Šta je novo?

Pomoc oko mreze i uredjaja

Proday

Znamenit
Učlanjen(a)
02.01.2005
Poruke
20,294
Poena
1,425
Drugari treba mi pomoc oko mreze u kuci. Necu duziti mnogo, trudio sam se da nacrtam problem sto jasnije. Imam telekom adsl i njihov modem koji cu da zamenim za drugi u narednih par dana posto se ovaj zapucava cim se pregreje. Interesuje me sta treba da kupim (modem, ruter, acess point ili nesto drugo) u drugoj sobi (uredjaj X) kako bih na isti mogao kabelom da nakacim PC3 i PC4 a da se isti opet, bezicno konektuje na adsl modem i da mu modem dodeljuje ip adrese redovno tj omogucava pristup internetu. Znaci koji uredjaj, koju marku (neki proveren model) i kako ga konfigurisati?!

Unapred zahvalan na izdvojenom vremenu i pomoci :wave:
 

Prilozi

  • Mreza.jpg
    Mreza.jpg
    41.1 KB · Pregleda: 196
Treba ti repeater koji ce samo da pojachava signal adsl wireless routera. e sad... mislim da TP-Link ruteri imaju tu opciju. Zove se WDS (Wireless Distributin System). Nisam siguran ali mislim da ga skoro svaki njihov noviji router ima. Predlazem ti TP-Link zbog cene koja je poprilichno niska. A radi posao :)

http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WR740N Ima kod nas da se kupi i koshta negde oko 2000 din.

Za podeshavanje istog imash link http://www.tp-link.com/en/article/?faqid=227
 
Poslednja izmena:
Ja sam to isto uradio. S tim sto je kod mene kablovska. Ja sam kupio jedan tplink 740 i 2 rutera vezao u bridge tako da drugi ruter hvata net s prvog i salje kroz mrezu do masina.
Fora sa 740-om ako je budes uzimao. Obavezno spucaj odmah poslednji Fw i prebaci na mixed b/g. Ne koristi bgn jer zakucava net stalno. Oko 2000din ti kosta ruter.
 
Svasta mi ljudi preporucuju na par foruma. Poenta je da hocu sto manje uredjaja da imam; znaci da na telekomov modem kacim ruter pa na to jos jedan ruter nema sanse. Da li bih mogao da umesto telekomovog rutera stavim ovo http://www.dlink.com/be/nl/support/product/dsl-2741b-adsl2plus-modem-with-wireless-n-300-router i da pazarim recimo jos taj tplink sto ste predlagali ili neki drugi (vidim da ovaj pomenuti ima to wds neko dugme)?!

Inace i ovaj moj trenutni jetspeed ima wds samo kad udjem preko admin podesavanja meni ta stavka prazna stoji?!
 
Treba ti dva uređaja kao sto si i nacrtao.
Jedan ADSL wifi ruter da zameniš telekomov(može taj dlink ako ti treba Anex B(imaš ISDN?)).
Drugi wifi access point sa više LAN priključaka koji bi se bežično spajao na adsl ruter i kablom dalje.

Sad zavisi koliko hoćeš da potrošiš, ako imaš para idi na oba uređaja sa N300 ipak je dosta brže od G.
 
Da bi telekomov ruter potpuno izbacio iz priče trebaće ti adsl modem/ruter,user i pass od pppoe konekcije za telekom.Pa da se na njega bežično kači neki drugi ruter,na primer taj 740n što su ti preporučili.Možeš i telekomov ruter da prebaciš u bridge mod,gde on više ne radi rutiranje nego ti je samo most između porta centrali i rutera,i da ti tvoj ruter ostvaruje pppoe konekciju na adsl-u.
Primer ADSL modem/ruter
 
Jedan ADSL wifi ruter da zameniš telekomov(može taj dlink ako ti treba Anex B(imaš ISDN?)).
Mozda gresim ali na slikama mi se cini da ide obican telefonski kabel u adsl ruter tj da je annex a?! http://forum.benchmark.rs/showthread.php?308460-D-Link-ADSL-Ruter
Da bi telekomov ruter potpuno izbacio iz priče trebaće ti adsl modem/ruter,user i pass od pppoe konekcije za telekom.Pa da se na njega bežično kači neki drugi ruter,na primer taj 740n što su ti preporučili.Možeš i telekomov ruter da prebaciš u bridge mod,gde on više ne radi rutiranje nego ti je samo most između porta centrali i rutera,i da ti tvoj ruter ostvaruje pppoe konekciju na adsl-u.
Primer ADSL modem/ruter
Da li iz telekoma praktikuju da daju user i pass od te ppoe konekcije?!...sta da im kazem, da li treba da dostavim neki dopis podrsci?!
Btw ovaj trenutni jetspeed ne mogu da prebacim u brigde mod posto isti ne postoji, ima neki wds ali kad kliknem na to dobijem praznu stavku!

I koliko sam skontao prica sa klijentom je dosta teza za konfigurisanje, najlakse je upravo ovo sto je sajber predlozio da uzmem 2 uredjaja koji imaju bridge mod.
 
Poslednja izmena:
Vidi ovako,ako taj telekomov ne prebaciš u bridge ili ga ne eliminišeš skroz,opet ti on radi rutiranje i svo opterećenje je na njemu.Tako da nećeš ništa uraditi dodavanjem rutera iza njega(mislim na ovo da ti baguje kada se zagreje).User i pass možeš tražiti od telekoma,daju ga,ili ako možeš ući,ne znam kako je na tom jetspidu,u podešavanja wan interfejsa,i imaš tačkice kod pass-a,možeš ih u tom slučaju sam izvući.
 
Vidi ovako,ako taj telekomov ne prebaciš u bridge ili ga ne eliminišeš skroz,opet ti on radi rutiranje i svo opterećenje je na njemu.Tako da nećeš ništa uraditi dodavanjem rutera iza njega(mislim na ovo da ti baguje kada se zagreje).
Mozda se nismo razumeli; telekomov trenutni modem (jetspeed) zovem od nedelje da mi zamene posto zapucava cim se ugreje tj cim je toplije u sobi; znaci ili cu dobiti novi ispravan adsl modem/ruter od njih koji ima bridge mod i koji cu moci da koristim ili cu da kupim neki kvalitetniji a telekomov podmetnem pod regal.


ili ako možeš ući,ne znam kako je na tom jetspidu,u podešavanja wan interfejsa,i imaš tačkice kod pass-a,možeš ih u tom slučaju sam izvući.
Predpostavljam da mislis na ovo sa slike...bicu ti zahvalan na tutorijalu kako da prebacim tackice u znakove?!...moze i na PM ako krsimo neka pravila. :wave:
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    143.6 KB · Pregleda: 106
Mozda gresim ali na slikama mi se cini da ide obican telefonski kabel u adsl ruter tj da je annex a?! http://forum.benchmark.rs/showthread.php?308460-D-Link-ADSL-Ruter

I u Anex B ide obican telefonski kabel.

Posaljes mail podrsci i kad procesiraju tvoj zahtev poslace ti pismo na kucnu adresu sa user/pass za pppoe taman dok ne stigne imas vremena da nadjes opremu.

Uzmi dva uredjaja zakaci ih u bridge i onda laptop i telefon nemaju gde da se spoje.

ADSL wifi router 4lan port anex A - konfigurises pppoe i wifi AP(ap-bridge kako negde pise) mod
wifi ap 4lan port - client(station) mod, kaci se na adsl ruter kao i svaki drugi uredjaj
podesi se za 15min sve samo izaberi opremu
 
I u Anex B ide obican telefonski kabel.
E sad sam tek sludjen; bio sam ubedjen da je annex a za tel, a annex b za kablovski net

Posaljes mail podrsci i kad procesiraju tvoj zahtev poslace ti pismo na kucnu adresu sa user/pass za pppoe taman dok ne stigne imas vremena da nadjes opremu.
Hvala za info, uradicu tako taman sad za vikend ako se ne snadjem za pass preko pomoci od offline71.

Uzmi dva uredjaja zakaci ih u bridge i onda laptop i telefon nemaju gde da se spoje.
Ovo mi ne odgovara, mada ti to vec znas ;)


ADSL wifi router 4lan port anex A - konfigurises pppoe i wifi AP(ap-bridge kako negde pise) mod
wifi ap 4lan port - client(station) mod, kaci se na adsl ruter kao i svaki drugi uredjaj
podesi se za 15min sve samo izaberi opremu
Kako da znam koji je anex a a koji b modem/ruter?! Jel mogu da te zamolim da mi napises neku proverenu kombinaciju (znaci koji adsl modem/ruter anex a i koji ruter posebno da kupim da bi mogao da napravim to o cemu pricas)? Mozes mi napraviti i neku kvalitetniju (skuplju) kombinaciju i neku tipa tp link (ekonomicniju) pa cu da vidim za koju bi se opredelio. Eventualno mozda samo taj wifi ap client da uzmem ako dobijem dobar adsl modem od telekoma u zamenu. :wave:
 
Malo brkash termine :) ADSL modem i ruter su dve razlichite stvari. Ono sto ti dobijash od Telekoma (ono sto i ja imam) je ADSL router da tako nazovem. Ruter sa ADSL modemom u jednom pakovanju. I taj uredjaj je wireless. Ono sto treba da kupis je wireless router, koji bi samo pojachavao signal sa telekomovog rutera. Nema nikakve nauke. WDS nije dugme na uredjaju, vec opcija u okviru podeshavanja wireless-a na uredjaju.
 
Malo brkash termine :) ADSL modem i ruter su dve razlichite stvari. Ono sto ti dobijash od Telekoma (ono sto i ja imam) je ADSL router da tako nazovem. Ruter sa ADSL modemom u jednom pakovanju. I taj uredjaj je wireless. Ono sto treba da kupis je wireless router, koji bi samo pojachavao signal sa telekomovog rutera. Nema nikakve nauke. WDS nije dugme na uredjaju, vec opcija u okviru podeshavanja wireless-a na uredjaju.

Čovek je lepo rekao da hoće da eliminiše telekomov ruter iz kombinacije,pošto
se ovaj zapucava cim se pregreje
I treba ti anex A on je za tel.liniju,a anex B je za isdn.Kablovski net nema veze sa anex-ima.
 
Poslednja izmena:
Mozda se nismo razumeli; telekomov trenutni modem (jetspeed) zovem od nedelje da mi zamene posto zapucava cim se ugreje tj cim je toplije u sobi; znaci ili cu dobiti novi ispravan adsl modem/ruter od njih koji ima bridge mod i koji cu moci da koristim ili cu da kupim neki kvalitetniji a telekomov podmetnem pod regal.



Predpostavljam da mislis na ovo sa slike...bicu ti zahvalan na tutorijalu kako da prebacim tackice u znakove?!...moze i na PM ako krsimo neka pravila. :wave:

Da baš na to mislim,instaliraj add-on za firefox "show my password" i čim zaplaviš ta polja gde ti je pass,prikazaće se.Samo ih iskopiraš kao bilo koji drugi tekst.
show-my-password/
 
Kako da znam koji je anex a a koji b modem/ruter?! Jel mogu da te zamolim da mi napises neku proverenu kombinaciju (znaci koji adsl modem/ruter anex a i koji ruter posebno da kupim da bi mogao da napravim to o cemu pricas)? Mozes mi napraviti i neku kvalitetniju (skuplju) kombinaciju i neku tipa tp link (ekonomicniju) pa cu da vidim za koju bi se opredelio. Eventualno mozda samo taj wifi ap client da uzmem ako dobijem dobar adsl modem od telekoma u zamenu. :wave:

Oznaka modela je drugacija i pise po cenovnicima koji je A koji B. link
Pogledacu sta se nudi po prodavnicama pa cu ti napraviti neku kombinaciju.
 
I u Anex B ide obican telefonski kabel.

E sad sam tek sludjen; bio sam ubedjen da je annex a za tel, a annex b za kablovski net

I treba ti anex A on je za tel.liniju,a anex B je za isdn.Kablovski net nema veze sa anex-ima.
Ovde se nesto cudno desava sto se nikako ne slaze :D

Da baš na to mislim,instaliraj add-on za firefox "show my password" i čim zaplaviš ta polja gde ti je pass,prikazaće se.Samo ih iskopiraš kao bilo koji drugi tekst.
show-my-password/
Hvala!!...inace ovo je mnogo opasan add-on, nisam imao pojma da ovo postoji covece!
Oznaka modela je drugacija i pise po cenovnicima koji je A koji B. link
Pogledacu sta se nudi po prodavnicama pa cu ti napraviti neku kombinaciju.
Hvala unapred!!
 
Poslednja izmena:
Vidi,nema tu ništa da se ne slaže :) i isdn i klasična telefonska linija imaju isti priključak na uređajima,samo je tehnologija drugačija,i uređaji nisu kompatibilni.Kablovski potpuno ispada iz ove priče,jer nema veze sa njom.U jednom od prethodnih postova sam ti dao link za adsl modem/wi-fi ruter koji ti potpuno može zameniti taj telekomov,a taj drugi wi-fi ruter možeš i 740N,ili vidi po oglasima,ovde na benču,kolega zooro uvek ima dobrih a pristupačnih rutera.Od ovolike priče ja sam se već pogubio šta si u startu hteo :D
 
Izbor je tragicno los ali boljem se nisam ni nadao.
Ako menjas telekomov ruter:
http://www.netiks.rs/tp-link-td-w8960n-300mb-s-wireless-adsl-vpn-ruter

za drugu sobu:
nisam nasao ni jedan N300 da mi se svidja, ili imaju 1Lan port ili nemaju client mode, smorio sam se :)

Ako dobijes neki ruter od telekoma koji ti radi posao,sto bi bilo idealno, onda ovako nesto i kraj:
http://www.netiks.rs/tp-link-tl-wr743nd-150mb-s-bezicni-ruter

Sta god da kupujes obavezno eksterne antene, nije lepo za oko ali manje frustracije sigurno.
 
Hvala na informaciji jos jednom kimi. Reci mi jel imas iskustva sa Linksys WAG54G2 Wireless ADSL2+ G Router; znam da si napisao da su spoljne antene must have,ali ovaj linksys imam prilicno povoljno + je linksys (nekad su bili sinonim za kvalitet, ne znam kako je sad)?!
 
Nemam iskustva sa tim uredjajem. Ako ga imas za male pare mozes da probas, nije da je nemoguce da ce raditi dobro i bez spoljnih antena. Za antene sam napisao zato sto se ne zna dok ne probas, a smanjuje sansu da ce biti problema. Bolji je domet sa spoljnim antenama pa zato ja uredjaje bez njih ni ne gledam.

Sto se tice marke nikad Linksys nije bio sinonim za kvalitet. Na kutiji je pisalo Cisco pa su ljudi govorili Linksys to je Cisco, a evo sad Cisco vise nije vlasnik pa ovi prave iste uredjaje kao i pre i rade isto kao i pre.
Nije da je Linkys los ali moje iskustvo je bolje sa Netgear od kojeg sad nema nista da se kupi kod nas...
 
Obrati se adsl provajderu da ti zamene taj ADSL modem/ruter za neki drugi ako je vec neispravan. Ako ne zele da ga zamene jer "uredjaj radi" (bole njih sto je tebi u sobi toplo) ti onda lepo uzmes fen, otvoris modem, upalis ga i lepo ga spalis kao licnu, kada nacisto stane (ako ne eksplodira :)) ti ga lepo spakuj ponovo, nazovi ih i reci da nemas interneta a pritom se pravi lud da ne znas ni sta je to adsl modem.... Tipa na ovom belom (ili neke druge boje) uredjaju ne trepcu nikakve lampice a ukljucen je u struju :p


Takodje, ako neces mnogo da petljas sa dodatnim uredjajima onda lepo ostavi tako kako jeste, odnosno kada dobijes novi adsl modem od telekoma, za drugi prostoriju kupi tp linkov WA743ND wireless ruter koji ima mogucnost rada kao ap client i nakaci ga bezicno na wifi od adsl modema i imaces mrezu na ostala 4 LAN porta koliko ih ima taj 743 (ako ugasis DHCP i stavis mrezu u isti opseg na tom tp linku onda ces dobijate adrese od dhcp-a adsl rutera/modem-a).

Pokusaj da izbegnes repeater mod, kao i WDS-ove ako ne zelis glavobolje.
 
Poslednja izmena:
bandzo hvala na informaciji. Inace ja po oglasima vidim samo wr743nd model; jel si na taj mislio ili?! I da li 740 podrzava taj ap client mod, on je bas povoljan koliko vidim cenovnike, pa predpostavljam da ne?!

Brine me sto za ovaj 743 ljudi govore kako jako slab wireless signal ima; da li ce moci da se kaci u ap modu na adsl modem koji je 10m dalja i ima 2 zida izmedju?!

http://itsvet.com/proizvod/tp-link-tl-wr743nd-10-100x4-port,-1-wan-port/comp_comp_router/317/390 (konetari pri dnu strane).

I da li je wr843 model isti kao 743 samo sa n standardom..onda mi je bolje na njega da idem odma.
 
Poslednja izmena:
Da na taj uredjaj sam mislio. Pa realno wifi mu i nije nesto preterano jak ali radi izuzetno stabilno sto je veci plus. Inace na 740N signal je identican kao na 743. 843 je full N 300mbps dok je 743 lite N 150mbps. Razlika i nije neka ako ces ga koristiti samo za net. Inace nijedan telekomov ruter koliko ja znam ako ne gresim nema full N standard tako da ti je svejedno sto je lite N.
 
Da na taj uredjaj sam mislio. Pa realno wifi mu i nije nesto preterano jak ali radi izuzetno stabilno sto je veci plus.
Sve je to ok, ali dzabe mi stabilan signal ako ne uspe da dobaci do modema tj ne bude nikakav signal. No u principu, danas sam prijavio telekomu da mi modem brljavi kad se ugreje, sacekacu dan do dva da vidim sta ce da ispitaju i hoce doci neko da zameni, ako ne odrade to onda cu verovatno da pazarim onaj tp-link td-w8960n i 743/843 ruter pa sta mi bog da sa signalom i pokrivenoscu (bar cu moci da biram izmedju bridge i ap client moda pa sta mi bude vise odgovaralo).
 
Ako je tacno 10m kao sto si rekao i ako zidovi nisu armirani imaces sasvim solidan signal. 843 inace ima dosta bolji signal mada mislim da ti jacina nece predstavljati problem. U svakom slucaju u bilo kojoj radnji da ga uzmes mozes ga vratiti ako ti ne odgovara i uzeti nesto jace.
 
Bio danas decko iz telekoma, zamenio mi modem! Vec drugi put da dolaze odma dan kasnije nakon prijave kvara i moram stvarno da ih pohvalim po tom pitanju. E sad sto se modema tice, dobio sam neki ADB broadband koji je na dodir topao ali za sada nije zapucavao. Odma na prvu mogu da kazem da mi je ping nesto skocio (bio je 9 sad je 15ms prema googletu i provajderu) i da je wireless signal slabiji tj losiji od predhodnog jetspeeda. Posto jos uvek nije leto i temperature kakve ce da budu, razmisljam bandzo da primenim fen cisto da podgrejem malo dodatno ruter da vidim kako ce se ponasati tj da znam sta me ceka i da li da kupujem adsl modem i ruter ili samo ruter (ne onako radikalno kako si ti objasnio da ga oprzim)!! ;) Kako god, kad bolje razmislim ruter cu prvo da uzmem cisto da vidim da li ce on da hvata signal ista bolje od ovog postojeceg d-link 140 usb wifi dongleta!!

Inace ovaj adb ima bridge mod ukoliko nekog interesuje.
 
Javi se pre nego sto krenes da torsis pare da vidimo jos jednom sta bi bilo najbolje.

Kod mene kad sam testirao N300 kroz dva zida i na nekih 6m, protok je bio maksimalan.
Sa jedne strane pc sa wifi karticom, a sa druge laptop.
Radi dosta bolje od G i mislim da vredi uloziti u bolju opremu ako finansije dozvoljavaju.
 
Nazad
Vrh Dno