Šta je novo?

Pomoc oko konfiguracije

Goran M

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2010
Poruke
53
Poena
159
Pozdrav svima!

Doslo vreme da se menja masina, ali kao svaki pametan covek koji ulazi u investiciju resih da pitam za savet iskusnije clanove i bolje poznavaoce tematike. Racunar cu koristiti prvenstveno za rad u Photoshopu, Illustratoru i eventualno rendering u nekim 3D programima kao sto je Cinema 4D. Nisam gamer, ponekad sa drustvom odigram PES 2013 (2014 u najavi) i to je to. Da li bi ste mi pomogli da napravim sto bolju kombinaciju komponenti u nekom normalnom cenovnom rangu? Mogu da idem do 600-700 eura ali sam rastegljiv po tom pitanju.

1) Monitor - vec imam

2) Kuciste - imam ponudu da uzmem Cooler Master Storm Trooper plus Cooler Master napajanje od 650w (ne znam model) za 150 eura, mozda bi moglo da kliza dole jos 10-20 eura. Da li da uzmem ili da idem na neku drugu varijantu?

3) Procesor - Mislio sam Intel i5-3570K.

4) Maticna ploca
- Preporucena mi je uz taj procesor Gigabyte Z77-D3H (http://www.gigabyte.rs/products/page/mb/ga-z77-d3hrev_10/). Sta mislite?

5) Grafika - Imam na starom racunaru GeForce GTX 260. Mogao bih je zadrzati ali pretpostavljam da sada ima bolja i ne toliko glomazna i bucna a za malo para?

6) Ram memorija - Koliko i koja?

7) SSD - Vec pazaren Samsung 128GB Samsung 840 Pro


Hvala unapred na savetima i pomoci.
 
Chieftec CFT je odlicno napajanje, mozes ga slobodno uzeti cak mozes istu seriju od 600-650w,bice sasvim dovoljno.
Mozes i ovo recimo Thermaltake Smart SPS-630M Modularno, mislim da je oko 60e cena....
 
Evo ovako emmi je izbacio barracuda, za FM2 ploce stavio je neke shit.. Medjutim ja bas ocu fx-6300. Sta mislite o ovoj konfiguraciji ? uz ovo cu da dodam 500gb caviar greena posto nema vise baraccuda, kasnije bih unapredio napajanje ako bi pocelo da zeza, i eventualno RAM. Sta mislite o tome ?
I za koliko bih mogao da prodam ovo moju masinu u signature ?
Edit: na starom mi je seagate barracudq 7200.9 od 80GB izvadicu njega staviti u nov komp i da na njemu bude sistem a na 500gb da stavljam igrice i to... moze li tako ?
 
Poslednja izmena:
Ni u ludilu sa tim napajanjem,trebao sam komsiji da zamenim napajanje na starom kompu,kvalitet je jedna velika 0,mislim da nema ni 300g ali bukvalno...Stavio sam ga na moj komp (masina iz potpisa) cisto radi probe htelo je da se istopi...Nemoj da se igras sa napajanjem jer je ono srce sistema.Neki minimum ti je lc power-600h.
 
Pa sta znam,neki ga hvale neki ga kude,mislim ok je,za tvoju konfiguraciju je dovoljno i od 500w ali preporuka je da uzmes od nekog proverenog proizvodjaca kao sto su recimo chieftec,cooler master,super flower,enermax,antec...itd da ne nabrajam sad...Za cenu tog raidmax-a ja bih uzeo cooler master b series od 500w...
 
Imam i to kuciste i to napajanje :)...Moci ce to napajanje sasvim je solidno za svoju cenu mada nije preporuka za duze staze.Za malo vecu cenu imas bc-g52,gledaj da mozda nadjes bez napajanja.
Edit:I da znas da to napajanje nema ni priblizno 560w,mozda nekih 370-380,najbolje bi ti bilo kada bi naso bez napajanja a kupis neko brendirano jer je sigurnije,ili kupis sa napajanjem pa prodas to napajanje...
 
Poslednja izmena:
#okmijun

Izvinjavam se zbog kasnjenja sa odgovorom. Da krenemo od max-a. Dok racunar renderuje, ja imam prazan hod. Meni je najbitnije da mi se skrati taj prazan hod,tj. da renderuje brze. Ljudi prvenstveno zbog rendera kupuju jace procesore jer je render najbitnija stavka u svemu ovome. Tako da moje radno vreme nije bitno u tom pogledu i ne moze da se meri po pitanju single i multithread-a, ja sam covek, a masina barata sa tim :)
Sledece i jedine stavke koje jos radimo u max-u su modelovanje i materijalizacija. Obzirom da radim konkretno arhitektonsku vizuelizaciju, nikada nismo imali scenu vecu od 15 miliona poligona (materijalizovana scena).

Modelovanje
Za potrebe modelovanja smo koristili i c2d (6420) masinu na 2GHz sa 8gb ddr2 i nekom low-budget ati grafikom (msm 5670). I nikada, ali nikada nismo imali problema sa modelovanjem. Potpuno isto se ponasaju prilikom modelovanja i racunari sa I7 i 8350 procesorima. A koliko je singlethread C2D procesora manji od I7? U realnom radu, za ove potrebe, prosecan korisnik nece prometiti razliku. Jedina problematicnija stavka prilikom modelovanja jesu modifikatori, kao sto si pomenuo. Autodesk je u planu da kroz neku godinu svi modifikarori sa iteracijama budu multithread. Problem je u programskm kodu, sadasnja arhitektura nema tu mogucnost jer postoji sansa da ako multithread-ujes pogresan algoritam ustvari dobijes vece vreme obrade, a to nije pozeljno. Dobro je sto se radi na tome i ima vec nekih pomaka. Multithreading je definitivno buducnost svih kompleksnijih programa. Ne znam kakava je situacija u 2014-ici, citao sam negde da vec ima po koji modifikator koji je multi. Opet kazem, za potrebe moje struke svi modifikatori su radili odlicno i na C2D. Mozda neko ko modeluje ljude (lica), automobile ili neke besne gliste primeti razliku. Za zgradetine,kucice i enterijere to nije slucaj.

Materijalizacija
Zahtevnije u odnosu na modelovanje i te kako. Prilikom materijalizacije broj poligona raste enormno, zato se ne moze raditi na "slabijim" racunarima, ili moze do odredjenog broja poligona koji je mnogostruko manji od onog koji mi dobijamo prosecno. U ovom slucaju dolazi do izrazaja usporavanje viewport-a u maxu. Opste je poznato da bolji GPU podize performanse viewport-a. CPU tu ne igra mnogo veliku ulogu, a nikako ne 50% kao sto si pretpostavio. Moja subjektivna procena, ne vise od 10% . Mozda gresim, ne tvrdim nista. Ali mogu da potvrdim da se kompleksnije scene potpuno isto ponasaju i na i7 (GPU:6950) i na 8350(GPU:560GTX), provereno. Garantujem da bi se isto ponasle i na nekom nasviranom phenomu starije generacije sa ovim grafama. Bas cu baciti pogled na CG-u, cini mi se da sam tamo video nesto za uticaj cpu-a.
U teoriji, veci CPU processing povecava boost-ovanje GPU-a, to mi je poznato i sa te strane si u pravu da je i7 bolji jer ima brzi singlethread, ali je moja procena da i amd-ovo jedno jezgro na 4GHz (4.7Ghz OC) i te kako zavrsava stvari za te potrebe. Veruj mi, nema razlike u realnom radu. Sta vise, najveci uticaj na viewport ima sama verzija programa. Hvale novi max2014 po forumima bas u pogledu ubrzanja viewporta. I u 2014-ici je singlethread-ovan viewport, tako da mozemo zakljuciti da je u pitanju kvalitetnije softversko resenje.
http://www.youtube.com/watch?v=MQEvacydsVE

Mojim izlaganjem ne pokusavam da ubedim nekoga da li je bolji AMD ili INTEL, ne navijam, samo prenosim svoja iskustva i preporuke za nesto sto moze zavrsiti posao, a platiti manje. Zasto platiti neku masinu 650 ako je mozes platiti 550 EUR i nikakve razlike neces videti? Pogotovu znaci za nas ovde, lepo si kazao, male pilice iz istocnog bloka? 100eur automatski znaci jos 16gb memorije ili mnogo jaca grafika. I bas zbog toga sam i klokovao procesore i uopste nije besmisleno porediti. Oba procesora su kloknuta, ne samo AMD. Za ulozeni novac zelim maksimalnu iskoriscenost, ne samo ja nego svako od nas. Procesori su kloknuti non-stop, 24/7, vec 5 meseci. Prilikom renderovanja jedne animacije u render farmi, sto je trajalo 4 dana, maksimalne temperature su im bile iste, 65C. Uopste nije u redu tvrdnja da WS mora da bude intel.

A sto se tice xeon-a, tu je prica jos uvek nategnuta. Dobijamo od drzave fine namenske pare, koje moramo da ulozimo u opremu (za divno cudo pa drzava daje nesto, a ne uzima :D ) Imam kolegu koji je zapalio za Kanadu, pa moze da nam nabavi tamo neke polovne E5 iz serije 2600 30% jeftnije od preporucene intelove cene za prodaju. Obecana zemlja :) A da se isplati, zavisi sta radis sa njima. Show real animacija kosta 30-50 eura po sekundi. Ako nagazimo dobrog klijenta, 32 thread-a ce se isplatiti u trenutku :D

PS. Nemoj da si besan, nismo zato ovde ;)

#lepi kokan
U amd-u izgubili taj papir, nista ne lezi na racun :)
 
Poslednja izmena:
Nemoj moraces posle i kuciste da kupujes jer ce temperature da ti budu uzasno visoke,a razlike izmedju fx 6300 i 8320 u igrama tesko da ima tako da uzmi 6300 i uzivaj :D.I izbegavaj taj raidmax.
 
treba mi pomoc oko konfiguracije
U toku sledece nedelje planiram da uzem novi komp budzet je 43.000 i ni dinar vise :)
Da li neko ima predlog za konfiguraciju za te pare,do sada sto sam nasao i deluje mi ok je ovo
ploca:MSI 760GM-P21
procesor:AMD FX-4100 4-Core 3.6GHz
graficka:AMD Radeon HD 7750 1GB GDDR5
ram:8GB DDR3 1333MHz TakeMS
napajanje:ATX 500W
hdd:750gb
da napomenem da uglavnom igram pes,nba a s vremena na vreme odigram i neki noviji naslov,ne mora sve da radi na high.
 
treba mi pomoc oko konfiguracije
U toku sledece nedelje planiram da uzem novi komp budzet je 43.000 i ni dinar vise :)
Da li neko ima predlog za konfiguraciju za te pare,do sada sto sam nasao i deluje mi ok je ovo
ploca:MSI 760GM-P21
procesor:AMD FX-4100 4-Core 3.6GHz
graficka:AMD Radeon HD 7750 1GB GDDR5
ram:8GB DDR3 1333MHz TakeMS
napajanje:ATX 500W
hdd:750gb
da napomenem da uglavnom igram pes,nba a s vremena na vreme odigram i neki noviji naslov,ne mora sve da radi na high.
Izbegavaj 4100 uzmi 750k jeftiniji je a slicni su,za par evra imas fx 6300 koji jede bilo koji amd-ov x4...ako je za pes i te sportske igre bice dovoljan i neki apu recimo 6800k...takodje uzme drugo napajanje.
 
Opet ja :D Posto krajem nedelje dobijam jos novca za komp budzet je sada 50.000 :)
Evo sta sam ja sastavio pa ako neko ima neki predlog ili savet bice od koristi ali limit ne sme da ide preko moze koji dinar :)

CPU AM3+ AMD FX-6300, 3.50GHz BOX Black Edition 32nm 12.399
MB AM3+ 970 MSI 970A-G43, 2xPCIe/DDR3/SATA3/USB3.0/GLAN/7.1 6.699
HDD SATA2 5400 1TB WD Green WD10EARS, 64MB 5,999
Memorija DIMM DDR3 8GB 1600MHz Kingston CL9, KHX16C9/8 6,940
AMD Radeon 7770 Powercolor GHz Edit.1GB/DDR5/DVI/HDMI/DP/128bit/AX7770 1GBD5-HE 10.299
Kućište 500W Cooler Master Elite 430, RC-430-KWP500 7,340
ukupno:49.676,00

i,ova varijanta

CPU LGA1155 Intel® Core™ i3-3240, 3.40GHz BOX 22nm 1 11,370.00
MB LGA1155 B75 Gigabyte GA-B75-D3V, PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1 1 6,799.00
HDD SATA3 7200 1TB Toshiba DT01ACA100 1 5,999.00
Memorija DIMM DDR3 4GB 1333MHz Kingston CL9, KVR13N9S8/4 1 3,299.00
'GeForce GTX650-Ti MSI TF Boost 2GB,DDR5/HDMI/DVI/192bit/N650Ti TF 2GD5/OC BE 1 17,199.00
Kuciste 600W LC Power Pro 925B, Black 1 5,399.00
Ukupno: 50,065.00
 
Nazad
Vrh Dno