Šta je novo?

Prečistač vazduha

Pozdrav svima!

Dvoumim se za kupovinu izmedju Xiaomi 3H i Sharp UA-PE30E-WBS01 modela. Cena im je slicna, 15-20k dinara. Za Xiaomi vidim da ima dosta recenzija, uglavnom ima dobru preporuku. Da li je neko imao iskustva sa gorepomenutim Sharp modelom?
 
Jedna informacija, ne znam jel bila. Uzeo sam smart humidifier i imam 3H preciscivac. Kada rade u isto vreme preciscivac vazduha divlja. Senzor ocitava cestice vode kao PM2.5. Ovo je slucaj kada se koristi ne destilovana, tvrda voda. Testiracu sa destilovanom i filtriranom vodom pa cu videti, inace nema sanse da rade zajedno.

Jos jedna stvar pored ovog 3h imam i 2x 3c uredjaj od kojih je jedan stigao prekjuce nov. Na night modu se cuje ventilator, kao da mu excentar nije najbolji pa negde nesto kaci, ali bas bas blago. Ovo se ne cuje na drugom koji imam bezmalo 1 godinu. Da li ovo uopste podleze garanciji, da li ima uopste smisla cimati prodavnicu?
 
Nema smisla koristiti night mode zbog loseg protoka vazduha svakako.
 
Mislim da bi filter stradao vrlo brzo. Hepa filter nije napravljen za tu namenu. ja moj gasim kada se kuva. Tada se prozori otvaraju i iskoristim da izluftirm kucu pa pun gas sa preciscivacem.
Kakva je situacija sa otvorenim kuhinjama, moja je takva, svi koji imaju otvorenu kuhinju trebaju da drze preciscivac iskljucenim ili u drugoj prostoriji? Kuva se 2-3 puta sedmicno... ne kazem da niste u pravu, nisam imao iskustva sa ovim uredjajima a mislim da pazarim jedan ove zime...
 
Ja ga isključivo koristim za ono za šta je i napravljen, za prečišćavanje pm2.5 čestica u zatvorenom prostoru. Dodje neko, zapali cigaretu, gasim prečišćivač i otvaram prozor. Isto i za kuvanje.

Ne moraš sve to da radiš ali onda treba češće zameniti filter.
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Na Xiaomi 3H, pri zameni filtera, da li odmah pokaže koliko je preostalo dana ili treba da se sačeka? Zamenio sam filter ali stoji 0 dana u appu.
 
Meni pokazao sutradan i odma krenuo od 99%, nista stotka :LOL:
 
Jedna informacija, ne znam jel bila. Uzeo sam smart humidifier i imam 3H preciscivac. Kada rade u isto vreme preciscivac vazduha divlja. Senzor ocitava cestice vode kao PM2.5. Ovo je slucaj kada se koristi ne destilovana, tvrda voda. Testiracu sa destilovanom i filtriranom vodom pa cu videti, inace nema sanse da rade zajedno.

Sipaj destilovanu ili demineralizovanu vodu i nećeš imati taj problem.
 
Pozdrav. Kupio sam xiaomi 3H preciscivac. I od kako sam ga kupio nikadaaa nije presao vise od 20. A prozori, terasa su mi skoro pa 24h otvoreni. Testirao ga mirisnim stapicima i iqosom. Jedino tada se ukljuci ali mora da prodje neko vreme. Mozda je problem to sto ga drzim uz zid? Ili je u Novom Sadu ovih dana jako cist vazduh?
I jedno meni bitno pitanje pa ko ima iskustva da mi kaze. Mene zanima kako se ponasa i kako ga koristite leti kad krene alergija? Drzite ga non stop ukljucenim pored prozora ili kako? Hvalaaa puno na odg unapred.
 
Pozdrav. Kupio sam xiaomi 3H preciscivac. I od kako sam ga kupio nikadaaa nije presao vise od 20. A prozori, terasa su mi skoro pa 24h otvoreni. Testirao ga mirisnim stapicima i iqosom. Jedino tada se ukljuci ali mora da prodje neko vreme. Mozda je problem to sto ga drzim uz zid? Ili je u Novom Sadu ovih dana jako cist vazduh?
I jedno meni bitno pitanje pa ko ima iskustva da mi kaze. Mene zanima kako se ponasa i kako ga koristite leti kad krene alergija? Drzite ga non stop ukljucenim pored prozora ili kako? Hvalaaa puno na odg unapred.
Ne treba da stoji uza zid. Pogledaj ovde http://www.amskv.sepa.gov.rs/stanicepodaci.php merenja za PM2.5 za Novi Sad pa uporedi.
 
Ja sam se izgleda zeznuo sto sam kupio preciscivac. Uzeo sam Xiaomi 3H i konstantno mi je na 1-3, nista ne radi. Mozda ovih dana ima vjetra pa vazduh u Beogradu nije toliko zagadjen, plus zivim iznad drugih zgrada direktno do sume i dosta dalje od glavne ulice ali jbt ne prelazi 3-4. Evo sacekacu jos malo da vidim kad vazduh bude bas los oce li se sta desavati ali izgleda da je u mom komsiluku vazduh super, plus mi stoji prozor otvoren na kip i nista se ne desava .
A nije da ne radi, zapalio sam salvetu u serpi i kad je izgorela i ostalo sam oda dimi primakao, otisao je uredjaj do 600 i fino se upalio, obavio sto ima i nazad na 1-2.
Ako bude tako i kad bude u gradu vidljiv smog i zagadjenje onda bem ga prodacu ga. A inace nije stvar da on precisti i stoji na 1-2-3 nego i kad ga ugasim, izvjetrim stan dugo i opet upalim brzo sa 3-4 dodje na 1 2.
 
Slazem se sa No_limit ali ne bi trebalo da se zalimo ako je zaista kod nas cist vazduh. Meni je veci problem kod njega automation. Posto mi i na airvisual i svuda generalno prosecno polazuje dobar vazduh i ovaj H3 takodje drzim ga iskljicenim sa ovom opcijom. Testirao ga sa mirisljavim stapicima sa svim vratima zatvorenim u dnevoj sobi. Ja sam se ugusio dok je on registrovao zagadjenje. Razocarenje. Jer je za mene xiaomi kao brend otkrice ove godine :) sve sto sam sebi i kao poklon drugima kupio zadovoljava a ovaj preciscivac za sada iskreno ne. Pritom senzor za detekciju je pozadi!?!?! Pa ja ne mogu ako je npr u dnevoj da ga drzim umesto klub stola, i nisam znao da se ukljucuje samo na 2.5 cestice. Parfem i dezodoras ne registruje osim ako direkno pored senzora ne primaknem. Hteo sam Dyson ali mi se ne daje sada 800 eura. Videcu jos tek je krenulo, januar i februar su valjda zagadjeniji pa cu videti ako ne i ja prodajem. Limani u Novom Sadu su vetroviti. Ja gledam u Dunav a i NS je planski gradjen cikulise vetar. A da radi 24/7 kod mene prosto ne moze jer je uvek neki prozor otvoren ili sirom ili nekoliko na kip...
 
I da aplikacija mu je ocaj! Dok se ona pokrene totalno jedno pokazuje a 3H drugo. Ostalih par uredjaja rade perfektno. Ne znam kako drugima odgovara iskreno. I jos jedan primer. Kada sam przio nesto stavio sam ga blize kuhinji ali namerno ne u kuhinji. I naravno da nije nista detektovao a soba se osecala na hranu. Pritom spremam na plin znaci isparenja od plina i nista.
Moze on i da radi 24/7 ali mu filter ode baas brzo. A i ne vidim poentu kad ne zivim u kontaminiranom podrucju. Definitivno koliko para toliko muzike...
 
Poslednja izmena:
ne znam šta vi uopšte očekujete od prečistača? ili vam se čini da taj od 800 evra čita misli, kuva ručak i počisti za sobom? pm čestice pri tome nisu jedini parametar toga šta se dešava u stanu...
 
ne znam šta vi uopšte očekujete od prečistača? ili vam se čini da taj od 800 evra čita misli, kuva ručak i počisti za sobom? pm čestice pri tome nisu jedini parametar toga šta se dešava u stanu...
Pa upravo zbog toga i pisem. Necu da se izrazavam prostacki ali boli mene samo za 2.5 koje cine delic sveukupnog zaganjenja. A Dyson ako cisti sporije od Xiaomija ima auto opciju koja detektuje BILO koje cestice a ne samo 2.5. Upravo zavrsio sa citanjem skoro svih strana na forumu. Ovde osim Śaomija niko nema da uporedi sa realno boljim. Kuvam na gasu. Ovaj saomi nista, duvam onaj iqos xiaomi opet nista, prskam miris po stanu on nista. Jedino detektuje nesto kad mu se bas priblizi pored senzora to ne na auto nego na vecoj brzini. A ja trebam na sat dva da proveravam na airvisual da li je zagadjeno ili ne.
E to ocekujem da radi to sto mu je namena. A ne da ga ja drzim na max pa 24/7 pa mozdaaa detektuje.i jos jedna stvar on kad je na auto, teorijee nema da usisa vecu kolicinu vazduha jer eto opet nije sve 2.5. Drago mi je sto su ljudi zadovoljni ali po meni je Xiaomi realnoo bacen novac. Sarena laz. Ja zaista osim Dysona ne znam koji jos ima auto opciju da detektuje sve cestice. Zato izmedju ostalog i kosta toliko jer ima sve sto treba. Pritom ponavljam PROCITAO SAM 60 strana foruma niko nije spomenuo Dysona (osim sto je neko pitao, i generalno na forumima o usisivacima, fenu) tako da dosta vas i ne zna sta ta marka moze. Nije James Dyson bezveze najbogatiji Britanac. Dyson je brend kome sam veran godinama. Ali etoo pokusao jeftinije da prodjem pa sam jeftinije i dobio.
 
Filter u prostoriji bez duvanskog dima i filteri u prostorijama gde je bilo duvanskog dima.
 

Prilozi

  • CEA47C5C-42FB-4CC3-9988-471468767483.jpeg
    CEA47C5C-42FB-4CC3-9988-471468767483.jpeg
    279.8 KB · Pregleda: 124
Pa upravo zbog toga i pisem. Necu da se izrazavam prostacki ali boli mene samo za 2.5 koje cine delic sveukupnog zaganjenja. A Dyson ako cisti sporije od Xiaomija ima auto opciju koja detektuje BILO koje cestice a ne samo 2.5. Upravo zavrsio sa citanjem skoro svih strana na forumu. Ovde osim Śaomija niko nema da uporedi sa realno boljim. Kuvam na gasu. Ovaj saomi nista, duvam onaj iqos xiaomi opet nista, prskam miris po stanu on nista. Jedino detektuje nesto kad mu se bas priblizi pored senzora to ne na auto nego na vecoj brzini. A ja trebam na sat dva da proveravam na airvisual da li je zagadjeno ili ne.
E to ocekujem da radi to sto mu je namena. A ne da ga ja drzim na max pa 24/7 pa mozdaaa detektuje.i jos jedna stvar on kad je na auto, teorijee nema da usisa vecu kolicinu vazduha jer eto opet nije sve 2.5. Drago mi je sto su ljudi zadovoljni ali po meni je Xiaomi realnoo bacen novac. Sarena laz. Ja zaista osim Dysona ne znam koji jos ima auto opciju da detektuje sve cestice. Zato izmedju ostalog i kosta toliko jer ima sve sto treba. Pritom ponavljam PROCITAO SAM 60 strana foruma niko nije spomenuo Dysona (osim sto je neko pitao, i generalno na forumima o usisivacima, fenu) tako da dosta vas i ne zna sta ta marka moze. Nije James Dyson bezveze najbogatiji Britanac. Dyson je brend kome sam veran godinama. Ali etoo pokusao jeftinije da prodjem pa sam jeftinije i dobio.
Verovatno je los senzor na samom aparatu, reklamiraj. Od svega sto si naveo na dezodorans bi morao da odlepi jer je to direktna aerosolizacija. PM2.5 su najopasnije od svog zagadjenja jer su dovoljno male da lako udju u krvotok a u danasnje vreme vecina ih potice iz procesa sagorevanja sto je prilicno lose, losije nego da su PM2.5 recimo pescane prasine. PM2.5 senzor u tim aparatima nije sofisticiran ni najmanje tako da on ne pravi bas veliku razliku u spektru PM10-2.5, 2.5 samo oznacava najmanju velicinu koju moze da detektuje. Nista bolji senzori nisu ni u Dysonu po principu rada, samo po kontroli kvaliteta.
 
za manja kuvanja mislim da je ok. ja ga tako koristim ali ne kuva se mnogo.jednom ili dva puta nedeljno

kako mislis da strada brzo? da se kao usmri ili da ne radi? tj "se zaprlja" ili sta vec? sta si mislio ? malo mi cudno da mu smeta..ono da pokupi mirise to da, i da pocne da se oseca ako je izlozen dugo i mnogo mirisima..ali da ne radi...to mi deluje nemoguce?
Ja ga isključivo koristim za ono za šta je i napravljen, za prečišćavanje pm2.5 čestica u zatvorenom prostoru. Dodje neko, zapali cigaretu, gasim prečišćivač i otvaram prozor. Isto i za kuvanje.

Ne moraš sve to da radiš ali onda treba češće zameniti filter.
e da. pitanje sam tebi postavio :D
 
@Elsewhere znas sto probaj, ja ovako kad mi stoji na automatic po cio dan ili bio ugasen pa ga opet upalim na automatic i on stoji 1-3, prebacim ga na manual ili brzinu 3 i on tu pocne da vrti i dodje do 10 15 20 pa polako spusta. Ne znam zasto pri tom modu "detektuje" cestice pa smanjuje a ne pri automatic modu no aj.
Meni samo djeluje da sam bacio pare ako uredjaj nista ne radi i vazduh mi je ok, ako vazduh bude stalno ok a uredjaj samo bleji na 5< onda cu ga prodati :)

P.S. Evo ja probah s dezodoransom i pored uredjaja sam se nasprejao i detektovao je na automatik ok, digo do 100 al brzo spustio :)
 
pa vrlo jednostavno, na većoj brzini napravi veći protok vazduha, pa samim tim "potera" čestice blizu senzora i očita ih.
 
@Elsewhere znas sto probaj, ja ovako kad mi stoji na automatic po cio dan ili bio ugasen pa ga opet upalim na automatic i on stoji 1-3, prebacim ga na manual ili brzinu 3 i on tu pocne da vrti i dodje do 10 15 20 pa polako spusta. Ne znam zasto pri tom modu "detektuje" cestice pa smanjuje a ne pri automatic modu no aj.
Meni samo djeluje da sam bacio pare ako uredjaj nista ne radi i vazduh mi je ok, ako vazduh bude stalno ok a uredjaj samo bleji na 5< onda cu ga prodati :)

P.S. Evo ja probah s dezodoransom i pored uredjaja sam se nasprejao i detektovao je na automatik ok, digo do 100 al brzo spustio :)
Pa hoce. Samo sto mu nekada treba vise vremena. Ne znam ni ja sto.
A spomenuo sam Dyson iz razloga sto on detektuje sve. Nije uvek PM2.5. I sto je senzor napred. Ja aparat zaista ne mogu da drzim na sredini sobe. Druga ogromna mana je sto kad ga iskljucim namestio sam da se ukljucuje kad bude preko 20 (nikada nije bilo, osim kad sam silom ja pokusavao) i skoro pa se nikada nije ukljucio. Ima na mi home apk da se namesti (automation) iz tog razloga koji si i naveo. Nema potrebe da cisti cist vazduh. A ja realno ne znam kad je cist a kada ne, zato kupio urejdjaj da vrsi funkciju. Upravo sada sedim, pijem kafu i pusim iqos. Uredjaj ni da makne, pokazuje max 05. Metar sam od njega, detektuje tek ako bas jace dunem direktno. A zagadjenje vazduha bas ne radi po tom pricipu. I taj automatik dok on registruje gotovo ja sam vec svojim plucima pola procistio. Ne znam zaista. Mozda je do mene sto ocekujem neko cudo od tih uredjaja. A da radi svakog dana na max zaista ne moze jer je preglasno. Ipak mislim da za novac koji sam platio to sam i dobio. Cisti on ali ipak nije ozbiljan aparat.
Neko je isto ovde postavio clanak n engleskom sto su vrsili testove i pokazali da preko 80% xiaomi uredjaj ostavi vazduh neprociscen. E o tome se radi. Sta mi znaci ako ga procisti 15%, meni realno nista osim sto dajem novac za filtere.
Ne znam kako vama svima odgovara zaista se pitam ili su neki ipak samo ubedili sebe.
 
Poslednja izmena:
Prečistač vazduha je prosta sprava; ide vazduh kroz filter :) Filter je tu najbitnija stavka. Merač čestica može da bude bolji ili lošiji i to će svakako uticati na cenu. Kao što utiče dizajn, brend i sl. Dyson je lepo dizajnirana spravica sa kvalitetnijim meračem čestica, uobičajenim filterom i fino napucanom cenom.
Pošto gotovo sve zavisi od filtera, a kome je stalo da ima apsolutno vrh uređaj mislim da je ipak isplativije, odnosno bolje da kupi npr. IQ Air. Viša cena ide zbog sistema filtracije i ukupnog kvaliteta uređaja, a manje zbog samog dizajna :)
 
A sta je to tacno "sve"? Koji model je u pitanju?
Pa sva zagadjenja. Sve sto hvata hepa i aktivni ugalj plus POLEN sto je nama koji smo alefgicni jako bitno. A najbitnija funncija je npr leto je cist je vazduh xiaomi nece detektovati nista a Dyson hoce polen i krenuce da preciscava. Svi imaju auto ali samo modeli koji imaju dva filtera ciste sve. To su oni noviji. Imas ih sve poredjane u Dyson shopu Srbija.
 
Ako se ne varam, skoro svaki Philips ima dva filtera, aktivni ugalj i Hepa, bar moj stari serije 2000 ima :)
 
za manja kuvanja mislim da je ok. ja ga tako koristim ali ne kuva se mnogo.jednom ili dva puta nedeljno

kako mislis da strada brzo? da se kao usmri ili da ne radi? tj "se zaprlja" ili sta vec? sta si mislio ? malo mi cudno da mu smeta..ono da pokupi mirise to da, i da pocne da se oseca ako je izlozen dugo i mnogo mirisima..ali da ne radi...to mi deluje nemoguce?

e da. pitanje sam tebi postavio :D
Kućni prečišćivač vazduha je dizajniran da prikuplja u sebe sitne čestice. Nije dizajniran da prikuplja isparenja i vlagu od kuvanja obogaćenu raznim masnoćama.
Takodje nije dizajniran da radi pored otvorenog prozora jer nema taj kapacitet prečišćavanja niti sistem odvodjenja tih čestica, džabe će raditi i zaprljaće se.
Ni u jednom slučaju neće prestati da radi verovatno, ali će biti prljav, smrdljiv, zamašćen ili vlažan ako ga koristiš kao aspirator kao što neko reče, i verovatno leglo bakterija koje će ventilator da vraća u prostor.
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Nazad
Vrh Dno