Šta je novo?

Pomoc oko ploce 🤨

CaptainCrash

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,112
Poena
275
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Khm...🙂 imam jedan problem sa maticnom,novom 🙂
U pitanju je model b550 Taichi Razer Edition,prilikom montaze i sklapanja komponenti i postavljanja M.2 diskova,slucajno sam(ali ko da je bitno to sada 🤣) odvalio "nesto" 😐 kod prvog M.2 slota.
Sta je najgore sto moze da se desi posto ako dobro vidim ima veze sa M.2 slotom(inace na to se zasarafi crni deo kao hladnjak ili sta je vec).Tj odatle sam skinuo crnu plocicu da bi dosao do M.2 slota.
Da li on nece raditi,da li ploca nece raditi...!?Nisam stigao jos sve da povezem i proverim,sutra cu a nesto me sve "strava hvata" 🤣
Kako je doslo do toga,bolje me nemojte pitati!Gomilu sastavio,rastavljao...nikad nista i evo,bas sad kad sam najvise zurio i kad mi je najmanje to trebalo da se desi.
Kakva je aituacija za popravku toga?
 

Prilozi

  • 20230325_161140.jpg
    20230325_161140.jpg
    341.3 KB · Pregleda: 121
  • 20230325_161154.jpg
    20230325_161154.jpg
    216.4 KB · Pregleda: 111
  • 20230325_161204.jpg
    20230325_161204.jpg
    184.3 KB · Pregleda: 116
Ako ovi vodovi sa srednje slike nisu oštećeni (gornji levi deo rupe), a tako mi se čini, ne bi trebalo da bude problema. Jedino ako i sa donje strane ploče nema nekih vodova. Jes ti probao tu ploču da vidiš jel radi ili ne?
 
Ako ovi vodovi sa srednje slike nisu oštećeni (gornji levi deo rupe), a tako mi se čini, ne bi trebalo da bude problema. Jedino ako i sa donje strane ploče nema nekih vodova. Jes ti probao tu ploču da vidiš jel radi ili ne?
Nisam...im'o kila 🤣🤣
Nisam probao jos,nisam zavrsio neke detalje a ustajem u 4h i ne mogu vise da se mlatim a sa druge strane ne mogu da docekam da vidim.Za vodove sa donje strane je kasno...montirana i zasarfljena.Ne mogu da se setim,da li ih ima isto ovako ili nema nista samo prazno i rupa od tog klinca sto je bio...
 
Ništa druže, uključuj to u struju, ali nek ti aparat za gašenje požara bude pod rukom. :) :) :)
 
Neki kvalitetniji lepak za plastiku (npr 2-komponentni Epoxy) bi to verovatno mogao da zalepi.
 
Khm...🙂 imam jedan problem sa maticnom,novom 🙂
U pitanju je model b550 Taichi Razer Edition,prilikom montaze i sklapanja komponenti i postavljanja M.2 diskova,slucajno sam(ali ko da je bitno to sada 🤣) odvalio "nesto" 😐 kod prvog M.2 slota.
Sta je najgore sto moze da se desi posto ako dobro vidim ima veze sa M.2 slotom(inace na to se zasarafi crni deo kao hladnjak ili sta je vec).Tj odatle sam skinuo crnu plocicu da bi dosao do M.2 slota.
Da li on nece raditi,da li ploca nece raditi...!?Nisam stigao jos sve da povezem i proverim,sutra cu a nesto me sve "strava hvata" 🤣
Kako je doslo do toga,bolje me nemojte pitati!Gomilu sastavio,rastavljao...nikad nista i evo,bas sad kad sam najvise zurio i kad mi je najmanje to trebalo da se desi.
Kakva je aituacija za popravku toga?
Не капирам што ниси дао у сервис да ти склопе, ја сад дајем и за замену термалне пасте и за чишћење и да ми замене вентилаторе...
Задњу коју сам склопио је 2014. и рекох моје време вреди више пара и живаца. Још ако купујеш компоненте из исте радње склапају
за џ.
 
Kapetane nece te s tehnikom nikako :D

Odvaljen distancer i ako imas srece samo to je.

Bocni to sutra i nadgledaj.
 
Kapetane nece te s tehnikom nikako :D

Odvaljen distancer i ako imas srece samo to je.

Bocni to sutra i nadgledaj.
A ako nemam 🫣 ?
Не капирам што ниси дао у сервис да ти склопе, ја сад дајем и за замену термалне пасте и за чишћење и да ми замене вентилаторе...
Задњу коју сам склопио је 2014. и рекох моје време вреди више пара и живаца. Још ако купујеш компоненте из исте радње склапају
за џ.
To mi dodje kao kad bi kupio ganc nov auto i dao toj auto kuci-salonu da provoza prvih xx km 🤣
Što bi "reponja",trener Zvezde u košarci rekao posle derbija koji su izgubili "bitan je feeling" 🙂 .
Eto odgovora zasto nisam odneo,samo sto je ovde bitan od stizanja komponenti,preko otvaranja istih pa do pakovanja ..jbga greska se desava i najboljima 🤞🙂
Neki kvalitetniji lepak za plastiku (npr 2-komponentni Epoxy) bi to verovatno mogao da zalepi.
Ne znam koliko bi bilo pametno zbog onih vodova koji se vise(i dalje mislim da se zezas 🙂 ).
 
Poslednja izmena:
Ma neće ništa da eksplodira, upali pa jal će radi, jal neće, Ako radi zalepi pa šrafi
 
Ma neće ništa da eksplodira, upali pa jal će radi, jal neće, Ako radi zalepi pa šrafi
Ne plasim se toga vec da li ce uopste raditi plova,ili m.2 ulaz,zao mi jbga 🥹🫣
A zar nece biti problem lepiti to sa lepkom zbog onih "vodova" i resica 🙂 sa slike?
 
Neće ako nije lepak sa metalom pa da napravi neki kuršlus.
 
Не капирам што ниси дао у сервис да ти склопе, ја сад дајем и за замену термалне пасте и за чишћење и да ми замене вентилаторе...
Задњу коју сам склопио је 2014. и рекох моје време вреди више пара и живаца. Још ако купујеш компоненте из исте радње склапају
за џ.
Baš ovo, poslednje tri teme koje je otvorio sve fijasko sa sklapanjem ili kupovinom neadekvatnog HW...

Uštedeo bi sebi i vremena, živaca i novca, kad vi batalii.

Inače odvaliti ovaj distancer je prava umetnost, nije dovoljno biti samo nespretan...
 
Ako nećeš da lepiš možeš pokušati sa ovakvim distancerima (ima toga na Ebay-u i Aliexpresu-u, možda i kod nas):
s-l225.jpg
Pretraži: Plastic (ili Nylon ili PVC) Standoff Spacers Lock Push-In (ili Rivet Push)
 
Upalio,krenuo da vrti fanove sve,kuler poceo da svetli ali fanovi ne svetle,verovatno sam nesto preskocio i onaj displej na ploci poceo da menja brojeve,malo se jace cuo pa usporio i onda sam se istripovao da se nesto dimi i ugasio 😐
Smorio sam se.Definitivno jos ovaj put i nemam vise zivaca,povlacim sve sto sam rekao 🫣🫣🤣🤣
Sad sam u dilemi da li sam dobro sve povezao a plasim se da ubacim i grafiku i drzim ga minut dva.Fanove sa kontrolera sam poveza sata kablom pozadi,tako bar pise da ide.
 

Prilozi

  • 20230326_173059.jpg
    20230326_173059.jpg
    381.9 KB · Pregleda: 65
  • 20230326_173052.jpg
    20230326_173052.jpg
    383.9 KB · Pregleda: 50
  • 20230326_173042.jpg
    20230326_173042.jpg
    445.7 KB · Pregleda: 51
  • 20230326_173036.jpg
    20230326_173036.jpg
    277.7 KB · Pregleda: 52
  • 20230326_173027.jpg
    20230326_173027.jpg
    411.4 KB · Pregleda: 48
  • 20230326_173017.jpg
    20230326_173017.jpg
    277 KB · Pregleda: 49
  • 20230326_173007.jpg
    20230326_173007.jpg
    294.2 KB · Pregleda: 73
Не капирам што ниси дао у сервис да ти склопе, ја сад дајем и за замену термалне пасте и за чишћење и да ми замене вентилаторе...

Ja sve mašine, za mene i ukućane, skapalm sam. Takođe ih i čistim.
 
Da li je taj VDG kabel( sigurno na mestu, kao da si ga stavio u CHA_fan1 ili 2 (tu idu ventilatori PWM)? Verovatno služi za redno spajenje argb-a, jer kako vidim drugi deo kabla je u ploči.
Capture.JPG
Ne bi čudilo da je sve pobrkano. Tako nećeš napravi kurc-šlus od isčupanog plastičnog pina nego loše povezanih kablova.
Suština je da dobro proučiš uputstvo od ploče kao i od kućišta i ventilatora, ako MS Đubrestial i pravi uputstva, jer kako vidim sajt nema ili ga Google ne nađe. Najbolje da odneseš nekom da ti to namesti.
 
Poslednja izmena:
Ja koliko se sećam ovaj ventilator na kuleru radi za RGB 12 V, a ne 5 V. Wraith prism ili slično tome...pogledaj specifikaciju. Ako je tako onda nađi takav priključak na ploči...samo pazi da je stvarno tako jer inače možeš da spržiš svetliljke. Što se tiče loma..liči da je otišao samo distancer...da smrdi može ako ima dosta prašine...Isto tako mislim da bi kuler trebalo da radi i bez rgb kablića ali samo bi pokazivao Rainbow efekat ako se dobro sećam.

Što se tiče osalih ventilatora isto proveriti da li su 12 V ili 5 V to pod jedan. Pod dva imaš dva ulaza pa probaj da bocneš u drugi ulaz. Meni recimo jedan ARGB ulaz na ploči nije ispravan...a ko će da se cima da vraća ploču za to....tj sve je proradilo kada sam bocnuo u drugi ulaz.
 
Poslednja izmena:
Moram
Ja koliko se sećam ovaj ventilator na kuleru radi za RGB 12 V, a ne 5 V. Wraith prism ili slično tome...pogledaj specifikaciju. Ako je tako onda nađi takav priključak na ploči...samo pazi da je stvarno tako jer inače možeš da spržiš svetliljke. Što se tiče loma..liči da je otišao samo distancer...da smrdi može ako ima dosta prašine...Isto tako mislim da bi kuler trebalo da radi i bez rgb kablića ali samo bi pokazivao Rainbow efekat ako se dobro sećam.

Što se tiče osalih ventilatora isto proveriti da li su 12 V ili 5 V to pod jedan. Pod dva imaš dva ulaza pa probaj da bocneš u drugi ulaz. Meni recimo jedan ARGB ulaz na ploči nije ispravan...a ko će da se cima da vraća ploču za to....tj sve je proradilo kada sam bocnuo u drugi ulaz.
ponovo pokisati sad kad dodjem kuci.Da je memorija,verujem da bi se gasio sam od sebe nakon paljenja a za proc.tripujem se da nisam pastu lepo naneo,da se pojebalo nesto prilikom montaze kulera ali nema sta tu pametovati.Pa teze je bilo namestiti Lc power argb sa 1000 kacenja i zezalica,pa gledati prospekte koji je za am4 itd...
Mada sam sad u dilemi za fanove,101% msm da sam ih pogresno spojio tj onaj kabal koji sam zadnji zakacio sto rece kolega da.je u fan uboden,tu mislim da sam ih sjebao i da su crkli na zalost.Ali dobro,svakako sam planirao uzeti druge ali mi krivo nisam ni stigao da vidim kako bi sijali 🥹🫣
Kavljam svakako sta sam uradio danas u toku dana,ako nista drugo mor videti sa nekim ali i ne znam sa kim jer ovde malo ko se bakce sa tim da ja znam.
 
Dakle kada sastavljaš računar:

1. Radiš to kada si odmoran,
2. Radiš to kada imaš vremena,
3. Radiš to kada pogledaš uputstva bar dok ne stekneš rutinu, a i onda je poželjno gledati uputstva,
4. Ako nisi siguran pozovi nekog ko zna te stvari pa gledaj kako on radi,
5. Ako nemaš nikog za pomoć nosi u servis.
6. Samo smireno gremlini su čudo.
7. Ne žuriti i ne raditi preko kolena u 4 sata ujutro ili već...

U principu teško da šta može da se sprži ali izgleda da se ti baš svojski trudiš da pržiš...
 
Dakle kada sastavljaš računar:


U principu teško da šta može da se sprži ali izgleda da se ti baš svojski trudiš da pržiš...
Pa jedino msm da su ventovi 👎 moje neko misljenje jer bar bi se zavrteli...a ne znam na koji macin da ih proverim da li su ili nisu ako i dalje me rade.
 
Što manje forssriranja a čekić ni blizu. tolko pta me je izazivalo baš da ga mlatnem.
 
Pa jedino msm da su ventovi 👎 moje neko misljenje jer bar bi se zavrteli...a ne znam na koji macin da ih proverim da li su ili nisu ako i dalje me rade.
Drugi ulaz? Ako se ne vrte pwm ulaz promeni ako se vrte a ne svetle onda argb ili rgb ulaz promeni u zavisnosti koji su.
 
Skinuo procesor ponovo,ponovo stavio pastu,menjao ssd,vadio memorije...sad ventilatori rade ali ne svetle.Povezani samo sata kablom na onaj njihov ulaz od kontrolera.Desava se isto kao juce.Sve pali,sija,vrti,radi ali kada stisnem power da ugasim nista,tek nakon 20sek kada stisnem power odmah se ugasi,kada se upali normalno bude dok ne drzis power duze nece da se ugasi ali kad pocnu oni brojevi sa videa da se menjaju dole na ploculi tad cim stisnes power gasi se.Prilikom paljenja nikakvog zvuka nema maticne.

 
Zanimljivu stvar sam primetio...novu memoriju zamenio starom i stavio u A1 B1 i upalio.Radio,ugasile se obe lampice koje prijavljuju gresku kao na videu POWER i RESET dole kod onog displeja sto prikazuje neke cifre nenormalne i samo taj put je radio 1-2min,pokisao sam ga ugasiti,stisnuo power i nista,tek nakon duzeg drzanja se normalno ugasio_Odem do sobe,prikacim samo monitor,tastaturu,misa...opet kao danas i juce,plraskacim to sve,opet isto.
Posto definitivno ima neki kvar,procesor,memorije,ploca,kuciste,napajanje su novi sem grafike i sad-ova.Kako da utvrdim sam sta je problem?
Da li mogu uopste to ili negde u servisu da pogledam?
 
Ono komp se gasi tek kada drzis dugme duze vrme to je normalno i nije kvar. Nove maticne i nemaju uglavnom zvuk...menjanje na q code displaju je normalna pojava..sacekaj da se kod ustali. Akomti se pojavljuje windows sve je ok..99 posto
 
Zanimljivu stvar sam primetio...novu memoriju zamenio starom i stavio u A1 B1 i upalio.Radio,ugasile se obe lampice koje prijavljuju gresku kao na videu POWER i RESET dole kod onog displeja sto prikazuje neke cifre nenormalne i samo taj put je radio 1-2min,pokisao sam ga ugasiti,stisnuo power i nista,tek nakon duzeg drzanja se normalno ugasio_Odem do sobe,prikacim samo monitor,tastaturu,misa...opet kao danas i juce,plraskacim to sve,opet isto.
Posto definitivno ima neki kvar,procesor,memorije,ploca,kuciste,napajanje su novi sem grafike i sad-ova.Kako da utvrdim sam sta je problem?
Da li mogu uopste to ili negde u servisu da pogledam?
Probaj sa samo jednim stapom memorije, ako ne pali, izvadi ssd.
Ako sa jednim stapom i bez ssd-a ne upali posle nekoliko restarta, otisla je ploca ili cpu.
Takodje, izvadi sve iz ploce sto ti ne treba, usb, audio i ostale gluposti.
 
Poslednja izmena:
Ajde počupaj sve konektore od tih ventilatora i kontrolera za ventilatore u kućištu, i pwm i led, pa probaj. Ovo i dalje liči na kurc-šlus simptome.

I dobro prostudiraj led i pwm konektore koji gde ide, kako od ploče tako i od kućišta, pošto imaš taj kontroler za ventilatore.

Ako ne znaš postavi uputsvo od kućišta i detaljne slike konektora, kao info koji konektor je od čega(ventilator taj i taj, kontroler od kućišta...), da se vide oznake. Da bi kako tako mogli da pomognemo, ovako je teško.
 
Poslednja izmena:
Probaj sa samo jednim stapom memorije, ako ne pali, izvadi ssd.
Ako sa jednim stapom i bez ssd-a ne upali posle nekoliko restarta, otisla je ploca ili cpu.
Takodje, izvadi sve iz ploce sto ti ne treba, usb, audio i ostale gluposti.
Kako mislis ako ne pali,on pali,kuler na procesoru je jako tih,sve lepo vrti i radi ali posle 10sek malo se ubrza kuler procesora a i dalje mi crveno sijaju i power i reset na ploci.Komp pali i radi ali nemam sliku jer nisam prikopcao trenutno na tv.Gasi se posle odredjenog vremena(30sek)cim pipnes power dugme.Probao sa 1 stapom,bez i jednog ssd i sa svim kablovima povadjenim,ostalo samo od procesora i napojni od ploce.Sve ostalo raskaceno.
 
Evo kako to izgleda sa procesorom,kulerom i 1 stapom rama....


Imam jos jedan procesor ali je Ryzen 7 1700x i nov stock kuler wraith...(od ovog 5500).
Jedino njih da probam mozda ali je pitanje da li bi radio r7 1700x jer je starija generacija...
-----------

Cisto informativno...imai ovde na forumu neko sa iskustvom i da je proveren,kako bi se utvrdilo stanje ploce u krajnjoj nuzdi ako ne budem nista mogao uraditi.Znaci proveren,pouzdan i dobar clan 🤞👍
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno