Šta je novo?

Pojacala za slusalice



Zvučno možda i najbolji uređaj u toj cenovnoj klasi (za sada) ali su ga zato osakatili kada je pojačalo u pitanju (samo 110mW@32Ω, poređenja radi mali FiiO E10k u high gain-u - 200mW@32Ω).

Iz prethodnog review-a:
Sadly, the headphone amplifier op-amp was sanded on top and its lettering was completely wiped clean, can’t tell exactly what op-amp is that. Important thing to know is that it is only a single dual op-amp and it will provide up to 110mW per channel in 32 Ohms. D30 can be considered as a low output headphone amplifier. Its headphone jack was put mostly for convenience, so don’t even think driving planar-magnetic headphones with it.
Verovatno misli na zahtevnije planar-magnetic, i na takođe zahtevne slušalice ali sa dinamičkim drajverima.

Šteta, D30 zaslužuje pojačalo snage bar 500mW@32Ω.
 
Sto vise gledam i trazim nemam pojma sta da uzmem u razmatranje za sledecu kupovinu DACa :D

Dvoumim se izmedju Chord Mojo-a koji ima da se kupi kod nas u radnjama ili nesto slicnih gabarita, kvaliteta i cene :D Ima li ista tako kod nas.

E sad lose strane. Za Mojo sam citao da se gomili ljudi baterija izlize i propadne vec nakon 18 meseci, a zamena je cena polovine uredjaja, kod nas bi verovatno bila jos veca. Nekima i ceo uredjaj crkne nakon isteka garantnog roka. E sad ne znam procente tih ekstremnih slucajeva, ali deluje bez veze kada citam te komentare. Nije jeftina sprava, pa da je bacis i kupis drugu. Naravno, postoji i varijanta oktacinjanja baterije i koriscenja uredjaja na kablu.

Kod ovih Kineza, Toping, SMSL, Sabaj, pa problem je u kontroli kvaliteta i dosta ljudi se zali isto da im se uredjaj pokvari nakon nekog vremena, neretko i nakon par meseci. Tu da se zajebavam sa vracanjem uredjaja nazad u Kinu na zamenu, ne mogu, ne zelim da trosim svoje vreme.

Tako da gledam stvari koje mogu da se kupe ovde kod nas, te preko 200 evra.
 
Prvo razmisli da li ti treba portable ili desktop DAC/AMP, i napiši koje slušalice i zvučnici su u pitanju.
 
Treba mi desktop DAC/Headphone AMP velicine Chord Mojo-a :D Slusalice raznorazne od 32 oma do 150 oma, nebitne u ovom kontekstu. Necu uzimati Beyer T1 svakako :D Ali hocu nesto malo/kompaktno relativno snazno :D Naglasavam relativno :D

https://www.whathifi.com/awards/best-dacs-2020 Ovde je Mojo preporucen u tom cenovnom rangu..
 
Poslednja izmena:
Gde si video nov Mojo, sa garancijom, u Srbiji? I da ih ima, cena bi verovatno bila 30% viša nego u EU, a svakako se radi o skupom uređaju.
Možda ih ima na KP ali tu verovatno možeš da se pozdraviš sa garancijom, plus ti treba deskop uređaj a Mojo naplaćuje i brend. Dodatno komplikuje i to što hoćeš malo skuplji model a što manjih dimenzija.

Izbor kod nas nije tako dobar, mislim ima raznih DAC/Headphones AMP tipa NAD, Yamaha, Fostex, Marantz (od 300-1000€) ali je uglavnom baš malo recenzija i informacija o njima, to bi morao da čuješ kako zvuči.

Od modela nalik Mojo (a da povremeno može da se kupi u SRB/sa garancijom) imaš FiiO Q5s (obavezno s verzija) za nešto malo ispod 400€. Al' opet nisam siguran da je pametno kupiti skup portable model (sa ugrađenom baterijom) da bi se koristio samo u stanu/kući i u desktop okruženju. Npr. ja sam (tražeći što bolji kvalitet zvuka) merkao Topping NX4, xDuoo XD05, FiiO Q5/Q5s.. i na kraju zaključio da je najbolje da kupim K5 Pro koji je zaista odličan za slušalice, čak i one najzahtevnije. Da je postojao neki još bolji desktop model (npr. za oko 40k din) onda bih verovatno to i pazario, ali ovako sam birao između starog Q5 (35k din) i K5 Pro (21k din) koji ima primetno moćnije pojačalo a jeftiniji je i prilagođen desktop upotrebi.

