Šta je novo?

Poslednje odgledane serije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Odlična miniserija zaista. Meni ipak nije baš jasno kako onaj grafit sa krova nisu mogli da svuku upotrebom nekon krana tj. dizalice, nakače neke velike "grabulje" na kraj sajle pa vuku po krovu...
E ovo je dobro pitanje. Osnova krana bi bila dovoljno udaljena da radijacija ne ubije masinu. Montiranje traje ali verujem da bi ubrzali proces ko sto su rudari odrali veliki posao za kratko vreme.
 
Da li vi stvarno mislite da sve zive opcije nisu vec pokusane pre nego sto je na kraju preostalo jedino da moraju ljudi licno da odu i sklone?


Good omens odlicna...odradise dobar posao. I sama knjiga je bila predobra zabava.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ma, siguran sam da je to njima palo na pamet, ali eto voleo bi da znam razlog zašto nije moglo tako.
 
Sto bi Legasov rekao... "Bilo je jeftinije..."
A u SSSR najjeftiniji je bio ljudski zivot....
 
https://www.imdb.com/title/tt1869454/

Good Omens - pogledao prve dve epizode, dobra, ko voli britanski humor mislim da će mu se svideti.
Terry Pratchett i Neil Gaiman scenaristi.

Sent from my EVR-AL00 using Tapatalk
Spomenuh ja ali ne moze da dodje do izrazaja od rasprava o Chernobilu koji je btw fenomenalno odradjen.

Good omens, sjajna knjiga i sjajna serija za opuštanje mozga, Tennant i Sheen brutalni[emoji4]

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Odgledah Band of Brothers, serija je vrh.
Planiram uskoro The Pacific, pa onda Generation Kill.
Ima li još neko preporuku za ratne serije.
 
Vodi računa o očekivanjima od Pacifica. Nije kao Band...
 
Spomenuh ja ali ne moze da dodje do izrazaja od rasprava o Chernobilu koji je btw fenomenalno odradjen.

Good omens, sjajna knjiga i sjajna serija za opuštanje mozga, Tennant i Sheen brutalni[emoji4]

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Redovno pratim ovu temu i ne mogu da se setim da li sam video taj tvoj post. Odlicna serija.

Skinuo sam Černobil ali nikako da krenem da je gledam. Mada isto i sa Game of thrones, pogledao prvu epizodu i ne mogu da se nateram da nastavim...

Sent from my EVR-AL00 using Tapatalk
 
Opet ja o Černobilu:
Rešio sam da obrnem krug, i sad sam opet na 2.ep. U medjuvremenu sam naučio kako radi reaktor itd..:) a momenat koji mi je težak za shvatanje iz ove epizode je da je u prvoj fazi emitovana radijacija jedne nuklearke u Hirošimi na svakih pola sata. Ta činjenica je neverovatno zastrašujuča.
 
Redovno pratim ovu temu i ne mogu da se setim da li sam video taj tvoj post. Odlicna serija.

Skinuo sam Černobil ali nikako da krenem da je gledam. Mada isto i sa Game of thrones, pogledao prvu epizodu i ne mogu da se nateram da nastavim...

Sent from my EVR-AL00 using Tapatalk
Post #25082, uleteo između rasprave pa prošao neopaženo [emoji4]

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
jaksa
Da li je serija toliko dobra da si resio i drugi krug, ili cisto onako da razjasnis neke stvari ?
 
To se moze odgledati i tri puta.
Prvi put po jednu epizodu na svakih sedam dana (ko se "zeznuo" da gleda odma kad je serija krenula), drugi put se gleda u 2 dana po tri epizode za dan, s tim da se prva epizoda ponovi nakon gledanja pete (otuda po 3 ep. na dan), treci put se to gleda u cugu, jedna za drugom i opet se ponovi prva epizoda... :trust:
Koga ne uhvati jeza, ko ne oseti strahotu, taj nije covek, on srce kameno ima i sljunak umesto mozga. :shock:
 
Toliko je dobra da je vredi odgledati vise puta, i to po mogustvu u cugu. Samo da se nadje malo vise slobodnog vremena. [emoji4]
 
jaksa
Da li je serija toliko dobra da si resio i drugi krug, ili cisto onako da razjasnis neke stvari ?

