Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Aberkrombijevo Skrhano more - Pola kralja, simpa mada deluje mi, za sada, nekako naivnije od Prvog Zakona. Doduše kako je namenjeno mlađim naraštajima možda je namerno tako. U svakom slučaju zanimljivo štivo.
 
Nikako ti to ne ide posle citanja prvog zakona. Skrhano more je bas onaj pravi young adult fantasy. Meni inace kao zanr ne lezi nikako.
 
Ima ko witchera u pisanom obliku na zajam?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ovaj SF mi je nekako promakao do sada:
Džon Skalzi - "Starčev rat"

Lepo leglo.
 
Hocu da nadjem knjigu Hiperion. E sad znam da su na Slaviji bili oni prodavci na ulici medjutim tamo ih vise nema. Jel zna neko gde su se premestili ili mozda nesto slicno na drugoj lokaciji?
 
Nigde ih vise nema, ne stampaju se. A naci u nekoj radnji na zalihama tj na polici je ravno cudu.
Ja sam cimao ortaka u Srbiji da zove od prodavnice do prodavnice jer mi je falila 3. knjiga iz serijala (ili sam nekome pozajmio pa nije vratio ili se zagubilo tokom preseljavanja)...

Najbolje resenje je naci ih u oglasima,limundo ili sta vec koristite, ima ocuvanih u mint stanju a cena se krece od 800-1200din po komadu. Knjige su pravi kolekcionarski komadi i vredi ih imati. :)

U suprotnom imas digitalno izdanje na netu, iskopaj negde za tablet/telefon/PC :)
 
Ma znam da ih nema u radnjama, ali sam siguran da ima kod ulicnih prodavaca.Samo ne znam gde su. [emoji16] Imam izdanje i pdf-u, ali nije mi to to. [emoji846]
 
Ima li neko da mi posalje u elektronskom obliku knjigu od Isaka Asimova "Ja Robot"...nigde ne mogu da je izbunarim.
 
Hocu da nadjem knjigu Hiperion. E sad znam da su na Slaviji bili oni prodavci na ulici medjutim tamo ih vise nema. Jel zna neko gde su se premestili ili mozda nesto slicno na drugoj lokaciji?
Ima ih na Bogosloviji i kod kružnog toka na Novom Beogradu.
Da sam na tvom mestu ipak bih sačekao sajam knjiga, za koju nedelju će. Možda nađeš povoljnije/bolje. Ako ne, I ja bih gledao oglase.
 
Mislis na onaj kruzni tok kod Merkatora?

Gledao sam oglase i nasao sam jedan primerak za cini mi se 1200 sto mi je mnogo.
Mislis sajam pa da pogledam nov primerak? To bi bilo najbolje samo nisam siguran da ce ih biti(mislim na nove primerke).
 
Vanja Bulić-Simeonov Pečat.

Daleko slabije od Tesline Pošiljke koju sam pročitao pre ovoga.
Bulićev pokušaj da požar na Hilandaru predstavi kao neku zaveru mu baš i nije prošao.
 
Jel ima neki redosled određen po kojem treba čitati Murakamija?
Ili da krenem od prve knjige pa dalje redom da idem?
 
Probaj prvo neku manje obimnu, npr. Južno od granice, zapadno od sunca (a ta ima i sličnosti sa ishajpovanom Norveškom Šumom).
Kažem jer Murakami ne leži svakome, a i sam spadam u tu grupu.
 
Info za kolekcionare. Publik Praktikum je izbacio tvrdo koričeno izdanje Gospodara Prstenova na kvalitetnom papiru sa ilustracijama od Alana Lija. Sasvim sam zadovoljan :)
 

Prilozi

  • IMG_20181101_110548.jpg
    IMG_20181101_110548.jpg
    346 KB · Pregleda: 124
  • IMG_20181101_110325.jpg
    IMG_20181101_110325.jpg
    626.8 KB · Pregleda: 127
  • IMG_20181101_110401.jpg
    IMG_20181101_110401.jpg
    604.9 KB · Pregleda: 115
  • IMG_20181101_110415.jpg
    IMG_20181101_110415.jpg
    506.5 KB · Pregleda: 112
najs, može link?

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Venis u podzemlju. Nesto ogavnije nisam nikad poceo da citam. Dva puta krenem i toliko me iznervira, da mi dodje da spalim knjigu. Sto je najgore, ja sam je kupio :d
Jos na knjizi pise "Novi bestseler", "knjiga od koje zastaje dah".
 
Poslednja izmena:
Sve je to lepo, ali je ipak prilagođeno filmu. Ako se dobro sećam originalno postoji 6 knjiga Gospodara prstenova, a ovde su one ukalupljene u tri, kako bi pratile filmsku trilogiju.

Stvarno?
(Nolit 1981)
208970e37f323c58533805fd50ab4144.jpg
 
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Lord_of_the_Rings

"The Lord of the Rings was published in three volumes over the course of a year from 29 July 1954 to 20 October 1955. The three volumes were titled The Fellowship of the Ring, The Two Towers and The Return of the King."
 
Da, vidim... Povlačim ono što sam napisao za poštovaoce.
Ipak, Gospodar prstenova je trebalo da bude jedna celina (a Silmarilion druga), pa je ipak podeljena na tri dela, po dve knjige u svakom. Nikada mi se ta podela nije sviđala, otud valjda i ono što napisah u prethodnom postu.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Zapravo je prvo izlazilo kao feljton u novinama.
Izdavana su i jednotomna i trotomna izdanja, ali to nista ne menja-oduvek si imao druzinu prstena, dve kule i povratak kralja kao tri posebne celine, citao ih ti kroz jednu ili tri zasebne knjige.
 
Info za kolekcionare. Publik Praktikum je izbacio tvrdo koričeno izdanje Gospodara Prstenova na kvalitetnom papiru sa ilustracijama od Alana Lija. Sasvim sam zadovoljan :)



Ništa mi se ne dopadaju te prednje korice... Loš font, loše pozicionirano, odabrane "pogrešne" ilustracije... To je samo moje neskromno mišljenje.
Možda i utrefe sa novim izdanjem Silmariliona pošto je i on u planu... Svakako ga nemam u kolekciji pa ću ga kupiti bez obzira.

Što se Gospodara prstenova tiče, najbolje je ono Ezoterijino tvrdo koričeno izdanje (ilustracije Džon Hau), a posle toga jednotomno izdanje
Narodne knjige (ilustracije Alan Li)...

Gospodar-prstenova-1-3-Tolkin-Adam-Li_slika_O_51512077.jpg
 
Poslednja izmena:
Da, vidim... Povlačim ono što sam napisao za poštovaoce.
Ipak, Gospodar prstenova je trebalo da bude jedna celina (a Silmarilion druga), pa je ipak podeljena na tri dela, po dve knjige u svakom. Nikada mi se ta podela nije sviđala, otud valjda i ono što napisah u prethodnom postu.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
...
Tolkien regarded it as a single work and divided it into a prologue, six books, and five appendices. Because of post-World War II paper shortages, it was originally published in three volumes.

To back that up, we can refer to Tolkien's letters:

Letter 136
P.S. I have given some thought to the matter of sub-titles for the volumes, which you thought were desirable. But I do not find it easy, as the 'books', though they must be grouped in pairs, are not really paired; and the middle pair (III/IV) are not really related.
Would it not do if the 'book-titles' were used: e.g. The Lord of the Rings: Vol. I The Ring Sets out and The Ring Goes South; Vol. II The Treason of Isengard, and The Ring goes East; Vol. III The War of the Ring, and The End of the Third Age'?
If not, I can at the moment think of nothing better than : I The Shadow Grows II The Ring in the Shadow III The War of the Ring or The Return of the King. JRRT.

.

Letter 149
The (unavoidable) disadvantage of issuing in three pans has been shown in the 'shapelessness' that several readers have found, since that is true if one volume is supposed to stand alone. 'Trilogy', which is not really accurate, is partly to blame. There is too much 'hobbitry' in Vol. I taken by itself; and several critics have obviously not got far beyond Chapter I.

And the most direct one:

Letter 165
P.S. The book is not of course a 'trilogy'. That and the titles of the volumes was a fudge thought necessary for publication, owing to length and cost. There is no real division into 3, nor is any one pan intelligible alone. The story was conceived and written as a whole and the only natural divisions are the 'books' I-VI (which originally had titles).

Further details can be found in this excellent article from The Tolkien Society: "The Lord of the Rings: The Tale of a Text":

The Lord of the Rings is not a trilogy: by the time it was being prepared for publication in 1950, Tolkien was thinking of it as a duology: a book of two parts, the other being The Silmarillion - a work concieved of as being of equal size to The Lord of the Rings (Letter 126 to Milton Waldon, 10/3/1950).

... Tolkien's publisher, Stanley Unwin, was not convinced by the idea of publishing The Silmarillion, and wanted to publish just The Lord of the Rings. In 1952 the publishers estimated the price for a single volume would be at least £3 10s, and were looking into the possibility of publishing the work in two volumes, as well as for a cheaper printer. As we know, Allen and Unwin decided that three volumes was the best number: an economic, not a literary decision: Tolkien at this point was still thinking of his work as six books (Letter 136 to Stanley Unwin, 24/3/1953)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno