Iako kažeš da su sa cenama tu negde, (nisam siguran, nisam u toku od prošle sezone, tada sam kupio novi) ipak mislim da su obični jeftiniji...

Drugo, dosta su pouzdaniji i jeftiniji za održavnje, kako delova (dostupnost i cena), tako i stručno osposobljenih lica, da ne kažem - majstora...

Treće, ušteda - uočljiva je samo pri optimalnim uslovima, štoćereći dovoljno termički izolovan prostor i odgovarajući kapacitet grejnih tela.
Preciznije, ukoliko na već postojeći sistem radijatora, sračunatim za obični lotao, ugradiš kondenzacioni, razlika u potrošnjama je marginalna, dodao bih - nije vredna.

Da ne bude zabune,
Navodim svoje mišljenje, a na osnovu informacija i podataka koje sam skupljao prošle sezone, zbog zamene 20 godina starog kotla.

Pa ti vidi
 
Nazad
Vrh Dno