Šta je novo?

Prečistač vazduha

Ne verujem da neko može da ti kaže baš konkretno za Compact ali koliko ja znam do sada generalno nikada nije bilo problema sa nabavkom Xiaomi filtera.
 
Ovo je prvi put da vidim filter za compact po ceni od 3k u xiaomi prodavnici. Mogao je za te pare tokom prosle godine da se nadje na KP, ali mi se cini da se nije pojavljivao u prodavnici.
Licno, jos uvek procenjujem koliko zaista cesto treba filter da se menja tako da cu sacekati sa pravljenjem "zaliha".
 
Vidim filteri pofino skuplji nego prethodnih godina. Btw, preporuka za za nabavku senzora za prozore + hub, da se prečišćivač gasi svaki put kad se prozori otvore i obratno.

Drastično bi trebalo filter da duže traje, znam da ga možete i ručno gasiti ali zaboravi se čovjek, mnogo puta je znalo da mi se desi i po cijelu noć da radi uz otvoren prozor a to je smrt za filter.
 
Xiaomi air purifier 4 star nedelju dana od juče stalno pokazuje da je u sobi zagađenje ispod 5, i jaaako sporije i manjim intenzitetom reaguje kad se npr otvore vrata ili prozor.
Probao da izduvam senzor pozadi hladnim fenom ali opet isto. Kao da senzor slabije radi.
 
zapalio svecu ali ne reaguje ... reaguje kad otvorim vrata, poveca na tipa 120 ali jako brzo vrati na 40 pa na dole. Kao da je senzor izgubio dosta na senzitivnosti.
 
Proverio si koliko je zagađenje nekim drugim uređajem ili preko najbliže merne stanice u realnom vremenu (klimerko.org)? Trenutno je u bgd poprilično čisto.
 
Sta znam, uporedjivao sa drugim istim uredjajem (komsijski) ali sam jos jednom doobro ocistio pozadi senzor i bolje je. Stopiracu reklamaciju i ispraticu jos neki dan.
 
Ne reaguje ni moj na dobre sveće od voska. Na krš parafinske reaguje. Sačekaj zagađenje, sada nije sjajan trenutak za test uređaja.
 
Zapali šibicu ili papirić blizu uređaja, ako tada ne skoči na preko 300 onda nije dobar
 
Pozdrav,

prevrteo sam par stranica unazad, nisam siguran da sam nasao odgovor na ovo pitanje...
Koja je razlika izmedju:
  • Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite (BHR5274GL)
  • Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite EU

Oba mi na oko deluju isto, ista im je cena, jednog ima na stanju samo online, drugog ima po prodavnicama... Ne kapiram razliku... Citam opise, manje vise slicni... Koja je razlika izmedju non-EU i EU varijante? Ili izmedju Smart i Mi varijante?

Evo i linkovi:

Na prethodnim stranama na forumu sam video da ljudi kupuju ovu EU varijantu... Zasto?
 
Uzeo sam nedavno još jedan uređaj, za dečju sobu. U pitanju je Smartmi Air Purifer 1. Cena neznatno jača od 4 lite koji sam takođe uzeo prošli mesec.
U poređenju sa istim, Smartmi je primetno kvalitetnije napravljen uređaj. Na malim brzinama (Auto, noćni mod) radi tiše od 4lite (bar ovog primerka koji ja imam). Ima OLED displej, koji je osetljiv na dodir, takođe što mi se veoma dopada ima i gestovne kontrole (recimo promena moda samo provlačenjem ruke iznad uređaja, što je baš kul).
Što se kapaciteta tiče, CADR mu je 400, u klasi sa Mi Purifier 4 (ne Lite).
Biper primetno kvalitetniji od četvorke, ne "krešti" već se čuje nekako mekše i prijatno :)
Aparat apsoltno stabilan i iznivelisan, ne trese za razliku od 4 lite koji zna malo da se zatrese pri određenim brzinama.
Napajanje se nalazi u samom uređaju (kao kod 3H/3C), za razliku od 4 lite, gde je ono eksterno (na napojnom kablu).
Osim PM čestica, vrši i merenje organiskih isparenja (TVOC).
Podržan je u Xiaomi aplikaciji, kao i ostali Mi prečišćivači.
Filter koji dolazi uz njega je crni Hepa (True Hepa H13 grade), što mi se dopada. Mislim da je ovaj filter bolji u smislu filtracije nego onaj što dolazi uz aparate serije 4 (Xiaomi High Efficiency filter).
Mana mu je što, bar po aplikaciji traje dosta kraće (150 dana projektovano, dok je to kod 4lite skoro duplo od toga). Doduše ja sam filtere uvek koristio dosta duže od onoga što aplikacija kaže, mislim da taj njihov brojač nije baš realan. Osim tog crnog, može da koristi i ostale filtere iz serije 3 (zeleni, rozi, sivi..).
 

Prilozi

  • smartmi1.jpg
    smartmi1.jpg
    919.7 KB · Pregleda: 83
  • smartmi13.jpg
    smartmi13.jpg
    637.9 KB · Pregleda: 81
Poslednja izmena:
Uh toliko je zbunjoze oko ovih preciscivaca da 5 minuta zelim jedan model, pa posle 5 minuta drugi, pa pomislim da mi je pametnije prvo kupiti veliki za dnevnu, pa onda mozda je bolje prvo kupiti za spavacu i tako danima lutam. A utisci kupaca opet toliko pomesani... da tek sad nista bas ne znam. Citajuci sve nisam shvatio da li recimo kad u prostoriji gde se ne pusi ipak neko zapali cigaru, taj uredjaj eliminise pre svega taj smrad od cigare ili ga tek tad treba ugasiti kao sto neki kazu. A kuvanje da ne spominjem. Sta je u sustini svrha tih uredjaja. Vidim kao preciste dlake od kucnih ljubimaca!? Na koji nacin se to postize? Uvuku ih u uredjaj ili sta? Dizu li ti uredjaji prasinu oko sebe, ili skupi li se prasine na mestu gde su postavljeni? Da li nekom ko recimo ima problema sa sinusima takav uredjaj moze da pomogne ili napravi jos veci problem? Da li ce biti cist vazduh sa tim uredjajima ako su non stop ukljuceni, a smanji se ucestalost provetravanja? Da li su uopste namenjeni da rade non stop ili samo po potrebi? Koliko je kvalitetna plastika od koje su napravljeni, posto sam recimo imao Xiaomi dispenzer i plastika veoma krta i brzo pucala na odredjenim mestima. Mislim da bih imao milion pitanja :D Ima li neko snage i vollje da recimo sumira sve pluseve i minuse za najcesce prodavane Xiaome preciscivace. Ima kod njih na sajtu teorija, vise bih voleo da se sumira na osnovu koriscenja i iskustva korisnika
 
Kupi Xiaomi lepo kao i svi mi i ćao zdravo :D
Pa ako bih kupovao jedino sto znam je to da bi bio Xiaomi (zar nisi shvatio iz poruke) i nista vise, sve ostalo sam pokusao eto da pitam.
Ali odakle krenuti, na osnovu cega da ih biram kad se eno onaj ljulja, onaj bruji, onaj ne moze nista da precisti, onaj podivljao i ne spusta vrednosti vazduha... vise sam se uplasio nego sto sam dobio pomoc oko izbora u ovoj temi. A da tek tako bez raspitivanja dam 100-200e, pa nije ni to resenje
 
Prečišćivač ti čisti pm2.5 čestice iz vazduha, neće ukloniti smrad cigare, neće očistiti dlake od kućnih ljubimaca(gde si ovo pročitao:D ) neće ti biti 'svež' vazduh pa da ne moraš da luftiraš, neće ukloniti miris nakon spremanja hrane
Ne diže prašinu oko sebe, naprotiv, nakupiće se i prašina iz vazduha na filter.
Što se tiče ovog pitanja za plastiku, ne znam šta da ti kažem, plastika k'o plastika. Nećeš skakati po njemu pa da se polomi plastika :p

Može da radi non stop, a i ne mora, ja moj držim ugašenim ovih dana pošto je vazduh prilično čist, bar u Bgu. Mada stiže Černobilj uskoro vrv sa zahlađenjem
 
Kupi lepo lite varijantu koja je jeftinija, a u suštini svi rade isti posao. Daćeš manje para, videćeš kako funkcioniše sve i skapiraćeš da nema razlike, nikakav planinski vazduh nećeš osetiti. A onda ako smatraš da treba i za sobu kupi još jedan model.
Radi svoj posao, čisti kada je zagađen vazduh. Podesiš u aplikaciji da se sam pali i gasi na određene vrednosti i ne diraš ga.
 
@pinocio

Niko ne može na sva pitanja tačno da ti odgovori, iskustva su različita. Kupi jedan uređaj pa vidi. Na kraju krajeva ako ne budeš zadovoljan prodaj ga. 100e reskiraj, nije kraj sveta.
Ovi uređaji o kojima uglavnom pričamo su u toj kategoriji.
Postoje i mnogo "jači" prečistači, što filtriraju daleko iznad Hepa H13 standarda, ali koštaju 15 puta više (recimo IQ Air sa Hyper Hepa filterom filtrira čestice 0.003 mikrona, za razliku od Hepa H13 koji su do 0.3 mikrona. Znači taj uklanja i čestice duvanskog dima, viruse..)
Ja ukratko mogu da te posaverutem da je bolje dva slabija uređaja nego jedan jači. Mislim na kapacitet, Pa svaki u svoju sobu.
A možeš i jedan IQ Air, pa onda ti nama javiš kakav je :)
 

Prilozi

  • 0a0c311a-48b5-4bfc-9e69-edba524194c8._CR0,0,4850,3000_PT0_SX970__.jpg
    0a0c311a-48b5-4bfc-9e69-edba524194c8._CR0,0,4850,3000_PT0_SX970__.jpg
    80.1 KB · Pregleda: 45
Poslednja izmena:
Uh toliko je zbunjoze oko ovih preciscivaca da 5 minuta zelim jedan model, pa posle 5 minuta drugi, pa pomislim da mi je pametnije prvo kupiti veliki za dnevnu, pa onda mozda je bolje prvo kupiti za spavacu i tako danima lutam. A utisci kupaca opet toliko pomesani... da tek sad nista bas ne znam. Citajuci sve nisam shvatio da li recimo kad u prostoriji gde se ne pusi ipak neko zapali cigaru, taj uredjaj eliminise pre svega taj smrad od cigare ili ga tek tad treba ugasiti kao sto neki kazu. A kuvanje da ne spominjem. Sta je u sustini svrha tih uredjaja. Vidim kao preciste dlake od kucnih ljubimaca!? Na koji nacin se to postize? Uvuku ih u uredjaj ili sta? Dizu li ti uredjaji prasinu oko sebe, ili skupi li se prasine na mestu gde su postavljeni? Da li nekom ko recimo ima problema sa sinusima takav uredjaj moze da pomogne ili napravi jos veci problem? Da li ce biti cist vazduh sa tim uredjajima ako su non stop ukljuceni, a smanji se ucestalost provetravanja? Da li su uopste namenjeni da rade non stop ili samo po potrebi? Koliko je kvalitetna plastika od koje su napravljeni, posto sam recimo imao Xiaomi dispenzer i plastika veoma krta i brzo pucala na odredjenim mestima. Mislim da bih imao milion pitanja :D Ima li neko snage i vollje da recimo sumira sve pluseve i minuse za najcesce prodavane Xiaome preciscivace. Ima kod njih na sajtu teorija, vise bih voleo da se sumira na osnovu koriscenja i iskustva korisnika
Pisano je puno puta, ukratko:
  • 4 lite je trenuti best buy narodni model. Kreni od njega. mozes ga premestati lako u pocetku dok ne vidis svoje potrebe.
  • Precisivivac je nuzno zlo u nasim uslovima. Da zivis npr u Nemackoj, preciscivac ti ne bi bio potreban i ne bi imao smisla. Dakle, sluzi da precisti sitne zagadjujuce cestice koje moras da pustis u kucu kada provetravas prostor jer je to neophodno raditi. To mu je jedina svrha. Usput ce smanjiti prasinu u prostoru. Da je vazduh normalnog kvaliteta, prasina bi se resila usisavanjem. Ne bi bilo potrebe za precisicivacima.
  • Duvanski dim se resava provetravanjem. Ako preciscivac koristis za duvanski dim, moraces znatno cescse da menjas filter. Cak i puno cesce nego sto proizvodjac preporucuje. Isto vazi i za kuvanje. Suprotno, ako ga cuvas, filter mozes menjati dosta redje od preporucenog.
  • Prozori moraju biti zatvoreni ako zelis da precisivivac ima funkciju. Dakle, prostor provetravas promajom i brzo 2-3 puta (u zavsinosti od prostora i broja ljudi, negde mora vise) u toku dana i na taj nacin stedis energiju i podizes kvalitet vazduha na najvisi moguci nivo, tj stitis se od zagadjenja koliko je moguce.
  • Precisivivac je dizajniran da radi non stop, osim kada su prozori otvoreni, pusi se, kuva ili kadi kuca. Tj bilo kakvo unutrasnje zagadjenje koje nije potrebno ce praviti problem.
 
@pinocio

Niko ne može na sva pitanja tačno da ti odgovori, iskustva su različita. Kupi jedan uređaj pa vidi. Na kraju krajeva ako ne budeš zadovoljan prodaj ga. 100e reskiraj, nije kraj sveta.
Ovi uređaji o kojima uglavnom pričamo su u toj kategoriji.
Postoje i mnogo "jači" prečistači, što filtriraju daleko iznad Hepa H13 standarda, ali koštaju 15 puta više (recimo IQ Air sa Hyper Hepa filterom filtrira čestice 0.003 mikrona, za razliku od Hepa H13 koji su do 0.3 mikrona. Znači taj uklanja i čestice duvanskog dima, viruse..)
Ja ukratko mogu da te posaverutem da je bolje dva slabija uređaja nego jedan jači. Mislim na kapacitet, Pa svaki u svoju sobu.
A možeš i jedan IQ Air, pa onda ti nama javiš kakav je :)
Kao sto rekoh u startu, nemam mnogo dilema oko proizvodjaca, jer je najzastupljeniji, trenutno ima i filtera na svakom cosku ali su mi trebali neki vasi konkretni odgovori, da bih znao uopste u kom pravcu da razmisljam.
Pisano je puno puta, ukratko:
  • 4 lite je trenuti best buy narodni model. Kreni od njega. mozes ga premestati lako u pocetku dok ne vidis svoje potrebe.
  • Precisivivac je nuzno zlo u nasim uslovima. Da zivis npr u Nemackoj, preciscivac ti ne bi bio potreban i ne bi imao smisla. Dakle, sluzi da precisti sitne zagadjujuce cestice koje moras da pustis u kucu kada provetravas prostor jer je to neophodno raditi. To mu je jedina svrha. Usput ce smanjiti prasinu u prostoru. Da je vazduh normalnog kvaliteta, prasina bi se resila usisavanjem. Ne bi bilo potrebe za precisicivacima.
  • Duvanski dim se resava provetravanjem. Ako preciscivac koristis za duvanski dim, moraces znatno cescse da menjas filter. Cak i puno cesce nego sto proizvodjac preporucuje. Isto vazi i za kuvanje. Suprotno, ako ga cuvas, filter mozes menjati dosta redje od preporucenog.
  • Prozori moraju biti zatvoreni ako zelis da precisivivac ima funkciju. Dakle, prostor provetravas promajom i brzo 2-3 puta (u zavsinosti od prostora i broja ljudi, negde mora vise) u toku dana i na taj nacin stedis energiju i podizes kvalitet vazduha na najvisi moguci nivo, tj stitis se od zagadjenja koliko je moguce.
  • Precisivivac je dizajniran da radi non stop, osim kada su prozori otvoreni, pusi se, kuva ili kadi kuca. Tj bilo kakvo unutrasnje zagadjenje koje nije potrebno ce praviti problem.
Hvala na ovom sazetku
Kupi lepo lite varijantu koja je jeftinija, a u suštini svi rade isti posao. Daćeš manje para, videćeš kako funkcioniše sve i skapiraćeš da nema razlike, nikakav planinski vazduh nećeš osetiti. A onda ako smatraš da treba i za sobu kupi još jedan model.
Radi svoj posao, čisti kada je zagađen vazduh. Podesiš u aplikaciji da se sam pali i gasi na određene vrednosti i ne diraš ga.
Hvala
 
Najverovatnije cu za pocetak da porucim Lite (mada za 50 kvadrata /dve vezane prostorije/ mozda i nije ok kupovina), samo jos dodatno pitanje, jel moze vise vrsta filtera u njega ili i filter mora da ima oznaku (4) Lite
 
Poslednja izmena:
Najverovatnije cu za pocetak da porucim Lite (mada za 50 kvadrata /dve vezane prostorije/ mozda i nije ok kupovina), samo jos dodatno pitanje, jel moze vise vrsta filtera u njega ili i filter mora da ima oznaku (4) Lite
Ni veci uredjaj ne moze lako ili uopste da filtrira dve prostorije ako su spojene vratima. Ako je veliki otvor, da nema zid, onda moze i 4 Lite da zavrsi posao, teze, ali ce zavrsiti posao.

Serija 3 je imala zajednicke filtere. Mislim da to nije slucaj sada, svakako kupuj samo filter gde pise da je za 4 Lite.
 
Stavi prvo u sobu gde spavaš, a zatim širi priču. Za početak možeš i da ga premeštaš, laki su ko pero, ventilator i filter, nema nikakve mudrolije. Skuplji uređaji ne rade ništa suštinski drugačije, porez na budale. Ako se više plaća gledaj da raste kapacitet i da su filteri dostupni. Mi smo davno uzeli 3H, pa još jedan, filtri su džabe i deluje iz ove perspektive kao pun pogodak.
 
Kod preciscivaca vazduha je najvaznije pravilno koriscenje i postovanje pravila, a manje je bitna velicina uredjaja, osim za ogromne prostorije. 4 Lite je dovoljan za 99% stambenih prostora u Srbiji i nas standard velicine prostorija i stanova.
 
Onda cu Lite definitivno, jos samo da odlucim gde da kupim.. Ananas je trenutno napovoljniji, ali kod njih je kupovina postala igra na srecu, mislim da cu se odluciti za nekog od ostalih prodavaca gde su cene priblizno iste. Jos jednom hvala svima na pomoci
 
Kako mislis igra na srecu? Ananas odlicno funkcionise, pogotovo njihova prodavnica.

Imas danas kupon od 1000 din tako da uz besplatnu dostavu imas najpovoljniji 4 lite tamo da kupis.

Iskoristi vaučer od 1.000 RSD koji važi za ceo asortiman, za minimalnu vrednost korpe od 4.000 RSD.

Promo kod: 63M6hvyZ

Vaučer može da se iskoristi samo danas ili do iskorišćenja vaučera predviđenih za ovu akciju.

Neka iznenađenja traju duže od jednog dana - proveri ponude koje su i dalje aktivne na glavnoj strani!
 
Kako mislis igra na srecu? Ananas odlicno funkcionise, pogotovo njihova prodavnica.

Imas danas kupon od 1000 din tako da uz besplatnu dostavu imas najpovoljniji 4 lite tamo da kupis.

Iskoristi vaučer od 1.000 RSD koji važi za ceo asortiman, za minimalnu vrednost korpe od 4.000 RSD.

Promo kod: 63M6hvyZ

Vaučer može da se iskoristi samo danas ili do iskorišćenja vaučera predviđenih za ovu akciju.

Neka iznenađenja traju duže od jednog dana - proveri ponude koje su i dalje aktivne na glavnoj strani!
Ma znam, sve to, ali to je u teoriji, u praksi je to postalo bukvalno kao igra na srecu. Eto njihova prodavnica i brza isporuka, a predvidjeni rok isporuke od 19.1.-23.1. Kao da kupujem na Aliexpressu, a jos kad tome dodam da su mi od zadnje dve porudzbine jedna otkazana, a druga stoji spakovana od 21.decembra i sredstva zarobljena na kartici, o cemu onda pricamo. A do 19.1 (iako do tad nece ni stici) ako kupim na drugom mestu do tog datuma mi se vec i pokvariti moze (i kome se na ananasu obratiti za reklamacije uopste) :D
 
Nazad
Vrh Dno