Šta je novo?

PCIe na M.2 (NVME) adapter

milan1310

Poznat
Učlanjen(a)
05.10.2020
Poruke
13
Poena
35
PCIe na M.2 (NVME) adapter. Ima li neko iskustva sa ovim tipom adaptera? Šta je bitno da gledam kada uzimam adapter i je li znatno bolja opcija da zamenim matičnu ploču sa onom koja ima više slotova za M.2 (NVME)? Koje su mane/ograničenja ako koristim adapter? Slobodno preporučite neku matičnu koja vam se čini kao dobar odabir.

Link do adaptera
Konfiguracija:
Matična: MSI Tomahawk B450 MAX
Grafička: GeForce® RTX 2070 SUPER™ GAMING OC 8G
SSD: Samsung 970 PRO NVMe
CPU: AMD Ryzen™ 9 3900X
 

Prilozi

  • detaild-pc-config.txt
    238.3 KB · Pregleda: 4
имамо искуства.

Није боље да купиш плочу са више м.2 слотова јер:
  • Код таквих плоча (најчешће) други м.2 слот ради у сериал АТА 3 режиму, што ће рећи 600 Мб/с максимално.
  • Адаптер је пасивна компонента, што значи да је продужетак контаката за ПЦИ експрес линије (4 комада), жица на жицу.
ако плоча поседује други ПЦИ експрес слот, са бар 4 активне линије, нвме диск ће радити у максималној брзини коју та плоча пружа
у случају твоје матичне (која, узгред, већ поседује м.2 нвме слот) , то је Ген3, што даје 4000 Мб/с.

ПС - НЕ КУПУЈ АДАПТЕР СА ЛИНКА КОЈИ СИ ПОСЛАО
он има само један ПЦИ експрес лане. Теби треба адаптер са 4 таква.
овакав нпр:
 
Poslednja izmena:
Da, drugi PCIe x16 slot je sa v.20 i isto bi bilo na bilo kojoj b450 ploči jer je do 400 serije čipseta. Čak i da ima drugi M.2 isto bi bilo.
 
имамо искуства.

Није боље да купиш плочу са више м.2 слотова јер:
  • Код таквих плоча (најчешће) други м.2 слот ради у сериал АТА 3 режиму, што ће рећи 600 Мб/с максимално.
  • Адаптер је пасивна компонента, што значи да је продужетак контаката за ПЦИ експрес линије (4 комада), жица на жицу.
ако плоча поседује други ПЦИ експрес слот, са бар 4 активне линије, нвме диск ће радити у максималној брзини коју та плоча пружа
у случају твоје матичне (која, узгред, већ поседује м.2 нвме слот) , то је Ген3, што даје 4000 Мб/с.

ПС - НЕ КУПУЈ АДАПТЕР СА ЛИНКА КОЈИ СИ ПОСЛАО
он има само један ПЦИ експрес лане. Теби треба адаптер са 4 таква.
овакав нпр:
Kupio, postavio, probao. Radi odlično! :)
Sad još dodatni SSD da odaberem, mislio sam neki od ovih: SSD 2TB do 3500 MB/s. Ne znam koji da odaberem, jedinu razliku što vidim je brzina čitanja pa bih zato uzeo ovaj: LEXAR NM620 M.2 2280 NVMe LNM620X002T-RNNNG SSD. Neki savet, šta još da gledam sem brzine i kapaciteta?
 
*У кој си слот убо адаптер? Претпостављам у доњи х16
*Има ли разлике у брзинама системског диска кад је у м.2 слоту и кад је у адаптеру? Требало би да нема.
ако је одговор на оба питања У , тојест јес, биће довољан и основни "Dramless" модел брзине око 4000 Мб/с, Рецимо Кингстон NV2.

Системски нвме диск би требало да буде са интегрисаним меморијским чипом. Тј, самсунг 970про који поседујеш.

пс. имаш и Сигејт баракуду по 2000 нижој цени од тог лексара

немој да те збуни што неки су нвме 4.0 стандарда. на твојој плочи ће радити како треба (уз евентуалан апдејт биоса)
испробао сам Kingston NV2 на a320 чипсету и ради као сат.
 
Poslednja izmena:
*У кој си слот убо адаптер? Претпостављам у доњи х16
*Има ли разлике у брзинама системског диска кад је у м.2 слоту и кад је у адаптеру? Требало би да нема.
ако је одговор на оба питања У , тојест јес, биће довољан и основни "Dramless" модел брзине око 4000 Мб/с, Рецимо Кингстон NV2.

Системски нвме диск би требало да буде са интегрисаним меморијским чипом. Тј, самсунг 970про који поседујеш.

пс. имаш и Сигејт баракуду по 2000 нижој цени од тог лексара

немој да те збуни што неки су нвме 4.0 стандарда. на твојој плочи ће радити како треба (уз евентуалан апдејт биоса)
испробао сам Kingston NV2 на a320 чипсету и ради као сат.
  • Da
  • Ne
Taj PCIe slot je Gen 2.0 zato je brzina dosta manja. Uzeću sada verovatno neki SSD sa PCIe 4.0 interfejsom, a kasnije možda i promenim matičnu ploču da bih ga zapravo iskoristio u punom kapacitetu. Verovatno uzmem ovu matičnu: ASUS PRIME B650-PLUS.
 
Trebaće ti i nov procesor ako se odlučiš za tu ploču.
 
I memorija.
 
To sam znao ali za procesor mi nije ni palo na pamet. Mislio sam da je backward compatibility. Verovatno nije zbog dimenzija čipa?
Potpuno drugi socket, čak irazličit tip socketa, AM5 je sada kao intelov, iglice u socketu, nisu više na čipu.
 
@lepi kokan @CountMike
Kupio Samsung 990 Pro 1TB (da kada promenim matičnu ne kupujem opet SSD samo zbog brzine), sada je problem što mi sistem uopšte ne vidi taj SSD. Ažurirao sam Bios, menjao sa UEFI na CMS i obrnuto, menjao na RAID ali ništa nije pomoglo. Vidim da su i ostali imali problem, a nisam baš video da su rešili.
 
Vidi u BIOS-u da li može M.2 da se namesti na PCIe v3.
 
Pogledajte prilog 445380

Uopšte ne vidim novi SSD u Bios. Ovaj port gde sam ja stavio dodatni SSD je PCIe 2.0. Na kraj će morati nešto ovako: Adapter NVMe na USB

ne, na mojoj sto puta lošijij ploči je radilo. Skini taj adapter i poveži ga ponovo. U stvari skini sa matične taj nvme i probaj ga direktno na matičnu. Da vidimo da li ga vidi bios.

Ja sam to ovako

 
Iz očajanja sam opet sve izvadio i stavio i radi sada. Verovatno da nije lepo bilo postavljeno nešto, ali više puta sam postavljao pa mi nije bilo logično da je do toga.
 
Iz očajanja sam opet sve izvadio i stavio i radi sada. Verovatno da nije lepo bilo postavljeno nešto, ali više puta sam postavljao pa mi nije bilo logično da je do toga.

Dešava se to često. Zato se i kreće od "bizarnih" stvari. Ja imam MSI B450 Gaming plus i naručio sam još jedan NVME od 500 GB na adapter, samo za torente
 
Nazad
Vrh Dno