Šta je novo?

Prečišćivač vode za piće

Smučilo mi se više da teglim flaširanu vodu, pogotovo od kad se broj članova domaćinstva povećao, povećala se učestalost odlazaka u prodavnicu, povećao se i broj situacija gde u kući nemamo ni jednu flašu, povećali su se i troškovi,a i količina plastike koju bacam u kantu.

Najviše mi se dopao ovaj Voden Pureal, al mi deluje previše fensi i ne znam zaista koliko je kvalitetan što se vode tiče.

Da li imate neku preporuku?

Uređaj mogu da donesem i iz inostranstva, tako da nisam ograničen samo na domaće tržište.
Ja sam bio zainteresovan za taj uredjaj, kontaktirao sam sa njima vise puta, trazio sam da urade analize vode sa cesme i analize vode posle koriscenja njihovih preciscivaca, na sajtu sam bio uocio takodje neke nelogicnosti.Uglavnom, da skratim pricu,posle visemesecnog zvanja i prepiske sa njima na kraju su uradili te analize i pokazalo se da je voda sa cesme sa Nbg maltene slicnog kvaliteta kao i voda posle koriscenja njihovog uredjaja.Poenta kod preciscivaca je da ne uklanja i korisne materije jer tada dobijamo destilovanu vodu a mislim da svi ovi Zepter preciscivaci i svi kji funkcionisu po sistemu reverzibilne osmoze potpuno preciste vodu sto nije dobro ni zdravo. Po meni, jedini pravi put je da nam svi ti proizvodjaci pokazu analize vode posle koristenja njihovih aparata, analize kostaju par hiljada dinara,lepo nam prikazu koji su to parametri pre i posle.Ovo ostalo je cist marketing koji cak moze biti i stetan po zdravlje.Ponavljam, imam podatke tj analize koje mi je Voden poslao i zakljucak je da je i voda sa cesme konkretno na Nbg dobrog kvaliteta.Voden koliko sam video ne koristi te filtere po sistemu reverzibilne osmoze kao Zepter i ostali.Znaci samo analize vode posle koristenja njihovih filtera su relevantni sve ostalo prazna marketinska prica.
 
Ovo je informacija za akvafor RO-101S
Smanjuje uobičajena zagađenja u vodi iz slavine, uključujući hlor, organska jedinjenja, teške metale, nitrate i nitrite, bakterije i viruse, minerale tvrde vode.
Takođe radi mineralizaciju magnezijum i kalcijum.
Mineralizacija je generalno obavezna nakon čišćenja vode. Drugar je ugradio sistem za celu kuću za otklanjanje kamenca i mora da radi mineralizaciju upravo da ne bude destilovana.

Najčešći razlozi za čišćenje vode su kamenac i čvrste materije tipa rđa. Mi nemamo problem sa virusima i bakterijama u vodi, ali bolji uređaji rade i to.

Ja sam na granici da uzmem RO-100K-4A. Na kp neko prodaje za 27k, što je ok cena. Jedino što sam podstanar pa ne bih da bušim tuđu sudoperu niti da ostavim ceo sistem na izlasku.
 
Jedan od osnovnih postulata preciscavanja vode je da se metoda preciscavanja mora prilagoditi konkretnoj vodi i konkretnim nečistoćama. Ne postoji univerzalna metoda preciscavanja vode.

Najbliža idealnoj je revrsna osmoza, ali i ona je potpuno transparentna na neke nečistoće (arsen npr), dok sa druge strane uklanja neke druga primese u vodi koje mogu biti korisne.
 
Ovo je informacija za akvafor RO-101S
Smanjuje uobičajena zagađenja u vodi iz slavine, uključujući hlor, organska jedinjenja, teške metale, nitrate i nitrite, bakterije i viruse, minerale tvrde vode.
Takođe radi mineralizaciju magnezijum i kalcijum.
Mineralizacija je generalno obavezna nakon čišćenja vode. Drugar je ugradio sistem za celu kuću za otklanjanje kamenca i mora da radi mineralizaciju upravo da ne bude destilovana.

