Šta je novo?

PC igraonica u 2021-oj.

Nelogicnost je da vulkanizeri smeju a automehanicari ne. Kod mene lokalna opstina dala saopstenje da servisi mogu gde nema ili je ogranicen kontakt sa klijentima tipa servisi bele tehnike i slicno.
 
Vidim, Bas imam srece :(

Druže, molim te nemoj da se ljutiš, ali ja ne verujem šta ti radiš :)

Držim igraonicu u mestu od oko 25k stanovnika i to u ekonomski jakoj regiji, ovo je raspad raspada. Nema nikoga, klinci ne rade ništa, ali im očigledno roditelji ne daju da dolaze. Ne rade škole, nema školaraca. Tako je kod mene, a i kod još 2 drugara koji znam da drže.

Kad je bilo prvo zaključavanje (i ovo sada će da se oduži) prihodi nula, a posle toga malo više od nule dok se ljudi uopšte vrate i skontaju da si počeo da radiš - i na to prošlo skoro 2, 3 meseca. Dakle skoro pola godine - đoka.

Ako si nekim čudom dobio kompove i opremu i imaš baš povoljan lokal, ili daj bože svoj, pa i ajde, sve ostalo je neopisivo loša poslovna procena, nećeš zaraditi ni za režije. Trebaće ti vekovi da samo vratiš uloženo. Ovakav režim će se nastaviti pa rekao bih minimum još 6 meseci. pa se spremi na žestok seks. Iskreno, da si mi brat rođeni, rekao bih ti da nisi baš normalan i da rasprodaš sve što pre (na tržištu je haos opet, pogotovu sa grafikama, pa kontam da ima kupaca) ili uštekaj u neki podrum pa čekaj da ovo prođe, ali opet, sve će ti to devalvirati...

U svakom slučaju, neka ti je sa srećom. Neću da te plašim, ali pričam ti sve iz ličnog, aktuelnog iskustva.
 
Ne moraš, znamo 😂


















Zezam se, srećno :)
 
Da se nadovezem na pricu...
Ko sto rece @MarcusS ja imam svoj lokal, radimo ja i burazer, on do 18 a ja sa main posla idem i radim od 18-20.
Za grejanje sam stavio jedan rig koji greje pa manje trosim na TA pec, krastavac kad vec trosim struju bar nek se isplacuje na neki nacin. Tako nekako smanjujem troskove na minimum.
Iskreno, razmisljam da poskidam sve grafike i pustim da kopaju jer cu tako zaraditi vise nego sto zaradjujem od igara.

Prosle godine sam imao avanturu u drugom objektu. Pripremao mesec+ dana, bas se iscimao oko toga jer pored toga imam i taj main posao.
Otvorio 1. februara, radio 14 dana na nuli, 15og dana bio 500din u plusu, reko "dobro je, krecemo". 16og dana totalni lockdown.
Znaci istog momenta sam sve razmontirao, rasprodao opremu i otkazao lokal, tako sam minusirao minimalno, nesto oko 1k.
 
Meni trenutno fali jedna grafa za komp, ali su cene tako podivljale da mi ne pada na pamet da dam toliki novac. Nek stoji komp. I onako nemem posla.
 
Znači, trenutni biser. Radim do 20h. Ali...mogu u jednom trenutku da imam maksimalno 4 mušterije. Lokal je od 39m2, što kad podelim sa 9m2 po osobi dobijem 4. E sad, nigde nije naznačeno da li u tih 4 osobe spada i radnik ili ne, pa sam ja stavio obaveštenje da u lokalu mogu boraviti max 4 mušterije. Problem je što kad dođu društva za Sony, dođe uvek više od dvoje. Ako dođe 4 za jedan sony, faktički su oni okupirali celu igraoniocu. Tako da sam ograničio dvoje po soniju, i ostavio sam samo jedan PS4 u igraonici. A drugi bacio u rentu.

Dodatni biser - računi za struju. Hladno vreme. Stalno oko nule. Struja me izlazi od 12 do 13k. Što je premnogo. Najveći biser je što nemam posla. Jer da ga imam, grejanje mi ne bi ni trebalo. Kad je puna igraonica i svi računari rade, grejanje ni ne uključujem. Greje sve - računari, monitori, ljudi najviše... U normalnim uslovima plaćam više struju leti nego zimi, jer kao što rekoh - unutar igraonice sve greje. Zimi samo dogrevam, a leti je problem što sve greje a samo klime hlade. Ljudi mi ne verujem da leti plaćam više struju nego zimi. Ali sada, još sa 4 mušterije max u jednom trenutku, ubiće me ceh za struju.
 
Poslednja izmena:
nigde nije naznačeno da li u tih 4 osobe spada i radnik ili ne,
Negde sam u nekom mediju procitao da je ogranicenje i broj radnika tj. 9m2 po osobi ukljucujuci sve pa i radnike u lokalu, svakako proveri jos negde jer ne treba da jos platis i kaznu ako lepo i jasno nisu napisali, a znamo da mnogo puta dvosmisleno napisu i pa kako ko tumaci.
 
Ma idem ovako, pa šta bude. Sa tri mušterije mogu da zatvorim odma. Obično dolaze u paru. Juče u par navrata bilo čekanje ispred igraonice.
Inače, od decembra bukvalnmo radim na nuli. I to više kako bih sačuvao posao za ubuduće, tj. da se ljudi ne odviknu od igraonice. Sva sreća da od iste ne živim, već mi dođe kao dodatni izvor prihoda. Inače bih baš bio u problemu.
 
