Šta je novo?

Hardver PREPORUČITE MI - Gaming konfiguraciju, za neki razuman i ne preveliki novac (sve kupujem isključivo POLOVNO)

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Nešo

Poštovan
Učlanjen(a)
01.05.2017
Poruke
48
Poena
60
Ovo planiram sinu (10 god.) kupiti. Meni realno uopšte to nebi trebalo (gpošlo me je). Znam, da imaju neke slične teme, ali se nebih vodio time. Gledao sam neke ponude na KP i ima svega i svačega. Raspon je od nekih 500, pa sve do 2,000 (i više) eura. U moru tih ponuda, ja tek sad ne znam, šta bi mi eventualno bio najbolji i najrentabilniji izbor. Bitno mi je, da koliko - toliko ta mašina može izgurati i one nešto zahtevnije naslove i da uz to bude višegodišnje rešenje. Stabilna, pre svega i pouzdana.

Ne znam ni da li je bolje AMD ili Intel, koja generacija, zatim: matična, procesor, grafička, koji RAM/koliko GB, koji hard (HDD/SSD)/kapacitet, kućište, napajanje i (veoma bitno) hlađenje. Puno pitanja zaista ima i još više razmišljanja, šta i kako.

Pa, ako može neka pomoć, savet, bilo šta?
 
Mislim da ti je bolje da sklopiš iz delova, nešto novo, nešto polovno.

Ako gledaš kompletan polovan računar, mislim da ćeš najbolji izbor naći sa AMD Ryzen 3600x/3700x pa javi šta ima da ti se pomogne da izabereš.

Za novo, Amd Ryzen 5600x /5700x + 32gb + Kingston RAM + b550 + kingston nvme od 1tb i neka polovna grafika u budžetu i u skladu sa željama za naslove.
 
Za novo, Amd Ryzen 5600x /5700x + 32gb + Kingston RAM + b550 + kingston nvme od 1tb i neka polovna grafika u budžetu i u skladu sa željama za naslove.

Ovo je narealnije rečeno. Ništa ispod se ne isplati.
 
12400f
B660:ima neki ddr4 gigabyte za 110
2x 16GB rama
6700 xt
1tb ssd
Kuciste sta ti lepo
Ja ne znam da kupim jefrino napajanje ja to uvek preplatim pa nisam pravi covek za to. Ko se o mleko opece posleni u jogurt duva (vlasnik rx850x)
 
Sad baš razmišljam (ali i ranije sam), a nemam neki konkretan odgovor. AMD ili Intel, večito pitanje i dilema? Ryzer 5 ili i5, pitanje je sad? Grešim li, ako primetim, da AMD Ryzen 5 5600X ima znatno veći radni takt, za razliku od Intel Core i5-12400F (3.7 naspram 2.5GHz)? Koliko je to zapravo bitno, a verujem da jeste? Dobro, sa OC se situacija menja i tu bi negde bili, a bez toga? Što se tiče samih performansi, optimizacije, energetske efikasnosti, zagrevanja i potrošnje, kome biste prednost dali i zbog čega? Da tu dilemu otklonim prvo, pa idemo dalje. Slažem se sa komentarima i možda bi tako bilo najbolje, da makar (za početak) matična, CPU, i napajanje budu NOVI, a ostalo kako mogu. Jer kad se ima kvalitetna, a pritom nova osnova (matična ploča) kasnije se mogu komponente menjati, jer ima realnog prostora za to. Recimo, za GPU mi je sad suvišno da dajem neke velike pare, za neku novu. Jesu možda povoljnije sad, nego ranije, ali su predaleko od jeftinih. Neka pristojna, polovna, može. Isto, polovno mogu i RAM, SSD/HDD, hladnjak/ventilatori i kućište naravno. A s vremenom, malo po malo menjati i nabudživati, ima štofa za to.
 
Poslednja izmena:
Porediti takt AMD vs. Intel nema smisla jer su različite arhitekture, babe & žabe...bitne su performanse u realnom korišćenju. 5700, 5600x i 12400 su otprilike egal, pogotovo u igrama (što je razlog što se 5600x ne isplati pored 5600, praktično isto za 30ak evra više). 5700x je u igrama možda malo jači ali ne mnogo i ne svuda, u programima koji dobro iskorišćavaju jezgra je osetno jači od ovih.

Sad, Intel vs. AMD...u ovom slučaju ti je isto. Sa 12400 i nekom dobrom B660/B760 pločom kasnije možeš da staviš 13700 ili čak 13900 što je jače od AMD pandana za B550 ploču (osim 5800X3D za igre). Problem je što dobre B660/B760 koštaju više od solidnih B550. Tako da i finansije igraju ulogu...

RAM i SSD-ovi su dosta jeftini, sumnjam da možeš značajnije da uštediš sa polovnim...

Procesor je verovatno najbolji za kupiti polovan, tu nema šta da se pokvari (u slučaju AMD-a treba obratiti pažnju na iglice na procesoru, da nidu krive ili polomljene). Problem je što ih nema često po oglasima. 6-core i nalete, 5700x sam samo jednom video polovnog na prodaju.
5600 je nov na KP 125-130e, 5600x je 150+, 5700x je 170+, 12400F bi trebalo da je 150e...

B550 ploče preko KP su jeftine, ima pristojnih za 100-110e. Polovne B550 su 'ladno skuplje od njih, lol...

Za grafiku treba vrebati na KP. Ja sam našao 3080 za 430e sa još godinu dana domaće garancije, sa papirima i sve...pa koliko izdrži.
Zadnji put kad sam gledao, mogle su da se nađu polovne 6700xt i 3070-ice za 350e ili manje...nove bez garancije, doduše) za 380-400e.

Bacaj pogled i na polukonfiguracije na KP, naleti ponešto solidno s vremena na vreme...
 
Mnogi su prethodnih meseci menjali Ryzen seriju 3xxx za seriju 7xxx. Zato treba pratiti sada te oglase i može se naći kompletan pristojan komp sa dobrom grafikom.

Deluje mi da je njemu to najviše na pameti, takva kupovina.
 
RX6600 polovna na KP-u ide oko 170 eura za bolje brendove, lično, za tako malo dete ne bih dao evrić više za grafiku. Kupovati komponente pa sklapati, polukonfiguracije su uglavnom precenjene i retko nalete dobre po povoljnoj ceni, a brzo odu.
 
B550 ploče preko KP su jeftine, ima pristojnih za 100-110e. Polovne B550 su 'ladno skuplje od njih, lol...
Verovatno si mislio, da su (nove) AMD B550 pjuoče na KP jeftinije, od (polovnih) Intel B660 ili...?

Što se tiče polovnog CPU, šta znam... Kako da budem siguran, da možda nije OC, i to ko zna kako je rađeno i šta? Dobro, imaju i ocene, ali... Možda jedino ako bih našao baš, baš povoljan 5800X3D, ali teško. Ako razlika nije drastično velika, bolje i sigurnije je nov. Kao i matična isto, sa domaćom garancijom i ostalo će već nekako ići. Gledam cene, i Intel B660/760 uopšte nisu jdtine. Nebih da idem unazad, na neku B560 (LGA1200). Jeste da je povoljnije, ali opet nije to, to... Opet nekako sve ide na ruku AMD-u i nekoj B550, barem za sada, rezimirajući cene.
Nemema tu neke dileme. Ko je povoljniji u tom momentu, i to je to. Odavno sam prestao da navijam za brendove. Sada samo cena - kvalitet.


Ram nikada nije koštao manje (DDR4) , a i NVME.
Izgleda... Cene su glavni faktor odluke. Koliko para - toliko muzike...
 
Mnogi su prethodnih meseci menjali Ryzen seriju 3xxx za seriju 7xxx. Zato treba pratiti sada te oglase i može se naći kompletan pristojan komp sa dobrom grafikom.

Deluje mi da je njemu to najviše na pameti, takva kupovina.
Gledao sam na KP. Ima par likova, imaju hrpu sklopljenih mašina, ali može i dogovor, da sklope po želji. Pretežno su polovne komponente, neke u garanciji, a ima i novih, pa može da se iskombinuje. Ali, ne znam koja bi realna cena bila, da se ne zeznem. Npr. Neka AMD B550 ploča, 5600X, 32GB RAM, RX6600/RTX3050... nešto takvo otprilike. Ako je sve polovno, do koliko max to vredi para?
 
To ne zvuči kao polovno već su većinom nove komponente osim gpu.
Ne znam napamet cene. Uporedi pojedinačne komponente sa cenama u našim radnjama ili kod Madjara i polovnu gpu. Mada ne očekujem da je to "povoljna" ponuda, već tržišna.

Ako hoćeš povoljno da prodješ sa polovnom konfigiracijom, treba da sačekaš prodaju od vlasnika a tu teško da će biti oglašena ta serija.
 
To ne zvuči kao polovno već su većinom nove komponente osim gpu.
Ne znam napamet cene. Uporedi pojedinačne komponente sa cenama u našim radnjama ili kod Madjara i polovnu gpu. Mada ne očekujem da je to "povoljna" ponuda, već tržišna.

Ako hoćeš povoljno da prodješ sa polovnom konfigiracijom, treba da sačekaš prodaju od vlasnika a tu teško da će biti oglašena ta serija.
Gledam i ja, kako da prođem ,,najbezbolnije". Ali, još uvek tragam za tim. To, u vezi kupovine od vlasnika. Ima i toga, ali... Brzo sdm proda, ili je precenjena vrednost, a opet sa druge strane, kako i da verujem? Ako taj neko, recimo nema nijednu ocenu na KP. To je mač sa dve oštrice.
 
ASRock B550M Pro4 ploča je 95e nova preko KP. Solidna ploča i nećeš naći ništa bolje za te parež, novo ili polovno. Ili za 110e Asus TUF B550M Plus. Ili za 115e ASRock B550M Steel Legend.

Sad pogledah i polukonfiguracije sa B550 pločama i opet nema nešto bolje i jeftinije od kombinacije B550M Pro4 za 95e, R5 5600 za 125-130e i 2x8GB 3600 CL16 za 50e, sve novo. To je ukupno nekih 270-275e.

Možeš da dodaš 40-45e za Ryzen 5700x. Ili još 30e za 32GB 3600 CL16 memoriju. Jednog dana 5800X3D ili 5900x. I to ti je to što se tiče B550 platforme. Većinu ovoga možeš i sa dobrom B450 pločom poput B450m Mortar Max za nešto manje pare, doduše, ali uz nešto slabije karakteristike ploče.

Što se Intel verzije tiče, videh par polovnih B660 ploča bez garancije za 110e. Mislim da bi te slično koštale te ploče ali nove preko Mađara...
Mislim da je Asus TUF B760M Plus D4 nekih 140e na KP i moći će da izdrži 13700K a možda i 13900 non-K bez problema.
Za procesor imaš 12400F za 150e. Možeš da biraš da li ćeš ploču od nekih 100-115e ili onu Asusovu od 140e uz garantovani apgrejd na jače Intele.

AMD opcija je jeftinija (pogotovo ako uračunamo da će ti za jači Intel trebati ozbiljnije hlađenje dok će ta AMD poslužiti kuler od 30-40e, ali nešto poput 13700/13900 će biti malo jače generalno...pa ti vidi. Možda ti je AMD opcija bolja, ipak...

Pričam o KP jer su kod nas primetno jače cene.



Što se grafika tiče, 6600XT idu od 220-230e naviše, polovne.
Nove navodno od 280e naviše, treba pitati...

6700xt polovne vidim od 320-330 naviše, za nove 370+ (opet, pitati)...

3070 od 300e naviše, nove 380 naviše...
 
Po trenutnim cenama sve novo treba kupiti osim grafike polovne(da bude u garanciji) i procesor koga je jako teško naći po dobroj ceni u odnosu na nov.
Ostalo sve košta kao novo u odnosu na polovno.
 
ASRock B550M Pro4 ploča je 95e nova preko KP. Solidna ploča i nećeš naći ništa bolje za te parež, novo ili polovno. Ili za 110e Asus TUF B550M Plus. Ili za 115e ASRock B550M Steel Legend.

Sad pogledah i polukonfiguracije sa B550 pločama i opet nema nešto bolje i jeftinije od kombinacije B550M Pro4 za 95e, R5 5600 za 125-130e i 2x8GB 3600 CL16 za 50e, sve novo. To je ukupno nekih 270-275e.

Možeš da dodaš 40-45e za Ryzen 5700x. Ili još 30e za 32GB 3600 CL16 memoriju. Jednog dana 5800X3D ili 5900x. I to ti je to što se tiče B550 platforme. Većinu ovoga možeš i sa dobrom B450 pločom poput B450m Mortar Max za nešto manje pare, doduše, ali uz nešto slabije karakteristike ploče.

Što se Intel verzije tiče, videh par polovnih B660 ploča bez garancije za 110e. Mislim da bi te slično koštale te ploče ali nove preko Mađara...
Mislim da je Asus TUF B760M Plus D4 nekih 140e na KP i moći će da izdrži 13700K a možda i 13900 non-K bez problema.
Za procesor imaš 12400F za 150e. Možeš da biraš da li ćeš ploču od nekih 100-115e ili onu Asusovu od 140e uz garantovani apgrejd na jače Intele.