Najčešći razlozi za čišćenje vode su kamenac i čvrste materije tipa rđa. Mi nemamo problem sa virusima i bakterijama u vodi, ali bolji uređaji rade i to.

Ja sam na granici da uzmem RO-100K-4A. Na kp neko prodaje za 27k, što je ok cena. Jedino što sam podstanar pa ne bih da bušim tuđu sudoperu niti da ostavim ceo sistem na izlasku.
Ja sam na kraju odustao od kupovine, kombinujem cesmovacu u flasiranu, to sa svim tim filterima, menjanjem na 6 meseci, plus dodatno da se mineralizuje mi je bas cimanje, plus sto bih morao da nosim vodu na analizu da vidim da li zaista ima neke vajde od toga, ja sam hteo ove Voden preciscivace da kupim upravo zato sto nemaju tu reverzabilnu osmozu,tj ne uklanjaju sve korisne sastojke pored losih....Ali posle testiranja sam video da je kvalitet sa cesme slican ako ne i isti nego posle koriscenja tih filtera, tako da je to poprilicno mlacenje slame izgleda......Ja se bavim akvaristikom, imam veliki akvarijum od 300 litara i cesto kontrolisem vodu zbog vrsta ribica koje imam, hlor, nitrate, nitrite, amonijak itd, kamenac sam po sebi nije stetan za ljudski organizam koliko znam.....kazem, kada sve te firme sto prodaju te filtere budu imale strucno lice koje ce da uradi analizu vode u Institu za javno zdravlje Srbije (Batut), analize kostaju manje od 100 eura, kada to budu uradili i javno pokazali svakom potencijalnom kupcu mozemo pricati o svrsishodnosti svih tih prica, ovako je sve na nivou marketinske price......
 
Imam drugara koji je u Srbiji pokusao dobiti taj papir sa analizom pa je dobio šipak…
 
Da dam doprinos ovom forumu jer sam na drugoj temi postavila pitanje pa cekam odgovor. Kao hemicar i neko ko je radio u privatnoj fabrici vode i posle na analizi vode, vazduha i zemljista bezite od svih tih precistaca ako imaju reversnu osmozu. Zamislite plasticno da vam na primeru necega sto vidite golim okom, evo na primer jaje , reversna osmoza razdvoji belance i zumance a onda doda samo par sastojaka ( mineralizator)iz belanceta i zumanceta. E pa tako radi R.O. Izbaci gotovo sve iz vode a vrati vam tri elementa, Ca, Mg i Na. Ljudskom organizmu su potrebni brojni elementi koji se u vodi nalaze u tragovima. I ne nije isto uzeti te elemente kroz hranu. Duga tema koju cu razloziti posle kad ugrabim vremena. Nigde kod nas nemate minimum dozvoljenih elemenata po analizi, samo maksimum. Retko se pronadje na tu temu i nesto na stranim forumima. Zasto, pa guraju se svi ovi precistaci kao proizvod. Najzdravije je samo ugljeni filter ali on ima rizik zaprljanosti i otpustanja sarze u jednom momentu, kompletne ako se ne menja redovno. Kupujte ljudi vodu najjeftiniju flasiranu. Svaki proizvodjac mora po deklaraciji da garantuje kvalitet. Proveravano , sa malim odstupanjima odgovaraju deklaraciji. Ili idite ovako, vodu sa R. O. pomesajte sa nekom flasiranom vodom.
 
Ja koristim samo ugljene filtere već godinama i to najviše za punjenje flaša koje se koriste za treninge ili vučem po kolima, za peglu, kafe aparat i tome slično.
Šta tačno radi nisam se udubljivao ali mi odgovara jer tako filtrirana voda nema onaj gadan šmek kao direktno iz česme a takođe iako mu to nije namena koliko sam shvatio, ima znatno manje do ništa kamenca
 
Ja sam posle aquafor bokala uradio najgluplji (ali efikasan test) na kamenac. Kap vode iz aquqfora i kap vode pre aqafora stavio na staklo i ostavio da se osuši. Vidljiva fleka kamenca je bila identična.

Možete to i sami probati.
 
Ja sam posle aquafor bokala uradio najgluplji (ali efikasan test) na kamenac. Kap vode iz aquqfora i kap vode pre aqafora stavio na staklo i ostavio da se osuši. Vidljiva fleka kamenca je bila identična.

Možete to i sami probati.
razlika na kuvalu za vodu je mnogo vidljivija.
Sa vodom iz bokala mesecima jedva da se nakupi. Posle dva dana česmovače, dno se ne vidi, sve je belo.
 
^^ Gde stanuješ?

Može zavisiti i gde i koja voda. Svaki vodovod ima drugačiju vodu. Mož' biti da primese u vodi novosadskog vodovoda nisu iste kao kod tebe?!? :unsure:
Nisam probao testiranje u kuvalima. Samo to na staklu.

... ... ...

Mislim, to što Mackomila kaže, komercijalni uređaji za "prečišćavanje vode" (namerno pod navodnicima), nešto iz vode uklanjaju a nešto ne. Ponešto štetno prolazi, ponešto korisno se ukloni. Bez analize ulazne i izlazne vode, nema smisla pouzdati se u njih. Ako primetno smanje sakupljanje kamenca u uređajima koji greju vodu, to je ok za te uređaje. Ne mora biti da je ok i za redovno piće.

Voda za piće ne bi trebalo da je apsolutno rafinisana 100% čista H2O. Određeni minerali u vodi su potrebni. Kalcijum je vrlo nezdrav za termičke aparate, kafemate i bojlere, ali je potreban u organizmu i unosimo ga dobrim delom kroz vodu. A to je onaj grozni kamenac.

Od dvoje ljudi koji rade u vodovodu i koje poznajem, znam da oboje u kući pije česmovaču.
Šefica katedre za hemiju na novosadskom PMF nam je kućni prijatelj, i oni kod kuće piju česmovaču.
Kaže da osmonizovana voda ne bi trebalo da se pije na redovnom nivou (ne, nije štetna), ali u njoj nema nekih potrebnih sastojaka.
Inače baš njena laboratorija radi zvanična testiranja vode po Vojvodini.

Poznata banatska voda iz npr. zrenjaninskog vodovoda jeste katastrofa, ali "miracle" metoda reversne osmoze, iako napravi prividno čistu i bistru vodu, gotovo uopšte ne ukloni arsen. Moja firma je kupila jedan aparat za objekat u Zrenjaninu, i nosili smo vodu na analizu. Ćorak! Inače prodavac aparata i dalje tvrdi da je to odličan aparat baš za Zrenjanin (ne, nismo se posle ćerali sa njime).
 
Kupujte ljudi vodu najjeftiniju flasiranu. Svaki proizvodjac mora po deklaraciji da garantuje kvalitet. Proveravano , sa malim odstupanjima odgovaraju deklaraciji. Ili idite ovako, vodu sa R. O. pomesajte sa nekom flasiranom vodom.
I za flasiranu kazu da sadrzi molekule plastike.
U vecem delu Vojvodine jeste katastrofalna i jos veca katastrofa je sto se to ne resava. I ja sam na fakultetu imao predmet snabdevanje vodom i koliko se secam, vodovod nema obavezu da radi omeksavanje vode, vec je bitno da je bakterioloski cista. Ovde na N.Beogradu ima bunara pored Save koji su izuzetno cisti i drugih gde je haos "tvrda". Sve zavisi ko je na koji bunar povezan.
 
Ovde na N.Beogradu ima bunara pored Save koji su izuzetno cisti i drugih gde je haos "tvrda". Sve zavisi ko je na koji bunar povezan.
Niko nije povezan na bunar. Voda iz bunara ide u fabriku vode pa tek onda u sistem.
Kao hemicar i neko ko je radio u privatnoj fabrici vode i posle na analizi vode, vazduha i zemljista bezite od svih tih precistaca ako imaju reversnu osmozu.
Ja danas kupih R.O. 😁 💪Poslednji dan BF akcije u Domingu, -50%.

Svejedno, i pored tvog saveta bi je kupio jer imam tehnicku vodu u vikendici, sa ovim cu biti u mogucnosti da bez stresa operem i koristim svasta nesto ukljucujuci hranu (voce i povrce) i posudje.
 
Niko nije povezan na bunar. Voda iz bunara ide u fabriku vode pa tek onda u sistem.

Ja danas kupih R.O. 😁 💪Poslednji dan BF akcije u Domingu, -50%.

Svejedno, i pored tvog saveta bi je kupio jer imam tehnicku vodu u vikendici, sa ovim cu biti u mogucnosti da bez stresa operem i koristim svasta nesto ukljucujuci hranu (voce i povrce) i posudje.
 
Niko nije povezan na bunar. Voda iz bunara ide u fabriku vode pa tek onda u sistem.

Ja danas kupih R.O. 😁 💪Poslednji dan BF akcije u Domingu, -50%.

Svejedno, i pored tvog saveta bi je kupio jer imam tehnicku vodu u vikendici, sa ovim cu biti u mogucnosti da bez stresa operem i koristim svasta nesto ukljucujuci hranu (voce i povrce) i posudje.
koji sistem konkretno i za koliko para?
 
I ja sam kupio isti RO, ali bez ovog dodatka, nisam ni znao za njega, niti su ga u prodavnici savetovali, a sumnjam i da bih ga kupio za 11000, osim ako nije bio na 50%.
 
Ako si na gradskoj vodovodnoj mrezi onda nema potrebe za UV kilerom.
 
Gledao sam sada instalaciju sistema. Vrlo je neelegantan u odnosu na neke druge, ali nije strašno, pogotovo za tu cenu koja opravdava malo više napora.
Ne sviđa mi se bušenje sifona, ali čini mi se da sam to još negde video kao potrebu za drain. Da li je kačenje moguće na kineski sifon, onaj rebrasti?
 
^^ Gde stanuješ?

Može zavisiti i gde i koja voda. Svaki vodovod ima drugačiju vodu. Mož' biti da primese u vodi novosadskog vodovoda nisu iste kao kod tebe?!? :unsure:
Nisam probao testiranje u kuvalima. Samo to na staklu.

... ... ...

Mislim, to što Mackomila kaže, komercijalni uređaji za "prečišćavanje vode" (namerno pod navodnicima), nešto iz vode uklanjaju a nešto ne. Ponešto štetno prolazi, ponešto korisno se ukloni. Bez analize ulazne i izlazne vode, nema smisla pouzdati se u njih. Ako primetno smanje sakupljanje kamenca u uređajima koji greju vodu, to je ok za te uređaje. Ne mora biti da je ok i za redovno piće.

Voda za piće ne bi trebalo da je apsolutno rafinisana 100% čista H2O. Određeni minerali u vodi su potrebni. Kalcijum je vrlo nezdrav za termičke aparate, kafemate i bojlere, ali je potreban u organizmu i unosimo ga dobrim delom kroz vodu. A to je onaj grozni kamenac.

Od dvoje ljudi koji rade u vodovodu i koje poznajem, znam da oboje u kući pije česmovaču.
Šefica katedre za hemiju na novosadskom PMF nam je kućni prijatelj, i oni kod kuće piju česmovaču.
Kaže da osmonizovana voda ne bi trebalo da se pije na redovnom nivou (ne, nije štetna), ali u njoj nema nekih potrebnih sastojaka.
Inače baš njena laboratorija radi zvanična testiranja vode po Vojvodini.

Poznata banatska voda iz npr. zrenjaninskog vodovoda jeste katastrofa, ali "miracle" metoda reversne osmoze, iako napravi prividno čistu i bistru vodu, gotovo uopšte ne ukloni arsen. Moja firma je kupila jedan aparat za objekat u Zrenjaninu, i nosili smo vodu na analizu. Ćorak! Inače prodavac aparata i dalje tvrdi da je to odličan aparat baš za Zrenjanin (ne, nismo se posle ćerali sa njime).
džaba objašnjavaš. najbolje uputiš ljude u apoteku da pazare destilovanu vodu i mirna Bačka 😂. mislim, nema čistije od toga 😁 jedino ako neko može preko veze da nabavi vodu za injekcije 😈
 
Gledao sam sada instalaciju sistema. Vrlo je neelegantan u odnosu na neke druge, ali nije strašno, pogotovo za tu cenu koja opravdava malo više napora.
Ne sviđa mi se bušenje sifona, ali čini mi se da sam to još negde video kao potrebu za drain. Da li je kačenje moguće na kineski sifon, onaj rebrasti?
i to rebrasto bi trebalo da ima cev/nastavak koji dalje ulazi u zid, pa tu bušiš. Ako je kratko onda dokupiš samo dužu cev.
 
Vec par meseci koristimo Voden. Sta znam, ukus vode je bas dobar, odnosno neutralan i pitak.
 
Naručio sam ja sa AliE neki jeftin uređaj koji meri suvi ostatak i gađa se sa onim što piše na flaširanoj vodi. Takođe akvafor uklanja solidno suvog ostatka, taman da ne pravi problem u pegli, aparatu za kafu i paročistaču. :) Ja tu vodu najviše i pijem, ukusna mi je.
 
@nidza koji akvafor bokal koristiš odnosno koje filtere? Ima li bitnih razlike između filtera - običan, Mg ili kakvi već sve postoje.
 
B5 filter i veliki bokal, mada na nbgd je voda dosta dobra kod mene, u poslednje vreme ima suvog ostatka 250-270, manje nego neke flaširane vode. Najviše što sam merio je sitno preko 300.

Pazova je bolji reper, gde je česmovača čudnog ukusa, 450+ suvog ostatka i taj ukus probija i kroz kafu i čaj, užasan je. Akvafor skine na 300tinjak, bez ikakvog neprijatnog ukusa, i to premator filter, trebalo ga je zameniti pre 6 meseci.
 
@nidza koji akvafor bokal koristiš odnosno koje filtere? Ima li bitnih razlike između filtera - običan, Mg ili kakvi već sve postoje.
Možda grešim, ali po njihovom sajtu i informacijama po netu, deluje da nema bitne razlike između filtera, bar što se modela tiče, ako ne računamo onaj što dodaje Mg.
 
šta je sada B5 filter. Nisu li A5 i B6?
 
Ne, sad sam pogledao, ima oznaku B5 ili V100-5, ali i taj A5 je kompatibilan.

gynjwcgpbkrvvrxjburh


EDIT:
evo na jednoj slici B5 i A5:
image5d7b5f14b57fa.png
 
B5 filter i veliki bokal, mada na nbgd je voda dosta dobra kod mene, u poslednje vreme ima suvog ostatka 250-270, manje nego neke flaširane vode. Najviše što sam merio je sitno preko 300.

Pazova je bolji reper, gde je česmovača čudnog ukusa, 450+ suvog ostatka i taj ukus probija i kroz kafu i čaj, užasan je. Akvafor skine na 300tinjak, bez ikakvog neprijatnog ukusa, i to premator filter, trebalo ga je zameniti pre 6 meseci.
I ja sam kupio tds ec merač, česmovača je oko 200, izvorska je 400+, a destilovana 16.
 
Apropo Aquafor-a definitivno sređuje kamenac što je i najveći problem sa našom vodom. Sve ostalo manje više...

Jedino nisam razumeo ovde, nekoliko puta sam pročitao da ljudi piju destilovanu vodu...da li zaista piju ili mešaju sa nečim pa navode da piju isključivo destilovanu?
 
Nazad
Vrh Dno