Serija je zaista toliko dobra, i po mom mišljenju krajnje je umerena u kritici sistema u SSSR. Napor radnog čoveka u saniranju užasne tragedije je odlično prikazan.
Ono što je meni neshvatljivo i dalje je dimenzija tragedije.

Inače, bio sam klinac tada, i sve je to prošlo onako, bez nekog "hipija" kod nas. Nismo bili ni svesni šta se dešava.
 
Poslednja izmena:
Imaš neki izvor koji ovo potkrepljuje?
Da su mogli kranom, ali ih je bilo baš briga?

Recimo da sam ziveo u to vreme....
da se secam kao juce da su nas zvali rodjaci iz Svedske da nas upozore sta se desava i d a ne izlazimo napolje....
I da sam tad imao 15 godina...
I nije mi trebao izvor da potkrepljuje....
 
Ovo što Jaksa kaže, samo da potvrdim... Šta su naši matorci mogli da znaju o radijaciji? Samo toliko da je nešto opasno i da je Černobilj tamo "daleko". A druga stvar, i da su znali nešto više nisu ni smeli da landaraju o tome, kako običan svet, tako i jugoslovenski CK, ipak su to bili naši prvi komrades. Ja kao dete se sećam tog upozorenja za zelenu salatu, ali sam se isto pitao, pa čekaj, šta je sa ostalim voćem i povrćem? I dan danas kad je perem, setim se toga...
 
Poslednja izmena:
Recimo da sam ziveo u to vreme....
da se secam kao juce da su nas zvali rodjaci iz Svedske da nas upozore sta se desava i d a ne izlazimo napolje....
I da sam tad imao 15 godina...
I nije mi trebao izvor da potkrepljuje....

Pitam u vezi sa onim što si napisao: da su mogli kranom, bez da šalju žive ljude, ali im je ovako bilo lakše?
Otkud ti ta informacija?

Pamtim kada se to desilo - kako su roditelji pokušavali da nas zaštite od panike, ali im ni samima nije bilo sve jedno.
Pogotovo u prvih nekoliko dana - kada je sve bilo nepoznato, osim vesti o pojačanoj radijaciji.

Pratio sam vremenom informacije kako sam dolazio do njih, sa pojavom Interneta je to bilo puno lakše.

Što se serije tiče:
Sviđa mi se što su dobro preneli tu jezivu atmosferu. Serija je u suštini fenomenalno urađena. I najrealnije što su amerikanci u stanju napraviti, zaista.

Ne sviđa mi se što su stvari banalizovali, pomalo američki. Prikaz lika & dela Dijatlova na prvom mestu.

Onda scena kad ministar rudarstva ide lično da priča s rudarima. Nisam uveren da je to tako radilo u SSSR-u.

Zatim kad partijski zvaničnik pije votku pred "naučnicom" i kao "može mi se". Ovo izgleda kao klasična propaganda.

Na kraju i to šturo objašnjenje "jeftinije je".
Da, jeftinije je. Od T34 tenka, preko Kalašnjikova, Rusi su sve pravili da bude "najjeftinije što radi posao".
I billi su pod stalnim pritiskom amerike i zapadne evrope, u svakom smislu - hladni rat, je li (predstavljani sve vreme kao jedini & glavni negativci, naravno - daleko od toga da su bili cvećke).

RBMK reaktori su pravljeni tako da se mogu:
- jeftino napraviti
- ljudi lako obučiti da ih koriste
- budu bezbedni ako se postupa po jednostavnim instrukcijama. Nisu bili "*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* friendly", što se pokazalo kao koban problem, pogotovo uz sakrivanje bitnih informacija.
- koriste jeftino gorivo, tj. nije neophodan visoko obogaćen uranijum
- kao nusproizvod daju uranijum za pravljenje atomskog naoružanja, pošto je "trka" bila u jeku i Ameri nisu ni malo zaostajali, naprotiv.
- da se gorivo može dodavati bez gašenja reaktora - veća efikasnost.

Problem je bio u sakrivanju bitnih informacija - ali ne sme se zaboravljati da je to bilo u sred hladnog rata i stalne pretnje: kako vojne, tako i propagandne.
Ameri su prvi krenuli da zvekeću atomskim bombama i pritiskaju Ruse. Trka u naoružanju i razvoju privrede i industrije je trajala od kraja drugog svetskog rata.
Tako da je konstrukcija reaktora, kako su bili urađeni, u suštini iznuđen potez (snose Rusi odgovornost za to, ali mislim da nije sve baš crno-belo).

Za evakuaciju: koliko sam ispratio, naređena je (obavezna) u toku narednog dana, nakon eksplozije - čim su utvrdili da je nivo radijacije visok i da raste, pokrenuli su tu inicijativu i organizovali prevoz.
Ščerbina je istog (prvog) dana uveče tražio dozvolu, koja je data i narednog dana je organizovana evakuacija. Po meni vrlo etički opravdana i, u to vreme, smela odluka u takvoj situaciji. Velika petlja od strane Borisa i pretpostavljenog mu koji je to tada odobrio.


U vezi emitovane radijacije, koliko sam shvatio:
Atomska bomba daje ogromnu kinetičku i termalnu energiju, dok je radijacija samo nus-proizvod.
Atomski reaktor, kada je ostao bez ikakve zaštite i reakcija je nastavila da se odvija, u dugačkom vremenskom intervalu emituje radijaciju (bez filtera i zaštite) - direktno u atmosferu, kontaminirajući vazduh, vodenu paru i šireći radijaciju na taj način.
 
Izuzetno ovaj put, neću obrisati gornji post. Razloge nemam nameru da objašnjavam, SSSR je sam izabrao taj put, da banalizujemo - "da bude jeftinije".
Tehničko objašnjenje je da energija trenutno nema nikakve veze - samo je bitna radijacija, znači na 30 minuta, puf, jedna hirošima, i tako dokle god traje požar / otvoreno je jezgro.

Ubuduće, svedite utisak na vaš lično, bez tumačenja geopolitike, nismo mi na tom nivou. Da budem makar malo više jasan, po meni, SSSR je kada se je shvatilo šta se dogadja, uradio strašan posao da sanira situacju. Isto tako, nisu hteli da uzmu američke robote nego su koristili biorobote, njima na dušu.
 
Jezivo. U seriji je prikazano na identican nacin, maltene preslikana scena.
PS: U pozadini se vidi kran, ali deluje da je suvise daleko. Mozda su i pokusali na taj nacin da ociste krov.
 
uhhh... nisam video ovaj snimak. Žao mi je ali sad ću opet da pametujem. Ovo je loše organizovano. Čovek nekoliko puta hoda teškom mukom preko gomile grafita zbog nekoliko lopata umesto da je otišao do ivice krova i samo odatle lopatao da napravi put ka ulazu, a ne svi da stalno hodaju preko krša i da se sapliću... Onda su realno napravili ovu scenu u seriji, a mislio sam da nisu. Kako li je ta kamera i film/traka preživela radijaciju?
 
Poslednja izmena:
Lep kvalitet snimka za 86 godinu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Jezivo. U seriji je prikazano na identican nacin, maltene preslikana scena.
PS: U pozadini se vidi kran, ali deluje da je suvise daleko. Mozda su i pokusali na taj nacin da ociste krov.

Kran je bio već tamo (elisa od helikoptera je zakačila,tako se i srušio) znači da su nešta već prije popravljali ili dovršavali na krovu
 
Sad shvatam zasto je Cernobilj toliko hvaljena serija :)

P.S. U petoj epizodi na 14om minutu se cuju sirene u pozadini kao iz GOT-a kad divljaci dolaze :d
 
Interesantni komentari neposrednih učesnika nesreće u Černobilu na aktuelnu seriju:

https://youtu.be/YTinsyjtAao
Izvinjavam se, sad videh da je već postavljen

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno