Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Na PP Web nigde nista ne traze, sad sam dodao broj pasosa ali nigde ne vidim da ima opcija za upload bilo kakvih dokumenata. A sto se tice ovoga: "(fakturu ili označiš da se radi o ličnom transferu pošto friends and family ne postoji kod nas, to je treća opcija čini mi se)" nije mi bas najjasnije. Friends and Family (sada se zove "Sending to a Friend" imam ponudjeno kada nekome saljem novac, imam dve opcije, ta "Sending to a friend" i "Paying for an item or service".

Uzgred kad vec pisem o tome, kada saljem nekome novac imam opciju da za kurs, da ga "odredjuje" PayPal ili moja banka, sta bolje da izaberem?
 

Prilozi

  • 1.JPG
    1.JPG
    35.3 KB · Pregleda: 17
  • 2.JPG
    2.JPG
    28.5 KB · Pregleda: 16
@Gargamel83 onda moguće da nije limit, verovatno je nešto drugo u pitanju, meni nepoznato. Ovo drugo se odnosilo na „provide purchase reciept" i šbbkbb kada to dokazuješ. Srbija nema FF, tvoj nalog je iz druge države. Biraš drugu opciju, card issuer i onda nema dodatne PayPal konverzije po očajnom kursu.
 
Zdravo, zanimaju me iskustva sa Halk bankom.

Naime, prvi izbor mi je bila Credit Agricole, ali posto im ne radi
otvaranje racuna trenutno, drugi izbor mi je Halk.
Uzela bih Silver paket, uz koji se dobija Visa kartica.
Kada se povlaci novac sa Paypala na karticu, da li imaju neku
dodatnu proviziju? I kakva su generalno iskustva sa ovom bankom
i povezanim Paypal nalogom.
 
Kako sam razumeo administratore facebook stranice, upravo Silver paket je moguće otvoriti i bez odlaska u banku. Nemaju međubankarske provizije za potrošnju u inostranstvu i konverziju evra sa deviznog računa vrše Visa i MasterCard sistemi. Odavde klikom na „otvori račun" možeš da pristupiš daljoj proceduri:
Prema navodima članova PayPal Srbija Facebook grupe, iskustva su pozitivna. Ono što sam na fb stranici Halkbanke saznao je da su njihovi bankomati i uplatni, ali nije mi poznato da li isplaćuju evre kao Credit Agricole, Komercijalna, Raiffeisen i Intesa.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Imam jedno pitanje, treba da mi stigne uplata iz USA firme na PayPal, i oni kažu da su mi uplatili, ali mi nije stiglo jer nemam otvoren portal na nalogu za njih. Inače koristim personal account. Je li imao neko sličan problem i o kakvom se portalu radi? Koliko vidim, ako je novac u "hold" statusu, dobija se obaveštenje, ali nema ni toga.
 
@chifta Imaš odgovor u PM, ali i javno ću da dopunim: Visa PayWave Komercijalne banke sa osnovnim i deviznim računom uz ebanking (220+120 dinara mesečno). Prilikom zahteva za otvaranje naglašavaš da hoćeš tu karticu i vezivanje za devizni, kao i uspostavu elektronskih servisa.
Druga varijanta, Confort paket Credit Agricole banke od 300 dinara mesečno, izdavanje Visa Classic je objedinjeno uz uspostavu ebankinga prilikom zahteva za otvaranje računa. Online apliciranje i zakazivanje termina je obavezno.
i konačno, devizni račun banke Intesa od 120 dinara mesečno u slučaju pokrića na računu prilikom naplate održavanja, a od januara je mobilno bankarstvo od 50 dinara sastavni deo za elektronske servise tj. novo withKey rešenje.
Procitao sam ranije postove i odlucio da otvorim racun u Credit Agricole, ali mi se cini da imaju neku proviziju za uplate iz inostranstva(poslednji red na slici). Hteo bih to da izbegnem ukoliko je moguce.
Mozete li mi reporuciti neku banku? Potrebno mi je da imam dinarski, devizni, Visa karticu koja radi sa PayPalom. I bilo bi dobro da nema provozije za kupovinu u inostranstvu. I da je kurs u menjacnici banke( tj preko aplikacije) okej. Nisu neke veike sume u pitanju ,par stotina na mesecnom nivou. Gde je trenutno najbolje otvoriti racun sto se odnosa cena odrzavanja/provizije tice?
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    181 KB · Pregleda: 14
@Umetnik12 to se odnosi na loro doznake (swift transfer) odn. direktne uplate na devizni račun. Nemaju proviziju za kartične transakcije, ali će se uskoro utopiti u Raiffeisen, koji obračunava 1% za kupovinu u inostranstvu Visa karticama. Suštinski, nema puno banaka u Visa sistemu i to su: Komercijalna, Halk, Intesa, Poštanska, Erste, Eurobank, API, Alta i CA/Raiffeisen. Erste i Euro ne vezuju Visa kartice za devizni, a Euro ima proviziju na kupovinu u inostranstvu. Komercijalna obračunava još 2% na sve što nije evro. UniCredit isto, a i doplatna im je 250 dinara mesečno. Ako ti nalozi za prenos nisu previše bitni, Halk Silver paket uključuje samo 3 besplatna pa biće ok i može da se otvori video razgovorom uz odštampanu očitanu ličnu kartu. Uglavnom, u praksi oni sada i zauzimaju mesto zamalo potencijalnih CA klijenata.
Dole pri dnu piše polje ,,otvori račun"
 
Poslednja izmena:
@uji Znam da nigde nema idealnog slučaja, ali čini mi se da je njima kurs baš loš možda i gori od direktne PayPal konverzije. Ima li neke banke gde je ok kurs ili svi vadite novac pa menjate za dinare na menjačnicama ? Ja konkretno primam uplate u USD.

1646938119633.png
 
@Umetnik12 povlašćeni kurs se vidi unutar elektronskog bankarstva, tako da nije kao kod AIK-a na primer pre login-a. Nažalost, nemam koga da pitam kako se kreće, ali nadam se da nije kao u Intesi pa da ispadne u menjačnici isplativije. Nema veze što primaš u USD, obračunska valuta je evro i Visa će ti preneti evre u odnosu 1:1. Jedino u Komercijalnoj su dinarske kartice ok tj. instant transfer na Visa PayWave i po automatizmu ide viši kurs.
 
Ako neko zna kakav je kurs u Halk neka napiše. Inače našao sam baš zgodan alat na sajtu Narodne banke gde možete uporediti sve sve stavke računa u svim bankama koje posluju kod nas.
Link : https://ppu.nbs.rs/WebSite/

Ovako izgleda
1646940430514.png
 
Ako je od koristi, kod mene je kurs ovakav. Napominjem da su mi tek aktivirali nalog,
a da me ceka potpisivanje ugovora. Za sad to izgleda ovako, Silver paket je u pitanju.


Capture.PNG
 
Sad kad si spomenula potpisivanje ugovora, zbunih se kako to da nemaju video identifikaciju, ali koliko vidim, nažalost nisu na listi NBS.
Šteta što su po pitanju kursa tu negde sa Intezom.
 
Da, potpisivanje ugovora ide na kucnu adresu. Tako je i kod Credit Agricole.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Treba da svucem sa balansa parice u kesu,da li da idem preko Intesa visa debitne,zbog kursa,veca je suma?
Ne znam da li Komercijalna dinarska debitna mastercard,moze da se registruje,ako bi kurs bio povoljniji
 
Poslednja izmena:
@HDMI primenjuje se prošlogodišnji model prema saznanjima iz medija odn. neoporezivi iznos je 768000 dinara. Šta će biti 2023. saznaćemo.
 
Hvala za info.
Imam Intesu debitnu na kojoj sam ranije skidao parice,da li da idem preko nje ,ili zbog kursa da idem na Komercijalnu.Tu imam samo master dinarsku debitnu?
 
  • Like
Reagovanja: uji
@HDMI ako je to Visa inspire (narandžasta), povlačićeš po kursu ≈115 dinara, dok u Komercijalnoj na Visa Debit PayWave biće ≈118, pritom Kombanka za nju ima instant transfer, tako da će ti leći novac u roku od pola sata, ako si do sada povlačio sa njom, jer se samo prvi put čeka malo duže tj. nekoliko sati. Master Kombanke ne može da se koristi za povlačenje, jer PayPal za njih obavezuje instant transfer (ne podržava na MC) i kurs od ≈112 dinara (tj. povlačenje je uslovljeno u dinarima). Takođe, Intesa nudi Visa Classic Debit (zelenu) uz evro račun i njena prednost je što nema proviziju za potrošnju u drugim ino valutama koje nisu evro, ali zato banka rezerviše 6-7% više do knjiženja i tako to kompenzuje.
Suma sumarum, bolje ćeš proći sa Visa Inspire u Intezi trenutno, ali pošto u Komercijalnoj imaš Master, sigurno je da možeš zatražiti i Visu.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti puno.

Imam Intesa zelenu debitnu Visu, a mogu da zatrazim Komercijalnu Visa Debit PayWave.Da li da idem na nju,ili da svucem preko intesine zelene?Imam oko tisucu evrica,za skidanje.
 
@HDMI skidaj na zelenu i dobićeš u eurima toliko koliko ti bude pisalo tj. npr. 1000€-10€=990€ pa posle možeš i da podigneš sa bankomata na sledećim lokacijama, naravno ako ima deviza, zbog trenutne situacije:
Ako ih nema na bankomatima, pitaj ima li na šalteru, je l' treba najava i tako to.
Svakako, biće bolje i kroz menjačnicu u aplikaciji da ih zameniš, jer je tu kurs cca 116.8, u slučaju ako imaš dinarski.
Sve zavisi šta hoćeš, da li ti više trebaju direktno euri ili dinari. Mada, i u Kombanci možeš potražiti da ti Visa PayWave bude vezana za euro račun.
 
Poslednja izmena:
Bitno mi je da mi banka uzme sto manje provizije.Ako je to zelena,onda idem na nju.Sta je u onih 10e sto mi zelena skida,PP 1% provizija?
Zadnji put mi je osim tih 1% ,intesa skinula jos nesto,ne znam sta,znam da sam dobio manje.
Ne trebaju mi dinari,samo evrici.
 
Poslednja izmena:
@HDMI možda održavanje od cca 1,08€ (120 dinara po tarifi), ali ako bude imalo manje ili još bolje, bude na nuli, neće skidati ništa. Skidaju krajem ili početkom meseca, ne znam tačno kad, ali ja sam lično zato i ugasio račun, jer će takođe uskoro prestati i Intesa Online, što znači da mora još 50 dinara u protivvrednosti za mBanking koji je obavezan za withKey. Plus, nova plastika za kartice pri svakom uručenju je 200 dinara osim za Hit+ i Magnifica korisnike, a možda i klasičan Hit.
 
Skinuću ih onda preko intesa zelene.Ako budu krenuli da mi po njoj naplaćuju ,bilo kakve kerefeke sa održavanjem, ima da je odjavim.Hvala za pomoć svakako.
 
  • Like
Reagovanja: uji
@HDMI nema na čemu. Ako nemaš Intesa Online, možeš da je aktiviraš i koristiš dok još uvek postoji mogućnost. Broj računa kucaš bez RS35
 
Odavno nisam koristio paypal pa imam jedno pitanje 😃, naime kupujem neku robu i prodavac se slaze sa uplatom preko paypal-a sa zastitom kupaca ( sajt sa koga kupujem ne podrzava placanje paypala) Ako mu platim direktno na njegov paypal account da li sam zasticen u slucaju da roba ne odgovara opisu ? Da li moze cim dobije novac da ga podigne i ugasi nalog npr,kako i da li paypal vraca novac i u tim slucajevima ?
 
@vuleta1001 ako sam dobro razumeo, ti mu plaćaš i njemu se umanjuje provizija (razlikuje se u zavisnosti od države primaoca u rasponu od 4,5-5,5%+0.30$/€ fiksno). Ako zatražiš povraćaj i dostaviš dokaze da roba nije stigla, PayPal može da presudi u tvoju korist, ali ima slučajeva kada presuđuju i u korist prevaranata. Nisam siguran da li bi mogao odmah da gasi nalog nakon prijema te transakcije. Pre će biti da mu pare idu na hold i čekaće 21 dan bez obzira na potvrdu s tvoje strane, jer je to novi nalog. Možda je bolje da ti njemu uplatiš preko PaySend-a na njegov MasterCard pa zatražiš povraćaj novca preko banke. Prvi transfer preko njih je besplatan uz referal kod.
 
@vuleta1001 ako sam dobro razumeo, ti mu plaćaš i njemu se umanjuje provizija (razlikuje se u zavisnosti od države primaoca u rasponu od 4,5-5,5%+0.30$/€ fiksno). Ako zatražiš povraćaj i dostaviš dokaze da roba nije stigla, PayPal može da presudi u tvoju korist, ali ima slučajeva kada presuđuju i u korist prevaranata. Nisam siguran da li bi mogao odmah da gasi nalog nakon prijema te transakcije. Pre će biti da mu pare idu na hold i čekaće 21 dan bez obzira na potvrdu s tvoje strane, jer je to novi nalog. Možda je bolje da ti njemu uplatiš preko PaySend-a na njegov MasterCard pa zatražiš povraćaj novca preko banke. Prvi transfer preko njih je besplatan uz referal kod.
Ne zeli bankovni transfer samo PP
 
Može mala pomoć na brzinu?
Imam tekući HIT račun u banci Intesa..
Dobio sam 2 platne (ustvari 3 ali dina kartica me ne interesuje) kartice. Visa sa lokalna plaćanja i MasterCard za lokalna i međunarodna.. Visa može da se koristi i za međunarodna plaćanja (vrši se konverzija u dinare) ali nema devizni račun ili kako se već zove..
1. da li mogu da prebacujem novac sa paypal u evrima?
2. čitao sam da kombinacija banca intesa i mastercard nije baš najbolje rešenje. Ustvari, jako je loše. Istina?
3. koje opcije imam što se tiče visa kartica i banke Intesa, koje su najpovoljnije i šta tačno da tražim da banke kako bih to ostvario. MOgu li onu mastercard iz hit računa da zamenim za upotrebljivu visa karticu na koju mogu da prebacujem zaradu u evrima?

eto, toliko za sada.. Hvala unapred
 
Nazad
Vrh Dno