Šta je novo?

Porez na paypal uplate kao poklon / donacije ( Friends and family / gift )

monarch01

Zapažen
Učlanjen(a)
22.06.2021
Poruke
4
Poena
21
Pozdrav

Vrlo cesto dobijam uplate na privatni paypal nalog u vidu friends and family / gift.
Da li neko zna kako se to tretira u poreskoj ?
Povlacim novac na visa karticu u intesi
Nikakva usluga ili prodaja digitalne imovine nije izvrsena. Da li postoji poseban porez na uplate novca u vidu poklona na paypalu ?

Znam da u Americi paypal ne prijavaljuje poreskoj uplate koje su u vidu friends and family / gift. vec samo goods and services
Ali kakvo je stanje kod nas ? da li neko ima iskustva ?

Ukratko - u pitanju je emulator jedne stare igrice gde igraci podrzavaju to sto radimo i salju nam uplate preko paypala

Hvala
 
Podleže porezu kao i svaka druga uplata iz inostranstva.
 
Placa se porez na sve sem na prvo koleno. I ta uplate se zove "POMOC CLANU PORODICE".
Ironija je sto u Srbiji roditelji mogu da poklone nesto deci, ali deca ne mogu roditeljima tu postoji porez od 2.5% (porez na poklon).
 
Ima li neke godisnje cifre? Ja saljem tastu oko 250e mesecno...
 
Da li mozda znas koliki je porez ? i kako uopste poreska moze da vidi kakva je vrsta uplate na paypalu ? oni samo vide povlacenje sa paypala u banku
Ne vide vrstu uplate, ali tu ide ona stara metoda "na tebi je da dokažeš odakle ti novac i da li je stvarno od porodice." U suštini je lutrija.
 
Na primalacu je da prijavi poreskoj svaki ne oporezovani priliv.
 
Placa se porez na sve sem na prvo koleno. I ta uplate se zove "POMOC CLANU PORODICE".
Ironija je sto u Srbiji roditelji mogu da poklone nesto deci, ali deca ne mogu roditeljima tu postoji porez od 2.5% (porez na poklon).
1.5 % je porez, kada dete poklanja roditeljima.
 
Ne vide vrstu uplate, ali tu ide ona stara metoda "na tebi je da dokažeš odakle ti novac i da li je stvarno od porodice." U suštini je lutrija.
Razumem ali u mom slucaju uplate nisu od porodice , vec su primljene kao "friends and family " transakcije na paypalu od raznih korisnika na mom serveru - u pitanju so donacije , usluge nisu pruzene
 
Razumem ali u mom slucaju uplate nisu od porodice , vec su primljene kao "friends and family " transakcije na paypalu od raznih korisnika na mom serveru - u pitanju so donacije , usluge nisu pruzene
I dalje moraš platiti neki porez na to, nikog u poreskoj nije briga priča iza svega toga (niti, izgleda, znaju šta to znači). Mislim "moraš" ukoliko si u fazonu da prijavljuješ, a šta ćeš raditi to je na svakom individualno.
 
Moras otvoriti NVO ili sl da ne bi placao silan porez jer su takve " donacije" mnoge debelo kostale.
Regulisi dok je vreme.
 
Ako su donacije u devizama moraju da idu preko NBS tj.njima se prodaju devize a NBS uplati dinare. Sve ide preko poslovne banke koja salje NBS sredstva i vraca ti ih na racun kada NBS uplati dinarsku protivvrednost. Mozda nekome bude trebalo - tako je i sa prilivima sa Kosova i Metohije.
 
Razumem ali u mom slucaju uplate nisu od porodice , vec su primljene kao "friends and family " transakcije na paypalu od raznih korisnika na mom serveru - u pitanju so donacije , usluge nisu pruzene
Ovo je deo koji se odvija na PayPal-u i nema veze sa povlačenjem novca do Srbije. Određene zemlje imaju ovu funkcionalnost i to su lični transferi. Sa strane zakona, ovo je lični dohodak iz inostranstva i trenutno je 768000 dinara ukupno do kraja godine u protivvrednosti po srednjem kursu neoporezivo.
 
Tako sam i ja shvatio. Ali mi opet nije jasno zar nije jako bitno svrha tog licnog prihoda , da li je kao poklon , da li je usluga izvrsena i dr. U Americi se sve uplate preko paypala koje su uplacene kao friends / family ne oporezuju. Samo uplate za dobra ( gods and services ) podlezu porezu . Srbija ocigledno nema uvid u nas paypal nalog , vec samo u transfere sa paypala u banku.
Na koji nacin mislis da treba da se prijavi poreskoj suma koja prelazi 768000 dinara ? ako nijedna usluga nije izvrsena za taj licni dohodak . Hvala
 
Tako sam i ja shvatio. Ali mi opet nije jasno zar nije jako bitno svrha tog licnog prihoda , da li je kao poklon , da li je usluga izvrsena i dr. Srbija ocigledno nema uvid u nas paypal nalog , vec samo u transfere sa paypala u banku.
Na koji nacin mislis da treba da se prijavi poreskoj suma koja prelazi 768000 dinara ako nijedna usluga nije izvrsena za taj licni dohodak?
Putem PP-OPO obrasca i nema veze da li je ili nije izvršena usluga, zarada i čist prihod od nerezidenata se isto tretiraju, ali s obzirom da se vrše poreske kontrole, inspektori to mogu učiniti umesto građana i onda se desi ono što je snašlo ljude od pre skoro godinu dana pa do ovog proleća.
 
Ja sam postavio isto ovakvo pitanje, i dobio sam isti odgovor, da se plaća nekakav porez,ali sta konkretno i koliko ,e to ne zna niko, pa sam resio, da prebacim novac koji mi cuci na paypal balansu, kod prvog gastarbajtera koji planira da obidje rodnu grudu, i problem sam resio u roku od 7 dana.Paypal zlikovci, su gastarbajteru uzeli proviziju od 4,4 %, pa sam za toliko manje dobio parica.Cenim da su strani zlikovci, manje zlo od domacih uhlebljenih lezileba, pa me vise apsolutno ne zanima ova tematika, ni porezi, ni papiri, ni prijave, niti da svoj novac, dobijen od familije i prijatelja, dajem nekome, ko ce miran i bezbrizan, docekati penziju ,a sve o mom trosku, e taj film,nece da gledaju.
 
Poslednja izmena:
Поздрав људи, занима ме једна информација, рођени ујак хоће да плати неки намјештај за кухињу (небитно), хоће да ми пошаље новац преко paypala, ја би тај новац пребацио на свој рачун и електронским банкарством послао новац на рачун фирме те која ради то. Улазим ли у порез на овај начин?
 
Nazad
Vrh Dno