Šta je novo?

Placanje u inostranstvu - blokiranje kartice

mbackonja

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2017
Poruke
69
Poena
60
Cesto putujem u inostranstvo i sigurno na svakom putu bar jedan dan budem bez kartice jer mi banka blokira karticu...

Najcesce se to desi vikendom ili drzavnim praznikom i dok sam u romingu i ostaje mi nista drugo sem da sednem i placem jer niti mogu ikoga da zovem zbog rominga, niti mi iko odgovara na mejlove i zahteve jer su neradni dani... Srecom na poslednjem putu sam imao i karticu rajfajzen banke pa sam prebacio pare tamo....... Ili da placam kesom, sta izbegavam (pogotovo u zemljama koje ne koriste EUR)

Kod OTP banke sam, ne znam sta vise da radim...

U Domenikanskoj Republici su mi blokirali karticu, jer, ne znam, mislili su da je ukradena?

Zatim sam pred put na Mauricijus otisao u banku da najavim da cu putovati da ne misle da mi je ukradena... Radnica me bledo gleda u fazonu "sta hoces da ja sad uradim?!" reko otkud znam, zabelezi negde iz kojih zemalja cu placati, ne znam, uradi nesto samo da mi se ne blokira... Nista nije mogla da uradi, kaze "ja sam proverila sad na spisku i Mauricijus se ne nalazi na spisku zemalja gde je zabranjeno placati karticom", reko nisam uopste dosao po tu informaciju vec da mi je NE BLOKIRATE, kaze ne moze ona to...
Otisao u Mauricijus, posle par dana otisao do bankomata da dignem njihove rupije da platim nesto sta je moralo u kesu - blokirali mi karticu... Vikend, ne radi banka, ne mogu nista... Bio par dana bez kartice i novca...

Sad pre neki dan bio u Madjarskoj, uzeo da iznajmim one trotinete (koje sam sasvim uredno iznajmljivao pre), bila neka grupna voznja sa 3 osobe (znaci 3 naplate po voznji), posle dve voznje op blokirana kartica... Ugasio trotinete ali me duze i pise da moram da platim dug koji ne mogu da platim jer je mobilna aplikacija i moze samo online!! Pokusao jos par puta (bitan detalj) i svaki put odbijeno... Srecom setio se da imam racun u rajfajzenu koji ne koristim i nesto sitno novaca tamo i igrom srece kartica bila uz mene i dodao nju kao sredstvo placanja i platim taj dug...
Odlazim u restoran, reko da probam sa OTP karticom - NE MOZE - blokirana...
Sve ovo se desava 15. februara, banke ne rade, poslao po 2 mejla na 4 razlicite mejl adrese, niko da se javi...
Javili se sad od jutros, danas...

Proverom u sistemu vidimo da su transakcije sa slike odbijene sa naše strane jer trgovac nije dovoljno bezbedan.

U ovoj situaciji ukoliko želite da izvršite plaćanje potrebno je da nam pošaljete zahtev putem naše OTP m/eBank aplikacije da Vam se omogući plaćanje kod ovog trgovca, navedite ime sajta i delimičan broj kartice (prvih 6 i poslednja 4 broja)

EDIT: Slucajno postovao a nisam zavrsio

Nakon što izvršite plaćanje potrebno je da nas obavestite da vratimo zabranu.

U restoranu je transakcija odbijena zbog prekoračnog dnevnog limita - broj transakcija u jednom danu. I neuspešni pokušaji plaćanja se računaju.

Zele da pred svaku voznju trotinetom saljem zahtev putem mBankinga (15. februara) pa da cekam 19. februar da obavim tu voznju pa da im pisem opet zahtev da vrate blokadu?

---

Sta je vase resenje za ove probleme? Kako placate u inostranstvu? Kako se stitite od blokade kartice? Sta je resenje za to da ne budem na svakom putovanju bar jedan dan bez kartice.......
 
Poslednja izmena:
resenje, predjes u raiffeisen banku

pa neka se cesu :)
 
Ako OTP banka nema tehničkih mogućnosti za izuzeće plaćanja u rizičnim zemljama ili predaš izjavu za preuzimanje odgovornosti u slučaju skiminga (ako ti je baš toliko stalo da ostaneš) pa da ti uklone automatsku blokadu. Ovakvu situaciju još koliko znam ima i Inteza. U Poštanskoj sa Visa internet (ima čip, magnetnu i PayWave, radi u GPay) sam plaćao u Turskoj bez problema, Raiffeisen takođe. Oni barem imaju opciju za otklon rizičnih zemalja na lični zahtev.
 
Nikako mi ne odgovara kurs koji mi rajfajzen nudi... U OTPu imam skoro pa po srednjem kursu, rajfazen ga bas dere sto se tice kursa... U OTPu imam i preduzetnicki racun na kom isto imam ekstra povoljan kurs, od par drugara koji imaju preduzetnicki u rajfajzenu sam cuo da je ocajan kurs i za preduzetnicki racun (cak i posle mejla da dobije "bolji povoljniji kurs")...

Jedino ta neka varijanta da imam i u OTP i u rajfajzenu, pa dizem EUR iz OTP i uplacujem u rajfajzen sto je previse cimanja, ne znam...

OTP ako sam dobro shvatio ima spisak rizicnih zemalja, i nije ni jedna od ovih zemalja bila na spisku rizicnih zemalja... Mislim, ako Mauricijus nije bio na tom spisku (informacija koju sam slucajno dobio kad sam ih obavestavao da cu odande placati), sumnjam da su Madjarska i Domenikanska republika isto rizicne... (Pogotovo jer je OTP madjarski... :D )

Sto se tice skiminga, u slucaju LIME trotineta nije bilo mogucnosti za to, jer se podaci o kartici unose u samu aplikaciju (fun fact, mrzelo me da dodajem broj kartice pa sam isao preko google paya)... Znaci LIME aplikacija -> google pay -> moja OTP kartica... I to im je bilo rizicno i blokirali su placanja prema LIMEu... Ja naravno kliknuo jos 3-4-5 puta na "plati" da bih otplatio dug koji sam im napravio sto je taman probilo 25 pokusaja... Kao, logicno je da cu zeleti da otplatim dug? Logicno je da zelim da platim, em zbog toga da im ne dugujem, em zbog toga sto mi treba voznja nazad koju ne mogu da uzmem ako ne platim... I oni to racunaju u limite i posle 25 pokusaja blokirali za taj dan...

A za Mauricijus i Domenikansku ne znam stvarno...... Za Mauricijus cim je kartica usla u bankomat... Za Domenikansku neko random placanje suvenira, sta god...

Ne znam... Mislite da batalim OTP u inostranstvu i koristim rajfajzen? Koji bi mi kurs tu bio racunat kad placam u tim nekim drugim valutama (HUF, MRU, DOP, AED...)
 
Ja sam kod Intese od 2006. i mnogo sam po inostranstvu, uključujući razne afričke zemje, u životu mi nisu blokrali nijednu karticu. U Ugandi sam uzimao novac sa ATM još 2010. godine.

Promeni banku, šta će ti banka u kojoj klijente tretiraju kao imbecile.
 
@mbackonja pitaj ličnog bankara da proveri da li bi se bitno promenila situacija ako bi ti izdali Visa Business Platinum, pošto pretpostavljam da koristiš Master (koju možeš kasnije da otkažeš ili da plaćaš za obe po 200 dinara mesečno). Svu korespondenciju obavljaš isključivo preko njega, jer je tako odredila Societe Generale, čiju je poslovnu politiku OTP prihvatila zdravo za gotovo.
 
@nidza majke mi, u OTP (tacnije societe) sam tamo negde od 2019. god i do sad sam bar 20 puta pomislio da me tretiraju kao imbecila...
Jedan od primera: trebao sam da idem u inostranstvo da pogledam neki auto i kupim ga ako mi se svidi... Moglo je samo IBAN placanje, prodavac (firma) nece ni da cuje za kes... Pisem mejl OTPu, kako da izvedem takvo placanje? Kazu mi da moram da kupim 3 avio karte, jednu da odem da vidim auto, pa da se vratim u banku da platim, pa da opet odletim da dovezem auto... Tom prilikom sam licnom bankaru "savetovao" tj davao sugestiju da proba na vecem nivou da progura neku pricu o online INO placanju, da ne mora da se ide u banku, jer konkurencija (recimo rajfajzen) to ima odavno... Oduvao me bankar kao imbecila porukom "kako smo Vam prethodno odgovorili ovo je trenutna procedura za plaćanje ino naloga."
I jos gomila takvih primera... Posle su mi promenili licnog bankara, mislio sam da je ova druga normalnija, ista prica... Jednom prilikom sam iskomentarisao kako cu preci u drugu banku i dobio sam odgovor "mozete doci jos danas da zatvorite racune"... Bilo mi cimanje samo zbog firme, ali to je presudilo da bar otvorim u rajfajzenu neki licni kakav takav kao backup soluciju...

@uji u OTP imam platinum mastercard, u rajfajzenu imam neku najjeftiniju vizu koja ide uz najjeftiniji paket... Je l' mislis to da pitam u OTP ili u rajfajzen?
 
Mislio sam da pitaš u OTP, pošto je reč o tebi kao preduzetniku. S obzirom da OTP nudi Master Standard i Visa Platinum, moguće da pošto je SoGe kartica, to pravi problem (uzimajući u obzir što Sber kartice se odbijaju iako ih je kupila AIK, ali su na crnoj listi zbog sankcija Rusiji). Principijelno, još samo Poštanska knjiži PayPal povlačenja po srednjem kursu pa verujem da je sličan slučaj kada se plaća dinarskom preduzetničkom Vizom. Mada sam u Rajfajzenu po ličnom i preduzetničkom i tačno je da su nefleksibilni. Ranije su davali bolji kurs preko 5000€, a sada je granica podignuta duplo i prodao sam ih za 116.70 a trajni kurs je 116.40 pa sam došao do zaključka da kao fizičko lice kvartalno povlačim 818/9€, a resto na preduzetnika. Da je OTP ranije istupio sa online otvaranjem i gratis periodom od godinu dana, Sinhro i Visa Business Platinum bi bile opcije, ali šta je tu je. Ostale banke su mahom prešle na Master, što je za mene ograničavajući faktor, ali AIK isto knjiži po srednjem (za FL konverziju radi kartičarska kuća čak i na deviznim karticama pa možda isto i kod preduzetnika), dok UniCredit isto zahteva cimanje ličnog bankara za bolji kurs i situacija je identična kao u Rajfajzenu.
Sve u svemu, kako sam razumeo, pošto nemaš inostrane prihode, opcije su ti da pređeš u AIK (pošto imaju depo mašine za pazar) ili Poštansku, ako ne nađeš zajednički jezik.
 
Verovatno se dosta toga sad vec zbrkalo po porukama... U OTP sam Sinhro paket (licni je na Prestiz paketu)... Vecina priliva na preduzece su INO prilivi, ima i po koji domaci ali vecina je EUR priliv na devizni preduzetnicki... Odatle radim konverziju na dinarski preduzetnicki, pa odatle prebacujem na fizicki dinarski s kojim dalje placam... Nemam kartice vezane za preduzetnicki racun, samo MasterCard Platinum vezan za fizicki u OTP (koja ide po difoltu uz prestiz paket licni)...
 
Pošto su OTP preduzetničke kartice postale dinarske posle SoGe, nema naročitog smisla da ih uzimaš. Imao sam utisak da si na Biznis paketu pa zbog toga pomislih tako. Jedino Rajfajzen i UniKredit vežu kartice za devizni račun, s tim što kod Rajfajzena ide 1% provizije za potrošnju u inostranstvu. Za Biznis iRačun (tekući i devizni) piše da je jedan od uslova da nemaš otvoren poslovni račun, ali ništa te ne košta da apliciraš (na pitanje da li ti je poslovanje operativno odgovori Ne). Imaćeš godinu dana besplatnog održavanja, a nakon toga 250 dinara mesečno. Cimanje je što posle moraš do filijale da podneseš zahtev za Master i Dinu (naglasi da hoćeš da ti Master bude vezana za tekući devizni) i za nedelju dana biće gotove. Kupovinu deviza možeš da radiš samo po namenskom računu kartice ili deviznom računu za kupovinu deviza pa pišeš zahtev sa memorandumom na [email protected] da ti prebace na tekući devizni sa kog može samo da se prodaje za dinare. Sve u svemu, vrlo je nezgodno dati objektivno mišljenje. Hteo sam da zbog toga prebacim sve na Payoneer, ali to nažalost za mene neće biti moguće.
 
@uji presao bih kod rajfajzena bez pogovora kad bih imao iole prihvatljiv kurs... Dobijem EUR uplatu na preduzece, pa po ocajnom kursu prebacujem u RSD preduzetnicki... A ako zatreba neki INO EUR placanje sa fizickog racuna, onda opet, po jos ocajnijem kursu, kupujem EUR nazad na fizicki devizni...

@halkidiki2015 istina :( Ne znam sta mi bi da ostanem i dalje tu...

Evo ga novi odgovor od OTPa na pitanje da li je normalno da mi dozvole voznju trotinetom negde pa kad treba da se vratim moram da saljem zahtev, kampujem 4 dana na ulici pa dodjem kuci prvog radnog dana kad odobre taj zahtev, i pri tom ne mogu da koristim karticu taj dan jer me nisu obavestili o prekoracenju limita po osnovu broja transakcija
(vezao sam se trotineta kao pijan plota, ali to je moglo biti bilo sta, a posto je u pitanju trotinet cela situacija je dosta smesnija)

Poštovani,

Žao nam je zbog neprijatnog iskustva.

Međutim kod navedenog trgovca nije moguće izvršiti plaćanje bez da nam pošaljete zahtev kao što sam Vam navela u prethodnom mejlu.

Kolege kada Vas pozivaju da potvrdite transakciju, ne morate se javiti ako ste u romingu. Ukoliko se klijent ne javi, kolege u tom slučaju pošalju mejl.

Bila su neradni dani i zato smo odgovorili sa zakašnjenjem.

Srdačan pozdrav,

Poslao sam im payment history na tom LIME servisu koji koristim godinama unazad bez problema... Kao, sve je to kul ali ***, vise ne moze, posalji zahtev pa kad prodju praznici dopusticemo jednu voznju... Koja sprdnja...
 
@mbackonja imam isto Master Card Platinum sa OTP prestiž paketom i koristio sam je po raznim zemljama (Evropa, Bliski Istok, Jugoistočna Azija, Australija...). Nikad nisam imao problem sa blokiranjem kartice. Nekad samo znaju da me pozovu kad je veći iznos da provere. E sad, mislim da nikad nisam dizao keš na bankomatu u inostranstvu...
 
Jutros sam se vratio sa puta od 5 dana, šljakala je OTP fluo kartica za sve pare, keš ni jednom koristio nisam, svaka transakcija je bila odobrena.
 
Nazad
Vrh Dno