Šta je novo?

Povezivanje analogni surround zvučnog sistema na uređaj bez analognih izlaza

burazzer

Poznat
Učlanjen(a)
27.11.2020
Poruke
34
Poena
35
Slika ulaza koje 5.1 sistem poseduje:

1711525269940.png

Na TV-u i laptopu imam 3.5mm izlaz i rekao bih ADAT izlaz, svakako ne odgovaraju ovima sa slike gore.
Pokušao sam da dva kabla uključim u 2-CH Input gde piše TV (isto na slici gore) i da ih prespojim na 3.5mm uz pomoć adaptera sličnog ovom:

1711526637629.png

I ovo radi kako treba kada se uključi u laptop, međutim preko TV-a mi ne funkcioniše. Pokušao sam sa raznim podešavanjima i nisam uspeo da namestim.

Pitanje koje imam - hteo sam da uzmem kabl sa MIDI (ako se ovaj drugi ulaz na slici gore tako zove) na 3.5mm pa da probam tako da ga prikačim na TV. Da li ovo ima smisla i da li bi možda zvuk bio kvalitetniji u tom slučaju čak i kada preko laptopa puštam, jer za MIDI izlaz stoji da je 5.1, za razliku od trenutnog 2-CH koji koristim?

Ne bih kupovao pretvarač analognog u digitalni zvuk jer mu je cena skoro ko pola celog 5.1 sistema koji imam, pa smatram da se ne isplati.

1711526955096.png
 
što ne napišeš šta želiš da povežeš ?
 
Mislis na model televizora? PANASONIC TX-55HZ980E
Sistem koji imam je Genius AC3.

A interesovalo me je za ovaj poslednji kabl da li bi imalo smisla kupovati ga ili bi bio isti zvuk kao sa ovim adapterom koji koristim gore
 
MIDI sigurno nije (to jepotpuno druga stvar) , taj DIN konektor zamenjuje one Chinch levo od njega i trebalo bi da ima 3 stereo 3mm konektoraza pun 5.1 system. Taj kabl sa jednim bi davao samo 2.1/stereo. Pravi kabl je dolazio sa zvučnim sistemom.
 
Hvala, sad mi je jasno. Ovo je izlaz sa 9 pinova, sto znaci da bih mogao da ga prebacim na 3x3.5mm, sto mi i dalje ne bi znacilo jer nemam ove ulaze na TV-u.
Pogledacu ponovo u podesavanjima TV-a da li sam neki deo preskocio da podesim pa iz tog razloga nemam zvuk
 
Taj TV zaslužuje bolje zvučnike.
Din konektor ti je isto analogni ulaz kao i čincevi samo u drugom pakovanju.
Proveri da li koristiš pravi izlaz na TV-u. Neki televizori imaju 3.5mm konektor koji je zapravo av ulaz, a ne izlaz za slušalice.
Kod tebe je valjda izlaz za slušalice sa strane, a ne sa donje strane TV-a.
Proveri i adapter koji koristiš da li je ubačen kako treba (nekad kućište adaptera zbog veličine pravi problem).
I na kraju proveri podešavanja na TV-u.
 
To je bio problem, hvala ti! Ubacio sam 3.5mm u ulaz odozdo umesto u izlaz koji je sa strane, kako si napomenuo. Sada radi kako treba i preko TV-a.

I slazem se sa prvom recenicom. Pratim pojacala i zvucnike na KP, dobio sam preporuku za Harman marku.
U sustini, ovo je prelazno resenje, zato i nisam hteo da uzimam pretvarac.
 
5.1 систем звучника може да послужи за 5.1 сигнал, уклоико га изведеш са телевизора.

стерео 3.5мм излаз који си поменуо даје 2 канални излаз, стерео, како му и име каже,
значи фали ти (или хвали, како неки кажу), још два таква, за задње канале и за сабвуфер+централ.

једини начин да те канале аналогно извучеш из тв је претварач из дигитал у аналог, такозвани DAC , и то 5.1 (* не стерео)
овако нешто

твој тв има оптички излаз, бркнеш оптички кабл који добијеш уз конвертор, из конвертора чинч каблове и уживаш у вишеканалном угођају.
 
Video sam baš ovaj pretvarač. Međutim, cena od 4500 rsd je skoro upola cene koliko moj ceo sistem košta, i onda nisam siguran da li se isplati kupovati pretvarač ili da prištedim pa da uzmem ili napravim neki noviji 5.1 sistem koji direktno u sebi ima ulaz za optički kabl.

Da li se gubi na kvalitetu zvuka tokom ovog pretvaranja iz digitalnog u analogni koristeći DAC?
 
Da li se gubi na kvalitetu zvuka tokom ovog pretvaranja iz digitalnog u analogni koristeći DAC?
prelistati ovu temu
 
Не губи се апсолутно ништа,
Дигитални сигнал из тв, јединице и нуле,
се претварају у звук, који уво може да чује.

Уједно, ово је једини начин да доведеш вишеканални звук до Гениус система
који има вишеканални аналог улаз.

Излаз за слушалице на ТВ је, разумљиво,
двоканални, и чак иако Гениус може да га репродукује са свих звучника,
то није оно што је снимљено, нпр. на Нетфликс
филмском запису.

Под два, исти конвертор можеш да купиш на алиекспрес и ebay за дупло нижу своту новца.
 
Video sam baš ovaj pretvarač. Međutim, cena od 4500 rsd je skoro upola cene koliko moj ceo sistem košta, i onda nisam siguran da li se isplati kupovati pretvarač ili da prištedim pa da uzmem ili napravim neki noviji 5.1 sistem koji direktno u sebi ima ulaz za optički kabl.

Da li se gubi na kvalitetu zvuka tokom ovog pretvaranja iz digitalnog u analogni koristeći DAC?
Ako je prelazno resenje stavi taj receiver na oglas i kupi drugi sa optickim ulazom, problem resen. Nece te puno vise izaci od tog DACa.
 
Ако већ купујеш сачекај и потражи на огласима ав рисивер са хдми и звучнике и ту шаљеш све, слику и звук. Имаш хд звук, можда атмос, можда не али много бољи квалитет него тај гениус.
Ако немаш буџет за то, потражи неки старији 5.1 систем попут Logitech Z-5500. То би данас требало да вреди око 100е. Пре 20 год био 250е.
 
Koliko sam razumeo, njemu treba da poveže sa TV-om a to je ograničeno sa TV izlazom. Tu bi naj bolje legao dobar Sound bar.
 
Ако већ купујеш сачекај и потражи на огласима ав рисивер са хдми и звучнике и ту шаљеш све, слику и звук. Имаш хд звук, можда атмос, можда не али много бољи квалитет него тај гениус.
Ако немаш буџет за то, потражи неки старији 5.1 систем попут Logitech Z-5500. То би данас требало да вреди око 100е. Пре 20 год био 250е.
Z-5500 je uzasan preko analogne veze.
 
Z-5500 није лудило квалитета али како звучи зависи од извора. Аналоно са интегруше је крш, аналоно са добре звучне карте је много боље. Опет, са тв извуче спдиф и повеже, ето звука.
 
...

Da li se gubi na kvalitetu zvuka tokom ovog pretvaranja iz digitalnog u analogni koristeći DAC?
Da, gubi se, ali pitanje je koliko ćeš to primetiti na tom jeftinom sistemu. U prvom slučaju koristi se Panasonicov DAC koji je sigurno kvalitetniji od DAC-a koji se nalazi u tom malom adapteru.
Preko tog adaptera nećeš moći daljinskim od TV-a pojačavati/smanjivati zvuk na zvučnicima.
 
У праву си за појачавање, код Оптичке везе појачавање се обавља на Гениус 5.1 систему.
Али тај Гениус има даљинац, такође се може контролисати и преко мобилног.
Што се губљења квалитета, ниси у праву, јер до декодера не долази сигнал, него битстрим.
2 канални дак из Панасоник ТВа је истог квалитета као и на поменутом декодеру. Систем он Чип. Конфекција.

Уколико купи АВ Рисивер, мораће да купи и звучнике. (гениусови од ~20 вати би цркли при првом укључивању)
То ни код рођеног брата неће да изађе испод 400е.
Такође, куповина још једног интегрисаног 5.1 система типа, Логи з5500 нема смисла (=гомилање крша),
а и звук није много бољи него код Гениуса који он поседује.

Декодер који сам поменуо на Али кошта масивних 10е.
И оптимално је решење да би систем који он поседује засвирао како треба.
(подсећам, 5.1 систем са аналогним вишеканалним улазом)

Наравно, ОЛЕД тв би требало упарити и са АВ Рисивером и Звучницима одговарајућег квалитета и калибра, али о том потом.
 
Poslednja izmena:
@lepi kokan
Nisi u pravu za skoro sve što si napisao:

1. DAC u Panasonic Oled TV-u je naravno bolji od tog adaptera od 10e na aliexpressu. Suludo je uopšte ih upoređivati. Do zvučnika (pojačala) ne dolazi bitstrim pa da bude nebitan DAC već dolazi analogni zvuk, te je itekako bitan DAC.

2. Iako Genius ima svoj daljinski, dva daljinska predstavljaju značajnu neprijatnost pri gledanju TV-a.

3. Logitech Z5500 ima značajno bolji zvuk od tog Geniusa.

4. AV risiver polovan na KP-u i neki sasvim pristojan 5.1 sistem se može naći za 150-200e ukupno.

Jedino se slažem za savet za kupovinu tog adaptera sa aliexpressa za 10e koji će predstavljati privremeno rešenje za pravi surround zvuk dok ne skupi novac za bolje ozvučenje.
 
tema je kako da postojeći 5.1 sistem spoji na postojeći televizor a da bi imao 5.1 zvuk. nije tema šta umesto tog postojećeg sistema
 
Multitaskeru, vidim da si znalac u materiji, odgovori mi samo koliko bi koštao 5.1 set zvučnika za povezivanje tog AVR od 150e ?
 
Nadam se da se moderatori kao i pokretac teme nece ljutiti ali da ne otvaram temu imam jedan problem. Mama koristi stari Samsung tv plazma model PS43F4500 koji nema 3,5 mm audio izlaz a htela je nekako da prikači skušalice i da sa njima sluša jer hoce da pusti jaci zvuk. Evo na prilozenoj slici se vidi sta ima od izlaza. Pa ako moze pomoc da ki bih nekako mogao da to iskoristim. Ima HDMI izlaz koji se koristinza SBB televiziju jer je bio problem sa karticom.

IMG_8215.jpeg
 
kao to je već rečeno u ovoj temi, preko optičkog kabla poveže se na DAC. neki DAC-ovi imaju u sebi i pojačalo za slušalice.

ranije sam naveo link ka temi o DAC uređajima. predložio bih da se prelista i ova tema
 
Shvatio sam da samo ovaj optički izlaz bih mogao da koristim za to. Ako sam razumeo rešenje je Tv ( optički izlaz)+ DAC (koji ima 3,5 mm izlaz) + slušalice. I to žične slušalice. Hvala @momsab pogledaću temu.
 
Nadam se da se moderatori kao i pokretac teme nece ljutiti ali da ne otvaram temu imam jedan problem. Mama koristi stari Samsung tv plazma model PS43F4500 koji nema 3,5 mm audio izlaz a htela je nekako da prikači skušalice i da sa njima sluša jer hoce da pusti jaci zvuk. Evo na prilozenoj slici se vidi sta ima od izlaza. Pa ako moze pomoc da ki bih nekako mogao da to iskoristim. Ima HDMI izlaz koji se koristinza SBB televiziju jer je bio problem sa karticom.

Pogledajte prilog 435739
Kupis ovo ubodes iza na audio da se poklope boje, slusalice u to i reseno. Imas u svim radnjama tipa tehnomanija gigatron itd…
 

Prilozi

  • IMG_7035.jpeg
    IMG_7035.jpeg
    13 KB · Pregleda: 9
@safmaverick lepo piše IN a ne OUT u tom delu. stoga takav kabl ne može.

@Zuba1970 da, tako nešto.
 
U da. Sad teh videh. Nece moci tako onda 😬 out vidim samo opticki
 
To sam i ja mislio ali pise IN. Inace sam imao DAC ali bez izlaza za slusalice. Pokvario se ali sam zadrzao samo SPDIF kablic. I pretpostavljam da je zvuk stereo.
 
Nazad
Vrh Dno