Šta je novo?

Prasina i uredjaji, kako se izboriti?

Boris Lozac

Znamenit
Učlanjen(a)
15.08.2004
Poruke
21,472
Poena
1,125
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 2600
Matična ploča
ASUS Prime B-450 Plus
RAM
16GB
GPU
Radeon RX 570
Storage
Samsung SSD 860 EVO 500gb
Kućište
NZXT H500
Monitor
Asus VZ279HE IPS
Miš & tastatura
ROG STRIX Impact II wireless / Keychron V2
Mobilni telefon
Pixel 6
Izgleda da imam sobu koja je magnet za skupljanje prasine! Posle par dana se tako nakupi po monitoru, po postolju od monitora, zvucnicima, kucistu, PS3-u (to je tek pravi magnet), znaci neverovatno... Gledam kod drugih, uvek sve izgleda kao da je nova soba, a sto posto ne ciste od prasine tako cesto... :wall:

Kako cistite prasinu i kakvo vam je stanje, od cega to sve zavisi.. Hteo sam da kupim ono cudo, zaboravio sam kako se zove, "cupko" ili tako nesto, s naelektrisanim dlakama u boji :D ali ne znam sme li se sa tim cistiti neki uredjaj dok je ukljucen ili dok je u standby-u?
 
Meni kako su prije par godina posjekli neko drvece ispod balkona soba puna prasine... To drvece je koliko toliko sprecavalo prasinu sa ulice da ulazi kroz balkonska vrata. Inace balkonska vrata su mi 24/7/365 otvorena shirom. Zatvaraju se jedino ako naleti neki jak pljusak (kad vjetar nanosi)...
 
Prasina ne dolazi samo spolja. Moze da se desi i da je vlaga u prostoriji, da se zidovi pomalo krune (trosna/stara kuca/stan) itd.
 
Konacno sam nasao sliku od ovog "praska" :D



Smeju li se sa ovim cistiti uredjaji, zvucnici, monitor, itd... dok su u standbuy-u?
 
Smeš ti njih da čistiš time, ali meni je to sr*nje samo razbacivalo prašinu na sve strane. Posle par minuta, eto nje nazad :S:

Ja sam problem rešio time što nemam skoro nijedan tepih u kući. Sad možda jednom nedeljno prebrišem pod i to je to. Prašine, naravno, i dalje ima, ali mnoogo manje nego ranije.
 
Nemojte reci da niko nije gledo TopShop, imate onaj NeoTec joonizator :d
 
Isto mi se u roku od nekoliko dana naslaze prasina na svim uredjajima. Jednom nedeljno sa magicnom krpom do pola pokvasenom (i ocedjenom) prebrisem monitor, kuciste, diskove, tastaturu, modem, fixni telefon.......a lcdtv sa krpom koju sam dobio uz njega (krpa je kao za cvike)
 
Poslednja izmena:
Meni kako su prije par godina posjekli neko drvece ispod balkona soba puna prasine... To drvece je koliko toliko sprecavalo prasinu sa ulice da ulazi kroz balkonska vrata. Inace balkonska vrata su mi 24/7/365 otvorena shirom. Zatvaraju se jedino ako naleti neki jak pljusak (kad vjetar nanosi)...
Klasicna fama;) Negde sam procitao da je 90% kucne prasine, ustvari otpala perut sa koze ukucana (to je ono preko cega dzukci prate trag), a ostatak spoljna prasina. Znaci, sto vise ukucana, vise prasine.
 
Kod mene onda kao da živi pedeset ljudi :smoke:
 
Nemojte reci da niko nije gledo TopShop, imate onaj NeoTec joonizator :d

Dakle, od kako sam kupio ovu spravicu (nije reklama) preporodio sam se.

Stavio sam na sto gde mi stoje racunari i prasine i na stolu i ispod njega je mnogo manje. Jedanput u 15 dana izvadim i operem onaj filter i stvar je u redu.
 
Takođe imam NeoTec jonizator i stvarno je sjajna spravica, s tim što mi je zid iza njega čađav kao da se loži ispod njega :)
 
I kod mene ima jako puno prasine, napada vec posle 2-3 dana i to ono sloj bre ..
I problem resavam vrlo lako
Tako je, ni ne resavam ga :D
 
Klasicna fama;) Negde sam procitao da je 90% kucne prasine, ustvari otpala perut sa koze ukucana (to je ono preko cega dzukci prate trag), a ostatak spoljna prasina. Znaci, sto vise ukucana, vise prasine.

Onda ja ko da zivim u kineskoj cetvrti!!! :d
 
Ja sam problem rešio time što nemam skoro nijedan tepih u kući. Sad možda jednom nedeljno prebrišem pod i to je to. Prašine, naravno, i dalje ima, ali mnoogo manje nego ranije.

Ja nemam tepih u sobi, vrata odlicno dihtuju, ali mi je prozor stalno otvoren. Imam filtere na kucistu, prasinu brisem sa magicnom krpom + Pronto (ponekad) i OK je.

Jos ce bolje biti kad zamenim stare frotire :D
 
Ne diram ja nju, ne dira ona mene.
 
Jel se ovo cudo stvarno isplati? Sta ustvari radi taj jonizator, kako utice na prasinu? I zbog cega ti je cadjav zid?
Uh, ala sam radoznao :d

Jes uprlja zid samo tako, posebno ako ima duvanskog dima u sobi, onda tek dobro zacadjavi zid u krugu od pola metra.

Salu na stranu, fino skuplja dim i prasinu u neposrednoj okolini, dobar je da 'ubije' smrad od cigareta i osvezi vazduh u sobi ali nikako ne moze da zameni krpu i usisivac :d
 
Posto jako dugo zivim sam, procedura za ciscenje je sledeca:

Upali se klima i podesi na najvecu brzinu ventilacije.
Prebrise se sve, ali bas sve... znaci sve police i sl. recimo mojim omiljenim Vileda AttrActive duster-om. :)
Usisavanje, sa obavezim cetkanjem tepiha ako ih ima posto tepih najvise "hvata" prasinu, dlake i sl.
Sledi brisanje microfiber krpom natopljenom sredstvom za ciscenje povrsine koju cistite.
Onda se na brzinu predje jos jednom duster-om za svaki slucaj posto klima ne moze bas sve da izfiltrira u stanu.

Meni za dvosoban stan treba oko 30min i ako je stvarno detaljno sve ocisceno prasina se primeti tek za nekih 5-7 dana. Naravno klimu ostaviti jedno pola sata posle ciscenja da pokupi svu sitnu prasinu iz vazduha i oprati filtere posle.

Evo i rezultata.... ;)
 

Prilozi

  • IMG_0481.jpg
    IMG_0481.jpg
    152.1 KB · Pregleda: 185
Poslednja izmena:
Ova moja tastatura kao da radi na prasinu.
Uzmem lepo obrisem je, posle sat vremena kao da nisam ni brisao.
Zderac prasine :d

Dodje mi nekad da je izbacim kroz prozor, a onda se setim koliko kosta :d
 
Poslednja izmena:
Dzabe brises samo tastaturu, prasine ima stalno u vazduhu. Bolje uzmi i jednom nedeljno bas detaljno ocisti ceo stan, ukljuci klimu da makar malo cirkulise vazduh kroz nju. Veruj mi... komp cistim jednom mesecno i generalno jako malo prasine pokupim iz njega a radi mi 80% vremena i vuce prasinu sa cetiri ventilatora od spolja. Ako smanjis procenat prasine u stanu smanjice se i u kompu. ;)

Jos nesto... mrezice za komarce na prozorima mogu takodje malo da pomognu ako su kvalitetnije.
 
Poslednja izmena:
:D

Pa pazi, ne znam licno, nisam jos uvek postavio. Tako mi kazu ljudi koji su skoro postavljali pa su primetili razliku.
Naravno sve zavisi... ako u dvosobnom stanu zivi cetvoro ljudi naravno da ce biti vise prasine interno. ;)
Ili recimo ako je neko u dosta prometnoj ulici znacice mu vise nego nekome ko je u mirnom kraju.
Takodje nisu svi ljudi bas isti, neko manje koze ostavi po kuci jer se recimo cesce tusira i da kazem... temeljnije.

Uostalom pravo resenje ce naci svako ko je gledao film Gattaca. :D
 
Rainbow za tepihe i namestaj i magicna krpa + Pronto za staklene, drvene etc. povrsine je sve sto mi treba. :)
 
"Pronto mami osmeh mami":p
 
Takodje nisu svi ljudi bas isti, neko manje koze ostavi po kuci jer se recimo cesce tusira i da kazem... temeljnije.
S obzirom da svake sekunde sa tvoje koze otpadne nekoliko miliona (naravno ne secam se tacno) "opiljaka", nije bitno koliko se cesto kupas.
 
Nazad
Vrh Dno