Šta je novo?

Prečistač vazduha

Proveri u aplikaciji da nisi slučajno stavila Light na Turn off.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Proveri u aplikaciji da nisi slučajno
stavila Light na Turn off.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Uredjaj nije prikljucen na aplikaciju iz razloga sto smo promenili provajdera, glavni ruter nam je u prizemlju, a na spratu je jako los signal, pa cekamo da dodju da provuku kabl i gore.
Uredjaj je do sada obavljao posao i bez aplikacije.
 
Taj veći kapacitet prečišćavanja dolazi uz cenu buke koja je nesnosna kada se ventilator uključi na maksimum.
Buka je relativan pojam, a bilo koji kad ukljucis na Max se jače čuju, nista strasno i najjači mod služi da u cugu sredi prostor i u zavisnosti od prostorije traje kraće ili duže, a onda opet ide na automatski.

P 30 Pro
 
@Kjana Ima sa zadnje strane dugme za svetlo, pritisni ga par puta i vidi da li se onda uključilo.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Buka je relativan pojam, a bilo koji kad ukljucis na Max se jače čuju, nista strasno i najjači mod služi da u cugu sredi prostor i u zavisnosti od prostorije traje kraće ili duže, a onda opet ide na automatski.

Naravno, ali da bi ga koristio za prečišćavanje vazduha prostora od 60m2, mora da radi na visokom broju obrtaja koji neminovno prave buku.
 
Stigla je nova tura. Večeras kreću isporuke.
 
Pozdrav svima, slucajno sam naleteo na ovu temu, pa imam par pitanja. Da li Xiaomi air purifier pro moze da se izbori sa automobilskim izduvnim gasovima koji dolaze spolja ili bih morao da idem na neko ozbiljnije resenje? Lokacija stana je na samoj raskrsnici i zagadjenje je veliko. Ako neko ima neki predlog za resenje ovog problema neka javi. Hvala.
 
@picasso
Moze, naravno. Potrebno je samo ne otvarati prozor dok uređaj radi.
 
Moze da se izbori ali uredjaji ovog tipa rade efikasno po sobi, a ne po stanu. Jedino da ga prenosis iz sobe u sobu celog dana ako zelis da pokrijes sve, ili da uzmes vise komada.
 
@Sync To i jeste problem, celu noc je jedan prozor u dnevnoj sobi otvoren, ukoliko bi postavio uredjaj ispred prozora, tesko da bi uspeo da "resi" tu kolicinu vazduha, mozda samo u nekoj manjoj meri da procisti. Ili da kupim par komada, pa da postavim jedan ispred prozora koji je otvoren i jos po jedan kao dodatno ciscenje ispred spavacih soba :).
 
@Sync To i jeste problem, celu noc je jedan prozor u dnevnoj sobi otvoren, ukoliko bi postavio uredjaj ispred prozora, tesko da bi uspeo da "resi" tu kolicinu vazduha, mozda samo u nekoj manjoj meri da procisti. Ili da kupim par komada, pa da postavim jedan ispred prozora koji je otvoren i jos po jedan kao dodatno ciscenje ispred spavacih soba :).

Gledao sam skoro neku emisiju u Švajcarskoj gde su ukućani bili ubeđeni da im je u kući loš vazduh zbog obližnje saobraćajnice. Došli su "specijalci" da izmere kvalitet vazduha i zaključili su da 90% zagađenja vazduha u kući dolazi od samih ukućana - kamin, kuvanje, kućna hemija, dezodoransi, lak za kosu i ostala sprejna kozmetika. Samo 10% zagađenja je bilo spolja, od saobraćaja.
Ja bih svakako uzeo filter ako ništa drugo jer ćeš tada videti koliko je zagađenje sa i bez otvorenog prozora. Ako je zagađenje baš veliko (tipa preko 50 um) teško da će i Xiaomi Pro moći da očisti značajnije pored otvorenog prozora. A opet, i meni je velika saobraćajnica relativno blizu gde je tokom špica stotine automobila na semaforu, pa ne vidim nikakvu razliku kad je špic ili ne jer je ostalo zagađenje u beogradskom vazduhu nekoliko desetina puta veće, tako da automobilski saobraćaj ne igra takoreći nikakvu značajniju ulogu.
 
Ključno pitanje je opravdanost korišćenja ovakvih uredjaja pored otvorenih prozora.

Da li ima smisla kupovati ovakav uredjaj ukoliko su prozori skoro uvek otvoreni, čak i zimi?
 
Naravno da nema. Eno na onom linku od pre nekoliko poruka ima istraživanje, sa zatvorenim prozorima je efekat HEPA filtera na unutrašnji prostor bio 20-ak %.

EDIT:
https://phys.org/news/2018-09-indoor-hepa-filters-significantly-pollution.html

"Data from 30 participants enrolled in the study showed that when HEPA filters were used during the winter inversion months, only five percent of outdoor air PM2.5 contributed to the indoor air quality, compared to 28 percent when HEPA filters weren't in use."
 
Poslednja izmena:
Problem je sto je stolarija u novijm zgradama tako odradjena da si kao u akvarijumu, nikako vazduh ne ulazi u stan. Takodje u stanu je pretoplo i tokom noci se odrzi visoka temperatura bez obzira sto tada ne greju u koliko su zatvoreni svi prozori, pa je trenutno jedino resenje drzati otvoren prozor.

Mozda eventualno uzeti po jedan H3 ili Pro, pa drzati u decijim sobama, da koliko toliko precisti, neka je i 20% bolji vazduh, opet je ok.

@pbogdanovic, sumnjam da je to slucaj kod mene, na 5m sam vazdusnom linijom od izuzetno prometne raskrsnice,sam semafor. Kad se da gas na semaforu, magla se napravi dole :D

Vidim da ce jedino resenje biti da promenim gajbu.
 
Poslednja izmena:
Suludo je silovati uredjaj za preciscavanje vazduha otvorenim prozorom. Uostalom, koja je svrha tog prozora, zasto on mora biti otvoren?
Menjajte navike, hitno.

Tapatalk from Poco loco
 
Postoji valjda neki ventil na radijatoru, zašto bacati toplotu kroz prozor? Luftiranje se radi sa širom otvorenim prozorima u kraćem periodu.
 
Placam svakako isto, bilo da zavrnem ili da odvrnem radijator. Mislim da si omasio temu :D
 
U tom slucaju malo placas grejanje i treba da kupis bar 10 precistaca.
Zato sto ti je cena grejanja fiksna tebi je ok da drzis prozor non stop otvoren. Zbog toga imas ogromne toplotne gubitke a toplane samo loze jos vise i prave jos vece zagadjenje koje tebi ulazi u stan. Ovde si dosao jer se zalis na zagadjenje sa raskrsnice. Sad slobodno povezi tackice i dodji do zakljucka sam.

Da sam na tvom mestu ja bih malo utulio grejanje, zatvorio prozor, kupio jedan precistac i ziveo bih srecno. Luftiranje nekoliko puta dnevno i to je to, nema nauke. Sve ostalo je suludo.

Tapatalk from Poco loco
 
U redu je Sajberu, mani me filozofije. Priznajem, kriv sam, zbog mene i meni slicnih je ovo zagadjenje i nastalo. Zaboravite na pitanje.
 
Ovo je u fazonu, ima se, može se, a još i preliva na sve strane. Trebalo bi kalorimetre uvesti zakonom kao obavezujući deo sistema centralnog grejanja, pa onda slobodno grej i otvaraj prozore.
Valjda je poenta da sebi ugodiš i namestiš da ti bude prijatno. Ovo me podseća na varijantu švedskog stola kad pojedinci jedu dok im se ne smuči, jer *mjau**mjau**mjau*, platio sam, sad ću da jedem i pijem dok ne crknem.

Stigao sinoć 3H. Pustio sam ga u rad, vezao na mrežu i OK radi. Nisam primetio da je vazduh drugačiji kako su neki tvrdili. Sinoć je bio malo u dnevnoj pa u dečijoj sobi. Večeras će biti u mojoj pa ćemo a vidimo. Na aplikaciji ima nekih podešavanja, ali sem paljenja i gašenja, tj. menjanja modova rada ništa drugo nisam ni čačkao. Na kraju će verovatno završiti kod mene u kancelariji, jer mi prah tonera smeta, pa kad god radi štampač ja kijam.
 
U redu je Sajberu, mani me filozofije. Priznajem, kriv sam, zbog mene i meni slicnih je ovo zagadjenje i nastalo. Zaboravite na pitanje.
Brate nije filozofija nego osnovna logika. Imas problem sa zagadjenjem, hoces da kupis filter. Filter ti nece zavrsiti posao jer ti je prozor otvoren. Otvoren prozor ti je resenje za temperaturu u gajbi i uzrok zbog cega ti zagadjen vazduh ulazi u gajbu. Ili da kupis 10 filtera ili da zatvoris prozor. Kapiram da se neces seliti sigurno.
Sam sebi pravis probleme tamo gde ne treba da ih bude, to je jedina poenta. Ovde ti niko za to ne moze pomoci.
Odmah sam ti rekao, menjajte navike, hitno. Stvarno nije frka da ti bude otvoreno kada je cist vazduh ali kad je ono zlo napolju ne znam ko iole normalan drzi otvoren prozor.

Tapatalk from Poco loco
 
Ja drzim zarvoren kad je vazduh los normalno, otvorim uvece da razladim 3H podivlja ali brzo sredi situaciju. Meni 3H meri 27 stepeni u sobi, blizu mi je toplana i vise puta mi je palo na pamet da umesto otvaranja prozora pustim klimu da ladi, ima neke filtere valjda ce manje zagadjen vazduh da udje.
 
Klime ne ubacuju vazduh tj 99% tvoja samo vrti vazduh unutra i hladi ga
 
Ja drzim zarvoren kad je vazduh los normalno, otvorim uvece da razladim 3H podivlja ali brzo sredi situaciju. Meni 3H meri 27 stepeni u sobi, blizu mi je toplana i vise puta mi je palo na pamet da umesto otvaranja prozora pustim klimu da ladi, ima neke filtere valjda ce manje zagadjen vazduh da udje.

Nije opcija da malo zavrneš radijatore?
 
Jok to je toliko staro i zapeklo ne bih da rizikujem da tu pukne pa da napravim haos.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Pojavilo se dosta oglasa na KP, izgleda da je stigla količina kod Mađara. Cene su u blagom padu, 2h 135, 3h 190, Pro 240. Ima i po koji 2s za nekih 160e. Za 2h i 2s to je malo više od 10% skuplje nego pre nestašice, dok je Pro bio 190 i još je dosta skuplji nego ranije.

3 dana kasnije:
2h 120, 3h 170, Pro 220. Polako se vraćaju cene na normalu.

HEPA filter 4990din.
 
Po meni je precizan, pokazuje isto koliko i ovlazivac vazduha na svom displeju kao i jako blizu kao mi temperature & humidity sensor (dva komada u drugim sobama).

Pogledajte prilog 280736

Zanima me da li Mi purifier reguliše i vlažnost vazduha pored prečišćavanja? Pitam zbog užasne suvoće vazduha u stanu zbog parnog grejanja pa lomim da li nam treba ovlaživač ili će ovaj purifier (mislim na 3H) ubiti dve muve jednim udarcem?
 
Nazad
Vrh Dno