Q5s review
Q5s TC (USB Type-C) review
https://www.head-fi.org/showcase/fiio-q5s-tc-type-c.24806/reviews
 
Batali ASR (može da se čita čisto informativno), previše sektaše oko nečega što je pitanje da li uopšte može da se čuje, i to najviše oni koji nisu ni čuli kako nešto zvuči nego samo gledaju merenja i grafike.

I ja sam imao veliki problem sa kupovinom K5 Pro baš zbog hejta na tom forumu ( i to od onih koji nisu ni probali uređaj, zbog line-out SNR merenja) dok nisam video da zapravo i autor testa (Amir) hvali i preporučuje K5 Pro, pre svega kao DAC i pojačalo za slušalice. A i uopšte svi preporučuju taj model u toj cenovnoj klasi, uz napomenu da je za zvučnike samo prosečan u okviru klase, da ima boljih DAC u tom smislu. Ali za slušalice je top u klasi do 200-250$.
Imaš i primer na forumu da jedan član koristi Focal Clear (trenutno nove kostaju 148.680 din), HD 58X preko K5 Pro i ne pada mu na pamet da prelazi na skuplji DAC/AMP. I ja ću zadržati taj model bar 2-3 godine, dok se ne pojavi nešto primetno bolje, za desktop, za 400€.

FF neće da otvori taj link za Mojo koji si postavio.
Imaš na head-fi linku poređenje Q5s vs Mojo pa pročitaj i proceni šta ti se više isplati.
 
Poslednja izmena:
Vazi, pogledacu, zahvaljujem na komentarima👍
 
Sad vidim da si iz BG, onda svakako možeš da odeš do 4A i probaš K5 Pro i Q5s. Verovatno i dalje imaju demo primerke tih modela (iako Q5s trenutno nemaju na stanju), jer su verovatno jedni od najprodavanijih takvih uređaja u SRB, ma koliko ta prodaja bila zanemarljiva u odnosu na neki globalni prosek.
 
Batali ASR (može da se čita čisto informativno), previše sektaše oko nečega što je pitanje da li uopšte može da se čuje, i to najviše oni koji nisu ni čuli kako nešto zvuči nego samo gledaju merenja i grafike.

I ja sam imao veliki problem sa kupovinom K5 Pro baš zbog hejta na tom forumu ( i to od onih koji nisu ni probali uređaj, zbog line-out SNR merenja) dok nisam video da zapravo i autor testa (Amir) hvali i preporučuje K5 Pro, pre svega kao DAC i pojačalo za slušalice. A i uopšte svi preporučuju taj model u toj cenovnoj klasi, uz napomenu da je za zvučnike samo prosečan u okviru klase, da ima boljih DAC u tom smislu. Ali za slušalice je top u klasi do 200-250$.
Imaš i primer na forumu da jedan član koristi Focal Clear (trenutno nove kostaju 148.680 din), HD 58X preko K5 Pro i ne pada mu na pamet da prelazi na skuplji DAC/AMP. I ja ću zadržati taj model bar 2-3 godine, dok se ne pojavi nešto primetno bolje, za desktop, za 400€.

FF neće da otvori taj link za Mojo koji si postavio.
Imaš na head-fi linku poređenje Q5s vs Mojo pa pročitaj i proceni šta ti se više isplati.
ali 58x a pogotovo clear mogu da sljakaju i na telefonu 😅

a da pogledas nesto npr fostex hp-a4bl ili da potrazis neki ifi. mada sumnjam da ce moci da se nose sa chord kvalitetom...
 
Ne radi se o tome da li mogu da ''šljakaju'' povezane na telefon nego kako zvuče. Može i moj telefon sasvim dobro da potera HD650 ili TR-90, ali nikada ne mogu da zvuče ubedljivo kao preko K5 Pro, to važi i za stari E10k i DAC-X6, jednostavno je K5 Pro superiorniji zvučno jer je kompletno hardverski bolji i ima drastično moćnije pojačalo. Npr. i AKG K240 Sextett 600Ω na prvo slušanje preko DAC-X6 zvuče dovoljno glasno ali se odmah čuje da to nije tako dobro i ubedljivo kao preko K5 Pro.

Zapravo, K5 Pro se po ovoj ceni isplati i samo kao DAC sa low gain-om za sluške, a medium i high gain su brutalni i dobar su bonus u ovoj klasi, pa ova sprava neće imati problem ni sa najzahtevnijim slušalicama. A istovremeno su niska izlazna impedansa i low-gain odlično rešenje i za nezahtevne slušalice, in-ear. Sve se podešava na klik.

Fostex HP-A4 je na sniženju 38k din trenutno (što je i dalje oko 70€ skuplje nego na thomann-u), deluje dosta dobro kao DAC ali je pojačalo za slušalice samo 100mW@32Ω, to je slabije i od 6-7 godina starog, minijaturnog E10k (210mW@32Ω) i drastično slabije od K5 Pro (1.5W@32Ω).
 
Poslednja izmena:
Da se javim kao taj sa Clear i 58X :)
Budući da slušalice koristim na desktopu, praktičnije mi je da koristim dac/amp kao vezu između slušalica i kompjutera nego da se kačim na telefon. Drugo, telefoni su vrlo diskutabilni (osim ajfona i ajpeda) što se tiče impedance, a ja ne volim da mi nešto u lancu utiče na zvuk, a kao što reče hsv, to može bitno da promeni isti. Naročito Clear sa 55 oma, može da se napumpa bas, a ja to neću. K5 Pro ima mislim oko 2 oma, što je sasvim ok, a i generalno je zvuk sa njega ravan i čist, što ja i očekujem od dac/amp kombinacije. Snage ima za izvoz, ima fin digitalni potenciometar, šareno svetlo koje možda i nije bilo potrebno :D nije preskupo i može da se kupi kod nas pa ako crkne, imam neku garanciju.
Tako da, dok se kod nas ne pojavi nešto značajno bolje po pristojnoj ceni, a da mogu i da probam i eventualno vratim ako mi ne odgovara, ostajem na K5 Pro.
 
nisam ni mislio da je bolji tel od k5 nego je sve krenulo sa logikom zasto mojo kad moze k5.

pa sam bzv rekao sto k5 kad moze i tel (a i jesam mislio na apple).

inace ako ljudi iz focal-a kazu da su dizajnirali celu liniju high end slusalica da mogu da budu svirane i sa portabilnij uredjaja nema razloga da ja to ne mogu da ponovim.

inace koristim i sam elegia sa macbook-om 😅

@ivanhoe da nisi ti bio brzi na nekom oglasu za te clear pre nekoliko meseci? 🤭 oklevao sam zato sto se radilo o pro verziji, crvene nisam neki fan boje 😂
 
Nije krenulo logikom ''zašto Mojo kad može K5'' nego je pitanje isplativosti i mogućnosti kupovine u SRB, sa garancijom, što je uslov koji je zechs postavio. Uz to za klasičnu desktop upotrebu K5 Pro ima više smisla, i to po primetno nižoj ceni, u kombinaciji sa validnom garancijom. Ali tada nisam ni znao da je Mojo moguće kupiti u SRB (mada ni sada ne vidim ponudu i cenovnik) ali mi zechs reče da neka firma prodaje i to za iznenađujućih 47k din, što je nerealno niska cena za naše uslove, jer na moon-audio i amazonu trenutno košta 500-600$ pa mi je prosto nelogično da je jeftiniji u Srbiji (ne znam šta je u pitanju, da li neka b-stock isporuka iz EU, refurbished, ko zna). Bio sam ubeđen da će naši trgovci staviti cenu od bar 65k din, jer dovoljno je uporediti cene za Fostex HP-A4 na Thomann-u i kod nas, a i sam K5 Pro je u Srbiji skuplji nego na svim ostalim tržištima. Ko bi pomislio da će raritet kao Mojo koštati manje čak i od snižene cene na moon-audio sajtu.
 
@adachi

Da, da, to sam ja :)
Pa, u principu je presudilo to što su (osim zvuka, naravno) bile stvarno u jako dobrom stanju i posebno to što Pro verzija dolazi uz dodatni par jastuka koji inače koštaju 200 dolara. A inače su mi kul i crvene i sive.
Mekbuci imaju impedancu od oko 24 oma, što nije optimalno za Clear. Čujem taj bass boost kad ih uštekam u Air, nije ni izdaleka nešto što smeta, ali tu je. Ne znam kako Elegia reaguje na izlaz sa mekbuka, nisam imao prilike da ih čujem, mada sam ih merkao kad sam uopšte počeo da razmišljam o Focal slušalicama.
Inače je istina, sve te Focal sluške su dizajnirane tako da se lako voze, samo treba paziti na impedancu i kvalitetan izlaz, ako je ideja nepromenjen zvuk. Sa mog telefona (Mi 9T Pro) ne zvuče baš kako treba.
 
Pa meni se svidjaju bas zato sto mozes da ih utaknes u sta god i da dobijes odlican zvuk. Ni ne pokusavam da dokazujem da ce isto da zvuci focal sa mi 9t i sa k5 nego sam vise mislio na neku logiku zasto mojo kad moze i to. Nemam nista protiv fiio uredjaja posto sam bio odusevljen onim malim cudom k1 za laptop neki matori. Ne sumnjam da je k5 ozb sprava ali mojo nije prosto ista klasa. Tacno je da izgleda kao smesna igrackica sa klikerima ali mislim da mogu sebi da daju za pravo takav avangardan dizajn ako se uzme u obzir zvuk koji izlazi iz toga. Primer koji je slican je dragonfly red. kada bi posmatrali izgled pa pre bih uzeo fiio q1 nego ono smesno crveno cudo al ne moze fiio bas da se nosi sa nekim audio kucama po prefinjenosti zvuka. Msm sta mu onda znaci audiofilija ako svi jurimo klinicki ravan zvuk i izvore.
p.s. Sa dostupnost i cenu mojo-a se slazem nije bas da su kod nas azurni sa tim jedino da je neki old stock ili pred zatvaranjem radnja 😂
 
FiiO K1 važi za zvučno najlošiji FiiO uređaj ikada. Što je donekle i logično, ali s obzirom na početnu cenu, kupovina K1 teško da je ikada imala smisla, jer je bio samo malo jeftiniji od odličnog i svestranijeg E10k. Osim ako nekome treba baš minijaturan i jeftin DAC za stari laptop, mada je i tu prevaziđen odavno, npr. Lusya Fever je sigurno zvučno bolji DAC.

Ako si se oduševio sa K1 onda definitivno nemoj potcenjivati K5 Pro, koji je ozbiljno dobra sprava, a ni Q5s (tc), koji sudeći po ovom testu itekako može da se nosi sa skupljim Mojo, uz bolju funkcionalnost.
 
Poslednja izmena:
nisi me razumeo ja ne osporavam fiio a k1 sam hvalio kao spravicu od 30€. To sam ne znam ni ja kad imao ali davno u vreme kad je bilo tesko bilo sta nabaviti u srb, sigurno 5+ god. U to vreme i za taj novac svakako kome treba nesto za neki dodatni power fiio je dobar izbor.

Ali nije sve u brojkama i amp jacini. Mojo je klasu iznad k5 i po ceni i po zvuku a ne spadaju ni u istu kategoriju posto k5 puca na schiit i topping desktop dac/amp a mojo je portabilna spravica za i kod kuce i u hotelu. Malo je nelogicno i ocekivati da nesto sa baterijom u sebi i onih dimenzija moze da nadjaca desktop amp 🙂

Ako mozes da izdvojis novac i mozes da nabavis mojo i znas da ce ti takva sprava koristiti svakako ce biti odlicna kupovina. A svakako ako hoce neki desktop amp za manje novca k5 je solidan izbor a za portable Q serija od fiio. Imao sam neki q1 (ako sam ubo model) koji je bio ok za portable, vrv imaju nove revizije sad.
 
Ne treba porediti K5 Pro i Mojo nego Q5s (tc) i Mojo. A sudeći po onom detaljnom poređenju sa linka iznad, zvučno su ista klasa, uz određene razlike u signaturi. Ali je funkcionalnost itekako na strani Q5s, što je i logično, jer je noviji model.

E sad, postavlja se pitanje zašto bi neko kupovao portable DAC/AMP (sa napajanjem preko ugrađene baterije) za klasičnu desktop upotrebu u kući ili stanu. Iz tog razloga i nisam uzeo stari Q5 ili EarMan TR-Amp nego K5 pro.

Nemam ništa protiv Mojo modela nego sam krenuo od pretpostavke da ne može da se kupi legalno i sa garancijom u Srbiji, ili da ako može, onda košta 600€ na KP (bez validne garancije).
U tom slučaju bi Q5s bio isplativija i logičnija kupovina (390€ i garancija), uz to ima i više funkcija. Posle toga je zechs javio da Mojo košta oko 47k din (sa domaćom garancijom), po toj ceni kupovina ima više smisla ali je sama cena sumnjiva, jer je jeftiniji nego u online prodavnicama širom sveta, pa bih i u tom slučaju pre kupio Q5s jer nudi bolju funkcionalnost i ne moram da razmišljam da li je refurbished ili b-stock primerak koji je nekako završio na našem tržištu.

Malo je nelogicno i ocekivati da nesto sa baterijom u sebi i onih dimenzija moze da nadjaca desktop amp

Ima i takvih primera, upravo Mojo, Q5s ili TR-Amp koji imaju moćnija pojačala za slušalice od većeg Loxjie D30 koji se napaja iz utičnice. Nije baš logično ali nije ni retkost.
 
Poslednja izmena:
Chord distributer za Srbiju je avimpuls http://www.avimpuls.com/distribucija .

Gledao sam Q5s ali recenzija meh https://www.audiosciencereview.com/...-portable-dac-thx-headphone-amp-review.15105/ Vidi gde je na listi, izmedju tiera 2 i 3. Chord je u drugoj polovini tiera 2.

K5 Pro, ponovo , ne svidja mi se zakljucak https://www.audiosciencereview.com/.../review-and-measurements-of-fiio-k5-pro.9118/
Nemam pojma, nisam pametan, ali imam jos vremena da razmisljam :D
Rasplet je usledio :D Nakon razbijanja glave jos par nedelja i citanja raznoraznih recenzija, na kraju sam prelomio i uradio ono sto nisam hteo, porucio Topping DX3 Pro LDAC sa Alija. Sve ukupno 230 EUR + 100 EUR drzavi i DHLu harac. Sad da ne umre za god. dana :D.

Sad jos jedno teoretsko pitanje. U celom tom gledanju, video sam (kod nas) da ima i SPL Phonitor One d. Medjutim nisam nasao nista o njemu jer je relativno nov uredjaj. Ima li iko nekih informacija o tom brendu?

 
Uzeo earmen tr-amp prosle godine i kao DAC i pojacalo za sluske odlican.
 
ja planiram da uzmem Topping L30 taman kao stack sa E30 :)
 
@zechs
Odličan izbor, desktop model za desktop upotrebu, a ne da se bespotrebno mrcvari interna baterija portable modela, kao što su Mojo/Q5s.
Nedavno sam na naleteo na utiske korisnika koji kažu da je baš tim modelima crkla baterija od svakodnevnog desktop korišćenja, nekim primercima čak i dok su bili pod garancijom, ostalim posle 2-3 godine.

Vezano za Mojo i Q5s, ovo sam zaboravio da citiram prošli put.
https://soundnews.net/sources/dacs/fiio-q5s-review-amp-up-your-smartphone/

Can u guide me properly about fiio q5s and chord mojo.
Which one will be better for sound quality.
Thanks in advance.
Hard to tell, since people have different tastes. I personally like the Q5S more, it is wider and more 3D sounding compared to Mojo. Q5S has also a much better smartphone integration not to mention all the BT tech inside. For me, Q5S is hands down a better unit at a lower price.
 
Da, problem mi je bilo to oko baterije sa Mojom. Lose su to konstruisali nesto. Dosta ljudi se zalilo na to. Postoji nacin da se iskopca baterija i uredjaj da radi samo na struju, ali otvaranje uredjaja u garantnom roku ne znam kako bi ovde kod nas proslo.
 
pa mojo sam po sebi ima specificnu namenu kao portable dac/amp u kombinaciji sa nekim DAP za audiofile. Pa tako sumnjam da su racunali da ce da radi duze od par sati dnevno kao i svaki portablilni uredjajcic. Po meni ciljaju bas neki manji segment potrosaca. Nakon dobrih recenzija se pomamila masa i kupovala ga da bude zamena za sve i portable i desktop i logicno da ce sa takvim nacinom upotrebe svaka baterija da rikne.
chord ima top proizvode al ih i papreno naplacuje. Nema sumnje da ce se iz moja dobiti pravi audiofil dozivljaj bez analiticno-dosadnog zvuka kojim se sve vise tezi pojavom chi-fi dac-ova. Svakako bih ja pre ulozio 700€ u slusalice nego u dac/amp posto ne vidim svrhu da uredjaj od 200 evra gura slusalice od 200 evra umesto dase uzmu sluske od 400€ i uziva i na internim dac/ampovima koji ne zaostaju bas toliko za ovim spravicama od 100e (bar po meni).
Nisam audiofil samo volim da ulozim u kvalitetan proizvod razlike cujem ali sad dok slusam muziku da bas analiziram neke nijanse i ne radim. A i do tidal-a od sbb-a i dalje uglavnom slusam yt/spotify/apple music tako da se tu i zavrsava prica o ulaganju nekih svota novca u dac/amp...
 
Je l' salju sa Alija DAC-ove zbog pandemije? Interesuje me FX-Audio X6.
 
Salju. Mada taj imas i ovde na KP, vidim.
 
Video i pretpostavljam da oni i nabavljaju sa Alija.
 
Ja pre godinu dana (po preporuci kolege hsv.stoneda) za 100 eura sa KP kupio


I stvarcica stvarno odlicno radi pos'o....jos i fancy izgleda :)
 
Nazad
Vrh Dno