Šta je novo?

Pelet vs Struja, Grejanje na?

zdravkoo83

Poštovan
Učlanjen(a)
08.06.2015
Poruke
7
Poena
52
Pozdrav drustvo,
Kao i mnogi moji sugradjani, i ja sam u problemu, sta sada sa grejanjem na pelet?
Trosio sam negde izmedju 5-6t peleta, centralno, dva sprata kuce po 100-120m2, dve odvojene pumpe, I plus treca pumpa za treci sprat, gde je samo jedan sucac peskira u kupatilu. Sad pricamo o prestojecoj zimi i potrebe grejanja samo jednog sprata, drugog, u kuci, sa recimo perfektnom izolacijom i prozorima, 4s staklo... Sa minimalnim gubicima.
100m2 i to bi se full grejalo, dnevna soba 35m2 i dve decije sobe po 12, hodnici i kupatila slabije, spavace recimo samo nocu na minimumu. Preko dana ne.
Ugradjen je sada kotao na struju 24kw, 3*8kw ekopan, i interesuje me vase strucno misljenje. Da li da se peckam sa strujom ili ostanem na petetu. Minimum je 2t do 2.5t potrebno peleta za taj sprat, nagadjam. Dole ce se ljudi grejati na klime, na prvom spratu. A da, imam i dve inverter klime ugradjene 12ice, jednu u dnevnoj, druga u hodniku prema decijim sobama. Pa bi ih koristio u kombimaciji sa kotlom na struju. Temp na termostatu 22°, nocu 19°. Da li cu preci u crvenu zonu, (verovatno da hocu) ... Proklete lopovske zone gde ih izmislise. 😏
Podno nemam. Toplotne pumpe i ostalo ne dolaxi u obzir, bez daljeg ulaganja. Sta je najpametnije? Imam i kotao na cvrsto, ali je i drvo ista prica kao i pelet.
Pozdrav!
 
Kotao na struju je ogroman potrošač, otera te u crveno jako brzo. Najbolje ti je inverter klime + malo peleta za izuzetno haldne dane.
Tako da po meni si bacio pare ako si uzeo taj kotao na struju, najbolje da ga prodaš i kupiš možda još jednu inverter klimu ako bude trebalo (zavisi od rasporeda ali teško da mogu dve 12 da ugreju 100m2 osim ako nisu baš jake)

Kad svi prodaju pelet i padne tražnja, opet će i cena da bude normalna...
 
Pozdrav drustvo,
Kao i mnogi moji sugradjani, i ja sam u problemu, sta sada sa grejanjem na pelet?
Trosio sam negde izmedju 5-6t peleta, centralno, dva sprata kuce po 100-120m2, dve odvojene pumpe, I plus treca pumpa za treci sprat, gde je samo jedan sucac peskira u kupatilu. Sad pricamo o prestojecoj zimi i potrebe grejanja samo jednog sprata, drugog, u kuci, sa recimo perfektnom izolacijom i prozorima, 4s staklo... Sa minimalnim gubicima.
100m2 i to bi se full grejalo, dnevna soba 35m2 i dve decije sobe po 12, hodnici i kupatila slabije, spavace recimo samo nocu na minimumu. Preko dana ne.
Ugradjen je sada kotao na struju 24kw, 3*8kw ekopan, i interesuje me vase strucno misljenje. Da li da se peckam sa strujom ili ostanem na petetu. Minimum je 2t do 2.5t potrebno peleta za taj sprat, nagadjam. Dole ce se ljudi grejati na klime, na prvom spratu. A da, imam i dve inverter klime ugradjene 12ice, jednu u dnevnoj, druga u hodniku prema decijim sobama. Pa bi ih koristio u kombimaciji sa kotlom na struju. Temp na termostatu 22°, nocu 19°. Da li cu preci u crvenu zonu, (verovatno da hocu) ... Proklete lopovske zone gde ih izmislise. 😏
Podno nemam. Toplotne pumpe i ostalo ne dolaxi u obzir, bez daljeg ulaganja. Sta je najpametnije? Imam i kotao na cvrsto, ali je i drvo ista prica kao i pelet.
Pozdrav!
Ja sam probao marta ove godine da se grejem na el.kotao, trosio sam samo na grejanje vise od 100 kw dnevno, prestao sam posle par dana. U pitanju je kotao od 18kw. Inace trosim 3-4 tone peleta za sezonu.
 
Ja sam probao marta ove godine da se grejem na el.kotao, trosio sam samo na grejanje vise od 100 kw dnevno, prestao sam posle par dana. U pitanju je kotao od 18kw. Inace trosim 3-4 tone peleta za sezonu.
Uf uf uf...
Na stranu što će te grejanje na strujni kotao koštati ko Petra kajgana, al ko nam garantuje da ćemo struje imati... Nema još mnogo blata u Kolubari :)
Mislio sam inverter plus kad je hladno da palim kotao na jedan grejac, 8kw... Videcu, ima onih tabela za izracunavanje kwh, mada sve je to relevantno, koliki su en. gubici, iskreno kuca je to, dok se zidovi ne zagreju, a klime da li ce ih zagrejati?? Ali bih jako zeleo da niko ne kupi pelet, ali na zalost, gledam kupuju komsije... 😕
 
Poslednja izmena:
Mozes i sam da grubo izracunas koliko ce sta da te kosta. Zaokruzivacemo u racunanju.
Kilogram peleta ima, da kazemo 5 kw toplote, zanemaricemo gubitke oko kotla, dimnjaka... Ako trosis 5 tona peleta, to je 25.000 kw (blize je 20 ali nema veze). To podelimo sa 5 meseci i dobijamo da su ti toplotni gubici 5.000 kw mesecno. To treba da nadoknadis. Ako se grejes na el kotao ili norveske radijatore, trosices 5.000 kw mesecno. Ako se grejes na dobru klimu, sto je u osnovi toplotna pumpa, zahvaljujuci principu rada, imaces 3 do 4 puta manju potrosnju struje. Znaci, 1.250 do 1.700 kw mesecno. Racunica je za celu kucu. Stepen iskoriscenja klime se krece od preko 1:4, pa silazi i na ispod 1:2 kada je minus 15-20. Sve te matematike sam dobro prostudirao kada sam imao dilemu kao ti. Zadnjih 7 godina se grejemo na jednu klimu devetku u stanu od 65m2.
 
Sa tim da kotao na pelet već ima a klimu treba da kupi. Nije ni ona džaba.
 
Izgleda da će inverteri da spasu Srbiju 🤣 ne znam čoveka u firmi koji ne planira da batali pelet, ta peći, drva...i kupi par invertera.
Čuo sam i da postoji centralna spoljna jedinica za tri četiri unutrašnjih, to je dobra stvar.
 
U problemu je čitava država jer skoro nikoga nije interesovala energetska efikasnost. I dalje imamo ogroman broj objekata bez bilo kakve izolacije. Bilo koji srednje izolovan objekat (bar 8 cm stiropora) će pružiti pristojan komfor ljudima koji u njemu žive u uslovima restrikcije struje.
 
Pitanje stace biti sa strujom a nije dobro
Uvek je dobro imati alternativu .ne bih se ja oslonio samo na nas raspali EPs a cena struja ima da ide gore .. ljudi misle da će samo drva biti skupa hehe
Sem toga kada nema struje tu su drva a restrikcije će biti...
 
Ima nas i koji nemaju alternativu. Recimo meni bi alternativa bila TA peć, jer nemam mogućnost grejanja na bilo koji drugi energent osim struje.
 
Nije samo grejanje, već i frižideri, šporeti, bojleri... I ne mogu da se načudim onima koji se naslađuju zato što neki od nas nemaju smederevac u kući. Čak ni centralno ne može da radi bez struje sve i da se ima kamionski akumulator za rezervu.
 
Može dok prvi komšija ne dođe da razlupa zbog buke. 😁
 
Pre zbog smrada sagorelog goriva, a ne buke.
 


prilicno dobar kalkulator.
Mozda moze da ti pomogne pri izboru ili ako razmisljate da pojacate izolaciju ubacite to u racunicu da vidite isplativost.
 
Može dok prvi komšija ne dođe da razlupa zbog buke. 😁
Preče će i komša da traži da mu priključiš zamrzivač na par sati da se ne pokvari divljač i polutka što je "uzeta" preko sindikata :)

Šalim se, ali ko nije u urbanoj sredini nema tih problema. Imam komšije koje se greju na sve, uglavnom na ugalj. Ali i na neku raspalu toplotnu pumpu, klime, drva, pelet, TA... Ovi sa ugljem i ovi malo dalje sa raspalom toplotnom pumpom koja umire već na +5C, su najiritantniji.
 
Pozdrav drustvo,
Kao i mnogi moji sugradjani, i ja sam u problemu, sta sada sa grejanjem na pelet?
Trosio sam negde izmedju 5-6t peleta, centralno, dva sprata kuce po 100-120m2, dve odvojene pumpe, I plus treca pumpa za treci sprat, gde je samo jedan sucac peskira u kupatilu. Sad pricamo o prestojecoj zimi i potrebe grejanja samo jednog sprata, drugog, u kuci, sa recimo perfektnom izolacijom i prozorima, 4s staklo... Sa minimalnim gubicima.
100m2 i to bi se full grejalo, dnevna soba 35m2 i dve decije sobe po 12, hodnici i kupatila slabije, spavace recimo samo nocu na minimumu. Preko dana ne.
Ugradjen je sada kotao na struju 24kw, 3*8kw ekopan, i interesuje me vase strucno misljenje. Da li da se peckam sa strujom ili ostanem na petetu. Minimum je 2t do 2.5t potrebno peleta za taj sprat, nagadjam. Dole ce se ljudi grejati na klime, na prvom spratu. A da, imam i dve inverter klime ugradjene 12ice, jednu u dnevnoj, druga u hodniku prema decijim sobama. Pa bi ih koristio u kombimaciji sa kotlom na struju. Temp na termostatu 22°, nocu 19°. Da li cu preci u crvenu zonu, (verovatno da hocu) ... Proklete lopovske zone gde ih izmislise. 😏
Podno nemam. Toplotne pumpe i ostalo ne dolaxi u obzir, bez daljeg ulaganja. Sta je najpametnije? Imam i kotao na cvrsto, ali je i drvo ista prica kao i pelet.
Pozdrav!
najpametnije sto veci baffer malo struje nocu dok je nocna..pelet preko dana da odrzava ..

ti hibridni sistemi su naisplativiji
 
Pozdrav! Meni iskreno ne ide u računicu, savršena izolacija i minimalni gubici, nikako ne idu pod ruku sa ovom potrošnjom. Grijem malo manju površinu sa 3 tone u prosjeku, Da li držiš previsoku zadanu temperaturu?
Koliki je kotao, da li je predimenzioniran pa otud toliko "srče"? Da li si ga ostavio na maksimalnoj snazi, pa samo spaljuje uprazno pelet? Ja imam ovaj problem prevelike snage, ali radi na modulu 1, tek kad je brutalno hladno, ide na jačinu 2 (od 5). Neki su mi pametovali da je to sve auto-regulacija i da slobodno stavim maksimalno snagu. Probao, za tih par dana testiranja na snazi 3 je potrošio značajno više peleta nego na kecu, a vanjske temperature su bile iste.

Kod mene se vrti 22 do 23, noćnu ne puštam prenisko, na 19,5 je (mada zbog izolacije i ne pada ispod zadane). Znam da neki vole da im je u kući 24-25 (jedne kolege drže na 26, ja fras dobijem kod njih kad smo u gostima), a za svaki stepen više, mora se eksponencijalno mnogo energije uložiti u kotlu, te vjerovatno otuda potrošnja tolika, ako je sve ostalo regularno.

Opet, uz takvu izolaciju i 2 invertera, terbao bi biti prilično "miran", ipak ti oni mogu ubaciti cca 7 kW toplote po času, što je itekako dovoljno za tako izolovanu kuću. S tim što bi tu površinu, hodnik i sobe vjerovatno trebala pokrivati 18-ka, jer je mnogo teže da "ubaci" svuda topao vazduh, prije će biti efekat da je u hodniku super, a u sobama hladnjikavo, sa 12-kom, dok bi uz 18 imao "pretoplo u hodniku, ali prijatno u sobama" stanje. Naravno, barem jedan bi morao raditi 24 časa dnevno, da bi nadoknađivao gubitke objekta.
 
Ako je moguće da se prethodni post izbriše, ne mogu editovati, a ni obrisati, a ovaj je proširen.

Pozdrav!
Ako bi bio ljubazan da odgovoriš na par pitanja, jer ovdje "fali" ulaznih podataka.

Meni iskreno ne ide u računicu, savršena izolacija i minimalni gubici, nikako ne idu pod ruku sa ovom potrošnjom. Grijem malo manju površinu sa 3 tone u prosjeku,

1. Koliki je kotao kao izvor topline, da li je predimenzioniran pa otud toliko "srče"? Da li si ga ostavio na maksimalnoj snazi, pa samo spaljuje uprazno pelet? Ja imam ovaj problem prevelike snage (50 KW), ali radi na modulu 1 (17,5 KW), a tek kad je brutalno hladno, ide na jačinu 2 (od mogućih 5). Neki su mi pametovali da je to sve auto-regulacija i da slobodno stavim maksimalno snagu. Probao, za tih par dana testiranja na snazi 3 je potrošio značajno više peleta nego na kecu, a vanjske temperature su bile iste, kao i zadane u kući.

2. Zadana temperatura u objektu? Kod mene se vrti 22 do 23, noćnu ne puštam prenisko, na 19,5 je (mada zbog izolacije i ne pada ispod zadane). Znam da neki vole da im je u kući 24-25 (jedne kolege drže na 26, ja fras dobijem kod njih kad smo u gostima), a za svaki stepen više, mora se eksponencijalno mnogo energije uložiti u kotlu, te vjerovatno otuda potrošnja tolika, ako je sve ostalo regularno.

Mišljenje: uz takvu izolaciju i 2 invertera, terbao bi biti prilično "miran", ipak ti oni mogu ubaciti cca 7 kW toplote po času, što je itekako dovoljno za tako izolovanu kuću. S tim što bi tu površinu, hodnik i sobe vjerovatno trebala pokrivati 18-ka, jer je mnogo teže da "ubaci" svuda topao vazduh, prije će biti efekat da je u hodniku super, a u sobama hladnjikavo, sa 12-kom, dok bi uz 18 imao "pretoplo u hodniku, ali prijatno u sobama" stanje. Naravno, barem jedan bi morao raditi 24 časa dnevno, da bi nadoknađivao gubitke objekta. Uz to sve, gotovo sigurno nećeš imati komfor centralnog grijanja- u WCu ti nikad neće biti toliko toplo i ugodno, u sobama nikad pretoplo i slično...


Distribucija zagrijanog vazduha bi vjerovatno bila problem, jer bi se zadržavao većinom u hodniku u vertikalnom gornjoj trećini, a u sobe bi znatno sporije ulazio, Tu bih ja problem, rješio seljački, stavio bih običan ventilator, da cirkuliše vazduh i ubacuje u željenu sobu
 
najpametnije sto veci baffer malo struje nocu dok je nocna..pelet preko dana da odrzava ..

ti hibridni sistemi su naisplativiji
Peleta nema, i sta ce biti, teska pljacka neka verovatno. A za baffer, toliko majstora i niti jedan da mi to predlozi, skoro sam cuo za to eto. Upravu si, tu se stedi najvise.
Izgleda da će inverteri da spasu Srbiju 🤣 ne znam čoveka u firmi koji ne planira da batali pelet, ta peći, drva...i kupi par invertera.
Čuo sam i da postoji centralna spoljna jedinica za tri četiri unutrašnjih, to je dobra stvar.
Odlicna, ali kosta ko kineska toplotna i vise, plus ugradnja skupa. Jeftinije pojedinacno klime da se kupe nego multi. A i kad crkne spoljna, sve ne radi.
Može dok prvi komšija ne dođe da razlupa zbog buke. 😁
Kazu i da trosi dosta goriva 😀
 
Poslednja izmena:
Ako je moguće da se prethodni post izbriše, ne mogu editovati, a ni obrisati, a ovaj je proširen.

Pozdrav!
Ako bi bio ljubazan da odgovoriš na par pitanja, jer ovdje "fali" ulaznih podataka.

Meni iskreno ne ide u računicu, savršena izolacija i minimalni gubici, nikako ne idu pod ruku sa ovom potrošnjom. Grijem malo manju površinu sa 3 tone u prosjeku,

1. Koliki je kotao kao izvor topline, da li je predimenzioniran pa otud toliko "srče"? Da li si ga ostavio na maksimalnoj snazi, pa samo spaljuje uprazno pelet? Ja imam ovaj problem prevelike snage (50 KW), ali radi na modulu 1 (17,5 KW), a tek kad je brutalno hladno, ide na jačinu 2 (od mogućih 5). Neki su mi pametovali da je to sve auto-regulacija i da slobodno stavim maksimalno snagu. Probao, za tih par dana testiranja na snazi 3 je potrošio značajno više peleta nego na kecu, a vanjske temperature su bile iste, kao i zadane u kući.

2. Zadana temperatura u objektu? Kod mene se vrti 22 do 23, noćnu ne puštam prenisko, na 19,5 je (mada zbog izolacije i ne pada ispod zadane). Znam da neki vole da im je u kući 24-25 (jedne kolege drže na 26, ja fras dobijem kod njih kad smo u gostima), a za svaki stepen više, mora se eksponencijalno mnogo energije uložiti u kotlu, te vjerovatno otuda potrošnja tolika, ako je sve ostalo regularno.

Mišljenje: uz takvu izolaciju i 2 invertera, terbao bi biti prilično "miran", ipak ti oni mogu ubaciti cca 7 kW toplote po času, što je itekako dovoljno za tako izolovanu kuću. S tim što bi tu površinu, hodnik i sobe vjerovatno trebala pokrivati 18-ka, jer je mnogo teže da "ubaci" svuda topao vazduh, prije će biti efekat da je u hodniku super, a u sobama hladnjikavo, sa 12-kom, dok bi uz 18 imao "pretoplo u hodniku, ali prijatno u sobama" stanje. Naravno, barem jedan bi morao raditi 24 časa dnevno, da bi nadoknađivao gubitke objekta. Uz to sve, gotovo sigurno nećeš imati komfor centralnog grijanja- u WCu ti nikad neće biti toliko toplo i ugodno, u sobama nikad pretoplo i slično...


Distribucija zagrijanog vazduha bi vjerovatno bila problem, jer bi se zadržavao većinom u hodniku u vertikalnom gornjoj trećini, a u sobe bi znatno sporije ulazio, Tu bih ja problem, rješio seljački, stavio bih običan ventilator, da cirkuliše vazduh i ubacuje u željenu sobu
Hvala na javljanu
Ako je moguće da se prethodni post izbriše, ne mogu editovati, a ni obrisati, a ovaj je proširen.

Pozdrav!
Ako bi bio ljubazan da odgovoriš na par pitanja, jer ovdje "fali" ulaznih podataka.

Meni iskreno ne ide u računicu, savršena izolacija i minimalni gubici, nikako ne idu pod ruku sa ovom potrošnjom. Grijem malo manju površinu sa 3 tone u prosjeku,

1. Koliki je kotao kao izvor topline, da li je predimenzioniran pa otud toliko "srče"? Da li si ga ostavio na maksimalnoj snazi, pa samo spaljuje uprazno pelet? Ja imam ovaj problem prevelike snage (50 KW), ali radi na modulu 1 (17,5 KW), a tek kad je brutalno hladno, ide na jačinu 2 (od mogućih 5). Neki su mi pametovali da je to sve auto-regulacija i da slobodno stavim maksimalno snagu. Probao, za tih par dana testiranja na snazi 3 je potrošio značajno više peleta nego na kecu, a vanjske temperature su bile iste, kao i zadane u kući.

2. Zadana temperatura u objektu? Kod mene se vrti 22 do 23, noćnu ne puštam prenisko, na 19,5 je (mada zbog izolacije i ne pada ispod zadane). Znam da neki vole da im je u kući 24-25 (jedne kolege drže na 26, ja fras dobijem kod njih kad smo u gostima), a za svaki stepen više, mora se eksponencijalno mnogo energije uložiti u kotlu, te vjerovatno otuda potrošnja tolika, ako je sve ostalo regularno.

Mišljenje: uz takvu izolaciju i 2 invertera, terbao bi biti prilično "miran", ipak ti oni mogu ubaciti cca 7 kW toplote po času, što je itekako dovoljno za tako izolovanu kuću. S tim što bi tu površinu, hodnik i sobe vjerovatno trebala pokrivati 18-ka, jer je mnogo teže da "ubaci" svuda topao vazduh, prije će biti efekat da je u hodniku super, a u sobama hladnjikavo, sa 12-kom, dok bi uz 18 imao "pretoplo u hodniku, ali prijatno u sobama" stanje. Naravno, barem jedan bi morao raditi 24 časa dnevno, da bi nadoknađivao gubitke objekta. Uz to sve, gotovo sigurno nećeš imati komfor centralnog grijanja- u WCu ti nikad neće biti toliko toplo i ugodno, u sobama nikad pretoplo i slično...


Distribucija zagrijanog vazduha bi vjerovatno bila problem, jer bi se zadržavao većinom u hodniku u vertikalnom gornjoj trećini, a u sobe bi znatno sporije ulazio, Tu bih ja problem, rješio seljački, stavio bih običan ventilator, da cirkuliše vazduh i ubacuje u željenu sobu
Hvala na javljanju,

Kotao je Alpha 28kw, u kotlarnici koja je uz kucu. Iz njega idu tri grane, tri pumpe. Sada bi radila samo jedna, srednji sprat, a do sad vukle sve tri. Temperatura je identicna kako ste napisali. Zadata na kotlu msm da je 60°.
Kvadratura je velika, preko 100m2. Sto se tice klima, nezgodan je raspored, bas tako, hodnik bi bio vreo a sobe bi se osecalo jedva. Hodnik u obliku slova T, sa cetri spavacim sobam i dva kupatila, to jedna 12ica ne moze da zagreje, da ohladi moze. Ili cu dokupiti u decijim jos jedan inverter, mada sto neko rece i on kosta pa plus ugradnja, ali moracu i pelet makar tonu da nabavim, pa ove zime test.
Za baffer mi je krivo sto nemam, razmisljacu u tome pravcu.
I mi smo do pre dve god ziveli u stanu, i verujte, druga dimenzija, norveski radiatori svugde, 5-6k struje sa redovnom... Ovo je mnogo vece i skuplje.
 
Za restrikcije struje je odlično ili nešto što sa strujom veze nema (smederevac, kaljeva peć) ili nešto što akumulira toplotu (TA peć). Te restrikcije i ako budu neče biti ceo dan i neće biti uvek kada je je jeftina tarifa. Najduže što se sećam 90-ih da sam u NS imao restrikcije 6 sati imaš pa 6 nemaš. Ali to je kratko trajalo. Par nedelja valjda. Klima neće da radi kada nema struje. Tako da je dobra kombinacija klima inverter plus TA za stan i klima inverter + smederevac/kaljeva peć za kuću. Ili alternativa doobra dunja (ili gunja) kako neko kaže.
 
Pozdrav drustvo,
Kao i mnogi moji sugradjani, i ja sam u problemu, sta sada sa grejanjem na pelet?
Trosio sam negde izmedju 5-6t peleta, centralno, dva sprata kuce po 100-120m2, dve odvojene pumpe, I plus treca pumpa za treci sprat, gde je samo jedan sucac peskira u kupatilu. Sad pricamo o prestojecoj zimi i potrebe grejanja samo jednog sprata, drugog, u kuci, sa recimo perfektnom izolacijom i prozorima, 4s staklo... Sa minimalnim gubicima.
100m2 i to bi se full grejalo, dnevna soba 35m2 i dve decije sobe po 12, hodnici i kupatila slabije, spavace recimo samo nocu na minimumu. Preko dana ne.
Ugradjen je sada kotao na struju 24kw, 3*8kw ekopan, i interesuje me vase strucno misljenje. Da li da se peckam sa strujom ili ostanem na petetu. Minimum je 2t do 2.5t potrebno peleta za taj sprat, nagadjam. Dole ce se ljudi grejati na klime, na prvom spratu. A da, imam i dve inverter klime ugradjene 12ice, jednu u dnevnoj, druga u hodniku prema decijim sobama. Pa bi ih koristio u kombimaciji sa kotlom na struju. Temp na termostatu 22°, nocu 19°. Da li cu preci u crvenu zonu, (verovatno da hocu) ... Proklete lopovske zone gde ih izmislise. 😏
Podno nemam. Toplotne pumpe i ostalo ne dolaxi u obzir, bez daljeg ulaganja. Sta je najpametnije? Imam i kotao na cvrsto, ali je i drvo ista prica kao i pelet.
Pozdrav!
Zasto TP ne dolazi u obzir? U startu ulaganje ali se brzo isplati. A koliko vidim da ti je sve izolovano.
 
Blage zime i toplotne pumpe sada završavaju posao, ali da se ponovi zima iz 2017 ili 18-e videćemo kako će one grejati na -20 noću i -5 danju.
 
Nazad
Vrh Dno