Šta je novo?

Prečistač vazduha

Da li neko ima iskustva sa ovim uređajem?

Trenutno može da se nađe po odličnoj ceni pa razmišljam da ga uzmem ali se ne razumem dovoljno u tematiku.
 
Ne vidim zasto bi neko kupio ovo pored proverenih Xiaomi 3C ili 3H.
 
Za svoj Xiaomi prečistač našao sam još jednu namenu - testiranje filtera usisivača. :)
Stavio sam na manuelnu brzinu, pa kada je nakon otvaranja prozora zagađenje došlo do oko 120, uključio sam usisivač i postavio izduv na oko 10cm od senzora prečistača. Nakon nekih 20tak sekundi pokazao je 001. Kad je usisivač isključen, vratio je broj na oko 100-110.
 
Cca 24k je u radnjama ako se ne varam. Koliko ga ti placas?
 
Ima na akciji za 7k, ne bih da reklamiram prodavnicu na forumu.
 
Dobro, to je baš ok cena ali računaj da 3c kosta oko 11-12k i da se filter na akcijama moze naci za 3500 din.

Uporedi dostupnost i cenu filtera i odluci da li ti se isplati ta ušteda.
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Za svoj Xiaomi prečistač našao sam još jednu namenu - testiranje filtera usisivača. :)
Stavio sam na manuelnu brzinu, pa kada je nakon otvaranja prozora zagađenje došlo do oko 120, uključio sam usisivač i postavio izduv na oko 10cm od senzora prečistača. Nakon nekih 20tak sekundi pokazao je 001. Kad je usisivač isključen, vratio je broj na oko 100-110.
Nije to baš merodavno, dobar deo tog vazduha ne ulazi u aparat zbog razlike u pritisku.
Merodavnije je da sačekaš da se stabilizuje zagađenje, staviš na manual i najmanje da uvlači prečišćivač (efektivno da služi samo kao čitač zagađenja) i onda prljavu sobu sa zatvorenim svim vratim usisavaš i pratiš kako se zagađenje kreće. Tako ćeš znati kakv je filter na usisivaču (bez zatvorene staklene kutije sa aparatom za dim direktno na usis usisivač, kako se i testira zatvoren ftracioni sistem usisivača).
 
Nemam baš vrata koja savršeno dihtuju, a u svakom slučaju, usisavao ili ne, prečistač će polako da čisti vazduh.
Ovo mi je palo na pamet dok sam usisavao, kao mali i brzi amaterski test. Čisto da vidim ima li razlike i kolika je. Ima na YT naravno ozbiljnijih testova na temu filtracije kod usisivača.
 
Ne moraju vrata da dihtuju. Ako usisivač "diže prašinu" videćeš to po skoku u očitanim jedinicama prečišćivača. Usisivač ima veliki protok vazduha, pa ako podiže prašinu to ćeš lako videti, a ako se PM jedinice menjaju za 1-2 onda ne diže i usisivač dobro filtrira.
Testiraću i ja, samo da uzmem ovih dana 3H i Miele Cat&Dog usisivač (sa HEPA filterom, plus sama kesa dodatno filtrira).

P.S. Interesuje me ovo najviše zbog alergija, a svaki put posle usisavanja/čišćenja kašljemo i žena i ja.
 
Kada koristim karcher wd3 (nema hepa filter) nisam primetio da prečistač (mi 3h) luduje. Karcher se pali jednom u 7-10 dana a za svaki dan koristim neki aku gorenje koji ima hepa filter.
Inače jutros kad sam ustao videh da je baš prečistio vazduh

20220106_085422.jpg
 
Cao video sam da je neki pitao da li imate iskustva sa

ALPHA Prečišćivač vazduha K2 DUO?​

 
Nema veze sa vatrometom. Beograd ima mnoge većih problema od toga. Situacija na novogodišnju noć je bila katastrofalna dugo pre vatrometa, već sa prvim mrakom.
Ne da ima veze sa vatrometom nego se i golim okom moglo videti. Ne umanjuje to generalnu situaciju ali ako mislis da pirotehnicka sredstva koja eksplodiraju i koja se koriste u toj meri ne doprinose aerozagadjenju onda ne znam sta da ti kazem. Gledam ka Avali koja se apsolutno jasno vidi sa moje terase, do ponoci se videla normalno, od ponoci do 2h apsolutno nista nisam video sem guste magle. Vatrometa ove godine je bilo bas bas mnogo, valjda ljudi nisu isli nigde pa su kupili vatrometa "za sve pare".
 
Povezao danas Xiaomi 3H, dosta slican uzivo kao 2S i 3C. Ventilator mi deluje da ima bolji protok vazduha.

@FM Balkan

To je normalno jer Karcher WD serija mislim da nema HEPA filter. Imam WD4, videcu kako se ponasa.
 
Ne da ima veze sa vatrometom nego se i golim okom moglo videti. Ne umanjuje to generalnu situaciju ali ako mislis da pirotehnicka sredstva koja eksplodiraju i koja se koriste u toj meri ne doprinose aerozagadjenju onda ne znam sta da ti kazem. Gledam ka Avali koja se apsolutno jasno vidi sa moje terase, do ponoci se videla normalno, od ponoci do 2h apsolutno nista nisam video sem guste magle. Vatrometa ove godine je bilo bas bas mnogo, valjda ljudi nisu isli nigde pa su kupili vatrometa "za sve pare".
Vatromet je pogoršao kvalitet vazduha lokalno, tih 2 sata kao što i sam kažeš.

Beograd ima katastrofalne probleme sa vazduhom najmanje 6 meseci godišnje prouzrokovane nemarom i nebrigom za živote gradjana od strane aktuelnih vlasti. Problemi su prouzrokovani termelektranama koje okružuju glavni grad i koriste se van svih pravila struke i brige za zdravlje stanovništva, železarom Smederevo, gradskim toplanama koje neretko koriste najgore moguće i čak nedozvoljeno gorivo, paljenjem poljoprivrednih polja, paljenjem sekundarnih sirovina, individualnim ložištima, starim automobilima bez kontrole izduvnih gasova, i na kraju vatromet koji je svakako mogao biti izbegnut, zbog svega prethodno navedenog i dok se sve to ne sredi. Ali nebriga za živote....
 
Screenshot 2022-01-09 093916.png

Mislis 2 meseca ima veci problem i 3 meseca umeren problem? Slazem se.

Sto bi rekli ameri, we've been thru this. Sijes ko navijen (kao... bot? :D prim. aut.) svoju pricu i to ti je to. Peak od vatrometa se osecao do 4. januara. Do 2h ujutru na novogodisnju noc sam ja licno video gustu maglu jer sam do tada gledao, nije se tada rascistila, rascistila se oko 10 ujutru prema podacima.

Screenshot 2022-01-09 101911.png

Dakle 10% januara ti je self inflicted samo zarad sarenisa od vatrometa, velika svest o aerozagadjenju... I to sto ti zoves "lokalno" je bilo lokalno na nivou celog grada... pa nece bas vatromet "globalno" celu Srbiju pokriti. Uzdravlje.
 
Poslednja izmena:
Koji uzeti filter za 3H, dotrajao mi je ovaj fabrički? Imam u ponudi ljubičasti (anti-bacterial) i sivi (HEPA), bukvalno im je cijena ista. Nevjerovatno kako Xiaomi komplikuje....
 
Dotrajao realno ili je proslo "zvanicno" vreme? Ako je ovo drugo, ja ga ne bih menjao.

Sivi je pravi HEPA 13 filter, ostali nisu. Ljubicasti je kao anti-bakterijski, zeleni je protiv formaldehida.
 
Na 0% je a i prst prašine ili čega li već ima na njega, ja ga koristio bukvalno za ono što nije namijenjen a to je duvanski dim (ne puši se često al eto) i zadovoljan sam kako je rješavao te situacije.
Ono što je interesantno je što filter uopšte ne smrdi na dim, moguće da aktivni ugalj neutrališe taj smrad na filteru ?
 
Mozes da usisas filter na najnizoj snazi usisivaca, nista nece da mu fali. Dok god smanjuje zagadjenost i protok vazduha je ok, j ga ne bih menjao. Ugljeni filter skuplja neprijatne mirise.
 
Evo da podelim i ja iskustva sa prečišćivačem vazduha Mi 3C. Uzeo sam ga po ceni od oko 100e i sasvim sam zadovoljan sa njim iako je od početka zime istrošio već 40% filtera HEPA koji uz njega dolazi, ali za to postoji dobar razlog. Prečišćicač radi non-stop i najčešće moram da ga stavljam na max. kako bi očistio koliko-toliko vszduh u stanu, jer se u Nišu (gde živim) prozori i vrata terase ovih dana ne smeju otvarati. Zamerku imam na 3C što recimo ne detektuje nekada dim pri prženju iako ga namerno premestim u kuhinju, nisam ukapirao pravilo do sada na šta od namernica koje se prže nNE reaguje...

Danas naručujem i 3H model jer je u gradu abnormalno zagađenje i godinama se apsolutno ništa ne preduzima po tom pitanju i pored mnogih protesta, jer generalno kvalitet vazduha koji udišemo izgleda nije nešto naročito bitan, ima mnogo bitnijih stvari od zagađenja u ovom i drugim gradovima, ko će još da se bavi vazduhom? Lakše je pljunuti 100, 200 ili 1000 evrića na ovako neku spravicu i zezati se sa istom i stalnom zamenom filtera, zapravo ako nema zagađenja, čovek se zapita kako bismo mi uopšte znali da ovi uređaji rade?

Kako to uživo radi Mi Purifier 3C možete videti na klipu:



U prilogu su i slike merenja popularnih stranih sajtova sada za vikend u dva različita dana. Ove frapantne brojke sa slika i sa klipa su bukvalno svakodnevica, ne ekstremi kao ovo se desilo jednom u mesec dana..

Dakle, zdravlje Bože za koji dan stiže pojačanje od strane Mi 3H koji je nešto jači i pročišćivač sa više opcija, jedan filter je gotovo polu-istrošen, ali svakako imamo još jedan HEPA u rezervi koji smo pri kupovini uzeli po manjoj ceni. 3H se inače ovih dana može pazariti za oko 16k, pošto je u dobrom delu prodavnica na akciji pa se ovakva kupovina isplati. Nisam planirao 2 prečišćivača, ali očigledno će biti potrebno i zasađivanja zelenih oaza u stanu što pre...
 

Prilozi

  • IMG_20220116_195601.jpg
    IMG_20220116_195601.jpg
    182.6 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20220114_201720.jpg
    IMG_20220114_201720.jpg
    133.5 KB · Pregleda: 69
Xiaomi prečešćivači mere procenat istrošenosti tajmerom, i filter uvek "traje" oko 6 meseci rada.
Nije bitno koliko je zaista bilo zagađenje.
 
Zagađenje je veliko zadnjih dana u gotovo svakom mestu u Srbiji. Sve trovačnice su u punom pogonu, a ni atmosferske prilike nam ne idu na ruku.
U stanu i nekako uspevamo da smanjimo zagađenje, ali šta će oni koji deo dana, naročito večeri, moraju da provedu napolju.
Gledam vrtić, svaki dan vaspitačice izvode decu (nemaju pojma o zagađenju), ta deca trče, udišu punim plućima otrove.
😟
 
@m_antic87

Ne moras da menjas filter kad zvanicno "istekne", cisti ga povremeno mekanom cetkom i usisavanjem na najnizoj snazi i slobodno koristi dok god ne opadne protok vazduha. Nemaju nikakvu metriku za brzinu ventilatora i kolicinu zagadjenja, samo fiksno vreme koriscenja od 5 meseci. I ja sam iz Nisa, prethodni filter je trajao 2-3 puta duze od "propisanog", samo sto je uredjaj smarao da je filter za zamenu. Postoji i mod chip koji radi sa nekim od modela, vecina ljudi je shvatilo da je njihov % filtera prevara :D

Na temu zagadjenja u Nisu, ja sam sinoc nosio KN95 masku napolju, nije moglo da se dise bukvalno. Odeca mi se dobro usmrdela iako sam bio mozda pola sata napolju.
 
@ivanbass1 @TsarOfZanzibar

Nakon snimanja klipova sinoc kada sam bio bez maske KN 95 koju u Nišu mora da se nosi kao nekad Kinezi u Pekingu, pluća su me bolela satima nakon toga bukvalno... Na ulicama je smog, u ustima čovek oseća metal i ko zna šta sve ne, jer se loži sve i svašta i ko zna kakvih sve otrova ima u vazduhu. Ovi prečišćivači bajagi samo malo zaleče posledice, ali ne i uzrok svega toga što je osnovni problem u ovom i mnogim drugim gradovima. Niš je dodatno u kotlini pa bukvalno mora da se beži iz grada koliko je zagađen pogotovo u toku zimskih sezona već godinama, ali Niš dobija daleko manju medijsku pažnju što se toga tiče u odnosu na ostale gradove koji se stalno pominju kada je u pitanju zagađenje...
 
Trenutna situacija u Nisu, slikano iz Niske banje sa vece nadmorske visine. Grad se ne vidi.

Ovde odakle je slikano, gde je mnogo bolja situacija nego u gradu, merac 2.5PM cestica kaze oko 200. U gradu izgleda treba nositi gas maske.
 

Prilozi

  • PXL_20220117_090721273~2.jpg
    PXL_20220117_090721273~2.jpg
    453.6 KB · Pregleda: 67
Nis - Bubanj, uzeo 3C pre mesec ipo dana, iskljucujem ga kada se kuva/przi tada pustim da aspirator i vetrenjne odrade svoje. Kad god supruga duvani u kupatilu koje je na drugom kraju kuce od preciscavaca on digne vrednosti, kada mi zadimi sporet odmah reaguje cak i kada vrlo malo zadimi reaguje. Podesio sam ga d as e gasi u 00 a pali u 6 ujutru.
Sto se tice filtera komsinica ima isti model psoto ona i suprug puse i jos loze vec je apr puta prala filter i z asa da radi. Mislim da sam u uputsrvu video da moze da se pere. Moj je na 120 dana do kraja
Uuvece kada otvorim prozor na kip podigne vrednosti ide 130-150 , tada ga pustim na manuel da odradi
 
Trenutna situacija u Nisu, slikano iz Niske banje sa vece nadmorske visine. Grad se ne vidi.

Ovde odakle je slikano, gde je mnogo bolja situacija nego u gradu, merac 2.5PM cestica kaze oko 200. U gradu izgleda treba nositi gas maske.
u beogradu je već par dana ljubičasti alarm, bio je oko 230, uglavnom preko 200...ako ti je za utehu :)
 
Ne znam kako živite u takvim uslovima. To je robija i zagarantovana prevremena smrt

Meni je u kući max prihvatljiva vrednost 001.

krastavac, ekologija ili onkologija. Izbor je jasan.
 
Nazad
Vrh Dno