Šta je novo?

Hardver PREPORUČITE MI - Gaming konfiguraciju, za neki razuman i ne preveliki novac (sve kupujem isključivo POLOVNO)

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Nešo

Poštovan
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poruke
48
Poena
60
Ovo planiram sinu (10 god.) kupiti. Meni realno uopšte to nebi trebalo (gpošlo me je). Znam, da imaju neke slične teme, ali se nebih vodio time. Gledao sam neke ponude na KP i ima svega i svačega. Raspon je od nekih 500, pa sve do 2,000 (i više) eura. U moru tih ponuda, ja tek sad ne znam, šta bi mi eventualno bio najbolji i najrentabilniji izbor. Bitno mi je, da koliko - toliko ta mašina može izgurati i one nešto zahtevnije naslove i da uz to bude višegodišnje rešenje. Stabilna, pre svega i pouzdana.

Ne znam ni da li je bolje AMD ili Intel, koja generacija, zatim: matična, procesor, grafička, koji RAM/koliko GB, koji hard (HDD/SSD)/kapacitet, kućište, napajanje i (veoma bitno) hlađenje. Puno pitanja zaista ima i još više razmišljanja, šta i kako.

Pa, ako može neka pomoć, savet, bilo šta?
 
Šta će detetu od 10 godina jak komp? Možda nešto osnovno, jer koliko sam ispratio, sad u školi mnogo ranije kraću sa računarima, programiranjem itd.
Ali utući 1000 evra ili nedajbože 2000, to je totalna glupost.
Neki Rajzen sa integrisanom grafičkom (tipa 5600G), 16GB RAM-a, B550 ploča (može i B450), nVMe SSD od jedno 512GB (ili 1TB ili HDD od 1TB), kućište po izboru i neko solidno napajanje i to je to.
 
prica za djecu da je amd sad jeftinija opcija od intela..
A po čemu nije? Koji intelov procesor može parirati 5800X3D i koja je njegova maloprodajna cena? Isto tako i matične ploče, kako se one kreću? Kakvo god poređenje da sam pravio, što se tiče novih i polovnih komponenti, gotovih konfiguracija, pa i polukonfiguracija, nekako je ispadalo da je AMD povoljnija kupovina, u odnosu na Intel. Čisto sumnjam, da se neki Intelov (dostojan 5800X3D) može naći ispod 340-ak eura, koliko on košta ili (ako ćemo niže) neki povoljniji, za duplo manje para, u odnosu na 5600X. Kako stvari stoje, makar meni, ništa ne ukazuje na to, da je Intel jeftinije rešenje. Uvek sam (kao što rekoh) koristio Intel, ali ovog puta mislim da neću.
 
Šta će detetu od 10 godina jak komp? Možda nešto osnovno, jer koliko sam ispratio, sad u školi mnogo ranije kraću sa računarima, programiranjem itd.
Ali utući 1000 evra ili nedajbože 2000, to je totalna glupost.
Neki Rajzen sa integrisanom grafičkom (tipa 5600G), 16GB RAM-a, B550 ploča (može i B450), nVMe SSD od jedno 512GB (ili 1TB ili HDD od 1TB), kućište po izboru i neko solidno napajanje i to je to.
I ja kad sam bio osnovac je započela Informatika, kao predmet. Međutim, to je tad bilo više teoretski, nego li praktična nastava. Dok je sad to upravo na tom nivou, kakav i treba da bude. Od 5. razreda kreću. Pošto vidim da ga to zanima i da to voli, ko zna, može kasnije i nastaviti sa tim, šta fali. Što se tiče neke takve (da kažem osnovne) konfiguracije, toga ima da se nađe na pretek. Do max 500e ima da biraš. Ali, šta sam time postigao? Da kasnije (99%) budem prinuđen da kupujem drugi komp? Bolje ovako da uradim sad - jednom i miran sam, prilično duže vreme.
 
Do max 500e ima da biraš. Ali, šta sam time postigao? Da kasnije (99%) budem prinuđen da kupujem drugi komp? Bolje ovako da uradim sad - jednom i miran sam, prilično duže vreme.
Slazem se za preporuku sto je @enDuRo99 predlozio. U tu konfiguraciju moze da se za koju godinu doda zasebna graficka od 200-250e i da se osposobi i za igranje zahtevnijih igara, a i jaci procesor ako bas bude potrebe (doticni 5800X3D npr.)