AMD opcija je jeftinija (pogotovo ako uračunamo da će ti za jači Intel trebati ozbiljnije hlađenje dok će ta AMD poslužiti kuler od 30-40e, ali nešto poput 13700/13900 će biti malo jače generalno...pa ti vidi. Možda ti je AMD opcija bolja, ipak...

Pričam o KP jer su kod nas primetno jače cene.



Što se grafika tiče, 6600XT idu od 220-230e naviše, polovne.
Nove navodno od 280e naviše, treba pitati...

6700xt polovne vidim od 320-330 naviše, za nove 370+ (opet, pitati)...

3070 od 300e naviše, nove 380 naviše...
Hvala ti puno druže, na ovom postu i pomoći.

Mogu da ti kažem, ovo što se prodaje na KP, a mislim na polovne i nove kompletne konfiguracije, je čist bezobrazluk i otimačina. Van svake pameti, kakvih sve cena nema. Ako je cena iole razjtmna, mora da je nešto katastrofa slabo. Ako je procesor ok, matična je haos, ako je oboje ok, tada je grafička užas, a ako je sve ok, cene gruvaju od 1000e pa na gore.

Ima neka firma, prodaju nve pc i rekoh, da updnredim cene, da vidim dal je ok kod njih. Ploča je haos, B450, ali ajd...

  • Procesor: AMD® Ryzen™ 5 5600X 3.7GHz
  • Matična: GA B450M K
  • Memorija (RAM): 16GB DDR4 3200MHz 2x KF432C16BB/8BK Fury Beast Black
  • Grafika: GV-N3060WF2OC-12GD nVidia® GeForce® RTX 3060 12GB GDDR6
  • SSD: 1TB M.2 NVMe SNV2S/1000G SSD NV2
  • Kućište: GAMING F18
  • Napajanje: RX-600AE-M 600W

CENA 105,990.00 din. (oko 908e)

Pogledam cene u prodaji, za sve komponente i imam šta da vidim. Sve ovo ću kupiti za 94,000.00 din. (oko 805e).

Naravno, ovu ploču nebih ni pod tačkom razno. Nema ni hlađenja. Pa još 50e za dodatnih 16GB RAMa i drugi SSD manjeg kapaciteta (za sistem) i ladno to ode na 1000e, kako god okreneš.
 
Zato ti je uvek bolje da kupiš delove zasebno i sastaviš sam.

Što reče čovek, sad se dosta toga i ne isplati da uzmeš polovno a ono šta se isplati se ne pojavljuje često...
Ryzen 5600/5700 se retko kad pojavi polovno. Polovne B550 ploče koštaju koliko i nove. RAM i SSD-ovi su toliko jeftini novi da nema smisla uzeti polovno. Napajanje bih izbegao polovno, ako nije od nekog koga znaš. Kućište već kako kad...ja sam uvrebao ovaj moj Fractal kao nov za 50€. Pojave se s vremena na vreme Fractal Define R4-R5 ili poneki Meshify za pristojnu cenu...
 
Zato ti je uvek bolje da kupiš delove zasebno i sastaviš sam.

Što reče čovek, sad se dosta toga i ne isplati da uzmeš polovno a ono šta se isplati se ne pojavljuje često...
Ryzen 5600/5700 se retko kad pojavi polovno. Polovne B550 ploče koštaju koliko i nove. RAM i SSD-ovi su toliko jeftini novi da nema smisla uzeti polovno. Napajanje bih izbegao polovno, ako nije od nekog koga znaš. Kućište već kako kad...ja sam uvrebao ovaj moj Fractal kao nov za 50€. Pojave se s vremena na vreme Fractal Define R4-R5 ili poneki Meshify za pristojnu cenu...
Tačno tako. Iz prethodnih generacija ima da se nađe. Svašta nešto tu ima. Do 500e je solidan izbor. Ali, nešto nisam za to. Ne kazmem, ok je i to, ali... Bolje ipak, kad sad sumiram sve i kalkulišem, da ako ne mogu sve odjednom, barem kupujem po jednu-dve kmponente i to sastavim kako treba. Ako barh naleti neka građička dobra polovna, mogu i tako. Najradije bih, ako uspem ikako to da dohvatim, 5500X3D i neku B650-icu, ako bi naletelo negde. E, onda bih bio miran. To je već prava priča. Da sačekam još malo i da ispratim. Nikad se ne zna...
 
Ne postoji 5500X3D
 
Ali taj ne može u B650 ploču ili je i to pogrešan broj ?
 
Samo mu pokaži Majk :)


PUŽ.jPG
 
prica za djecu da je amd sad jeftinija opcija od intela..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno