Šta je novo?

Poslednje odgledane serije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
krastavac, ako tako gledaš svako delo iz koje god sfere umetnosti, je uvek bolje u svom izvorniku, tj. u svom izvornom formatu - stripu, knjiga, film, nebitno, nego u adaptaciji.
Ja lično, nikad ne gledam prvo film ako je snimljen po knjizi koju želim da pročitam, već uvek prvo pročitam knjigu, pa gledam film.
Ovo iz razloga što gledanje adaptacije dela nikad nije 100% verno orginalu i nije tvoj lični doživljaj orginala, jer ako prvo odgledaš filmsku adaptaciju knjige ti ustvari gledaš viziju i doživljaj radnje knjige nekog drugog (scenariste i režisera), a ne svoju ličnu. Ne kažem, možda su neke filmske adaptacije bolje od knjiga po kojima su nastale (npr. na pamet mi pada Rambo, gde je knjiga kriminalno loše napisana, a fim, uz sve nedostatke ima kultni status).
Ista priča i sa stripom.
Filmovi su ipak nešto drugo i manji broj njih dobija stripke adaptacije, a još manji broj njih posle bude pretočen u knjigu, a da je to uopšte vredno čitanja.
Slazem se.
Problem je sto je ovde mogla da se odradi dosta vernija adaptacija, uzeci u obzir da je animirana serija i 18+ rated... Limiti za razliku od igrane verzije su dosta manji.
Samim tim bi se mozda dobila bolja serija koja bi otvorila put i drugim ostvarenjima za stariji auditorijum. Ovako dosta genericno i mlitavo deluje, da ce je zbog nezainteresovanosti (zbog lose adaptacije) na kraju:
1) zbrzati da bi je priveli sto pre kraju
2) otkazati pre nego sto zavrse radnju stripa
Jedan od najbojih primera je Kentauro Miurin Berserk, kod koga je vec vise puta u*rana adaptacija- kada bi ta manga u pravim rukama (studija) dobila 1:1 animiranu adaptaciju, bez CGI sr*nja, dobili bi jedno od najbojih ostvarenja koje bi i mnoge igrane serije i filmove iz slicnog fantasy zanra (hello GoT fans) posramilo i delovalo kao da su setnja u parku...
 
...
Jedan od najbojih primera je Kentauro Miurin Berserk, kod koga je vec vise puta u*rana adaptacija- kada bi ta manga u pravim rukama (studija) dobila 1:1 animiranu adaptaciju, bez CGI sr*nja, dobili bi jedno od najbojih ostvarenja koje bi i mnoge igrane serije i filmove iz slicnog fantasy zanra (hello GoT fans) posramilo i delovalo kao da su setnja u parku...
Ne mogu više da se složim, nego što se slažem, uz napomenu da je adaptacija prvog toma iz 97/98 još ponajbolja anime adaptacija Berserk mange.

Nažalost tako je kako je, adaptacije ponekad dostižu slavu, ali retko dostižu kvalitet orginala, a ako je i dostignu u nekoj meri to je više zbog toga što su izdate na prijemčivijem mediju nego orginal, a ne zbog toga što su barabar sa orginalom ili bolje od njega(npr. Green Mile, ma koliko dobar film, je lošiji od knjige, dok je npr. Shawshank Redemption bolji nego novela po kojoj je napisan scenario i snimljen film, ali ne baš toliko da bi bio 1000 puta cenjeniji kao delo, gde ulogu igra i prijemčiviji medij filma u odnosu na knjigu).

Nemam pojma, jedino šta znam je da ću posle ove prepiske pročitati Invincible strip. ;)
Hvala na preporuci.
 
Mislio sam na trademarks/copyright
Nemaju problema dok odrade dovoljno promena i registruju pod drugim izdavačem... Obično krene kada su manji pisci i kada serijal snowball-uje već je kasno. Inače Kirkman drži prava na iste (image i Dark horse jedini u industriji od tih većih daju piscima da zadrži pravo na IP)

Imaš više primera pisaca stripova koji su i ranije radili odlične varijacije priča poznatih junaka van DC/Marvel univerzuma, jer je za ove bilo prilično "ekstremno" i na kraju ispalo bolje od originala - pa ih nisu tužili (Watchmen Alan Moora je jedan od tih)

Najaktuelniji primer je
DH Black Hammer serijal od Jeff Lemire-a. Varijacija na JL/Avengers (sa likovima koje je takodje lako prepoznati) i razbijaju se od prodaje. Pritom Lemire krenuo kao indie pisac i ovi ga na vreme "vrbovali"
 
@DukeLander
Zaboravih da napomenem (ako zelis da spojis mozes, ili pak obrisi)
TL:DR
Poenta je da su u toj stripskoj industriji uglavnom ti mali uspesni naslovi (koje kasnije eksplodiraju) propali pitchevi Marvelu (vise, jer nisu voleli da eksperimentisu) i DC (manje, jer su imali Vertigo podbrand koji je davao sansu manje poznatim piscima i koja ima jedne od najbolju kolekciju naslova iz 80tih i 90tih) jer im je bilo previse ekstremno.

U konkretnom slucaju Invicible Kirkman je radio za Marvel tada i pitchovao im ideju, Marvel je odbio. Image Comics mu je ponudio da radi za njih i zadrzi prava na IP, a uz to se dodatno ogradio/osigurao od tuzbe jer i ono "I" koje glavni lik Invicible nosi na grudima je u stvari logo za Image Comics... ;)
Inace Kirkman je tada 2000tih bio relativno nepoznat i WD ga je izbacio scenu (vise serija nego strip) a ovaj serijal Invicinble mu je bolji.
 
Caliphate
Odlična serija, za preporuku!
 
Završio Kalkanske Krugove.
Ništa posebno, rekao bih Selo Gori 2.0 verzija

Jedino gluma Lauševića vredi i vidi se da smo dosta izgubili za onih 20+ godina koliko nije bio prisutan u našoj kinematografiji
 
Shadow& Bone na netflixu 7,5/10
U pocetku super na kraju malo sbrzano.
Mi sto volimo magiju u serijama nemamo mnogo izbora pa mozda i malo veca ocena
Ako neko zna neku dobru seriju sa magijom nek preporuci, hvala
 
Shadow& Bone na netflixu 7,5/10
U pocetku super na kraju malo sbrzano.
Mi sto volimo magiju u serijama nemamo mnogo izbora pa mozda i malo veca ocena
Ako neko zna neku dobru seriju sa magijom nek preporuci, hvala
Celo jutro pokušavam da se setim :) legend of the seeker, jako liči na ovu, ali mi je bolja...

Pre 13 godina :) wtf al sam mator
 


Jos jednom spot on sa kritikom, a Dizni ako ovako nastavi sa politickom korektnoscu bolje da ne pokrece novu fazu filmova.
Generalno serija nije bila thrash i mogla je da prodje kao solidna zabava ali isforsirani sjw momenti su bas preterano ugurali i bacaju je van koloseka.
Pritom dzindzer glavni negativac mlaka tacka serije, Zimo je mogao to da iznese (opet) jer je Bruhl uz rumuna highlight serije, odnosno jedini dvojac koji zna da glumi..

Zbog forsiranja politicke korektnosti ogadice i to malo "pusti mozak na ispasu" filmova koji se gledaju iz ciste razonode.
 
Meni je Zimo jedina svetla tačka u toj seriji. Na stranu sjw sve ostalo je amaterski. A da čovek koji je pomogao u spašavanju sveta nema pare da plati račune i dalje ne razumem.

 
Yep, shaky camera je vrlo iritantna bila
Primetno da veliki broj serija i filmova Netflix i Amazon stancuju u Evropi (nebitno od zanra), negde to i moze da prodje ali u vecini slucajeva ne jer deluju bas niskobudzetno i lose rezirano.
Kapiram da je zbog maksimizacije profita, ali ako nista drugo bolje da izbace 3 dobre serije godisnje, nego 10 od kojih je 8 mediokritet i 1-2 "gledljive".
 
Pa nije bolje za te firme.
A "Legend of the Seeker" je totalni treš i C produkcija.
 
Yep, shaky camera je vrlo iritantna bila
Primetno da veliki broj serija i filmova Netflix i Amazon stancuju u Evropi (nebitno od zanra), negde to i moze da prodje ali u vecini slucajeva ne jer deluju bas niskobudzetno i lose rezirano.
Kapiram da je zbog maksimizacije profita, ali ako nista drugo bolje da izbace 3 dobre serije godisnje, nego 10 od kojih je 8 mediokritet i 1-2 "gledljive".
Problem je samo što zaista, tih visokobudžetni i kvalitetnih ima sve manje a ovih trash serija sve više.
Što je nekako u vezi sa ovom situaciji sa koronom i propasti bioskopa, jer kvalitetnih filmova pa i blockbuster-a gotovo da nema.

Nekako sam naivno očekivao da će striming servisi ponuditi i neki kvalitet, ali jednostavno za jednu seriju kalibra Mindhunter, Netflix snimi bar 10 gluposti, sa moje tačke gledišta, ali za ciljanu publiku, koja to guta.
I onda se ponadaš da izbace bar nešto dobro ali ne, ništa ne pronalazim u zadnjih par meseci a da je bilo na višem nivou.
 
Ima li uopste nesto dobro od serija da je iskocilo u poslednje 2-3 godine, a da nisu nastavci sezona od ranije zapocetih?
(Ne racunajuci Tiger King, Queen' Gambit i The Boys)
 
Pada mi na pamet da nisu loši ni Barbarians, The Umbrela Academy, The Witcher, Love, Death and Robots, pa može proći i White Lines,
 
Pa ti reče poslednje 2-3 godine, to je samo jedna preko toga. The Deuce od novijih, ta je završena, a ima samo tri sezone.
 
Znam za Deuce, jedan sam od onih u manjini koji ju je preporucio, zajedno sa Bosch-om...
 
Pogledao sam prvu sezonu Mr. Robot. Da li ovo kasnije postaje (znatno) bolje? Jer ako ostaje na ovom nivou ovo jedva da je prosječna serija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno