Šta je novo?

Perači pod pristiskom

NTodorovic

Poštovan
Učlanjen(a)
07.11.2018
Poruke
150
Poena
80
Pozdrav društvo.

Malo sam se bacio u potragu za peračom pod pristiskom hobi varjantu, za kućnu upotrebu.

Otvorih temu kako bi malo razmenili iskustva o tim aparatima, ukoliko ih ljudi sa foruma koriste :)

Naime ja tražim neku neki low range klase ili low to middle klase. Cenovno tu oko 150e. Ponuda je šarenolika a kao ''najbolji'' se pojavljuju Karcher i Bosch. Ima tu i tamo neki Villager, Black&Decker, Michelin...
Uglavnom ono sto je bitno kod tih perača jeste pumpa. Trebalo bi izbeći plastične pumpe jer je njihov vek znatno kraći ali naravno sve to može biti dosta individualno.

Za sada se Bosch UniversalAquatak 125 ili 130 model pojavljuju kao moj favorit.

Sta vi mislite o tome ? Ima li neko nekog iskutva koje bi podelio na ovoj temi ? :unsure:
 
Samo Karcher, ja sam se zeznuo i uzeo B&D, doduše retko ga koristim, ali izbor dodataka, i podrška je neuporediva.
 
Da, veliki plus Karchera jesu dodaci. Jesu skupi ali opet postoji mogućnost dok kod ostalih ne. Bosch ima takodje dodatke koji se mogu kupiti čak ima i neki adapter da dodaci sa Karchera mogu da se koriste na njemu.
Ali Karcher K2 je 10ak hiljada, rekao bih slabiji od konukrencije, dok K3 već košta preko 20 hiljada i on je već nešto ozbiljnija priča ali opet sa plastičnom pumpom što ga čini manje izdržljivim.
 
Sa tim cenovnim rangom, uklapaš se za lidlov najjači perač PHD 170, koji je relativno skoro bio za 100e. Ja sam ga uzeo i perač je odličan, da kunem u drvo. Imaš brdo recenzija i testove poređenja sa karcherom na netu.

U suštini, ona rotirajuća mlaznica kruni beton ako je malo lošiji, takođe i drvo. Plus nije plastična pumpa. Meni lično mana je što je rezervoar za šampon u sklopu aparata, dok pre nije bio, ali svakako se za to kupuju posebni nastavci za pravljenje pene koji su daleko bolji od bilo kojih što stižu sa peračem (ne mislim na lidlov, nego inače).
 
I ja ovih dana gledam da kupim neki perač i na kraju sam se odlučio za Villager VHW 155. Ima aluminijumsku pumpu sa mesinganom glavom, metalnu drsku i to je poluprofesionalni aparat. Jeste da je i cenovno dosta vise od onoga sto si ti mislio da platis (oko 300e je) ali se isplati definitivno. Najvise sam gledao i ja taj parkside PHD 170A1 iz lidla, njega su svi nahvalili ali ga trenutno nigde nema jer je u prodaji bio u martu mesecu, sada je u prodaji ovaj slabiji 135 sa plasticnom pumpom i bas ga ne hvale. Inace sto se tice Boscha i Karchera, u toj nekoj varijanti sa alu pumpom ne racunajte bez nekih 450-500e da prodjete.
 
Neću komentarisati konkretne modele, pošto koristim Bosch GHP 5-65X, pa verovatno nisam merodavan. Ranije sam imao neke NN/budžet modele, ali otišli u večna lovišta. Hteo sam da uzmem 75icu, sa regulacijom pritiska, ali sam za ovaj dobio mnogo dobru cenu, pa je 75ica bila mnoooogoo skuplja.

Prednost u odnosu na NN modele koje sam koristio, ovaj ne gubi pritisak, bez obzira na dotok vode, nema trokiranja i nakon 90 minuta neprekidnog rada.
Mane, baš je bučan i naravno cena.

Pored materijala i sistema rada pumpe koje ste već pomenuli, prilikom kupovine, obratiti pažnju i na:

- Dužinu creva i njegov kvalitet. Pre nekoliko godina sam imao neku NN na kojoj je jednog trenutka crevo pod pristiskom pustilo vodu. Konektor je bio neki bezveze i nije bila moguća zamena.
Ova sada ima 10 metara crevo i kotur za namotavanje istog (x u nazivu znači da ima kotur). Koristim ga za pranje oko 40 metara dužine dvorišta, pa mi to znači. Druga prednost je kod pranja kola. Ne moram da pomeram sam uređaj, već idem oko kola samo sa crevom. Dodatno crevo uvek može da se dokupi, ali 10m kvalitetnog creva košta više nego neki budžet perač. Kotur je ozbiljno dobra stvar za čuvanje creva. Samo nemojte namotavati i odmotavati dok je pod pritiskom.

- Dužinu kabla za napajanje - uglavnom koristim produžni, pa kabal samog uređaja ne razmotavam. Spoj kablova mi je uvek na samom uređaju tj u vazduhu, daleko od vode. Kada perem samo kola, onda mi znači da imam dugačak kabal.

- materijal priključka za vodu. Ako moze da se bira, izbegavati plastične varijante.

- točkovi - veličina, materijal od kog su izrađeni i način kako se kače na uređaj. Ako su neki plastikaneri, može da bude problem i pomeranje uređaja ili ako je sistem kačenja loš, dešava se da otpadnu.

Deklarisan pritisak je uglavnom beskorisna informacija, jer kvalitet puške dosta menja, a i nekako me podseti na ono PMPO na zvučnicima. Moj 5-65 je deklarisan kao 130 bara, a u praksi, drobi kamenje, na oko vidim da je veći pritisak nego neki jeftiniji modeli koje sam koristio, sa mnogo većim deklarisanim pritiskom. Jedni deklarišu radni, a drugi maksimalan moguć pritisak.

Nikako nisam kupio onaj mehanički filter za vodu, može da bude dobra stvar ako u vodi bude nekih kamenčića. Setim ga se samo kada povezujem vodu i posle opet zaboravim da ga naručim.
 
. Inace sto se tice Boscha i Karchera, u toj nekoj varijanti sa alu pumpom ne racunajte bez nekih 450-500e da prodjete.
Karcher modeli K4 i K5 imaju alu pumpe i vodeno hladjenje, mogu kod nas da se nadju za 300 eura.

Imam K5 zadnjih 8 god, za to vreme je 2x bio u servisu, prvi zbog prekidača, drugi put je stradala mlaznica.
 
K5 i K7 imaju alu pumpe, K4 serija nema.
 
Moguce da su promenili u odnosu na vreme kada sam ja kupovao, nisam proveravao kakvo je stanje danas ali cenu jesam, K5 se moze kupiti za 35k din.
 
Samo K5 compact
 
Da, i?

Ah, tako je, pogresio sam.

Karcher K5 kompakt sa alu pumpom i vodenim hladjenjem danas ne kosta 35k vec kosta 33.600 din :)

Inace, ja sam kupio tadasnji ful komplet, nista od opcionih dodataka (rotacione cetke za kola, podove, extra dizne...) ne koristimo, sve stoji u kutiji. Cisto ako neko razmislja o kupovini masine sa dodatcima.
 
Čak i tih 33k je opet skoro duplo više od budžeta koji je autor rekao.
 
Koliko sam do sada pohvatao kod drugara koji to imaju, ti najjeftiniji perači pod pritiskom crkavaju jako brzo ako se iole duže koriste. Ne znam da je nekome potrajao duže od par godina.
 
Eto, malo smo prodiskutovali o tome, hvala vam 😁 tek od 30ak hiljada kreću neke kvalitetnije varijante koliko vidim, u rangu sa Karcher K5 modelom. Lepa je to priča ali za nekog ko malo češće koristi uređaj, rekao bih.
Ja se vodim donekle time da ako ga koristim 3 puta mesečno, leti, nepotrebno je toliko novca uložiti u taj uređaj. Ali to je samo moje viđenje stvari.
Sve u svemu, od tih jeftinijih, obratiti pažnju da imaju alu/mesinganu pumpu i to je to.
 
Sve u svemu, od tih jeftinijih, obratiti pažnju da imaju alu/mesinganu pumpu i to je to.
He he, i tu smo zapeli...
Koji od jeftinijih ima metalnu alu/mesing pumpu?!?
...ili, koliko košta najjeftiniji sa metalnom pumpom?
 
Naravno. Sa zadnje strane bela posuda između točkova, a ispod strujnog kabla.
 
Kod starije A1 verzije se montirala na pištolj, kod novije B2, koja je bila pre mesec dana u prodaji, se ne montira, već stoji tako. To i navedoh u prvoj poruci kao manu.
 
Aha, ja imam A1 zato sam se zbunio. Kupio sam neku aktivnu penu i kad operem auto izgleda još prljavije, kao neka bela masnoća ili kako već... Šta koristite za pranje?
 
Ta bela masnoća je verovatno vosak. Treba ga onda ispolirati na kraju.
 
Uff, teško, ja sam perač kupio s namerom da brže operem, nema šanse da svaki put poliram. Koji bezkontaktni preporučujete?
 
Ako ću na bezkontakni, odem u lokalnu perionicu i to odradim na brzinu.
Kod kuće, uvek nov sunđer i imam neki šampon sa nacrtanim kolima na njemu :D
Ne znam koji je brend, ali radi. Zapravo, P&G fabrika u Rumuniji koja proizvodi Fairy, ako ima neka minimlana odstupanja u specifikaciji, celu šaržu prebacuje na šampon za automobile. Ne znam kako ga dalje obrađuju, ali eto, u osnovi deterdžent za sudove :)

Nov sunđer, jer sam imao jednom problem sa peskom u suđeru.
 
Prateći malo car-detailing priče na auto forumima, pohvatao sam da sredstvo za beskontaktno pranje nije isto što i šampon za pranje kola. Šampon koristite za klasično pranje, sunđerom, a beskontaktno sredstvo rastvara prljavštinu da bi je "oduvali" peračem. Razlike su recimo tipa, kao deterdžent za mašinu za sudove i deterdžent za ručno pranje. Nisu međusobno zamenjljivi.

Za pranje peračima i njihovim mešačima, treba uzeti sredstva baš za tu namenu.
To je zaista najbolje ispratiti na auto forumima.

I jedna napomena iz tih priča, ako perete kola kod sebe kući beskontaktnim sredstvima pa čak i šamponima, izbegavajte da vam to curi na travnjak. Upropastiće vam travu tu gde dođe na nju.
 
O tome sam i ja razmišljao, da će pojesti travu, a kod mene u dvorištu je pretežno travnato. Imam onaj šampon što sam dobio uz perač, sumnjam da je iole kvalitetan, pa ga nisam ni probao. Radije bih koristio beskontaktni od običnog, pošto me često mrzi da po pola sata ribam auto, ali ni ja ne znam koji su dobri. Lokalna samouslužna je baš loša.
 
Baš ti beskontaktni su posebno agresivni i pozdravi se sa travom ako ga budeš iole često koristio.
Sve poznanike što ih znam sa kućama su odustali od samostalnog pranja kola u dvorišu i idu na samouslužne perionice.
(To su one što ih ja zovem "idem da im platim da operem sebi auto..." :p )

Koji hemija je dobra, mislim da ćeš lako izgooglati. Vidi Karcher šta ima u ponudi. Sa njihovom hemijom ne može biti greške.
 
Poslednja izmena:
Da li neko ima da proda onu mlaznicu za pranje vozila sto baca kao lepeza, onu rotacionu imam, kao i iglu za ciscenje mlaznice.
 
Naravno mislio sam za model parkside phd 170b2 a moze i od modela a1 kako god. Mozda se cak hvata i sa puske onog slabije 135.
 
He he, i tu smo zapeli...
Koji od jeftinijih ima metalnu alu/mesing pumpu?!?
...ili, koliko košta najjeftiniji sa metalnom pumpom?
bosch universal aquatak 100, 110, 120 i 130 modeli imaju a cena im kreće od 8300 koliko je najslabija verzija trenutno na akciji. Bez akcije od 9.000 pa do 14.000rsd.
Villager VHW 100 - 14.000rsd
Black&Dacker bxpw 1300 i 1400 modeli od 9. 500 do 14.000rsd.
Michelin peraci bi isto trebali da imaju ali za onaj najjeftiniji koji se kreće oko 9.500rsd nisam siguran.
Po meni Best buy u tom cenovnom rangu od 90 do 150e Bosch modeli. Oesvih ponuđenih izgleda najkonkretnije, ima ih u različitim "jačinama" sa cenom do 19.000rsd bukvalno za svakog po nešto. Takodje imaju dodatnu opremu tipa spojnice neke da se na njih kači Karcher oprema...
 
Moji su pre 5-6 godina kupili bez ikakvog pred znanja Villager VHW 95.
Koristi se na selu zakačen na bunarsku vodu bez ikakvih filtera (kamenca ima je boli glava). Hobi ili što bi rekli povremeno za: pranje auta, tepiha, otirača ili kada treba nešto sprati sa betona.
Za hobi varijantu radi i više nego ok. Jednom su sipali neki tečni šampon iz neznanja i tada je nošen na odpušavanje dizni a serviser im rekao mora originalni deterdžen da se sipa.

Skoro zapazim da im se pojela i otpala vodozaštitna guma sa prekidača za paljenje/gašenje uređaja. Gledaću da to nabavim, da prskanjem ne oštete uređaj.


Eto toliko.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno