Šta je novo?

Pitanje: Prestigio MultiPad 4 Quantum - kada ili nešto slično?

Da. ali ta dva uređaja imaju dve velike razlike - rezoluciju displeja i odnos strana. 10.1 je praktičniji za filmove, ali ako hoćeš časopise/knjige/stripove (pa i Internet donekle) onda je 9.7 sa retina displejem i odnosom 4:3 neuporedivo bolji izbor (doduše i skuplji). A onda i logično je da isti procesor i isti grafički čip imaju lakši posao sa manje zahtevnim ekranom.
Uzgred da prenesem da onaj Čeh što radi SW kaže na njihovom android forumu da je novi firmware (za 5297C) pri kraju testiranja i da će internal storage u novoj verziji biti podignut sa 1Gb na 2.5 Gb i najavljuje mnogo bolji rad u aplikacijama. Prvo je bio rekao da će biti danas spreman OTA upgrade ...
Juče sam instalirao par igara da testiram to "štucanje" (izabrao sam nekoliko najvećih i valjda najzahtevnijih racing igara) i nisam zaista primetio nikakav problem osim što treba malo vremena da se učitaju, ali nemam sa čim da poredim a subjektivno ne deluje strašno. Međutim desilo mi se zatim da mi je podivljao kod sledećeg uključenja i 20 puta je javljao nešto tipa "launcher cannot find component xxx" dok na kraju nije iscrtao sve ikone u glavnom meniju. Kad sam obrisao još neke viškove iz interne memorije sve se vratilo u normalu. Izgleda da je problem bio privremenog tipa ali ne znam šta ga je izazvalo (osim ako nije bila prepunjena memorija ili sam nešto brisao na neprihvatljiv način).
 
Poslednja izmena:
Hvala na utiscima. Kad stigneš, napiši kako se dalje pokazao. Po ovim recenzijama 10.1 se pokazao tečnije u radu, sad ko će ga znati...
http://mob.hr/prestigio-multipad-4-quantum-10-1-recenzija/
Isti hardware tera 1 M tačaka mesto 3 M. Sigurno je tečniji u radu. Ni više memorije ne znači dok je ima dovoljno. Lično mislim da je 720p dovoljno za gledanje filmova kao i surf i većinu primena na 10" ekranu. Može se uštedeti 6 kRSD i dobiti malo brži tablet. Moj izbor je kao što je očigledno, izdvaredni ekran, ogromne rezolucije uz kompromis udobnosti jer mi za slično a brže fali proko 200 evra. Ovaj tablet je dovoljno brz, lag postoji ali je daleko manji od "budžetkih" tableta tipa M-06.
Voleo bih da ga probam olovkom. Ima i BT za tastaturu. Kuckam ovo na njemu i stvarno je teško ubosti mesto u prethodnom redu radi ispravke, olovka ili kursorski tasteri na tastaturi bi pomogli.
 
Uzgred da prenesem da onaj Čeh što radi SW kaže na njihovom android forumu da je novi firmware (za 5297C) pri kraju testiranja i da će internal storage u novoj verziji biti podignut sa 1Gb na 2.5 Gb i najavljuje mnogo bolji rad u aplikacijama. Prvo je bio rekao da će biti danas spreman OTA upgrade ...
Ovo je super, Prestigio ima bar neki renome da vodi računa o SW, nije Google ali ako ovo uradi kako treba, dići ću mu spomenik.
Usput, za ovo bi trebala olovka sa tankim vrhom - čitso sam da treba da se pojavi sa baterijom koja strujom tera kapacitivni ekran da "primeti" vrh. Ubosti nešto mojim prstom je kao nabadati metlom po pisaćoj mašini. Na 7" sam imao problem da kada nešto pritisnem na sredini ekrana ne vidim ceo ekran. Počinjem da shvatam opčinjenost ljudi dodatnim tastaturama :)
 
Poslednja izmena:
Ne postavlja se pitanje da li će isti hardver raditi lakše sa slabijim ekranom - naravno da hoće. Pitanje je da li je taj hardver odgovarajući za jači ekran. Kao što rekoh, po benchmark testu nije ni izbliza. I ja bih više voleo ekran 4:3, zato što tablet najviše koristim za net i čitanje. S druge strane, nisam imao prilike da koristim 16:10 tablete, pa ne znam da li je razlika drastična ili nije za te stvari.

Ni ja nemam ekstra 200 evra za jače tablete, ali nemam ni 27 hiljada za bacanje ako tablet na radi kako treba ni za šta. Zato me i ohrabruje što, po vašim utiscima, situacija uopšte nije loša. Meni nije problem ako treba malo vremena da se igrica učita ili pdf fajl otvori. Problem bi bilo to famozno seckanje, ukoliko se javlja i pri surfovanju i pri svemu ostalom.

Teško mi je da procenim kolika bi u stvarnom životu bila vidljiva razlika između rezolucija i odnosa strana ekrana između 9.7 i 10.1 za ono što meni treba. Ne znam da li u radnjama imaju otvorene primerke da se isprobaju, mada je meni to isprobavanje u radnji uvek skoro beznačajno - premalo vremena i prodavci kao da su stalno u fazonu "kupuj ili idi".

Sigurno je samo da bi oba tableta bila napredak u odnosu na moj prepotopski prestigio 3084b. :)
 
Ne postavlja se pitanje da li će isti hardver raditi lakše sa slabijim ekranom - naravno da hoće. Pitanje je da li je taj hardver odgovarajući za jači ekran. Kao što rekoh, po benchmark testu nije ni izbliza. I ja bih više voleo ekran 4:3, zato što tablet najviše koristim za net i čitanje. S druge strane, nisam imao prilike da koristim 16:10 tablete, pa ne znam da li je razlika drastična ili nije za te stvari.

Ni ja nemam ekstra 200 evra za jače tablete, ali nemam ni 27 hiljada za bacanje ako tablet na radi kako treba ni za šta. Zato me i ohrabruje što, po vašim utiscima, situacija uopšte nije loša. Meni nije problem ako treba malo vremena da se igrica učita ili pdf fajl otvori. Problem bi bilo to famozno seckanje, ukoliko se javlja i pri surfovanju i pri svemu ostalom.

Teško mi je da procenim kolika bi u stvarnom životu bila vidljiva razlika između rezolucija i odnosa strana ekrana između 9.7 i 10.1 za ono što meni treba. Ne znam da li u radnjama imaju otvorene primerke da se isprobaju, mada je meni to isprobavanje u radnji uvek skoro beznačajno - premalo vremena i prodavci kao da su stalno u fazonu "kupuj ili idi".

Sigurno je samo da bi oba tableta bila napredak u odnosu na moj prepotopski prestigio 3084b. :)

Ne da bi bio napredak, nego bi se merio u svetlosnim godinama. Taj model koji ti imas sam koristio par dana, i iako je bio ok za to vreme kada se pojavio, ne mozes ni da zamislis koliko je sve uznapredovalo od tada, i hardver i softver.
 
Slažem se sa Air-maxom. Ja sam sa Netcat M-06(TN 480x800, single 1,2, 256 MB) prešao na 9,7" i skok je od jedno 2 generacije perfomansi i 4 (nemerljivo) u ekranu. Tablet je čvrst(aluminimijijum), leči na "višu" klasu po izradi, imam ga samo tri dana i hadverski smeta što memorijska kartica viri 1-2 mm, baterija izdrži oko 4 sata radi a prazni se oko 1,5% po satu neaktivnosti. Na punjaču je trenutno dva sata i to sa 11% na 58% što je po meni malo sporo ali ima još sporiju opciju za punjenje preko USB ali je ona dragocena za izigravanje bioskopa u kolima - 10-11 sati do Grčke, napuniš kartice i USB diskove sa crtaćima i deca mirna, neprocenjivo.

Što se tiče odnosa ekrana, nemam tablet 16:10 ali imam monitor Dell 24" sa 1200x1920 koji sam u pivotu koristio za čitanje PDFova i stipova, i koliko sam video radi sasvim lepo. Imaš malo "crnog" ali to nemaš kod filmova a 4:3 je suprotno tako da mo to ne izgleda odlučujuće.

Hvala ytrewq-u, čim napunim bateriju ću uraditi na FW 1.07. Za tri dana sam uspeo da napunim 1 GB za aplikacije, naravno uz malo kontrole to nije problem ali novi odnos mi se više sviđa. Pošto ga koristim kao sekundarni računar po kući uglavnom 4+ sata autonomije mi je prihvatljivo ali bi i tu prihvatio poboljšanje.

Probao sam još jednu primenu koja nije bila planirana. Ne znam koliko ste videli arhitektonskih-građevinskih planova ali to su često papiri od više kvadrata tipa širine 40-100 cm i dužine par metara (hale ili putevi) i obično se odštampaju pa nalepe na zidove kancelarije i išarani su izmenama a oni na terenu su uvek u raznim stepenima iscepanosti, zaprljanosti i zastarelosti. Format A3 (294x420mm) se vidi na ekranu čitljivo i bez zuma dok veći formati se moraju zumirati do potrebnog detalja a to radi trenutno. To čini ovu igračku pogodnom za nošenje po terenu i ubeđivanje sa izvođaćima da to što rade nema veze sa najnovijom verzijom projekta. Lični off ali ovo sam pričao za PDF fajlove jer sad svi projekti dolaze min na ovom formatu a to je i univerzalni format za razmenu svega. Zajedni rad na projektovanje zahteva, uglavnom DWG i probao sam AutoCad 360, uspeo sam da ga startujem iz drugog puta ali nisam imao vremena da nešto radim ali izgleda obećavajuće, zbog velikih prstiju stajlus?
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam novi FW. Nisam proveravao razliku u memorijskim "particijama" jer je onaj prikaz malo konfuzan a nemam sa čim da uporedim jer tek treba da reinstaliram sve aplikacije (FW upgrade briše sve bukvalno tako da je obavezan backup ako imate nešto što vam je važno). Navodno je drastično bolji fps u Epic Citadel koji je kao neki benchmark, tako da su očigledno nešto poboljšali ali koliko i šta, tek treba da se vidi. U svakom slučaju izgleda da nije preporučljivo puniti memorijski deo za aplikacije do krajnjih granica, a neko se žalio (sa prethodnim FW) da korišćenje Chrome browsera ume da drastično uspori rad celog uređaja (ja ga doduše nikad nisam ni koristio, Opera i Boat Browser mi deluju kao najbolji izbor).
Još jedna napomena - obavezno doslovno pratiti uputstvo za instalaciju drivera i firmware-a i ne preskakati ni najmanji korak, ma koliko izgledao nepotreban (nisam kliknuo onaj poslednji "switch" jer je pravougaonik na dnu već bio zelen, i nije mi uspeo download koda. Izgledalo je da sam ubio tablet, međutim posle klika na "switch" sve je prošlo bez problema). Da ne bude da širim paniku, u suštini nema nikakvog problema, samo treba biti pedantan.

@puzgolac
Odluka je tvoja i šta god da uzmeš mislim da ćeš biti zadovoljan. Verovatno će te zanimati da izgleda već ima i jeftinije od tih preporučenih 27000 (da ne stavljam nazive prodavnica, pogledaj itsvet.com)
 
@ytrewq Uspeo na 1,07. Da li je zbog toga što je bio podešen da se javlja kao USB većina obaveštenja izgleda malo drugačije, i sam prozor RKBatchTool.exe izgleda drugačije. Hvala na informacijama, mnogo mi je lakše bilo uraditi update na svežem tabletu nego kasnije.

Prepuruka dizajnerima ako nema problema, napišite tako a ne Fail(0) - čisto radi napada panike. Posle instalacije drajvera sam skidao tablet sa USB pa se resetovao ali posle sam nastavio čisto - uzbudljivih 5 minuta. Uput mi jutros nije prošao Windows update, pa me Win 7 zasipa porukama da nemam legalan Win, ko da to ne znam...

Data storage 2,46 GB, Internal storage 3,99 GB, lepo. Odmah update 10 app. Malo mi se pokazivač baterije čudno ponašao ovih (3) dana. Podaci svi zbisani ali pošto ih za ova tri dana nisam ni imao, preživeću. Neka usporenja nisam ni do sada viđao. U svakom slučaju, čućemo se još.
 
Srećan vam obojici novi FW! :) Javite kako se pokazao.

ytrewq hvala na informaciji, pogledao sam cene i razlika nije mala. Naravno, prvo što mi je palo na pamet je: "Šta ovde nije u redu?" :D Ali nadam se da je u pitanju dobra ponuda, a ne neka mućka.
 
Pa dobro, 10% razlike u ceni nije ništa što bi izazivalo sumnju. Očigledno idu sa manjom maržom.

Inače da dodam za one koji su možda uzeli ovaj 9.7 Quantum (ili smo ga samo ja i zedkale uzeli, pošto se niko drugi ne javlja ???) da sam naknadno video da na www.prestigio.com piše da 1.07 neće ići kao OTA Update, dakle mora da se ručno downloaduje i instalira.
 
Pozdrav,

razmisljam se nesto da li da kupujem tablet i gledam ovaj model. Uzeo bih nesto vece od 7" jer uz mobilni od 4.7" mi nekako nema smisla uzeti samo 7" tablet.
Najradije bih uzeo ovaj model od 9.7" ali mi je on recimo skup da dajem tolike pare za tablet, dok sa druge strane ovaj od 7.85" je ok velicina ali ima gustinu od 163 pixela po inchu sto je malo ja bih rekao, ili gresim? Koliko vi mislite da je dovoljno za tablet?
 
Pozdrav,

razmisljam se nesto da li da kupujem tablet i gledam ovaj model. Uzeo bih nesto vece od 7" jer uz mobilni od 4.7" mi nekako nema smisla uzeti samo 7" tablet.
Najradije bih uzeo ovaj model od 9.7" ali mi je on recimo skup da dajem tolike pare za tablet, dok sa druge strane ovaj od 7.85" je ok velicina ali ima gustinu od 163 pixela po inchu sto je malo ja bih rekao, ili gresim? Koliko vi mislite da je dovoljno za tablet?

Imaš između (po ceni) 10.1. Zavisi od namene i očekivanja. Meni su brendirane 8" dosta skupe a kod 10" imaš svašta. Odluči za šta ti treba, pogotovo ako ga koristiš kao "dopunu" 4.7" telefonu. Do Nove godine baš i nema puno...
 
Pa prvo sam razmisljao da menjam telefon. Ali to mi je bezveze jer bih uzeo isto 4,7" samo bolji i brzi. A posto imam naviku da citam pdf-ove neke za fax i gledam tutorijale onda razmisljam da bolje da uzmem neki tablet pa da ima tu neku svrhu. Za igrice me ne zanima uopste. Zanima me za citanje i gledanje klipova ;)
E sad gledam 7" mi se cini malo s obzirom da ne bih da uzmem 7 pa da menjam posle pola godine. Tu ima lep izbor recimo HD7.
E sad 8 ako ce mi biti dosta ne znam sta je najbolje do 20k recimo. A od 10 ako uzmem za te pare nema nijedan dobru rezoluciju rekao bih. Tj 1024x768 je dosta malo na 10" :s
 
Pa prvo sam razmisljao da menjam telefon. Ali to mi je bezveze jer bih uzeo isto 4,7" samo bolji i brzi. A posto imam naviku da citam pdf-ove neke za fax i gledam tutorijale onda razmisljam da bolje da uzmem neki tablet pa da ima tu neku svrhu. Za igrice me ne zanima uopste. Zanima me za citanje i gledanje klipova ;)
E sad gledam 7" mi se cini malo s obzirom da ne bih da uzmem 7 pa da menjam posle pola godine. Tu ima lep izbor recimo HD7.
E sad 8 ako ce mi biti dosta ne znam sta je najbolje do 20k recimo. A od 10 ako uzmem za te pare nema nijedan dobru rezoluciju rekao bih. Tj 1024x768 je dosta malo na 10" :s

7 je sasvim ok za citanje. Uzeo sam HD7 Iz istih razloga koje si naveo i sluzi odlicno.
 
Hvala. ;) Razmislicu jos sta mi je ciniti. A koja radnja u NS ima najveci izbor izlozenih tableta da se mogu pogledati? Video sam da u Big Bangu ima dosta izlozenih i upaljenih.

Izvinite za off.
 
Pa prvo sam razmisljao da menjam telefon. Ali to mi je bezveze jer bih uzeo isto 4,7" samo bolji i brzi. A posto imam naviku da citam pdf-ove neke za fax i gledam tutorijale onda razmisljam da bolje da uzmem neki tablet pa da ima tu neku svrhu. Za igrice me ne zanima uopste. Zanima me za citanje i gledanje klipova ;)
E sad gledam 7" mi se cini malo s obzirom da ne bih da uzmem 7 pa da menjam posle pola godine. Tu ima lep izbor recimo HD7.
E sad 8 ako ce mi biti dosta ne znam sta je najbolje do 20k recimo. A od 10 ako uzmem za te pare nema nijedan dobru rezoluciju rekao bih. Tj 1024x768 je dosta malo na 10" :s

Imaš prikaz na http://mobile.benchmark.rs/tableti/test_prestigio_multipad_4_quantum_10.1

Ako pogledaš ima rezoluciju 1280 x 800 tačaka (149 ppi). Prilično su ga nahvalili, pogotovo u odnosu na 9.7 za koji tvrdim da "nije trzav" ali ajde dobro. Dodao bih da na sajtu Prestigio imaš PDF sa spiskom podržanih eksternih USB modema, recimo 100+.
 
Zanimljiv test bas. Samo steta sto su se tek pojavili pa ne verujem da ce biti i nekih akcija. A bas sam zbog toga hteo oko nove godine da uzmem, jer tada akcije budu najbolje. Tako sam komp kupio pre 2 godine negde u prvih 5 dana januara po 35k, i kad se vratio na redovnu cenu tek je posle godinu i po dana mogao otprilike da se kupi za te pare. Ako me razumete :d
Tako da zato sam sad nesto planirao da uzmem a ovaj Prestigio mi je bas zapao za oko. Prema ovom testu mogu da zakljucim i ako mi se svidi 7.85" velicina da cu da dobijem slicne performanse.

Evo nasao sam i za njega test: http://www.racunalo.com/prestigio-multipad-4-quantum-7-85-test-recenzija/

Ima i dobar video, gde mogu da vidim sve velicine :)

Edit:
Prema ovom video klipu mi se cini da je 7.85" sasvim dovoljno. Jos idem da vidim video za neki HD7 iz ruke pa cu da razbijam glavu od zid jer su cene slicne, ali ali... Eh muke zive :D
 
Poslednja izmena:
Pa prvo sam razmisljao da menjam telefon. Ali to mi je bezveze jer bih uzeo isto 4,7" samo bolji i brzi. A posto imam naviku da citam pdf-ove neke za fax i gledam tutorijale onda razmisljam da bolje da uzmem neki tablet pa da ima tu neku svrhu. Za igrice me ne zanima uopste. Zanima me za citanje i gledanje klipova ;)
E sad gledam 7" mi se cini malo s obzirom da ne bih da uzmem 7 pa da menjam posle pola godine. Tu ima lep izbor recimo HD7.
E sad 8 ako ce mi biti dosta ne znam sta je najbolje do 20k recimo. A od 10 ako uzmem za te pare nema nijedan dobru rezoluciju rekao bih. Tj 1024x768 je dosta malo na 10" :s

Uopšte nije svejedno da li ćeš čitati pdf, ili knjige (epub, doc, itd, koje imaju reflow opciju - prilagođavanje veličini ekrana). Ako te zanima pdf, ništa ispod 9.7" odnosno 10.1" ni ne razmatraj. Čitanje pdf-a na 7" se graniči sa mazohizmom.
 
Pa dobro, nije sad neki problem prebaciti pdf u doc kad zatreba :O
 
Pa dobro, nije sad neki problem prebaciti pdf u doc kad zatreba :O

Ovo važi za tekstove i tu su mali i laki pravi e-rideri najbolji, ali kod skeniranih knjiga, truePDF sa puno slika, grafikona i/ili časopisa moguće je udobno čitanje samo na 10"+. I to sa 9,7"(1536x2048) može se čitati časopisi A4 formata 1:1 bez potrebe za zumiranjem i skrolovanjem. Predpostavljam da je OK i na 10,1" u landscape modu uz vertikalni skrol. Za 8" ne znam ali ima izjava ljudi da može ali predpostavljam da zavisi i od očiju tj. godina.
Lično sam odabrao 9,7", što se pokazalo tačnim, da mogu čitati 1:1 stripove (format biser stripa/stipoteke), truePDF časopisa (narodni sa neta, razni) i stručnih knjiga koje dolaze u raznim oblicima i tu ne možeš birati ali i loš sken raširene A5 knjige (2 strane=A4) je čitljiv na ovome. Ako ti tako nešto ne treba ili samo ponekad, imaš širok izbor veličina i rezolucija a i cena a svaki će lepo raditi sa običnim tekstom. Jedini minimum je IPS ekran, izbegavaj TN sa lošim uglovima gledanja, kod monitora može proći ali kod tableta svako "iskakanje" iz prave pozicije daje neupotrebljivu sliku što prilično smanjuje upotrebljivost.
 
Zdravo svima!

Ovo je forum koji redovno čitam i koji uvek konsultujem pre nego što kupim neki od uređaja o kojima se ovde diskutuje. Pošto sam se dosta razmišljao oko kupovine ovog Prestigio Quantuma 9.7 i čitao sve što se ovde pisalo, mislim da je pošteno da napišem svoje utiske u vezi s ovim tabletom.

Tablet uživo izgleda mnogo lepo, lepše nego na slikama. Osećaj u ruci je super, leđa su od brušenog aluminijuma, isprva je veoma hladan, ali se tokom rada zagreje. Ekran je izuzetno dobar, a uglovi gledanja su sjajni. Pošto imam i Prestigio tablet od 8 inča, sad sam prvi put video kako neke stvari realno izgledaju. Boje su sjajne, rezolucija veoma fina, jedina zamerka u tom smislu je što je razlika između minimalne i maksimalne osvetljenosti prilično mala (kao da je u pitanju skala od 30% a na 100%).
Odmah po kupovini, pre nego što sam išta instalirao, apdejtovao sam firmver. Pošto još uvek nema OTA verzije (a možda je neće ni biti zbog veličine fajla), potrebno je skinuti zip fajl sa sajta proizvođača. Kad ga raspakujete, samo sledite uputstva i sve će biti OK. Važno! U uputstvu ne piše da treba ovaj apdejt raditi iz rekoveri moda (a njemu se pristupa kad držite pritisnuto + dugme, dok kačite tablet na računar preko USB kabla). Ako ga samo prikačite kao storidž ili multimedija uređaj, nećete moći da izvedete apdejt.
Najznačajnija stvar kod ove nadogradnje firmvera je to što vam storidž za aplikacije ide sa 1 na 2,5 gigabajta, i što tablet radi glatkije.
Utisci u radu su veoma dobri, sve aplikacije rade super (ima problema jedino s nekim aplikacijama za telefone, koje nisu optimizovane za "retina" rezoluciju), ništa ne secka, ne koči i ne štuca. Tablet se prilično greje, ali ne do nivoa nepodnošljivosti. Pošto imam i stariji Prestigio model, mogu da kažem da se podjednako greje kao i ovaj novi.
Tablet je izuzetno tanak i lagan (mada ne u bukvalnom smislu, ima 600 g), već se stiče utisak da je lagan, jer je težina nekako lepo raspoređena. Lako se drži, čak ima dovoljno prostora sa strane da ga držite i jednom rukom, a zbog uglova gledanja od 180 stepeni, možete da ga naslonite na nešto i gledate bez problema iz bilo kog položaja.
Čitao sam neke komentare da je ton tih. Upravo suprotno. Ne znam šta ljudi očekuju od tableta koji se drži na 30 cm od glave, ali meni je i na 50 % slajdera za ton preglasno. Imate opšta podešavanja tona i plus hardversko podešavanje, a na najglasnijem sasvim dobro može da posluži za puštanje muzike u ovećoj prostoriji (probao).
Takođe, čitao sam da je kabl za napajanje kratak. To je subjektivni utisak, kabl je uobičajene dužine, kao bilo koji punjač za telefon. Zanimljivo je da dolazi sa adapterima za američku, englesku i još neke električne mreže.
U paketu dobijate i OTG adapter. Probao sam da prikačim memorijski stik i normalno radi, a jedan prijatelj mi je pričao da je probao i hard-disk i radi, ali prazni bateriju kao lud.
Stoji primedba da Wi Fi ne radi baš kao na plastičnim modelima, ali to je posledica aluminijuma. Kako se udaljavate od rutera, broj crtica pada, ali nije to tako drastično kao što se priča. Ipak, ne računajte da će vam raditi preko sedam gora i sedam mora.
Najveće primedbe koje imam na ovaj tablet su sledeća: s novim reparticionisanjem unutrašnje memorije i kad odbijete sistemske fajlove, ostaje vam samo oko 3 gigabajta storidža. Naravno, postoji mogućnost da ubacite mikro SD karticu, ali tu postoji kvaka. Kartica viri iz uređaja! I to dobra 2 do 3 milimetra! Koliko god bili pažljivi, u nekom trenutku ćete je zakačiti i izbaciti iz ležišta. Jedina sigurna opcija je portret mod, jer onda kartica stoji na gornjoj strani uređaja i nema opasnosti da je slučajno zakačite. Tu sad imam razne kombinacije (jedna je da je zalepim lepljivom trakom ili flasterom, ali to deluje mnogo ružno), a druga je da skratim karticu, mada ne znam da li je to izvodljivo, a da je ne oštetim. Ako neko zna odgovor neka napiše.
Druga primedba je nedostatak notifikacije za punjenje baterije! Na starom Prestigiu imam lampicu koja svetli crveno dok se puni, a žuto kad se napuni i tako znam da li da skidam tablet s punjača. Ovde toga nema, tako da svakih pola sata moram da virim u tablet i proveravam da li je pun. Stvarno mi nije jasno da to nisu mogli da odrade. Ovako ne znam koliko to utiče na bateriju, ako ostane nekoliko sati duže na punjaču nego što bi trebalo.
Što se trajanja baterije tiče, ja uvek držim ekran na 50% osvetljenosti (realno, nema potrebe da bude više) i pri takvoj upotrebi mi baterija traje preko 10 sati uključenosti ekrana. Od tog vremena imam oko 5 sati igranja raznih igara, oko 2 sata čitanja, 2 sata Wi Fi i oko jedan sat razne multimedije ili petljanja po opcijama. Pretpostavljam da bi ovaj rezultat bio znatno bolji ako bih više vremena čitao (posebno u noćnom modu) ili slušao muziku. Ima nekih igrica koje bukvalno sisaju bateriju, a nisu preterano zahtevne. U stendbaju se neznatno prazni (možda oko 1% na sat).

Eto, baš sam se raspisao...

Nadam se da sam nekom pomogao da se odluči da li da kupi ovaj tablet. I da, poslušao sam preporuku iz ove teme i kupio sam tablet u onoj firmi koja ima nižu cenu za preko 3.000 dinara, što uopšte nije zanemarljivo.
 
^^^ Lep i poduži komentar :=)

Slažem se sa svima uz minimalne razlike. Za update FW na 1.07 imate dva prethodna iskustva i mislim da je prvo OK, tj. da se doslovno prati upustvo dovoljno tj. ne treba rekoveri mod. Treba posle drajvera opet "nakačiti" uređaj iako je "zelen" inače ne radi. Moj utisak da je grejanje zanemarljivo. Za zvuk sam neke slučajeve dobijao slabu čujnost ali iz drugih aplikacija baš se čuje tako da je SW problem, tj. možda bio na 1.03. Za SD karticu se slažem, mislim da kod mene viri 1-2 mm i nikad nisam uspeo sličajno da je izbacim ali smeta a 8 GB tj. 4 GB je svakao premalo za multimediju i obično stalno stoji neka kartica u tabletu. Baterija mi se smirila, puni od 10% do 100% ispod 5 sati, prazni nekih 1.5%/h kada je isključen sa WiFi ON a izdržava 5 do 8 sati raznih aktivnosti sa ekranom na 40%.

@indiana jones - Sve najbolje pri korištenju tableta i pridružujem se preporukama.
 
Evo i ja nesto da kazem za zvuk, sasvim ok se cuje prilikom gledanja filma, slusanja muzike ali kada je skype u pitanju tu je katasteofa, skoro pa neupotrebljivo.E sad ja tu zamerku imam kod velikog broja tableta koje sam probao, avi kazu stavi slusalice, priblizi ali nije u tome stvar zelim da ga stavim na stalak na sto i da pricem iz stolice sto je nemoguce.
Sve ostalo radi super, nema seckanja, blokiranja....
 
Poslednja izmena:
Zanimljiv test bas. Samo steta sto su se tek pojavili pa ne verujem da ce biti i nekih akcija. A bas sam zbog toga hteo oko nove godine da uzmem, jer tada akcije budu najbolje. Tako sam komp kupio pre 2 godine negde u prvih 5 dana januara po 35k, i kad se vratio na redovnu cenu tek je posle godinu i po dana mogao otprilike da se kupi za te pare. Ako me razumete :d
Tako da zato sam sad nesto planirao da uzmem a ovaj Prestigio mi je bas zapao za oko. Prema ovom testu mogu da zakljucim i ako mi se svidi 7.85" velicina da cu da dobijem slicne performanse.

Evo nasao sam i za njega test: http://www.racunalo.com/prestigio-multipad-4-quantum-7-85-test-recenzija/

Ima i dobar video, gde mogu da vidim sve velicine :)

Edit:
Prema ovom video klipu mi se cini da je 7.85" sasvim dovoljno. Jos idem da vidim video za neki HD7 iz ruke pa cu da razbijam glavu od zid jer su cene slicne, ali ali... Eh muke zive :D

Gledajući video iz ove recenzije, deluje da 9.7 model ima vidljivo veći lag, dok ova druga dva okreću stranice dosta glatkije.
To je moj utisak, nisam ih poredio uživo, ako neko jeste možda može da potvrdi ovo.
Vidim da se ljudi koji su ga kupili ne žale na lag, ili je ovaj novi update to poboljšao?
 
Kao što je napomenuto ranije, ja sam bio tri dana na 1.03 i nisam primetio ozbiljan lag a posle 1.07 situacija je za nijansu bolja. Lag postoji i verovatno je veći od 10,1 i 7,85 jer mašina tera 3 tj. 4 x više tačaka na ekranu ali je zanemarljiv. Ja imam iskustva sa jeftinom 7" 480x800 (Netcat M-06) i ovo je daleko brže. Opšti utisak - dobijaš ekran od IPAD-a ali ne i njegovu brzinu, ne ide sve za ove pare. Video sam ljude kako mašu rukama po IPAd-u i sve leti, ovde nije tako i zbog HW i Androida ali sve radi dovoljno brzo, skrol je glatak, reprodukcija filmova takođe. Nove AAA igre se možda malo muče ali su igrive. Videćeš po komentarima na ovom postu ali da ponovim, opet po subjektivnoj oceni: Ako hoćeš pristojnu Rerinu za 200+ eV imaš 9.7 i to je to. Za filmove i "uobičajne" aktivnosti imaš nešto brži 10.1 a za 1280x800 i 200- eV imaš širi izbor. Za staru IPAD rezoluciju imaš 7.85 ali još veći izbor 7" i 8". Lično bi voleo uporedni prikaz Asus-a HD7 i Prestigio Quantum 7.85 jer se radi o drastično različitim tabletima za istu cenu. Za igranje ili eksperimentisanje sa ROM-ovima i slično mislim da je NEXUS 7" najbolji izbor čak u i varijanti 2012 za polovan i mali budžet (130 eV). Tableti su sve različitiji, meni je zanimljiva Tegra Note sa olovkom ili čak novi puni Win 8 (ASUS Transformer T100TA). Tableti ljudima služe za različite stvari, kuća/teren, obično kao sekundarni uz telefon ilii računar, stvari se menjaju na ispod 6 meseci, cene padaju... Ko kupuje puno sreće, ja sam zadovoljan sa 9.7.
 
Zahvaljujući vama rešio sam neke dileme oko ovog uređaja. Naručio sam ovaj model stiže u utorak. Možete li mi reći koliko najdalje, otprilike, može da uhvati WIFI signal? Može li ukoliko je ruter na spratu u kući da uhvati signal u prizemlju? Malo je glupo pitanje ali me zanima koliko je loš taj prijem koji svi pominju. Hvala!
 
Znaćeš tačno u utorak :)
Šalu na stranu, zavisi prijem od više faktora (pozicija rutera, snaga primopredajnika na strani rutera, konfiguracija i debljina zidova itd.) ali u mom stanu pokriva otprilike ceo stan ali na terasi se gubi signal. Takođe je u nekim mestima u stanu signal na granici lošeg.
Sve u svemu, možda uspeš da uhvatiš u prizemlju ali pre računaj da nećeš uspeti. U tom slučaju bi ti ostala na raspolaganju varijanta sa postavljanjem wireless repeatera (extendera) ali to bi te ako se ne varam koštalo još dodatnih 40-50 eura.
 
@kole_ts Sretna Nova godina, tablet 31.12. - deda Mraz je baš tačan.

U vezi WiFi-ja mogu da se složim sa ytrewq i dodam svoje iskustvo. Imao sam internet po kući iz sobe na spratu i po dvorištu, tipa rastojanje do 20 m. Posle sam sobe u prizemlju, kojima sam imao pristijan signal (fert tavanica + 2-3 zida od bloka) obložio sa gips karton pločama koje stoje na metalnim nosačima. Metalne rešetke ili armatura u betonskim zidovima / pločama uspešno zaustavlja svaki EM (elektro magnetni) signal. Uzeo sam neki stari AP koji može raditi kao wireless repeater i stavio nad sobom gde postoji otvor u fertu radi potencijalnih stepenica i sada radi, inače nemam ni traga od signala. Sada bi trebalo da imaš u ponudi jednostavnijih/jeftinijih wireless repeatera (extendera) koji rade samo to i koje je lakše namestiti jer to može biti komplikovano, ali u svakom slučaju zahteva dosta šetanja sa tabletom i Wifi analizer-om ili sl. programom radi nalaženja pravog položaja repeatera/extendera koji je doduše vezan za dostupnost napajanja. U svakom slučaju prvo probaj par položaja osnovnog WiFi rutera (pored prozora i sl.).
 
Poslednja izmena:
Napokon je stigao. Wifi hvata odlicno, za sada nemam problema. Jedino kada sam pokusao da uradim update na 1.0.7 nisam uspeo racunar javlja da su mi rockusb drajveri vec instalirani ali ih ne vidi. Ne znam sta da radim.
 
Nazad
Vrh Dno