Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Duroba hoće da kaže da ako si rudar, nemaš keša a imaš puno koina, kako da legalizuješ novac bez poreza.

Po njegovoj logici, možeš i sve koine preko OTC da pretvoriš u keš, pa sav taj keš prošetaš preko kupovine koina (USDC) i zatim prodaje tih koina (USDC), prijave poreza bez kapitalne dobiti i tako imaš legalan keš.
To je sve u redu za manje sume novca, ali nepotrebno, jer za manje sume novca niko ne pita.

Ne znam samo ako su veće sume novca u pitanju, koliko puta po 10000e bi trebalo prošetati preko banke i USDC, a da te neko ne upita odakle ti taj silni keš ? Ili se uvek pravdaš sa prethodnom prodajom USDC (10000e prihoda) ?
 
Pretpostavimo da si 10 puta ponovio isto sa 10.000e, pa na kraju imaš 10 rešenja o oslobađanju poreza na ukupno 100.000e prihoda. Ti smatraš da imaš 100.000e čistog (opranog) keša, jel tako ? A šta ćemo sa onim ulaganjem ?
Poreska vidi sve te transakcije i kaže ti da ti imaš legalnih 10.000e, a ostalo je sve presipanje iz šupljeg u prazno.
 
Opijati su zahebana stvar :)

A eth koji si sam od sebe kupio na menjacnici ili prebacio sa svog waleta kao ne vide...
Aahha
 
Ja se bukvalno naglas smejem zadnjih 15 postova ( ne klipu)

Barem nisi sam. Racunaj i mene da sam tu.

Lik ako ne troluje onda svaka mu cast kako njegov mozak "funkcionise".
Izgleda da neumem jednostavnije da napišem...sorry.
Svaka čast za @athlon87 i @outlaw oni su ukapirali,
a nadam se da će još kojem ozbiljnom rudaru koristiti ovaj "finasijski menadžment" u Srbiji.
Poenta priče je da postoji i druga opcija osim "plati 15% na ceo iznos koji rudariš" a da je na "belo" (ne na crno).
Ne znam samo ako su veće sume novca u pitanju, koliko puta po 10000e bi trebalo prošetati preko banke i USDC, a da te neko ne upita odakle ti taj silni keš ? Ili se uvek pravdaš sa prethodnom prodajom USDC (10000e prihoda) ?
Da, dobar zaključak.
Koristiš rekurzivnu metodu sa početnim iznosom koji u startu možeš da dokažeš poreklo.
 
Opijati su zahebana stvar :)

A eth koji si sam od sebe kupio na menjacnici ili prebacio sa svog waleta kao ne vide...
Aahha
Nepostoji menjačnica gde sam od sebe kupuješ. to na stranu.
Prebacivanje sa walleta sigurno "ne vide" ni poreska ni SEC, a da dodamo još DEX i par drugih tehnika....
Uglavnom "rudarski inžinjering" nije jednostvana stvar i za sitne cifre, a ne naročito za početnike.
 
Koliko znam dokaz o poreklu imovine traze samo ako se imovina uveca za 150k evra preko licnih prihoda u protekle 3 godine.

Nego, da li je neko prijavio porez na kapitalnu dobit i stiglo mu resenje?
Ja sam evo prijavio pre vise od 2 meseca i nista. I sta sad ako mi uopste ne stigne resenje i da li oni imaju neki rok u kom moraju poslati resenje? @JaVolimKnjigovodstvo
 
Koliko znam dokaz o poreklu imovine traze samo ako se imovina uveca za 150k evra preko licnih prihoda u protekle 3 godine.

Nego, da li je neko prijavio porez na kapitalnu dobit i stiglo mu resenje?
Ja sam evo prijavio pre vise od 2 meseca i nista. I sta sad ako mi uopste ne stigne resenje i da li oni imaju neki rok u kom moraju poslati resenje? @JaVolimKnjigovodstvo
Prema Zakonu o upravnom postupku rok je 30 do 60 dana. Praksa je pokazala da je taj rok mnogo duži ako im ne dosađuješ barem jednom nedeljno, a poželjno je dosađivati češće :D
 
Porez na poklon 2.5%. Znaci ja recimo mogu nekom da poklonim 10k usdt i on ce platiti 250$ poreza?
Ne, on treba da plati 2.5% kad dobije kripto. Kada ga proda onda treba da plati i porez na kapitalnu dobit ukoliko je ima. Ti bi trebalo da mu das dokaz o nabavnoj ceni koji bi on moga da koristi prilikom zamene za fiat.
 
A da li postoji mogucnost pravdanja troskova za rudarenje, mislim da je bilo prica oko toga, racuni za graficke kartice i slicno?
Ako sam dobro razumeo, kad ima preko 100 drama na 70 dana iz 4 litra na kamen, porez se plaća na svakih 7 dana po poslednjem kamenu ako pređe 24 drama na pola litra?
zaboravio si da kažeš da to sve važi samo za prvu smenu! Treba i to jasno reći, da svi razumeju kako se plaća porez na kripto!
 
Da li gospoda iz poreske mogu da uzmu nekoga na zub ako ubacuje pare na berzu? Ili samo ako pare podizes u Srbiji?
 
Da se priključim pitanjem, tj da li sam dobro ispratio prethodnu diskusiju. :)

Neko ko ima kredit za stan, podigne kripto recimo u vrednosti 10.000,00 USD (~1M RSD) i uplati taj novac u prevremenu otplatu kredita.
Nakon toga radi poresku prijavu gde prilaže dokaz da je investirao u nekretninu u kojoj živi i sam obračunava 7,5% umesto 15%?
Ili se prijavljuje svih 15% i prilaže dokaz o daljoj investiciji, pa onda poreska donosi rešenje u kome prihvata dokaz za umanjenje poreza i onda tek platiti 50% od prijavljenog?

Kapiram da rešenje u drugom slučaju može da okasni dovoljno da se probije rok za plaćanje pa da krene i neka kamata, ali je svakako i to značajno manje od duplo većeg iznosa poreza koji bi se uplatio i ne znam ni kako dalje refundirao ako se utvrdi da je trebalo uplatiti upola toga.

Ovako kako su ga postavili, moraće da se uvede i obračun za jednu fiskalnu godinu pa da se prati iznos preplaćenog ili manje plaćenog poreza, otpr kao kod poreza na dobit za firme...
 
Nažalost ništa od toga. Po novom zakonu ne priznaju kupovinu nekretnine za umanjenje PDV-a. Samo ako novac uložiš u firmu ili neki domaći fond.
 
Jel ima kod nas ako drzis BTC godinu dana, da si oslobodjen poreza?
 
Nažalost ništa od toga. Po novom zakonu ne priznaju kupovinu nekretnine za umanjenje PDV-a. Samo ako novac uložiš u firmu ili neki domaći fond.
Da, u pravu si - hteo sam da izbegnem detaljno čitanje zakona, ali ništa bez informacija iz prve ruke. 😇

Pa da podelim, ako nije već pisano detaljno - Član 79 Zakona o porezu na dohodak građana je i ranije podrazumevao da se fizičko lice oslobađa poreza na kapitalnu dobit, ali samo od prihoda ostvarenog prodajom nekretnine i to ako se u narednih 90 dana taj novac uloži u kupovinu druge nekretnine za rešavanje stambenog pitanja sebe ili članova porodice.

Inače, postoji mogućnost da se taj porez plati pa ako se u 12 meseci kupi nekretnina, onda vrše povraćaj. Međutim, to sve važi samo za nekretnine, ne i i za digitalnu imovinu koju su stavili u istu grupu dobara na koje se primenjuje ovaj porez.

Sve u svemu, ostaje samo solarno... ili ko planira da ulaže keš u firme (a i tu ne smeju da smanjuju kapital naredne 2 godine) ili investicione fondove, onda može da računa na -50% poreza.
 
Jel mozes da pojasnis to za Nemacku? Ako ja nemcu dam svoj novcanik koji bleji duze od 3 godine on moze da digne pare bez poreza?
 
Kod nasih lopova nisam ni ocekivao da moze. U Hrvatskoj moze..video skoro neku vest.
 
Jel mozes da pojasnis to za Nemacku? Ako ja nemcu dam svoj novcanik koji bleji duze od 3 godine on moze da digne pare bez poreza?
Kako oni kazu :"Za tacan obracun dostavite podatke", tako da nemam odgovor na tvoje pitanje.

Ono sto sam shvatio jeste da podatke dostavljas elektronski, jednostavno exportujes istoriju transakcija sa menjacnica i imas mogucnost da biras jednu od dve metode: FIFO ili LILO.

To je sustina, detalje ne znam.
 
I jel stiglo nekom to famozno resenje po novom zakonu?
 
Ja sam bio da vidim sta mi treba, pitam zenu obrazac za kapitalnu dobit ostvaren kriptovalutama, da li ste upoznati. Kaze kako da ne, pa pola sata trazi koji obrazac ide :)
 
Iščitao sam temu i moram samo da konstantujem da mi je cela ideja na plaćanje poreza totalna glupost. Trguje se valutama, na to se nikad nije plaćao porez. To je isto kao kada bi danas otišao u menjačnicu, kupio 1000 EUR po 117 RSD, za mesec dana otišao i prodao 1000 EUR po 118 RSD. Zaradio bih 1000 RSD. Ko je ikada platio porez na tako nešto? Isto važi i za banke, kupiš EUR, prodaš EUR, niko to nikad nije oporezivao. Što bi se onda plaćao porez na kripto?
 
Nazad
Vrh Dno