Ako je primarna namena igre a ne ucenje informatike, onda @jurodivi predlog u 10om postu u temi.

Koje igre bi se igrale konkretno? Ako je nesto poput Fortnite, Warframe, GTA5 to moze i na 5600G bez zasebne grafike.
 
I ja kad sam bio osnovac je započela Informatika, kao predmet. Međutim, to je tad bilo više teoretski, nego li praktična nastava. Dok je sad to upravo na tom nivou, kakav i treba da bude. Od 5. razreda kreću. Pošto vidim da ga to zanima i da to voli, ko zna, može kasnije i nastaviti sa tim, šta fali. Što se tiče neke takve (da kažem osnovne) konfiguracije, toga ima da se nađe na pretek. Do max 500e ima da biraš. Ali, šta sam time postigao? Da kasnije (99%) budem prinuđen da kupujem drugi komp? Bolje ovako da uradim sad - jednom i miran sam, prilično duže vreme.
Ta priča miran sam duže vreme ne pije vodu, posebno ako se klinac navuče na kompjutere i počne da prati šta se dešava na polju hardvera. Onda će poželeti da bude u trebdu i da menja, budži, menja, budži, menja... Tako će otvoriti pandorinu kutiju ;) koju nećeš uspeti da zatvoriš dok god ne postane finansijski sposoban da to radi od svoje kinte.
 
Slazem se za preporuku sto je @enDuRo99 predlozio. U tu konfiguraciju moze da se za koju godinu doda zasebna graficka od 200-250e i da se osposobi i za igranje zahtevnijih igara, a i jaci procesor ako bas bude potrebe (doticni 5800X3D npr.)

Ako je primarna namena igre a ne ucenje informatike, onda @jurodivi predlog u 10om postu u temi.

Koje igre bi se igrale konkretno? Ako je nesto poput Fortnite, Warframe, GTA5 to moze i na 5600G bez zasebne grafike.Najveće

Slazem se za preporuku sto je @enDuRo99 predlozio. U tu konfiguraciju moze da se za koju godinu doda zasebna graficka od 200-250e i da se osposobi i za igranje zahtevnijih igara, a i jaci procesor ako bas bude potrebe (doticni 5800X3D npr.)

Ako je primarna namena igre a ne ucenje informatike, onda @jurodivi predlog u 10om postu u temi.

Koje igre bi se igrale konkretno? Ako je nesto poput Fortnite, Warframe, GTA5 to moze i na 5600G bez zasebne grafike.
Kao i većinu dece, zanimaju ga najviše igre. Uz to naravno ide i učenje. Kad bi hteo ozbiljno da pristupi tome, to bi bilo dobro za njega i njegovu budućnost. IT uzima sve veći mah i tek će. U toj sferi može itekako dobro da prođe. Ima izuzetan talenat i plus, to ga privlači. Mada, otom-potom, vreme će pokazati. Igre, tog tipa (za sad), mada verujem da će ubrzo proširiti interesovanja, na jače naslove. Voli FPS igre, CS, kao i Minecraft, GTAV, itd. Voli da isprobava, menja...
 
Ta priča miran sam duže vreme ne pije vodu, posebno ako se klinac navuče na kompjutere i počne da prati šta se dešava na polju hardvera. Onda će poželeti da bude u trebdu i da menja, budži, menja, budži, menja... Tako će otvoriti pandorinu kutiju ;) koju nećeš uspeti da zatvoriš dok god ne postane finansijski sposoban da to radi od svoje kinte.
E, to će malo teže. 😁 Kad zaradi, nek budži i menja do mile volje, a od mene toliko. 😁 Dobro, nešto skromnije, za koju godinu i 'ajd, malo jača (možda) grafička i sl. Ali, da ispunjavam eventualne hirove, a to nikako. Mada, ruku na srce, nikad ništa puno nije tražio. Vaspitao sam da, da uvek ceni ono što ima i koliko ima. Da to poštuje i da na tome bude zahvalan. Što najiskrenije i čini, ma šta god da je u pitanju. I najmanja sitnica ga obraduje. Znam da ovo želi, a bio bi zahvalan na bilo kakvom kompu. Dok sam ja taj, koji ne želim uraditi, ono što su drugi meni. Stoga se trudim, koliko god mogu. Jer nema tog novca, koji je vredniji, od samo jednog njegovog trenutka sreće i radosti. To nema cenu, niti kod bilo kog drugog roditelja, koji razmišlja na isti način.
 
A po čemu nije? Koji intelov procesor može parirati 5800X3D i koja je njegova maloprodajna cena? Isto tako i matične ploče, kako se one kreću? Kakvo god poređenje da sam pravio, što se tiče novih i polovnih komponenti, gotovih konfiguracija, pa i polukonfiguracija, nekako je ispadalo da je AMD povoljnija kupovina, u odnosu na Intel. Čisto sumnjam, da se neki Intelov (dostojan 5800X3D) može naći ispod 340-ak eura, koliko on košta ili (ako ćemo niže) neki povoljniji, za duplo manje para, u odnosu na 5600X. Kako stvari stoje, makar meni, ništa ne ukazuje na to, da je Intel jeftinije rešenje. Uvek sam (kao što rekoh) koristio Intel, ali ovog puta mislim da neću.
12700k i kf mu pariraju i cak su bolji u nekim stvarima..al to je prica ko zvijezda vs partizan...oba procesora su tu negdje cjenovno ko 5800x3d..e sad 13600k i kf su jos bolji..13600kf je u malu bocu jefitiniji od 5800X3D a pojede ga za dorucak, rucak i veceru..em je ispod 350 evra..

9 7950X3D - £648.11
msi meg godlike eatx x670e - skupa ko vrag preko £1200
asus rog crosshair hero x670e - £597
asus rog strix x670e-e gaming - £508
gigabye aorus master x670e je malo jeftiniji od gigabayte aorus master z790

13900K - £564
msi meg godlike eatx z790 - ispod £1200
asus rog maximux here z790 atx - £587
asus rog strix z790e gaming - £449

tako da cu opet reci prica da je amd jeftiniji..nije vise..
 
12700k i kf mu pariraju i cak su bolji u nekim stvarima..al to je prica ko zvijezda vs partizan...oba procesora su tu negdje cjenovno ko 5800x3d..e sad 13600k i kf su jos bolji..13600kf je u malu bocu jefitiniji od 5800X3D a pojede ga za dorucak, rucak i veceru..em je ispod 350 evra..

9 7950X3D - £648.11
msi meg godlike eatx x670e - skupa ko vrag preko £1200
asus rog crosshair hero x670e - £597
asus rog strix x670e-e gaming - £508
gigabye aorus master x670e je malo jeftiniji od gigabayte aorus master z790

13900K - £564
msi meg godlike eatx z790 - ispod £1200
asus rog maximux here z790 atx - £587
asus rog strix z790e gaming - £449

tako da cu opet reci prica da je amd jeftiniji..nije vise..
Misliš da je 13600KF bolji, od 5800X3D?

Ma, ovo su većinom teškaši. Ja ni u ludilu da ploču ili nebitno šta, nikad nebih dao 1000+ e. To je van svake pameti, kcvi to. To ko jedan komp na KP, cena 10,000e. Pa da ležid na parama teško da bih to uzeo. Ajd do nejajih 1000 i nekako. Malo me teše cene mob. telefona, pa tu nalazim logiku neaju. A sve prfko toga, ne hvala.
 
teska kategorija je cisto onako poredjenje..ti neb dao..neko kupuje, pa sam samo naveo..

sad kad bi gledao cpu i mb iz mid range sve bi to bilo opet ono da amd vise nije jeftin..

da 13600kf je bolji od 5800x3d..
 
prica za djecu da je amd sad jeftinija opcija od intela..

Tačno, ali da napomenem neke stvari vezane baš za ovaj trenutak. B550 su sjajne ploče. Skroz zrela tehnologija, ima konfor što se konektora tiče za NVME, tip C kome treba. Neki maksimum za procesore ryzen 5. Za start kao najbolji odnos cene kvaliteTa je 5600 za oko 100€ ili kod nas 130€. Zna se koji maksimalno procesri mogu da se ugrade na AM 4, iz serije 5.
Intel trenutno jeftiniji - bolji, ali opet limitiran sa soketom. Polovnbi procesori su mi dosta skupi. Kod Intela mi ovo i najviše smeta.
 
nisam u srbiji pa ne poznajem market sto se tice polovnih cpu..al bar ono sto mogu da vidim kod mene u engleskoj preko fbmarket je da ima i te kako pristojnih cijena sto se tice polovnih intela..

njemu sam kao neku vrstu izazova samo reko da postoji ispod 350 evra intel a da je bolji od 5800x3d. e sad on je u startu naveo cifru od 500-2000 evra pa mozda malo i vise..ako ce mozda malo i vise moze se cak u srbiji sto sam malo pogledo online, sloziti i nova konfiguracija sto se tice intela lga 1700 sa ddr5 i 4070 gpu..za klinca ce to biti solidno...ja sad nekad lupim sebi samar i pitam se zasto sastavljam novi pc kad mi stari q6600 dok igram csgo i dalje odradjuje poso tj vrlo dobro sam zadovoljan u smislu naigram se, nisam kanta za busenje, imam nekad skor 21:5..😁 al eto dupe gladno..

na njemu je da odluci hoce li am5 il lga 1700 il am4...dal ce ici na ddr4 il ddr5..
 
nisam u srbiji pa ne poznajem market sto se tice polovnih cpu..al bar ono sto mogu da vidim kod mene u engleskoj preko fbmarket je da ima i te kako pristojnih cijena sto se tice polovnih intela..

njemu sam kao neku vrstu izazova samo reko da postoji ispod 350 evra intel a da je bolji od 5800x3d. e sad on je u startu naveo cifru od 500-2000 evra pa mozda malo i vise..ako ce mozda malo i vise moze se cak u srbiji sto sam malo pogledo online, sloziti i nova konfiguracija sto se tice intela lga 1700 sa ddr5 i 4070 gpu..za klinca ce to biti solidno...ja sad nekad lupim sebi samar i pitam se zasto sastavljam novi pc kad mi stari q6600 dok igram csgo i dalje odradjuje poso tj vrlo dobro sam zadovoljan u smislu naigram se, nisam kanta za busenje, imam nekad skor 21:5..😁 al eto dupe gladno..

na njemu je da odluci hoce li am5 il lga 1700 il am4...dal ce ici na ddr4 il ddr5..
Nebi me čudilo da smo mi ovde jači s cenama, u odnosu na tu. Ali, to već ne znam, kako se kreću tu. Ovde sam gledao i u nekim prodavnicama, kako se kreću cene gotovih pc-a. Tog ranga, 5600X/16/512+2T/3060... najpovoljnije sam našao za nekih 1040-ak eura, a dok nešto slično tome (12400F) sa 1Tb manje, za nekih 30-40e manje. Kada takve konfiguracije uporedim, iz nekoliko cenovnih kategorija i sličnih peiformansi, prednost po pitanju cene ide na stradmu AMD-a. U 90% slučajeva je AMD jeftiniji. Najvše ponude ima iz starijih generacija, ali su cene zaista nerealno visoke, i za jedne i za druge. I opet dolazim do zaključka, da je najrentabilnije kupovati zasebne komponente i sam sklopiti računar. Time može barem 20-ak% da se uštedi, a možda čak i više, što nikako nije malo, naprotiv.
 
uvijek je bolje sam sebi sloziti ako znas..neke komponente kad ih kupujes posebno imaju duzu godisnju garanciju nego kad bi kupio slozeni komp. kod slozenih nekada informacije o komponentama su netransparetne..i ako su transparetne, kad saberes sve komponente vidis koliko je jeftinije od cijene koja se prodaje.
 
uvijek je bolje sam sebi sloziti ako znas..neke komponente kad ih kupujes posebno imaju duzu godisnju garanciju nego kad bi kupio slozeni komp. kod slozenih nekada informacije o komponentama su netransparetne..i ako su transparetne, kad saberes sve komponente vidis koliko je jeftinije od cijene koja se prodaje.
Prilično je jeftinije, kad svedeš računicu. Mora se kalkulisati, nema nam druge.
Po vama, čije su ploče bolje: Asus, ASRock, Gigabyte, MSI... ili?
 
ja licno preferiram asus rog strix jer mi novcanik dozvoljava..al nekako u srcu sam takodje navijac asusa..no to ne znaci da ostale maticne nisu ok..treba da vidis koliko ti novac dozvoljava..unutra asusa imas budzetne, imas mid range i high end. isto tako i unutra ostalih brendova...

pored novca, trebas da vidis sta ti treba 3, 4 , 5 m2 slotova. 4 il vise sata portova, dal ti treba usb-c na prednjem dijelu, dal ti treba thunderbolt i td..
 
ja licno preferiram asus rog strix jer mi novcanik dozvoljava..al nekako u srcu sam takodje navijac asusa..no to ne znaci da ostale maticne nisu ok..treba da vidis koliko ti novac dozvoljava..unutra asusa imas budzetne, imas mid range i high end. isto tako i unutra ostalih brendova...

pored novca, trebas da vidis sta ti treba 3, 4 , 5 m2 slotova. 4 il vise sata portova, dal ti treba usb-c na prednjem dijelu, dal ti treba thunderbolt i td..
I ja preferiram Asusove ploče. Nekako su mi ubedljivije, i još od ranije sam takav utisak stekao. A konkretno za game, ROG STRIX serija je primarna? Što se tiče TUF-a, neka konkretna razlika, prednosti-mane?
 
13600K je nekih 260-270€ na KP. Imaš malo slabiju varijantu u vidu 13500 za 225-230€. Ryzen 7600x je tu negde, možda desetak evra manje...
Doduše, ovo su cene na Kupujem-Prodajem, ne znam gde si ti i gde kupuješ...

E sad, ne znam koliko daleko planiraš. Sve ovo je na platformama koje nemaju budućnost...

Na primer, uzmeš Ryzen 5600 odatle možeš da skočiš jedino na polovni 5900x, recimo, kroz par godina uz mali dobitak ako se ne radi nešto sa svim tim jezgrima. 5700x ti je sada neka zlatna sredina što se tiče AMD-ove DDR4 platforme. Uglavnom, nešto što uzmeš da premostiš narednih par godina do novijih stvari...bar ja tako vidim AM4.

Kad smo kod AMD-a, možeš odmah da odeš na AM5, uzmeš 7600x, B650 ploču i 32GB DDR5 RAM-a, što će u startu da košta više (računaj na 500-550€), platforma još nije skroz ispeglana ali su procesori i ploče odlični i imaće dužu podršku. Koliko dugu, ne znam...

I imaš Intel opciju, koja nit' je tamo nit' ovamo. 12400F je jeftin i lako se hladi, u rangu 5600/5700x (ako ne računamo seriozniju upotrebu), ploče koje su dovoljno jake za njega pa i 13600K nisu nešto skupe...Ako se ispružiš za malo bolju ploču, moći ćeš nekad da staviš i 13900(K) na nju što je već seriozna snaga i opipljivi apgrejd (srećno sa hlađenjem istog, doduše). U neku ruku, nije loša opcija jer nisi ograničen na skuplji DDR5 a jači Inteli poput 13700 i 13900 su u rangu jačih AMD 7000 procesora. Praktično, iste performanse kao AMD 7000 platforma za manje ulaganje...kroz 4-5 godina će verovatno biti svejedno šta si sada uzeo.
Sad, da li uzeti slabiji 12400 pa kroz neku godinu neštp jače ili odmah uzeti 13600K pa dokle izgura, ne znam...

Ovih dana i sam razmišljam i gledam cene, ploče, itd. i ta Intel varijanta mi deluje sve primamljivije pošto ionako planiram apgrejd sa postojeće mašine...a već sam uzeo Ryzen 5700x, heh.

Što se ploča tiče, to je već posebna priča i mnogo zavisi od tvojih potreba.

Nadam se da te nisam mnogo zbunio, heh. Kao đto rekoh, ovih dana i ja razmatram razne opcije pa mi se već muti u glavi...

PS: da još zakomplikujemo stvari, u drugoj polovini godine bi Intel trebal oda izbaci novu generaciju. Kada, kakva će biti, koliko će sve to da košta (verovatno novi socket), ko zna...A i za AMD se šuška o novoj seriji.
 
navodno ce am5 do 2025...intel ima u planu odraditi refresh raptor lake..dok meteor lake sve vise se prica na odgadjanje do 2024 il cak odgadjanje i prelazak na arrow lake kao tu 14 generaciju intela..
 
AM5 do 2025.? To nije mnogo. Intel 13000 će 'ladno da bude dobar dotle i onda cela priča o dugovečnosti AM5 pada u vodu...potpuno je svejedno kad ćeš za 2-3 godine (već smo na pola 2023.) ionako morati da pređeš na nešto drugo ako hoćeš apgrejd.
Procesori na stranu, šta dobijaš sa AM5 što već nemaš sa LGA1700? DDR5 imaš na obe. USB situacija je ista, jedino možda dobiješ više USB portova na AM5 ali dobijaš ih dovoljno i sa LGA1700. Obe platforme daju 2-4 M.2 slota. Sa PCIe slotovima je šareno od ploče do ploče, ali isti đavo - na obe dobijaš beskorisni PCIe 5 (i to ne uvek) i PCIe 4.
I što bi onda uzimao AM5 kad sad možeš da uzmeš Raptor Lake za manje pare i istu snagu, i čekaš 2026...
 
Koliko vas je menjalo cpu u istom socketu? Zar je toliko tesko i plocu zameniti. Gledaj sta ti sad odgovara i kupi. Za 2-3 godine ce za te pare sto bi sad kupio "dugovecnost" moci ces kupiti novu aktuelnu generaciju. I da mozes da cekas. Uvek dolazi novo volje brze i prodje zivor u cekanju necheg. Zivot je kratak.
 
Ako sam ja razumeo dobro ovaj komplet se kupuje za dete od 10 godina, za igrice i učenje programiranja potencijalno.
Za tu namenu ja ne bih bacao pare jer dete neće videti nikakvu razliku izmedju 5600 i 5800x3d, 5450 ili 550 ploče, amd ili intel.. Niti je tu mnogo bitna neka dugovečnost platforme da bi se sad plaćalo 50% više zbog toga.
Ryzen 5600, B450 ili B550 šta naleti povoljno, 2x16gb memorije jer je jeftina, 6700xt i miran je za naredne 3-4 godine, dete će biti prezadovoljno i ništa bolje u tom periodu mu neće trebati.
A kad napuni 13-14 godina, i bude znao šta hoće i želi onda zameniš sve kompletno. Šta god da uzmeš i (pre)platiš sada će mu biti nebitno, a za 4 godine, kad se bude razumeo i znao šta želi, biće mu nedovoljno dobro.
 
Skrcati tolike pare za komp detetu od 10 god... za igranje. Najviše će da bulji u mob. Apsolutno bacanje para.

Mom klincu sam pre par godina uzeo brendiranu mašinu (zbog malog kućišta), ubacio dodatni SSD, još malo rama, i GT1030
i5-4440S, 12GB, 256+512 SSD (oba novi) i pomenuta GT1030. Cela priča izašla na manje od cca 200-ak €. Monitor naknadno kupljen nov, na akciji, 24-a Lenovo.
Kada se igra, nakon gomile isprobanih igara ostao je na GTA5, Minecraft, Discordu i još par njih.
Ono što uči u (sad već srednjoj) školi, nije ni za digitron (iako ide u prirodnjačku gimnaziju)
Sve to savršeno funkcioniše na ovakvom kompiću. Savršeno. Ni u jednom trenutku se nije požalio da nešto ne funkcioniše kako treba ili da mu treba bolje,
Njegov mob je inicijalno skuplji od kompa, btw, mada sam i njega novog uzeo upola cene.

Slične situacije su i kod njegovih drugara, i kod mojih sa (malom) decom. Bacili mnogo ili malo para, na kraju ih zanima isto. Sad več večinom onlajn igre, koje samo traže dobar net.

Pokušajte decu da navedete da izlaze napolje i da se igraju uživo, ne pospešujte "modernu" asocijalnost.

Pokretaču teme, nhf, tvoj novac, možeš da radiš sa njim šta hoćeš. Samo pažljivo pročitaj socijalni deo ovog posta :) Iz najbolje namere.
 
Poslednja izmena:
ja imam 1030, i trenutnu zezanciju sa novim drajverom pa kad god odradim updejte sve mi pobrka i izgubim pristup nvidia control panel pa vazda moram ici na roll back..a bode me u oci non stop poruka geforce experience da je izaso novi drajver..a uskoro ce nvdia prestati sa updejtemo na win7...

nek kupi klincui noviji sistem ako je naumio da ga usreci..sta znas mozda ce klinac sutra biti novi NiKo, huNter- il maden..
 
Ne instaliraj GF experience, radiće večno i nikad ti neće ništa prijaviti :D
Ionako ni;emu ne služ konkretno
 
nisam imo ni jedan problem za 3070...odgovara mi zbog snimanja dok igram...
 
13600K je nekih 260-270€ na KP. Imaš malo slabiju varijantu u vidu 13500 za 225-230€. Ryzen 7600x je tu negde, možda desetak evra manje...
Doduše, ovo su cene na Kupujem-Prodajem, ne znam gde si ti i gde kupuješ...

E sad, ne znam koliko daleko planiraš. Sve ovo je na platformama koje nemaju budućnost...

Na primer, uzmeš Ryzen 5600 odatle možeš da skočiš jedino na polovni 5900x, recimo, kroz par godina uz mali dobitak ako se ne radi nešto sa svim tim jezgrima. 5700x ti je sada neka zlatna sredina što se tiče AMD-ove DDR4 platforme. Uglavnom, nešto što uzmeš da premostiš narednih par godina do novijih stvari...bar ja tako vidim AM4.

Kad smo kod AMD-a, možeš odmah da odeš na AM5, uzmeš 7600x, B650 ploču i 32GB DDR5 RAM-a, što će u startu da košta više (računaj na 500-550€), platforma još nije skroz ispeglana ali su procesori i ploče odlični i imaće dužu podršku. Koliko dugu, ne znam...

I imaš Intel opciju, koja nit' je tamo nit' ovamo. 12400F je jeftin i lako se hladi, u rangu 5600/5700x (ako ne računamo seriozniju upotrebu), ploče koje su dovoljno jake za njega pa i 13600K nisu nešto skupe...Ako se ispružiš za malo bolju ploču, moći ćeš nekad da staviš i 13900(K) na nju što je već seriozna snaga i opipljivi apgrejd (srećno sa hlađenjem istog, doduše). U neku ruku, nije loša opcija jer nisi ograničen na skuplji DDR5 a jači Inteli poput 13700 i 13900 su u rangu jačih AMD 7000 procesora. Praktično, iste performanse kao AMD 7000 platforma za manje ulaganje...kroz 4-5 godina će verovatno biti svejedno šta si sada uzeo.
Sad, da li uzeti slabiji 12400 pa kroz neku godinu neštp jače ili odmah uzeti 13600K pa dokle izgura, ne znam...

Ovih dana i sam razmišljam i gledam cene, ploče, itd. i ta Intel varijanta mi deluje sve primamljivije pošto ionako planiram apgrejd sa postojeće mašine...a već sam uzeo Ryzen 5700x, heh.

Što se ploča tiče, to je već posebna priča i mnogo zavisi od tvojih potreba.

Nadam se da te nisam mnogo zbunio, heh. Kao đto rekoh, ovih dana i ja razmatram razne opcije pa mi se već muti u glavi...

PS: da još zakomplikujemo stvari, u drugoj polovini godine bi Intel trebal oda izbaci novu generaciju. Kada, kakva će biti, koliko će sve to da košta (verovatno novi socket), ko zna...A i za AMD se šuška o novoj seriji.
Moguće (skoro pa sigurno) da nebismo ni imali tolike dileme i nedoumice, da nam finansijska moć dozvoljava, da svakih godinu-dve u celosti menjamo hardver. Međutim, to je predaleko od realnosti. Zbog toga većina i pokušava, da koliko god može sebi priušti nešto, što bi neki niz godina moglo biti aktuelno. Uz prostor za neki budući apgrejd. Što je i meni takođe cilj. Sad, kad sagledam sve ovo, nameće mi se zaključak, da Intel ostavlja više prostora za to? Za polaz, (ako ne grešim) veći broj čipsetova je na raspolaganju, recimo u odnosu AM5 (kada govorimo o najnovijim socketima). Dosta širok izbor ploča ima. Ne znam, makar takav utisak ja imam. Cene su tu i tamo, kako se uzme. Na obe strane ima da se nađe zavidan broj kvalitetnih, a po pristupačnim cenama. Mnogi stavljaju ploče u drugi plan, npr: što se i dobrog dela gejmera tiče. Primarna im je GPU, zatim (verovatno) CPU, a ploča ,,daj, šta daš". Dok ja recimo pristupam drugačije. Matičnu smatram osnovom i ona mi je polazna tačka. Kasnije, za godinu-dve, u slučaju da uzmem slabiji procesor, isti mogu apgrejdovati u neki jači, kao i sve drugo, takođe. Ako Intel ima prednost u tome, onda da AMD ostavim po strani i da makar time sebi olakšam dalju potragu i razmišljanje. Ako mi veruješ, haos mi je u glavi, što je i za očekivanje, zar ne?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno