Šta je novo?

Podesavanje tajminga DDR4 memorije

serbishe

Poštovan
Učlanjen(a)
21.12.2017
Poruke
229
Poena
80
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700x i Arctic eSports 34 Duo
Matična ploča
Gigabyte x570 Aorus Elite
RAM
DDR4 Patriot Viper Steel 3600mhz, 2x8gb c17
GPU
Sapphire Nitro+ RX5700XT
Storage
Kingston A2000 1tb i HDD WD Ezex 1tb
Zvuk
Asus Xonar DX, Logitech Z4 2.1 i Cooler Master MH751
PSU
SeaSonic Focus GX-650w
Kućište
Cooler Master MasterBox5
Monitor
AOC 24G2U
Miš & tastatura
Logitech G402 Hyperion Fury i Logitech G213 Prodigy
Ostale periferije
Logicetch G27
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21FE
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 5 Pro i Samsung Galaxy Watch 46mm.
Pristup internetu
  1. ADSL
Zamolio bih vas za pomoc. Posto sam upravo ubacio nov procesor, 5700x, i hvala Bogu sve namestio kako treba, treba da namestim tajminge za memoriju.

Za stari 3600x sam koristio DRAM kalkulator i tajfun burner, medjutim vidim da se ti programi vise ne preporucuju. Nisam slikao stara podesavanja, pa da imam neku polaznu osnovu, bilo bi mi lakse.

Vidim da preporucuju memtesthelper sa github-a, citam uputstva koliko mogu, ali mi ne ide.

Da li neko mozda moze da mi okaci tajminge, da imam barem polaznu osnovu, ili jos bolje ako neko ima slicnu konfiguraciju da okaci svoje.

Moj sistem je:
x570 Aorus Elite
Patriot Viper Steel 3600, cl17, 2x8gb. Single rank.
Ryzen 5700x.

Hvala.
 
Thaiphoon Burner je i dalje u upotrebi da se utvrdi koje cipove imas. Okaci screenshot is Thaiphoona da vidimo koji je cip, vrv Hynix CJR.
 
Iskoristio sam i ja Thaiphoon Burner ovaj put, nasao sam neki zaobilazni put da radi kako treba. Mada sam i u BIOS-u nasao iste informacije.

Taj je cip, Hynix CJR, 1R.

Upravo sam testirao memoriju preko Windows memory diagnostics, sa tajminzima koje sam nasao na netu. Nema problema. Ovo su trenutni tajminzi.

tajminzi.jpg
 
Isprati uputstva u ovom postu
Mozes da ignorises ova podesavanja:
tRDRDSD 4
tRDRDDD 4
tWRWRSD 6
tWRWRDD 6
jer si ti Single Rank, a on je Dual Rank, ali nece skoditi i da ih tako konfigurises. Od testova imas taj TestMem5 koji sam okacio i yCruncher sa svim stress testovima ukljucenim (opcije 1-7-0).
Upali HWInfo i prati dole WHEA errors da li se pojavljuju tokom testiranja, mada na 1800 Infinity Fabric ne bi trebalo, 99% procesora bez problema radi na toj frekvenciji.

Od benchmarka, tu su AIDA64 i microbenchmark za koji trenutno ne nalazim link

Edit: posto vidim da u onom postu nisam napisao, GDM off ti dozvoljava da konfigurises neparne primarne tajminge, npr tCL 15. Ako hoces u tom pravcu da ides, iskljuci GDM. Negde se navodi da je GDM off 2T preporucljiv za utvrdjivanje stabilnosti, jer navodno GDM on automatski koriguje odredjene parametre.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti na detaljnim pojasnjenjima.

Nemam nameru da zatezem tajminge, samo da bude stabilno. Igrao sam sat vremena Warzone 2, sve lepo radi, idem sad da uradim windows ponovo sa najnovijim drajverima. Pa cu u toku dana da probam neke od ovih testova sto si nabrojao. Hvala ti jos jednom.
 
Pa zar ne radi XMP ?
 
XMP mi nudi samo jedan profil, 17, pa jos neke cifre, mrzi me da sad ulazim u bios. Ipak volim da cacnem, tako sam uvek radio.
 
Nemam nameru da zatezem tajminge, samo da bude stabilno.
Ovi tajminzi sto sam predlozio nisu nesto previse zategnuti, trebali bi da rade bez problema uz neki VDIMM od 1.4v. Mozes probati i 3800 pa videti kako se ponasa.
 
Sve je stabilno, necu nista vise cackati oko memorije. Sad cu malo procesorom da se pozabavim, da vidimo kakve su mu mogucnosti. :D

Hvala na pomoci.
 
Da ne otvaram novu temu, kada se pitanje savrseno uklapa u ovu :)

Pre 10ak dana narucim iz Nemacke Gskill F4-3200C16D-16GVKB Ripjaws V kit po smesnoj ceni (~36eur), da ga ubacim u racunar kod klinca (Ryzen 3 3100 + Aorus B450I) gde je do sada bio neki Kingston 2x4GB 2666 kit. Preksinoc ubacim u racunar, proradi iz prve na 3200. Po navici pokrenem Thaiphoon Burner i ispostavi se da je u pitanju Samsung B-die.

Ripjaws V.jpg
Nisam nigde na netu nasao da ovi cipovi idu u 3200 c16 module ili u ovu seriju (Ripjaws je najjeftiniji Gskill), pa pretpostavljam da je verovatno u pitanju neki skart bin.

Da li je neko imao iskustva sa necim slicnim, da li da pokusam da poteram na 3600 i sa kojim latencijama i naponom. Memoriju nisam OC ne pamtim, godinama unazad ucitam XMP i na tome se zavrsi :)
 
Imam Dual Rank B-die 3200CL14, terao sam ih na 3600CL14 i utegnute ostale tajminge na 1.5v i trenutno stoji na 3733 uz praktično iste tajminge i 1.55v kao iz attachmenta. Znam da je vrv lošiji bin nego moji, al go big or go home :D

Možeš staviti moje tajminge i 3600 uz 1.45v za početak, pa ćemo videti kako se ponaša. Koristi testmem5 uz 1usmus cfg.
Jedina razlika između mojih dual rank i tvojih single rank je u konfiguraciji tercijalnih tajminga (možeš prekopirati jer pojedini nemaju funkciju u single rank), kao i nešto nižeg napona potrebnog za rad.

Moguće da je i hlađenje/temp potencijalni problem, jer su hladnjaci na Ripjaws V loši
 

Prilozi

  • 3733 14-14-14-14-28-42 2T 1.55v.png
    3733 14-14-14-14-28-42 2T 1.55v.png
    34.1 KB · Pregleda: 13
Realno bi 3600 c16 na 1.45V bilo puna kapa za ovoliko koliko su placeni :) Provericu kako se ponasa veceras/sutra/prekosutra, pa se javljam sa rezultatima. Btw, pretpostavljam da sve ovo sve mogu iz Ryzen mastera da radim kroz custom profil, ne moram kroz BIOS?
 
Neke tajminge možeš samo kroz BIOS koliko znam, doduše nisam koristio RM
 
Konfa iz potpisa..Do skoro sve radilo normalno na XMP profil 3200Mhz i evo sada od pre neki dan mi kresuje non stop.Znaci ostavim pc ukljucen i radio u pozadini stoji monitor da se gasi posle par minuta i kako ugasi odmah kresuje i resetuje se.Probao sam voltazu dodavati sa 1.35 na 1.4v i opet isto..Ne kresuje mi samo kada nije ukljucen XMP profil i memorija stoji na 2400Mhz.Ne znam do cega moze odjednom da bude problem.Probao jedan po jedan stap isto kako ucitram 3200Mhz kresuje.Memorija je u pitanju 2x8GB DDR4/3200 KINGSTON Fury Beast KF432C16BBK2/16
Probao sam manuel memoriju da podizem i opet isto kresuje nece nikako na 3200Mhz..Do skoro sve radilo normalno bez problema.
Nisam probao memtest to cu sada probati.
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-08-09 213340.png
    Screenshot 2023-08-09 213340.png
    49.2 KB · Pregleda: 7
  • Screenshot 2023-08-09 213356.png
    Screenshot 2023-08-09 213356.png
    41.5 KB · Pregleda: 5
  • Screenshot 2023-08-09 213412.png
    Screenshot 2023-08-09 213412.png
    45.9 KB · Pregleda: 4
memtest86 prosao test nema greske.
 
Okači dmp fajlove iz LiveKernelReports i minidump foldera u Windowsu, ako ih ima
 
Mislim da nema potrebe podesavat memorije koje nisu e-die ili b-die sto se tice DDR4, jako mali pomak tamo gdje se najvise treba vidjet (fps igre na nizim postavkama i rezoluciji) a tu pak e-die a pogotovo b-die nastupa. Ja sam na 5600X i prije sam bio na 3200 CL16, i onda slucajno vidio na talijanskom amazonu 2x8 Ballistix 3600 CL16 za 45€, trenutno je na donjim postavkama sa GDM off i 1T, RD moze na 17 ali treba napon dizat a ovak mi je sasvim ok, s obzirom da igram skoro pa samo fps igre na nizim postavkam i rezoluciji, fps boost je masivan.

image.png
 
Okači dmp fajlove iz LiveKernelReports i minidump foldera u Windowsu, ako ih ima
Ima ih vise evo okacicu sve.Vadio sam procesor da proverim da nije do njega nesto sve je okej radi normalno sve.Menjao napajanje i opet isto..Znaci samo kada spustim memoriju na 2400Mhz onda radi normalno, testove sve prolazi na 3200Mhz.Ali sta se desi tu kada ugasi monitor sleep on onda zakoci i resetuje se.
Samo ovo imam u LiveKernelReports
 

Prilozi

  • dmp.zip
    174.8 KB · Pregleda: 5
Poslednja izmena:
Koliko sam ustanovio do sada nije do rama...Jer sada i na 2400Mhz kresuje.
Jel moze biti da je do procesora?
 
Da, bugcheck 124 je u 99% slucajeva problem do procesora
 
U medjuvremenu pogledaj u Event Viewer, sa ukljucenim filterom da prikazuje WHEA errors ovako
1.png

pa okaci detalje tih unosa, da li pise Cache Hierarchy error ili nesto drugo
 

Prilozi

  • WHEA.zip
    45.6 KB · Pregleda: 3
Ne ne, kliknes na OK u onom prozoru i onda u interfejsu trazis unose.
 
Kliknuo i nasao od sinoc u 20:34 critical error Cache Hierarchy error..Mislim eto okacio sam WHEA kompletan sta sve pise..
 
Evo mene opet. Upravo mi je stiglo jos 16gb memorije koje cu u toku dana da ubacim na komp. Ako sve bude u redu, trebala bi mi pomoc oko podesavanja latencija. Memorija je ista kao i iz prvog posta.

Da li mogu da se koriste latencije koje su sada, ili mora nesto da se menja? Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno