Šta je novo?

Pomoć za multi-split (3) inverter klimu do 2000€

agapetos

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2005
Poruke
38
Poena
305
Pozdrav,
tražim da ugradim klimu sa kojom ću se uglavnom grejati. Potrebne su mi 3 unutrašnje jedinice za 3 sobe koje su jedna do druge (12m2, 15m2, 23m2). Za ceo projekat mogu da izdvojim do oko 2000€ (spoljna, unutrašnje jedinice, materijali i ruke za ugradnju).
Raspitivao sam se među majstorima i imam nekoliko predloga, pa me intersuje vaše mišljenje/iskustvo:
  • GREE Multi 24k R32 sa 3 unutrašnje jedinice oko 220.000 dinara + materijal i ugradnja oko 60.000 dinara
  • HISENSE valjda za oko 20.000 skuplja od GREE
  • HAIER 3U70S2SR5FA za oko 15.000 jeftinija od GREE
  • MIDEA M3OC-27HRDN1-Q za oko 60.000 jeftinija od GREE
Mene svakako interesuje da prođem jeftinije i Midea mi deluje veoma povoljno, ali me interesuje da li je ona zaista u rangu sa GREE? Koja su vaša iskustva sa Midea klimama?

Hvala u napred na svakoj pomoći.
 
Nisam uopšte upoznat sa klimama, niti ih koristim, ali da ti bar malko pomognem.
Komšija do moje kuće(spoljna jedinica je u mom dvorištu) je prošle jeseni ugradio Midea klimu, platio je negde oko 70 i nešto hiljada bez ugradnje. Kaže da je jako zadovoljan kako radi(greje, a sada hladi). Soba u kojoj je unutrašnja jedinica je 25m².
 

Prilozi

  • IMG_20230824_122737640.jpg
    IMG_20230824_122737640.jpg
    346.5 KB · Pregleda: 69
  • IMG_20230824_122751897_HDR.jpg
    IMG_20230824_122751897_HDR.jpg
    142.2 KB · Pregleda: 69

@agapetos
Uporedi specifikacije sa ovom vivax, pa vidi da nije to samo prepakovana midea (to cesto rade)

Vidi koliko bi te ona izašla na kraju sa ugradnjom.

Garancija ti je na sve isto?
 
Ajd ja da ti ubacim crva,koji je razlog multisplita?Da li nemaš mogućnosti za više spoljnih jedinica?Koje su unutrašnje u pitanju,da li zidne,parapetne,plafonske?Ako su zidne i imaš mogućnosti za 3 spoljne jedinice uvek je bolje ići na 3 zasebne,jer recimo šta ako se nešto desi spoljnoj jedinici nemaš nigde grejanje/hladjenje.Ali to već su trebali prodavci/majstori da te posavetuju.24k je malo za 3 unutrašnje jedinice ne znam koje bi išle unutrašnje?
 
Ajd ja da ti ubacim crva,koji je razlog multisplita?Da li nemaš mogućnosti za više spoljnih jedinica?Koje su unutrašnje u pitanju,da li zidne,parapetne,plafonske?Ako su zidne i imaš mogućnosti za 3 spoljne jedinice uvek je bolje ići na 3 zasebne,jer recimo šta ako se nešto desi spoljnoj jedinici nemaš nigde grejanje/hladjenje.Ali to već su trebali prodavci/majstori da te posavetuju.24k je malo za 3 unutrašnje jedinice ne znam koje bi išle unutrašnje?
Pisao sam u opštoj temi o tome.
Najbija se veliki strah od crkavanja spoljne multi a toplotna pumpa je nirvana za grejanje po svima iako je isti princip.. Ako stane nemas grejanje. Moras da inas backup.

Takodje koliko znaš licni ljudi da im ce crkla klima?
Ja nijednog a svi imaju najjeftinije klime kone su odavno izašle iz garancije. Pitanje da li im rade servise uopste, vecina ih menja da bi uzeli nesto efikasnije.
 
Meni je potrebno za tri prostorije ukupne površine oko 50m2. Ja sam poslednjih 10 godina sa GREE klimom (12ka) nekih 40-ak m2 i bilo nam je ok. Pretpostavljam da će 24-27k btu biti dovoljna za 50m2. Inače imam backup varijantu koju ostavljam (pogotovo za januar/februar kada baš jako padne temperatura): kaljeva peć. Plan mi je da unutrašnje budu 9, 9 i 12, s tim da nikada neće raditi punom snagom (površine su im 12m2, 15m2, 23m2).
Jedan od razloga zašto bih jednu spoljnu je zbog prostora koji zauzima napolju (konkretno na krovu), ali i zato što nisam izračunao da mi je jeftinije da uzmem 3 zasebne - pogotovo ako je ovako povoljna cena Midee. Tako da u slučaju da crknu klime - samo naložim kaljevu peć i lepo toplo :)
 
Pisao sam u opštoj temi o tome.
Najbija se veliki strah od crkavanja spoljne multi a toplotna pumpa je nirvana za grejanje po svima iako je isti princip.. Ako stane nemas grejanje. Moras da inas backup.

Takodje koliko znaš licni ljudi da im ce crkla klima?
Ja nijednog a svi imaju najjeftinije klime kone su odavno izašle iz garancije. Pitanje da li im rade servise uopste, vecina ih menja da bi uzeli nesto efikasnije.
Nije samo u crkavanju spoljne. Kada ona ode u defrost, sve jedinice staju sa grejanjem. A ako se defrosti pojave učestalo i potraju duže vreme onda od nirvane nema ništa.
 
Nije samo u crkavanju spoljne. Kada ona ode u defrost, sve jedinice staju sa grejanjem. A ako se defrosti pojave učestalo i potraju duže vreme onda od nirvane nema ništa.
Isto kao toplotna pumpa.

Zato i smatram da je pozicija spoljne bitna tj utice na potrošnju.
 

@agapetos
Uporedi specifikacije sa ovom vivax, pa vidi da nije to samo prepakovana midea (to cesto rade)

Vidi koliko bi te ona izašla na kraju sa ugradnjom.

Garancija ti je na sve isto?
@agapetos tek sada vidim da je ova za 4 unutrašnje, vidi mozda ima neka sa 3 koja je povoljnija
 
Pozdrav,
tražim da ugradim klimu sa kojom ću se uglavnom grejati. Potrebne su mi 3 unutrašnje jedinice za 3 sobe koje su jedna do druge (12m2, 15m2, 23m2). Za ceo projekat mogu da izdvojim do oko 2000€ (spoljna, unutrašnje jedinice, materijali i ruke za ugradnju).
Raspitivao sam se među majstorima i imam nekoliko predloga, pa me intersuje vaše mišljenje/iskustvo:
  • GREE Multi 24k R32 sa 3 unutrašnje jedinice oko 220.000 dinara + materijal i ugradnja oko 60.000 dinara
  • HISENSE valjda za oko 20.000 skuplja od GREE
  • HAIER 3U70S2SR5FA za oko 15.000 jeftinija od GREE
  • MIDEA M3OC-27HRDN1-Q za oko 60.000 jeftinija od GREE
Mene svakako interesuje da prođem jeftinije i Midea mi deluje veoma povoljno, ali me interesuje da li je ona zaista u rangu sa GREE? Koja su vaša iskustva sa Midea klimama?

Hvala u napred na svakoj pomoći.
Mozda bolje da izracunas malo preciznije koliko ti jaka multisplit treba ustvari. Mozda neka ovakva ti isto završi posao ako imas dobru stolariju i izolaciju

https://vivax.hr/products/vivax-vanjska-klima-acp-21cofm60aeris-r32-645kw/

Na 3 unutrašnje moze da spusti na 1450w igrejanje sto je bas nisko u neokom prelazom periodu.
 
Dok ti 9ka isto vivax trosi minimum 820w po jedinici tj 1kw razlike u korist multisplit vs 3 9ke

 
Poslednja izmena:
E da, nije potrošnja energije, moja greška .. To je minimum grejanja.. Ali to grejanje dolazi iz struje..

Imas primer Hisense gde je 1600 minimum grejanje i jedan od korisnika je pisao da neće ispod 350-400w nikako.

Ovde onako odokativno možeš da kazes posto je isti brend izadje oko 200 - 250w/h manje potrošnja struje na 1000w u razlici u toplotnoj energiji

Ako se racuna nominalna vrednost struje za grejanje razlika je 180w.

Sto se poklapa sa onim iznad ☝️

U svakom slučaju,po meni, za vise manjih soba je efikasnije je tj bolje ubaciti multi nego nekoliko 9ki koje su predimenzionisane za te sobe, jer idu za sobe od 20-35m2.
 
Poslednja izmena:
Toplotne pumpe često imaju backup grejače od 6-8kW (u zavisnosti od jačine) pa ako dođe do problema ili radi produženi defrost, ima načina da zagreje. Ove klime nemaju.
 
Toplotne pumpe često imaju backup grejače od 6-8kW (u zavisnosti od jačine) pa ako dođe do problema ili radi produženi defrost, ima načina da zagreje. Ove klime nemaju.
Ali generalno TP ili multi imaju isti problem.. Ako udje u DF nece ti raditi kako treba sve ili ako crkne ode grejanje.
Od multi se bezi kao djavo od krsta a TP je nesto najbolje.
 
Nisam siguran kako racunaju taj minimum ili maksimum, ali klime su svakako sposobne da daju manje/vise energije od onoga sto pise u tim specifikacijama. Verovatno se moze izguglati :)
 
Ja neke Samsunge multisplot imam, uzete u Flux Pro, ali to je stavljeno 2016., pa ti je samim tim beskorisno sve sem mog ličnog zadovoljstva kako to sve lepo radi. Samo napred, meni nigde nijedna klima ne radi lepo kao ove u kući, ni Daikin na poslu. Spoljne jedinice nit se čuju niti vibriraju, ništa. Ruku spustiš nemaš pojma da li radi. Unutrašnje su super, imaju wifi, jes kilav Samsung cloud ali radi i integrisalo se u Google Home.

Što se mene tiče samo napred, šta će ti buljuk spoljnih jedinica. Ne bi ovo postojalo kao opcija da nije bolje od gomile 1:1 splitova.
 
@nidza kako si to smeo da napišeš.. Da multi bolje radi od običnog split i to daikin.. Te stvari se ne pisu na ovom forumu 😅
 
Kao sto sam napisao u opštoj temi da radim od nule.
Kotao drva i ugalj, radijatori, bez izolacije.

Multi split definitivno, shodno prostorijama isao bi na 7 ili 9btu za unutrašnje.

Creva bi sproveo sa spoljne strane zidova i preko njih izolaciju da sve to pokrije. Zato je i bolje prvo klime pa izolacija.

Da bi TP radila grejanje i hlađenje treba zamena svih radijatora (odprilike po 250e svaki bez ruku) plus zamena cele instalacije tj cevi po kući jer stare cevi na hladnom ima da kondezuju.

Od nule ili mozda vec imam jednu staru klimu, ubacio bi multi i zadržao kotao na ugalj i drva za vece minuse i kao backup.

Za manje para bi imao centralizovano grejanje i hlađenje u kući nego sa TP a isti konfor.
 
Da, to je još jedan od razloga zbog kojeg sam mislio da imam jednu spoljašnju jedinicu (jesen i proleće) kada treba malo da se dogreva, ali da ne bi sve 3 jedinice radile sa minimalnom potrošnjom).
Znači, ova Midea ima šanse da je prepakovana Vivax klima?
 
Misliš obrnuto.. Vivax je prepakovana Midea..
Da, najverovatnije.
 
@agapetos javi koju si ubacio i kako si zadovoljan.
Ja se isto razmišljam da ubacim multi . Imam 2 sobe gde je ovog leta bilo 2c toplije nego u dnevnoj. Sobe su manje od 15m2

Mozda bi izbacio Mideu Breeseless i sa jednim multi x3 pokrio polovinu kuće.

BS opciju tj da nema osećaj duvanja bi nadomestio sa premeštanjem klime na drugi zid.
 
Koja bi bila,u tvom slučaju, neka zlatna sredina, za Multi X 3 ,u varijanti primarnog hladjenja, na primer.
Šta bi uradio sa Mideom,potpuno je izbacio?
 
Nisam jos krenuo aktivno da tražim ali drzacu se istih stvari kao za običnu klimu


Ali u ovom slučaju trazim x3 18-21btu

Midea je pod garancijom i 99% ce završiti kod rođaka za tipa 200e jer znam da trazi da kupi takvu ali mu je skupa.

Samo da on vidi sa firmom koja mi je ugradjivala da mu je prebaci zbog garancije. Placa se skidanje i montaža.
 
U nastavku šaljem blanko ponudu:
Spoljašnja jedinica ACP-21COFM60AERI – 75990,00 din/kom Unutrašnja jedinica ACP-09CH25AERI – 13990,00 din/kom
Spoljašnja jedinica + 3 unutrašnje jedinice + trošak transporta u iznosu od 1690,00 din, ukupno 119650,00 dinara. Garancije je 2+3 godine.

Unutrašnje su vece od spoljašnje po btu
Trebalo bi da ide 7 ica ali koliko vidim to su računali kada su pisali podatke


Ovo mi je nekako best buy opcija za sada.

40k din po sobi.

Za hladjenje sasvim dovoljno. Plan mi je da sve 3 unutrašnje rade istovremeno na istoj temperaturi tipa 26c.

Venting (domaci brend ako sam dobro razumeo) kod steels soft je isti kao vivax 1:1 ali je samo 2god garancija.
 
Ali generalno TP ili multi imaju isti problem.. Ako udje u DF nece ti raditi kako treba sve ili ako crkne ode grejanje.
Od multi se bezi kao djavo od krsta a TP je nesto najbolje.
Ne, nije isto.
TP vazduh-voda ili voda-voda ne gura gas u vise unutrasnjih, greje vodu i ne radi po istom principu kao split.
Zajednicko im je samo to sto obe imaju kompresor.
I vec je pomenuto da imaju odvojen grejac.
Ne mislis da toplotna pumpa bez razloga kosta nekoliko puta vise od celog multi split sistema, a dobijas prakticno samo ekvivalenta spoljasnje jedinice kod splita.
Mada mi je defrost u isto vreme najmanje bitan kao mana multija.

@nidza
Zar nisi nesto kukao na taj Samsung, zar se nije nesto desilo ili sam ja pobrkao?


Svakako da nije kriminal uzeti multi, ali ne treba izmisljati prednosti, a jedina prednost je upravo prostor i to je nekome dovoljno.
I ja cu najverovatnije morati jedan multi da stavim u kancelariju, ali nisam srecan zbog toga :)
 
Poslednja izmena:
@Xepoj87 na cloud i aplikaciju. Ispadaju sa wifi neprekidno i vraćaju se, nerešivo. Ne narušava rad, nego je jako smorno sa više jedinica čekati dve da se pojave. Glasom preko Google Home ako tražiš da upali sve klime često propusti 1 - 2 itd. Nikad nisam siguran da ih je sve ugasio ili upalio, pa onda još jedan ceo krug proveravam sve da li su se upalile, tu onda opet neka ispadne... Ruku na srce to je 2016ta godina.

Hardverski nemam šta da prigovorim, nadam se da će da potraju bar još ovoliko.
 
Nazad
Vrh Dno