Bioskopi, pozorišta, biblioteke i druge ustanove kulture, frizerski i kozmetički saloni i ostale uslužne delatnosti, moraju obezbediti minimum 9m2 po osobi ili posetiocu, dok fitness klubovi, teretane, spa centri i slično, moraju obezebediti 16 m2 po osobi. U broj prisutnih osoba u objektu, računaju se i zaposleni u istim (frizer, prodavac, fitness instruktor).
 
Radnik se racuna, moja supruga (frizer) u lokalu radi samo jednu musteriju, lokal ima 24m2. Ona radi ujutru a radnica popodne jer ne mogu u isto vreme da budu obe i jedna musterija.
 
Ok. Hvala svima. Ali nema veze, čuo sam se za gazdom lokala. Lokal se vodi na 42 kvadrata u knjigama. To mu dođe 4.66. Mislim da neće baš toliko da budu rigorozni.

Mislim, meni je 60 din sat. Ja da non stop imam samo tri mušterije u radnji (što je nemoguće) u teoriji bih mogao da zaradim 1800 din na dan za radno vreme od 10 sati. A da budem na nuli treba mi 2300. Cirkus.
 
Supruga je u nekoj grupi frizera na FB i vec u ponedeljak su neki bili upozoreni, nije bilo kaznjavanja. Kazna je inace 150.000 pa ti vidi da li se isplati rizika.
Cime grejes inace?
 
2 klime. Nocu ostavim konverter grejalicu da odrzava temp.
 
Pa tu gresis, zasto ti klime ne odrzavaju nego ukljucujes grejalicu koja jede struju?
 
Grejalica ima dva prekidaca. Jedan 750 drugi 1250 watti. Oba daju max 2kwh. Ja nocu ostavljam samo 750w. Ostavim sa 21/22 celzijusa a u 10 nas sačeka 17/18. Klimu kad ostavim, jednu, sačeka me 19/20.
 
Klima je toplotna pumpa i daje 3:1 odnos dobijene i utrosene energije. Grejalica ti trosi bar 3 puta vise.
 
Brate kupi rig, ili skini grafike pa napravi jedan rig, ionako nemas posao i grafe ti stoje, plus se grejes, plus ti rig placa struju.
 
U kriptu sam samo kroz trgovinu. Nemam ja živce za zezanje oko rigova, setovanja i sl.

A dobro da ste mi rekli za grejalicu. Sva sreća da je tek treći mesec kod mene. Do sada sam isključivo grejao na klime. A li opet, ovo je prva zima da mi treba realno grejanje. U normalnim uslovima (kad je puna igraonica) mi je temperatura igraonice išla i do 26-27 stepeni te smo i zimi otvarali prozore i vrata kako bih je rashladio.
 
Ako imas nizu tarifu nocu ne smanjuj klime, nek odrzavaju temp a po danu smanji kad je visa tarifa.
 
U kriptu sam samo kroz trgovinu. Nemam ja živce za zezanje oko rigova, setovanja i sl.

A dobro da ste mi rekli za grejalicu. Sva sreća da je tek treći mesec kod mene. Do sada sam isključivo grejao na klime. A li opet, ovo je prva zima da mi treba realno grejanje. U normalnim uslovima (kad je puna igraonica) mi je temperatura igraonice išla i do 26-27 stepeni te smo i zimi otvarali prozore i vrata kako bih je rashladio.
Kako si resio problem pusenja?
 
Nikako. Ukinuo ga. Dok sam bio na spratu trznog centra, bio sam u dva lokala od 24m2, izmedju kojih sam probio vrata. Cak sam i fizicki postavio vrata. Jedna prostorija je bila pusacka a jedna nepusacka. 2016. sam presao u prizemlje, u lokal od 40m2. Posto nema fizicki izdvojene prostorije, morao sam da ukinem pusenje. To sam uradio sa velikim zadovoljstvom. Nisam mogao vise da podnesem smrad igraonice. Racunari kada bi prodavao, mirisali bi na kilometar. Izgubio sam cetvrtinu musterija. Drugu cetvrtinu sam izgubio kada sam ukinuo 24casovno radno vreme idte godine.
 
Ma to 24h radno vreme sam ukinuo jos 2011. Skapirao da donosi vise problema nego novca.
Pusenje sam ogranicio vremenski, prepodne i do 18h pusenje nije dozvoljeno (tad mi dolazi mladja publika) a posle 18h je dozvoljeno, tako nekako balansiram. Kod nas je % pusaca i dalje ogroman.
 
Znači ovo je cirkus. Izgleda da ću od prvog ključ u bravu. Sa ovakvim načinom rada ne mogu da se sastavim.
 
Da li si uzeo one subvencije od države (po radniku)?
 
Ja sam uzeo ali sa tim subvencijama sam pokrio poreze i doprinose za 3-4 meseca a mi ne radimo vise od 12.
Ne krivim ja drzavu, nije drzava kriva za problem sa koronom, vec je problem sto nas za**bava sa radnim vremenom i ostalim ogranicenjima. Da su lepo zatvorili sve na 6 meseci pa da stavim firmu na stand by, barem da ne placam dazbine, barem ne bih isao u minus a ovako nas samo vrti i uzima nam pare koje mi ne zaradjujemo.
 
Ima neka caka, ko je uzeo subvenciju ne može da zatvori. Treba proveriti na koliko ?
 
3 meseca moras da drzis radnike, njemu je to isteklo, mislim na ono od prosle godine. I sad daju pola minimalca i ako se prijavio za to onda ne sme da zatvara.
 
Nazad
Vrh Dno